Dwoje, zakochanych ludzi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dopasowanie to nie cechy nabyte, lecz wspólna praca

Dopasowanie w związku to nieustanne negocjacje, które kończą się porozumieniem satysfakcjonującym w równej mierze obie strony. Dopasowanie wymaga zainwestowania czasu, co owocuje wzajemnym szacunkiem i zaufaniem.

Dopasowanie w związku to nieustanne negocjacje, które kończą się porozumieniem satysfakcjonującym w równej mierze obie strony. Dopasowanie wymaga zainwestowania czasu, co owocuje wzajemnym szacunkiem i zaufaniem.

Dopasowanie w związku a podobne zainteresowania, nawyki i cechy charakteru

Upodobanie do jazdy na rowerze, wieczornego picia kawy czy chodzenia do teatru nie zagwarantują udanego związku. Dopasowanie w związku nie opiera się bowiem na podobnych zainteresowaniach czy przyzwyczajeniach, lecz na trwałych fundamentach. Tymi są przede wszystkim pogląd na założenie rodziny, wychowanie dzieci i stosunek do pieniędzy. Wspólne hobby może jedynie być jedną z metod zapobiegania rutynie, jednak bez solidnych podstaw o dopasowaniu w związku nie może być mowy. Wysokie umiejętności interpersonalne z powodzeniem wypełnią także lukę spowodowaną odmiennym charakterem – nawet dwoje ludzi o zupełnie innym usposobieniu i hobby może stworzyć bardzo udany związek.

Dopasowanie partnerów a inteligencja

Aby uniknąć intelektualnego rozczarowania, warto szukać partnera o zbliżonym ilorazie inteligencji. Jeżeli między partnerami będzie duża dysproporcja, istnieje wysokie ryzyko, że obie strony będą nieszczęśliwe – jedna strona będzie wymagała rozwoju, druga uzna te roszczenia za bezpodstawne i pozbawione sensu.

Dopasowanie partnerów to czas na wzajemne poznawanie się

Niezwykle ważne jest okazywanie drugiej osobie uwagi, na każdym etapie związku. Należy obdarzać szacunkiem partnera, znaleźć czas, by go wysłuchać. Wzajemne zaangażowanie sprawia, że ludzie mają do siebie zaufanie, co stanowi dla wielu osób wartość bezcenną.

Dopasowanie a samorealizacja

Prawdziwy związek to nie więzienie. Bycie razem nie oznacza całkowitej rezygnacji z własnego życia na rzecz drugiej osoby. Osoby, które są zadowolone z pełnionej roli społecznej, są bardziej zadowolone także z życia osobistego. Jeżeli druga strona wymusza na partnerze np. rezygnację z pracy zawodowej czy wyrzeczenie się hobby, to nie jest to na pewno zdrowa relacja. W byciu razem każda osoba powinna mieć jednocześnie cząstkę świata zarezerwowaną tylko dla siebie – to pozwala nabrać dystansu i docenić partnera.

 

mężczyzna z kobietą siedzą na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Toksyczna miłość: nałogowiec kochania i unikania
Toksyczna miłość szybko przestaje być źródłem szczęścia. Jeżeli przy pomocy psychoterapeuty lub grupy wsparcia uświadomimy sobie sterujące nami mechanizmy, mamy szansę na zakończenie relacji.

Toksyczna miłość szybko przestaje być źródłem szczęścia. Jeżeli przy pomocy psychoterapeuty lub grupy wsparcia uświadomimy sobie sterujące nami mechanizmy, mamy szansę na zakończenie relacji. Cechy toksycznych związków Wyróżniamy dwa typy zachowania napędzane lękiem przed bliskością i porzuceniem, które nazywane są miłością toksyczną : Nałogowiec kochania. Jego poczucie własnej wartości jest bardzo niskie, panicznie boi się porzucenia, poświęca cały czas i uwagę partnerowi i jego potrzebom. Przestaje się o siebie troszczyć i dbać o wygląd, a mimo tego ma pozytywny stosunek do siebie. Ma pewność, że nie musi się już starać. Wymaga podobnego poziomu zaangażowania w relację . Już sam fakt bycia w związku zaspokaja jego potrzebę bliskości, a relacja jest bardziej źródłem cierpienia niż radości. Tylko na początku trwania relacji jest szczęśliwy, później podtrzymuje iluzję wyjątkowości związku. Nałogowiec unikania bliskości. Unika bliskości, namiętności, otwarcia się w związku, zagłusza emocje sportem, ucieczką w nałóg, hobby. Pozornie silny, zdystansowany, chłodny, często niedostępny, a i tak najatrakcyjniejszy dla nałogowców kochania. Związek toksyczny przestaje być źródłem szczęścia . Pierwszy niepokojący sygnał to narzucanie swojej woli, rozkazy i dążenie do całkowitego podporządkowania sobie partnera. Występują liczne próby zmienienia ukochanego na siłę, wybieranie mu znajomych. Mają miejsce „licytacje”, kto robi w związku więcej, wypominanie, domaganie się więcej. Zaczyna się oskarżanie o wszystko, oszczerstwa, zarzucanie kłamstw, wypisywanie dziesiątek wiadomości, brak zaufania , sceny zazdrości, a nawet awantury z rękoczynami. Za ten stan rzeczy winić można emocjonalne lub fizyczne opuszczenie w dzieciństwie. Taka trauma porzucenia może wywołać tak silne poczucie osamotnienia, że w dorosłym życiu na...

szczęśliwa kobieta z mężczyzną
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest wolny związek – zalety i wady
Należy pamiętać, że żyjąc w wolnym związku nie możemy wspólnie rozliczać podatków, brać kredytów, ubezpieczać niepracującego partnera w ramach własnej polisy. W szpitalu nikt nas nie poinformuje o stanie partnera, możemy nie dostać nawet zgody na odwiedziny.

Należy pamiętać, że żyjąc w wolnym związku nie możemy wspólnie rozliczać podatków, brać kredytów, ubezpieczać niepracującego partnera w ramach własnej polisy. W szpitalu nikt nas nie poinformuje o stanie partnera, możemy nie dostać nawet zgody na odwiedziny. Czym jest wolny związek O wolnym związku mówimy, gdy dwoje kochających się partnerów decyduje się na wspólne życie i mieszkanie bez ślubu. W niektórych wolnych związkach ślub nie jest kategorycznie i definitywnie wykluczany przez partnerów, wspólne życie bez formalizowania związku uznają oni za stan przejściowy. Zalety wolnego związku Poniżej najważniejsze plusy wolnych związków: jesteś niezależny w zaciąganiu pożyczek i kredytów; nie odpowiadasz za długi partnera , komornik nie zajmie wspólnego majątku, bo takowego nie ma; rozstajecie się bez ingerencji prawnej; matka ma status samotnie wychowującej dziecko, dostaje więc wyższy zasiłek (i dodatek dla takiego rodzica) i ma korzystniejsze warunki przy rozliczaniu się z podatku; dzieci samotnych rodziców mają pierwszeństwo w dostępie do żłobków i przedszkoli; nie trzeba ponosić wysokich kosztów ślubu ani wesela. Wady wolnego związku Istotne minusy życia w wolnych związkach: mężczyzna musi potwierdzać ojcostwo od razu, inaczej ustala się to sądownie; w szpitalu może nie być zgody na odwiedziny dla osób spoza rodziny, nie są one także informowane o stanie zdrowia pacjenta; ubezpieczenie zdrowotne pracującego partnera nie może obejmować drugiego; nie można razem (korzystniej) rozliczać podatków; trzeba sporządzić wzajemne notarialne pełnomocnictwa dotyczące odbioru poczty czy nabywania nieruchomości (inaczej niemożliwe jest załatwienie sprawy za kogoś), a także testament, jeżeli w razie waszej nagłej śmierci nie chcecie, aby partner został bez dostępu do wspólnego konta i...

rozpatrzenie umowy
©denisismagilov/Fotolia
Styl życia
Niedotrzymanie warunków umowy – jakie są skutki?
W umowie zwykle obie strony zobowiązują się wykonać na rzecz drugiej osoby określone świadczenie – np. zapłatę ceny, wykonanie pewnej usługi, dostawę towaru itp. Niewykonanie postanowień umowy rodzi konsekwencje prawne – druga strona może żądać odszkodowania, naprawienia powstałej szkody lub nawet odstąpić od umowy.

W umowie zwykle obie strony zobowiązują się wykonać na rzecz drugiej osoby określone świadczenie – np. zapłatę ceny, wykonanie pewnej usługi, dostawę towaru itp. Niewykonanie postanowień umowy rodzi konsekwencje prawne – druga strona może żądać odszkodowania, naprawienia powstałej szkody lub nawet odstąpić od umowy. Niedotrzymanie warunków umowy: odstąpienie od umowy Jeśli jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy to druga może od niej odstąpić lub ją wypowiedzieć – w przypadku umów o charakterze ciągłym, jak np. najem. W wypadku, gdy jedna ze stron nie dotrzymuje terminu, należy wyznaczyć jej drugi termin. Jeśli i wtedy zobowiązanie nie zostanie wykonane – można od umowy odstąpić.   Możliwe jest również odstąpienie bez wyznaczania stronie drugiego terminu. Dzieje się tak wówczas, gdy termin wykonania świadczenia jest ściśle określony w umowie. Prawo odstąpienia od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu jest aktualne również wówczas, gdy ze względu na zwłokę jego wykonanie straciło dla drugiej strony sens .   W razie odstąpienia od umowy należy zwrócić drugiej stronie wszystko, co się od niej otrzymało w związku ze zobowiązaniem wynikającym z umowy. Może to być np. zwrot pobranej kwoty pieniężnej czy opróżnienie lokalu. Niedotrzymanie warunków umowy: odszkodowanie Z niewykonania tego, do czego strona się zobowiązała, wynika prawo drugiej strony do żądania odszkodowania na zasadach ogólnych. Podstawową formą takiego odszkodowania jest naliczenie od należnej kwoty odsetek. Odsetki ustawowe określone są w kodeksie cywilnym i wynoszą obecnie 8%. Można określić również inną stawkę. Niedotrzymanie warunków umowy: naprawienie szkody Jeśli w grę nie wchodzi kwota pieniężna, a np. wykonanie jakichś czynności, to należy naprawić szkodę, jaką druga strona poniosła. Trzeba jednak udowodnić, że...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner