Całować można nie tylko usta – co znaczy twój pocałunek

mężczyzna całujący partnerkę w czoło
Fot. © maxaru/Fotolia.com

Znaczenie pocałunków może być bardzo różne w zależności od tego, jaka część ciała jest całowana. Całus w czoło jest przejawem troski o drugą osobę, w dłoń – znakiem szacunku i adorowania, a w szyję – elementem gry wstępnej.

 

Pocałunki, które mają zdecydowanie zmysłowe znaczenie zarezerwowane są dla zacisza domowego. Nie jest w dobrym tonie namiętne całowanie się w miejscu publicznym.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie koperkowym

Pocałunek w policzek

Pocałunki w policzek zwykle nie są kojarzone z relacją romantyczną – zdarzają się między przyjaciółmi, a nawet dalszymi znajomymi. Są też elementem tzw. bruderszaftu, czyli swojskiego rytuału zmiany relacji na mniej oficjalną i mówienie sobie po imieniu. W Polsce coraz częściej praktykuje się buziaki na przywitanie, co czasami wzbudza pewne onieśmielenie. Z pewnością nie można pozwolić sobie na to z każdą osobą i lepiej zarezerwować ten gest dla dobrych znajomych. Nowo poznane osoby mogą nie życzyć sobie takiej formy powitania, ponieważ narusza ona ich sferę przestrzeni personalnej, która zwykle zarezerwowana dla najbliższych.

 

W Polsce witając się, policzki całuje się trzy razy, zaczynając od prawej strony. Na pożegnanie całus jest tylko jeden. Nie jest to jednak uniwersalny zwyczaj, który w każdym zakątku świata wygląda tak samo. We Francji całuje się cztery razy, we Włoszech dwa, a w Belgii tylko raz. W Stanach Zjednoczonych też daje się trzy buziaki, ale nie dotykając policzków, czyli całuje się powietrze. W Polsce nie jest to jednak mile widziane.

Pocałunek w czoło

Całowanie w czoło kojarzy się z rodzicielskim gestem – mówi się o matczynym lub ojcowskim pocałunku. Symbolizuje troskę i jest sygnałem chęci opieki nad drugą osobą. Chłopak całujący swoją dziewczynę w czoło daje jej do zrozumienia, że chce, aby czuła się bezpiecznie.

Całowanie dłoni

Pocałunek w dłoń jest dość kontrowersyjny, ponieważ wiele osób uważa go za staroświecki gest. Mężczyzna, który całuje kobietę w rękę, okazuje jej szacunek, ale może też być sygnałem adorowania. Niedopuszczalne jest chwytanie za dłoń i przyciąganie jej do ust – adorator delikatnie ująć końce palców, pochylić się i dopiero wtedy złożyć subtelny pocałunek na wierzchu dłoni. Całowanie wnętrza dłoni jest zarezerwowane dla bliskich osób, ponieważ – jak w przypadku szyi – jest to sfera erogenna. Oznacza przywiązanie i głębokie uczucie.

Pocałunek w szyję

Szyja jest erogenną strefą, co oznacza, że jej dotykanie jest bardzo zmysłowe i pobudzające. Pocałunek w szyję zawsze jest związany z seksualnością. W ten sposób okazuje się nie tylko uczucia, ale i pożądanie. Wykonywany umiejętnie jest doskonałym elementem gry wstępnej. Trzeba jednak uważać, żeby nie zrobić drugiej osobie malinki. Namiętne i intensywne pocałunki na szyi kończą się często niewielkim krwiakiem, który później się ukrywa pod golfem lub tuszuje korektorem.

Pocałunki w usta

Szczególną uwagę przywiązuje się do pierwszego pocałunku. Niektóre pary nawet świętują kolejne rocznice tego ważnego wydarzenia, które często jest przełomowe i pozwala dalej rozwijać relację. Rzadko bywa, żeby wyglądał idealnie jak z romantycznych filmów, ale ważniejsze jest uczucie, jakie mu towarzyszy. Jest wiele rodzajów pocałunków w usta: suchy, z języczkiem, amerykański. Najbardziej zmysłowy jest pocałunek francuski, który stanowi często element gry wstępnej. Należy jednak go zostawić na sytuacje intymne, aby w ciszy i spokoju cieszyć się doznaniami.


Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady