Gotowanie dla początkujących warto zacząć od prostych, kilkuskładnikowych przepisów, bazujących na sezonowych, lokalnych produktach.

Reklama

Rób zakupy z listą produktów, czytaj ciekawostki kulinarne, notuj swoje uwagi przy przepisach i stopniowo zwiększaj poziom trudności potraw.

Proste gotowanie dla początkujących – porady, jak zacząć

Aby gotowanie stało się prawdziwą przyjemnością i nie zajmowało długich godzin, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami do zastosowania przez każdego początkującego kucharza:

  • Gotuj sezonowo i lokalnie. Szparagi kupuj na wiosnę, a kapustę jesienią – masz wówczas pewność, że produkty będą najsmaczniejsze i w najlepszej cenie.
  • Listy zakupów. Przygotowuj regularnie listy brakujących w domowej spiżarni składników, planuj z wyprzedzeniem obiady i kolacje i nie rób zakupów, gdy jesteś głodna. Unikniesz zbędnej sterty rzeczy w kuchni.
  • Korzystaj mądrze z promocji: nie kupuj 4 kilogramów ryżu do risotto w cenie 2, jeśli nigdy nie jadłaś risotto, a tak naprawdę nie przepadasz za ryżem.
  • Czytaj porady, ciekawostki i przepisy w książkach kucharskich oraz blogach o gotowaniu. Notuj przydatne informacje – cenne są rady kulinarne dotyczące np. ratowania przesolonej zupy czy przypalonego mleka.
  • Notuj swoje uwagi i spostrzeżenia przy konkretnych przepisach – okażą się cennymi uwagami w przyszłości.
  • Uprawiaj przyprawy i zioła w doniczkach, latem na balkonie, zimą na kuchennym parapecie. W domowych warunkach dobrze sprawdzają się: bazylia, szałwia, majeranek, lawenda, szczypior, koper, mięta, kolendra, pietruszka, kiełki (w kiełkownicy).
  • Kup podstawowe przyprawy w proszku: sól jodowaną i morską, czarny i ziołowy pieprz, słodką, ostrą i wędzoną paprykę, chili, suszony koperek, natkę pietruszki, oregano, bazylię, tymianek, majeranek, rozmaryn, cząber, estragon, kminek, curry, czosnek.
  • Z pewnością zawsze przydadzą ci się: dobrej jakości olej, oliwa, masło, ząbki czosnku, cebula, cytryny, jogurt naturalny, śmietana, musztarda, wino, żółty ser.
  • Zapoznaj się z czasem gotowania poszczególnych produktów: przykładowo młodsze i świeższe warzywa gotują się krócej, a czas gotowania liczy się od czasu zawrzenia wody. Przed gotowaniem mięso warto rozdrobnić na mniejsze kawałki.

Stopniowo zwiększaj stopień trudności przygotowywanych potraw. Zaczynaj od prostych, kilkuskładnikowych dań, które zawsze się udają. Suflety, biszkopty i czterodaniowe obiady zostaw na później – czas, kiedy będziesz bardziej doświadczoną kucharką w końcu nadejdzie.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama