kobieta w laboratorium
©adam121/Fotolia
Styl życia

Leczenie i profilaktyka brucelozy

Bruceloza jest chorobą zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka na skutek kontaktu z mlekiem lub wydzielinami zakażonego zwierzęcia. Wywołują ją pałeczki Brucella.

Bruceloza jest chorobą zwierząt, która może zostać przeniesiona na człowieka na skutek kontaktu z mlekiem lub wydzielinami zakażonego zwierzęcia. Wywołują ją pałeczki Brucella.

 

Objawy brucelozy są podobne do objawów grypy. Aby rozpoznać brucelozę, stosuje się wywiad epidemiologiczny i badania krwi. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne. Rzadko notuje się przypadki śmiertelne wśród ludzi, ale leczenie brucelozy jest długotrwałe.

 

Obecność przeciwciał wytworzonych na skutek kontaktu z drobnoustrojami stanowi pośredni dowód na zakażenie. Ponadto wykonuje się badania mikrobiologiczne. Polegają one na izolacji i hodowli bakterii z krwi albo szpiku kostnego.

Jak leczy się brucelozę?

Bruceloza stwierdzona u człowieka rzadko skutkuje zgonem. Zazwyczaj leczenie trwa około kilku tygodni. W trakcie leczenia stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku brucelozy ostrej podaje się antybiotyki w postaci zastrzyków, a w jej przewlekłej postaci – doustnie. Dietę można uzupełniać witaminami przyjmowanymi w tabletkach. Lekarz zaleca dodatkowo odpoczynek. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do osłabienia organizmu i depresji. Czasami mogą wystąpić powikłania. Choroba może zaatakować jądra, płuca albo serce.

Jak zapobiegać zakażeniu brucelozą?

Na zarażenie brucelozą są bardziej narażone kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Dlatego nie powinny one przebywać w miejscach hodowli i porodów zwierząt, gdzie może dojść do zarażenia na skutek wdychania zarazków z powietrza. Bruceloza jest przede wszystkim chorobą zawodową. To oznacza, że w grupie ryzyka znajdują się przedstawiciele grup zawodowych, którzy mają kontakt z zakażonym zwierzęciem, a więc: weterynarze, pracownicy ubojni, rolnicy. Aby zapobiegać zakażeniu brucelozą, powinni oni przestrzegać zasad higieny i unikać kontaktu z wydzielinami i wydalinami zwierząt. Z kolei osoby, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, nie powinny jeść surowego mięsa oraz pić niepasteryzowanego mleka i jeść produktów wytwarzanych z niego. Zjedzenie miękkiego sera może stanowić przyczynę zakażenia, ponieważ ten rodzaj nabiału jest często skażony pałeczkami brucelozy.


badanie mikrobiologiczne
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy brucelozy
Bruceloza, choroba zwierząt, może przenieść się na człowieka. Tę groźną chorobę nazywa się też gorączką maltańską, kozią, śródziemnomorską czy chorobą Banga.

Bruceloza, choroba zwierząt, może przenieść się na człowieka. Tę groźną chorobę nazywa się też gorączką maltańską, kozią, śródziemnomorską czy chorobą Banga.   Bruceloza to przewlekła choroba. Wywołują ją pałeczki bakterii tlenowych Brucella. Ich nosicielami są zwierzęta hodowlane, takie jak krowy, świnie, owce, oraz wielbłądy i psy, a także gryzonie: myszy czy wiewiórki. Występuje w postaci ostrej, przewlekłej i podostrej. Ostrą postać brucelozy powoduje Brucella melitensis i Brucella suis. W jaki sposób można zarazić się brucelozą? Kontakt z zakażonym zwierzęciem Do zakażenia brucelozą dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które ze względu na wykonywany zawód mają styczność z wydzielinami i wydalinami zwierząt. Są to rolnicy hodujący bydło i osoby pracujące w ubojni. Do zakażenia może dojść drogą wziewną: w czasie wdychania zarazków, które unoszą się w powietrzu, czy poprzez zanieczyszczenie rany na skórze. Na zarażenie brucelozą narażeni są także weterynarze i pracownicy zakładów przetwórstwa mleka.   Droga pokarmowa Osoby, które zawodowo nie mają kontaktu z krowami, owcami czy psami, mogą zarazić się bakteriami Brucella, drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść na skutek wypicia mleka niepasteryzowane lub zjedzenia skażonych przetworów mlecznych, które z niego powstały. Jeśli zwierzę jest zakażone, to jego mięso i mleko również mogą zawierać bakterie Brucella.   Zarażenie od drugiej osoby Rzadko stwierdza się przypadki przeniesienia tej infekcji z osoby na osobę. Jednakże do zakażenia bakteriami Brucella może dojść w czasie karmienia piersią przez zarażoną matkę. Innym sposobem zakażenia się brucelozą od drugiego...

szpitalny oddział
Flickr/Fotos GOVBA/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
HCV wirus powodujący WZW typu C, na który nie ma szczepionki
HCV to jeden z pięciu przedstawicieli wirusów hepatotropowych, których pierwotnym celem ataku są komórki wątrobowe. Wywołują one wirusowe zapalenie wątroby typu C, które jest ostrą chorobą zakaźną.

HCV to jeden z pięciu przedstawicieli wirusów hepatotropowych, których pierwotnym celem ataku są komórki wątrobowe. Wywołują one wirusowe zapalenie wątroby typu C, które jest ostrą chorobą zakaźną. W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem HCV? Wszystkie sytuacje, gdzie dochodzi do kontaktu z krwią osoby zakażonej są obarczone ryzykiem zakażenia WZW typu C. Do zainfekowania wirusem HCV może dojść poprzez: zabiegi medyczne (najczęstsze) – w przypadku stosowania niesterylnych narzędzi i braku zachowania zasad higieny, tj. operacje, zabiegi stomatologiczne, zastrzyki, pobieranie krwi, dializy i inne; inne zabiegi i sytuacje (w wyniku niezachowania higieny i należytej ostrożności). Do takich należą np. zabiegi kosmetyczne, wykonywanie tatuażu, akupunktura, piercing, uprawianie sportów kontaktowych (boks, koszykówka), bójki, wspólne używanie przyborów kosmetycznych (np. maszynki do golenia, itp.). Zagrożenie powodują też kontakty seksualne bez zabezpieczenia (gdy dojdzie do uszkodzenia błon śluzowych oraz skóry, lub gdy występują stany zapalne), dożylne przyjmowanie narkotyków, praca z materiałem zakaźnym (np. w laboratorium) oraz praca polegająca na permanentnym kontakcie z osobami zakażonymi. W przypadku ciąży i porodu ryzyko zakażenia dziecka jest szacowane na ok. 6% i zależy od ilości wirusa w krwi matki oraz przebiegu porodu. Podczas karmienia piersią nie występuje zagrożenie zarażenia. Kiedy należy wykonać badanie na obecność wirusa HCV? Grupy podwyższonego ryzyka. Badanie na obecność HCV powinny przede wszystkim zrobić osoby, które: miały przetaczaną krew lub były biorcami narządów przed lipcem 1992 r. (wcześniej nie wykonywano w Polsce takich badań), są długotrwale dializowane, są dziećmi matek, u których wykryto obecność...

Kot leży pod kocem
©koldunova/Fotolia.com
Styl życia
Jak się objawia panleukopenia, czyli nosówka u kotów. Jakie są sposoby leczenia tej wirusowej choroby
Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.

Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.   W myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli nie doszło do zarażenia, zaleca się szczepienia przeciwko wirusowi panleukopenii kotów (FPV).  Pierwszą dawkę szczepionki można podać kotu już w wieku 8-9 tygodni. Objawy kociej nosówki: wymioty, biegunka, brak apetytu Wirus atakuje szpik kostny oraz jelita. Śmiertelność kociąt chorych na panleukopenię jest bardzo wysoka, wynosi prawie 80 procent. Najczęściej występujące objawy choroby u kota to: utrata łaknienia , gorączka, zaprzestanie pielęgnacji futra, bóle brzucha, niechętne poruszanie się, utrata chęci do zabawy, wymioty, biegunka (czasem z domieszką krwi ).   Przebieg choroby wśród małych kociąt bywa niekiedy bardzo gwałtowny i może doprowadzić do zgonu zwierzęcia nawet w ciągu 3 dni. Ważne jest więc, by zauważywszy inne zachowanie kota niż zazwyczaj, udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Zarażenie wirusem panleukopenii kotów (FPV) Wirus powodujący chorobę może przeżyć poza organizmem kota kilka miesięcy. Jest odporny na zamrażanie oraz środki czystości. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem chorym na panleukopenię, ale może być też przyniesiony np. na butach lub ubraniu do domu. Gdy wirus dostanie się do organizmu kota prowadzi do stanu zapalnego w jelitach , co może powodować odwodnienie. Kiedy dojdzie do zaatakowania...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak