Jolanta Kwaśniewska

Jolanty Kwaśniewskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. To Pierwsza Dama Rzeczypospolitej w latach 1995-2005. Sprawdź, czego dokonała w tym czasie i zobacz, co robiła po zakończeniu prezydentury męża.

Imię: Jolanta Maria

Nazwisko: Kwaśniewska

Nazwisko Panieńskie: Konty

Pseudonim: brak

Wzrost: brak dokładnych informacji

Data urodzenia: 3 czerwca 1955 roku

Znak zodiaku: Bliźnięta

Zawód: prawniczka, była Pierwsza Dama

Osoby -

związki:
 • Mąż Aleksander Kwaśniewski - polityk. Był członkiem Rady Ministrów w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego, a także prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W latach 1988-1991 wchodził w skład prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 1995 objął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2000 roku został wybrany na drugą kadencję. Para wzięła ślub cywilny w 1979 roku, natomiast 24 lata później powiedziała sobie sakramentalne tak przed Bogiem. Owocem ich związku jest córka Aleksandra.


 • Rodzice: Anna Konty (z domu Laskowska) i Julian Konty

  Dzieci: córka Aleksandra (urodzona 16 lutego 1981 roku)

  Rodzeństwo: dwie siostry

  BIO: Jolanta Kwaśniewska przyszła na świat w Gdańsku. Jej ojciec był wojskowym, matka natomiast zajmowała się księgowością. Przyszła żona prezydenta skończyła prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Po uzyskaniu dyplomu wyjechała do Warszawy, gdzie znalazła pracę w firmie produkującej sztuczną biżuterię. Była dyrektorką do spraw handlowych. W tym samym czasie założyła własną działalność gospodarczą. Prowadziła agencję nieruchomości Royal Wilanów. Po zaprzysiężeniu męża na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 1995 roku zrezygnowała z tej funkcji i zaangażowała się w działalność charytatywną. Powołała do życia fundację "Porozumienie bez barier". Statutowym celem organizacji jest wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością, a także tych ciężko doświadczonych przez los. Jolanta Kwaśniewska podczas prezydentury męża otworzyła również Fundusz Pomocy Młodym Talentom. Objęła też patronatem wiele akcji dobroczynnych i kampanii społecznych zwiększających świadomość na temat nowotworów, osteoporozy, ubóstwa czy szeroko pojętego wykluczenia. A co robiła Pierwsza Dama po przejściu na "emeryturę"? Zaczęła współpracować z mediami. W 2006 roku została ekspertką od stylu w programie telewizyjnym TVN Style "Lekcja stylu". Później została twarzą formatu, a w 2011 roku razem z córką Aleksandrą poprowadziła program "Matki i córki, czyli rodzinny galimatias". Obecnie mieszka w Szwajcarii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że była Pierwsza Dama otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W 2012 roku na jej cześć nazwano nową odmianę tulipana wyhodowaną przez Gospodarstwo Grażyny i Bogdana Królików w Chrzypsku Wielkim. Kwiat ma jasnoróżowe płatki i ciemną łodygę. Wpisano go do Królewskiej Księgi Rejestru Nowych Odmian w Holandii.

  Funkcja w filmie: nie dotyczy

  Płyta: brak

  Książki: brak

  Nagrody, ordery i wyróżnienia: - Nagroda główna im. św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego (1997); - Order Uśmiechu (1998); - Tytuł Kobiety Roku (1998); - Tytuł Warszawianki Roku (1998); - Czerwona Kokardka (1999) - Wielka Wstęga Orderu Leopolda (1999); - Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (2001); - Krzyż Wielki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej (2002); - Wielka Wstęga Orderu Skarbu Korony (2002); - Honorary Companion of Honour Narodowego Orderu Zasługi (2002); - Krzyż Prezydenta Republiki Słowackiej I Klasy (2002); - Krzyż Wielki Orderu Zasługi (2002); - Superwiktor za 2001 rok (2002); - Krzyż Wielki Orderu Zasługi (2003); - Krzyż Wielki Orderu Zasługi (2004); - Medal "Zasłużony dla Tolerancji" Fundacji Ekumenicznej Tolerancja (2004); - ...i wiele innych.

  Link Instagram: brak dokładnych informacji na temat oficjalnego profilu

  Link FB: brak dokładnych informacji na temat oficjalnego profilu
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index