Probówka
Pixabay/kropekk_pl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Obniżone lub podwyższone P-LCR – czy to oznacza chorobę?

Wynik badania P-LCR należy interpretować tylko razem z innymi badaniami krwi, ponieważ jest on jednym z kilku parametrów, opisujących płytki krwi. Oprócz niego trzeba wziąć pod uwagę wskaźniki PLT, MPV i PDV.

P-LCR (platelet large cell ratio) wskazuje, jaki jest procent dużych płytek w ogólnej liczbie płytek krwi. Norma P-LCR to do 30% płytek dużych. Dopuszczalne są wahania - od 13 do 43%. Wynik badania P-LCR należy interpretować tylko razem z innymi badaniami krwi, ponieważ jest on jednym z kilku parametrów, opisujących płytki krwi. Oprócz niego trzeba wziąć pod uwagę wskaźniki PLT, MPV i PDV.

 

Badanie P-LCR jest elementem morfologii krwi obwodowej. W morfologii ocenie podlegają układ czerwonokrwinkowy, układ białokrwinkowy oraz płytki krwi. P-LCR to dodatkowy parametr odnoszący się do płytek krwi, które odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia. 

 

Parametr P-LCR nie jest tak ważny jak PLT, który określa liczbę płytek krwi i jest głównym wskaźnikiem w diagnostyce problemów z krzepliwością, ale również wielu poważnych chorób, jak np. białaczka szpiku kostnego czy czerwienica prawdziwa. P-LCR jest jedynie badaniem towarzyszącym, które pozwala na bardziej szczegółowe rozpoznanie chorób układu krwiotwórczego.

P-LCR (platelet large cell ratio) obrazuje odsetek dużych płytek krwi. Za duże płytki uważa się takie, których objętość przekracza 12 fL (średnia objętość płytek wynosi 7,5–10,5 fL). FL odpowiada jednej biliardowej części litra (10 do potęgi -15). 

 

Wskaźnik ten może podlegać ocenie tylko wtedy, jeśli zostanie porównany do wskaźnika liczby płytek i do pozostałych parametrów płytkowych. Niewielkie odchylenia normy parametru P-LCR są dość częste. Odchylenia takie nie mają jednak większego znaczenia (mogą się wahać w granicach 13–43%), zwłaszcza, jeśli ilość płytek krwi jest w normie. O chorobie może świadczyć znacznie podwyższone lub obniżone P-LCR, któremu towarzyszą wahania innych parametrów. 

Zasadniczo norma P-LCR nie powinna przekraczać 30%. To znaczy, że w ogólnej liczbie płytek krwi nie powinno być zbyt wiele płytek dużych. P-LCR bada się razem z parametrem MPV, określającym średnią objętość płytek i PDW czyli ich zróżnicowaniem objętościowym, określającym jak wiele płytek odbiega swoją objętością od średniej. Co to faktycznie znaczy dla oceny wyników? Jeśli podwyższona jest liczba płytek dużych (P-LCR) a zarazem duża jest średnia objętość płytek (MPV) i duży rozrzut (wiele płytek jest znacznie większych lub mniejszych od średniej), ze wszystkich tych trzech wskaźników możemy wnioskować, że mamy nierównomierny skład płytek we krwi, z nietypową przewagą dużych. 

Wysokie P-LCR a plamica autoimmunologiczna 

Takie wyniki mogą występować na przykład przy plamicy autoimmunologicznej. Pierwotna małopłytkowość autoimmunologiczna (inaczej: plamica autoimmunologiczna, małopłytkowość samoistna) polega na tym, że płytki krwi są niszczone przez organizm (przez makrofagi, głównie w śledzionie). 
W ten sposób w krwi pozostaje nietypowo wiele płytek wielkich, natomiast fagocytowane są przede wszystkim te mniejsze. 

Małopłytkowość autoimmunologiczna objawia się przede wszystkim krwawieniami z nosa i dziąseł, łatwym powstawaniem siniaków, a u kobiet także obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami. 


Fiolki laboratoryjne
Pixabay/kropekk_pl/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
O czym informuje RDW-SD w morfologii
Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi.

Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi. O czym informuje RDW-SD? Nie wszystkie erytrocyty mają tę samą objętość. Średnią objętość czerwonej krwinki opisuje wskaźnik morfologiczny MCV. Jednak sama średnia nie zawsze jest trafną miarą. Wyobraźmy sobie, że w grupie 20 osób 10 osób ma 1,5 m wzrostu, a 10 – 2 m, średni wzrost w tej grupie wynosi 175 cm. W rzeczywistości wzrost każdej osoby w grupie znacznie odbiega od tej liczby. Dla pewnych grup średnia nie jest więc miarą wystarczającą do adekwatnego opisu jakiejś cechy. Dopiero obliczenie dodatkowej miary: odchylenia standardowego (SD) dałoby nam informację o tym, jak bardzo wzrost poszczególnych osób w tej grupie odbiega od średniej. W tym przypadku jest to +/- 25 cm. Wskaźnik RDW-SD w wynikach badań morfologii krwi uzupełnia wskaźnik MCV właśnie o informację na temat odchylenia od średniej i pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Norma RDW-SD Prawidłowy wynik RDW-SD to 11,5-14,5%. Wynik mieszczący się w tych granicach świadczy o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. Wysoki wynik RDW oznacza natomiast dużą różnorodność w zakresie objętości komórek (tzw. anizocytozę). O czym świadczy wysoki i niski RDW-SD? Wynik RDW-SD interpretowany jest zazwyczaj razem z MCV, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Niski MCV i wysoki RDW-SD może świadczyć o niedoborze żelaza i talasemii (wrodzonych ilościowych zaburzeniach syntezy hemoglobiny). Niski MCV przy normalnym RDW-SD jest charakterystyczny dla przewlekłej niedokrwistości. Podwyższenie wyników zarówno MCV, jak i RDW-SD może natomiast świadczyć o anemii...

uśmiechnięty chłopczyk
Flickr/Bev Sykes/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie FSH wskaźnikiem niepłodności u kobiet i mężczyzn
FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn.

FSH stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku. Wysoka wartość hormonu folikulotropowego w organizmie może świadczyć o niepłodności, chorobach jajników, przysadki lub jąder. Za pomocą badania FSH można zbadać przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn. Charakterystyka hormonu folikulotropowego (FSH) FSH to hormon peptydowy. Jest wydzielany przez przysadkę mózgową (dokładnie przez jej przedni płat). Hormon FSH u kobiet aktywuje wzrost i proces dojrzewania pęcherzyków, które zawierają komórki jajowe w folikularnej fazie cyklu. Cykl miesiączkowy ma dwie fazy; faza folikularna to pierwsza faza cyklu – typowy jest dla niej wzrost FSH i estrogenów. Hormon FSH jest odpowiedzialny za regulowanie procesów w organizmie wpływających na właściwą pracę układu rozrodczego. Badanie hormonu folikulotropowego pomaga w diagnostyce niepłodności. Wykonywane jest także dla rozpoznania niewydolności przysadki lub podwzgórza. FSH może być oznaczony w próbce moczu lub krwi. Badanie FSH – wskazania Do wskazań wykonania badania hormonu folikulotropowego należy diagnostyka niepłodności u kobiet i mężczyzn . Badanie FSH bywa łączone z badaniami LH, poziomu testosteronu, estradiolu czy progesteronu. Służy wtedy jako badanie dodatkowe w celu rozpoznania, np. choroby jajników, menopauzy czy zaburzeń hormonalnych. Badanie FSH wykonywane jest także dla wyjaśnienia powodów nieregularnej menstruacji. U mężczyzn FSH pomaga określić przyczyny niskiej liczby plemników w nasieniu (FSH pobudza jądra do produkcji plemników). FSH bada się także w przypadku podejrzenia chorób przysadki lub jąder. Badane hormonu folikulotropowego wykonywane jest również u dzieci, by wskazać przyczyny zbyt szybkiego lub spowolnionego procesu dojrzewania płciowego. Jak przebiega badanie FSH? Kilka dni przed...

probówka krwi
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie
Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.   Liczbę trombocytów określa parametr PLT, który jest elementem podstawowego badania morfologicznego krwi . Zarówno nadmiar, jak i niedobór płytek krwi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu. Krzepnięcie krwi – podstawowa funkcja trombocytów Płytki krwi inicjują proces krzepnięcia i rozkładu (fibrynolizy) zakrzepu, odpowiadają również za wzrost i skurcz naczyń krwionośnych, wzrost mięśni gładkich i zmiany miażdżycowe. Proces krzepnięcia krwi rozpoczyna się w momencie, kiedy tkanka zostaje uszkodzona. Ma wtedy miejsce cały szereg reakcji chemicznych, które przekształcają białko występujące w osoczu (fibrynogen) w cząsteczki białka prostego (fibryna) o zdolności do zlepiania się. Na powierzchni rany tworzy się rodzaj siateczki, a erytrocyty i trombocyty wpadają w nią, tworząc skrzep. Zaburzenia związane wahaniami PLT W 1 mikrolitrze (mm³) ludzkiego osocza znajduje się ok. 150–400 tys. płytek krwi (150000–400000/μl lub 150–400 K/μl). Żyją one w krwioobiegu od 8 do 12 dni, po czym są rozkładane przez wątrobę i śledzionę. Nowe płytki krwi produkuje szpik kostny w postaci megakariocytu, który staje się trombocytem dopiero kiedy traci jądro komórkowe. W organizmie może dojść do zaburzeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i z niszczeniem płytek krwi. Mamy w wówczas do czynienia ze znacznymi wahaniami PLT, które wywołują trzy rodzaje zaburzeń: Trombocytopenię (małopłytkowość) – obniżenie poziomu PLT do mniej niż 300 K/μl. Trombocytozę (nadpłytkowość) – podwyższenie poziomu PLT do więcej niż 450 K/μl....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner