• Monika Kotowska / Viva!

Waris Dirie: "Nikt mnie nie uciszy"

32
Reakcji
Waris Dirie
Fot. Remigiusz Kozdra/Metaluna

Miała pięć lat, gdy została rytualnie obrzezana. Kilkanaście, kiedy nocą, boso, uciekła od rodziców, którzy chcieli wydać ją za mąż za sześćdziesięciolatka. Dwadzieścia, gdy usłyszał o niej świat mody. I trzydzieści, gdy narodziła się na nowo. Już jako top modelka opowiedziała publicznie swoją boleśnie skrywaną historię. Czarnoskóra piękność, choć zeszła z wybiegów, wciąż staje w blasku fleszy, gdy mocnym głosem mówi: „Obrzezanie kobiet to zbrodnia. Powstrzymajmy ją!”. Na ekrany kin wchodzi właśnie film „Kwiat pustyni”. Nie fikcyjny obrazek, ale prawdziwa historia Waris Dirie, afrykańskiej wojowniczki.

– Mieszkasz w Gdańsku? Zadziwiasz mnie. Prawdziwa z Ciebie nomadka. Po Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu wybrałaś zimną Polskę?
Waris Dirie:
Zobaczyłam polskie morze i zakochałam się w tym miejscu. To było dwa lata temu. Wynajmuję willę nad samym brzegiem. Przyznaję, zimy są trudne. Często wyjeżdżam po trochę słońca do Afryki. Rozstałam się z ojcem starszego syna. Alleke ma dwanaście lat, mieszka teraz w Ameryce. Ja z niespełna rocznym Leonem jestem tutaj. Dużo podróżuję, a zaproszenia dostaję z całego świata. Wiele lat byłam ambasadorem przy ONZ. Nadal mówię ludziom, jaką torturą dla kobiety jest obrzezanie. Przeżyłam je, a wtedy, choć byłam taka mała, przyrzekłam sobie, że gdy tylko będę wystarczająco silna, będę z tym walczyć. I robię to każdego dnia.

– To matka trzymała Cię w ramionach, kiedy inna kobieta okaleczała na zawsze Twoje ciało. Miałaś wtedy pięć lat i nic do powiedzenia. Wybaczyłaś jej?
Waris Dirie:
Wiele lat się nie widziałyśmy. Urodziłam się w muzułmańskiej rodzinie nomadów. Najpierw uciekłam z domu, potem z Somalii. I nigdy nie wróciłam. Tak naprawdę o tym, co się stało, rozmawiałyśmy całkiem niedawno. Mieszkałam wtedy w Wiedniu, mama ciężko zachorowała i przyjechała do mnie na operację. To była jedna z najtrudniejszych rozmów w moim życiu.

– Spokojna rozmowa czy dramatyczna kłótnia?
Waris Dirie:
Nie walczyłam. Przekonywałam. „Mamo, nie jest ci wstyd za to, co mi zrobiłaś?”, zaczęłam. Nie miała pojęcia, o co mi chodzi. „O czym ty mówisz?”. Była naprawdę zaskoczona. „O mojej waginie! Co z nią zrobiłaś, mamo?!”. „Co z tobą?”, broniła się. „Kobieta nie może żyć taka »otwarta«. Chcesz mi powiedzieć, że tak nie jest? Że wszystko może się »TAM« dostać?”. Nie przejdą jej przez gardło pewne słowa, musiałam się z tym pogodzić. Nikt z nią tak wcześniej nie rozmawiał. To przecież temat tabu. Wytłumaczę ci, co moja mama miała na myśli. Musisz wiedzieć, że rytualne obrzezanie to nie tylko okaleczenie genitaliów dziewczynki. Po ich wycięciu zszywa się ciało, często akacjowym kolcem. Zostaje jedynie maleńki otwór. I już nie jesteś, jak to nazywa mama, „otwarta”, aż wyjdziesz za mąż. To nie jest naturalne. Widziałaś film, przyszła taka chwila, że gdyby nie pomoc lekarzy, mogło być ze mną bardzo źle. Ta krew, która co miesiąc powinna w naturalny sposób wypływać z ciała kobiety, z mojego nie mogła znaleźć ujścia.

– Jak matki mogą robić coś takiego swoim córkom?
Waris Dirie:
Wciąż o to pytam. Jeśli trzymasz w ramionach swoje zdrowe, piękne dziecko, dlaczego w chwilę potem je okaleczasz? Niszczysz tak samo, jakbyś odcięła mu rękę czy nogę. Moja matka zrobiła to, co zrobiła, bo była przekonana, że to dla mnie najlepsze. Taka jest tradycja, kultura, wiara. Choć nie ma w Koranie sentencji, która nakazuje obrzezanie kobiet. Ale ludzie, którzy je praktykują, często nie umieją czytać. Nie czytają też Koranu. Wydaje im się, że Allah tak chce, bo słyszą to od pokoleń. Moja mama modli się pięć razy dziennie. Tymi samymi pięcioma słowami. Poprosiłam ją: „Znajdź w świętej księdze ten właśnie wers. Przeczytaj mi go”. Wiesz, co odpowiedziała?: „Nie umiem czytać.”. „To skąd wiesz, że Koran chce obrzezania?”, nie poddawałam się. „Bo wszyscy tak mówią”. To jest tragedia. Ten zwyczaj jest głęboko zakorzeniony. Nie krytykuję religii, tylko straszną tradycję. Matka myśli: Jeśli nie obrzezam córki, ona nigdy nie znajdzie męża. I idzie z nią pewnego dnia na skraj wioski. Być może nawet z bolącym sercem. Ale idzie.

– Ile dziewczynek nie przeżywa obrzezania? Twoja siostra i dwie kuzynki zmarły.
Waris Dirie:
Trudno o rzetelne statystyki. Wykrwawiają się, umierają z powodu zakażenia, powikłań. O wielu nawet nie wiemy. Obrzezaniu oddaje się osiem tysięcy dziewczynek dziennie. Zamknij oczy i wyobraź sobie jedną, a potem dziesięć, sto. I nie płacz, tylko zrób coś! Ponad dwa miliony. Rok w rok. Często w strasznych warunkach higienicznych. Często, jak mnie, zardzewiałą żyletką. Jedyną drogą jest nieustające mówienie ludziom, że to, co robią swoim dzieciom, jest złe.

– Ty mówisz. Słuchają Cię?
Waris Dirie:
Mój rodzony brat mieszka w Somalii, ma sześć córek. Każdego dnia powtarzam jego żonie: „Jeśli usłyszę, że dotknęłaś choć jedną, przyjdę po ciebie”. Kiedy rozmawiałyśmy po raz pierwszy, myślała, że żartuję. Gdy zrozumiała, że jestem śmiertelnie poważna, uciekła z domu na dwa dni. Tak była przerażona. Powiedziałam to samo bratu. Wysłuchał mnie. Jestem teraz spokojna. Ale i tak dzwonię.

– Spokojna nie jesteś. Bałabym się stanąć Ci  na drodze.
Waris Dirie:
„Mamo, jeśli ta kobieta (a w każdej wsi jest taka szamanka-znachorka) znów to zrobi, nie mów mi, gdzie mieszka, bo ją znajdę, utnę rękę i nogę. Mamo, zrób coś, powstrzymaj to!”, błagałam. Dogląda teraz moich sióstr, bo żyje z nimi blisko. Jest moimi oczami. Pojechałam do Somalii. Zebrałam całą swoją rodzinę, cały klan. Pokazałam palcem: „Ty, ty i ty macie coś do zrobienia. Wszędzie, gdzie pójdziecie, mówcie »stop« obrzezaniu kobiet”. Mama nie chciała zostać ze mną w Europie, wróciła,  bo tak tęskniła za swoimi cholernymi kozami (śmiech). Rozumiem ją. To przecież wszystko, co zna. Ale ma na tej swojej pustyni telefon, często rozmawiamy. Jest teraz moim tajnym detektywem.

– Boisz się czasami o siebie?
Waris Dirie:
Nigdy się nie bałam. Nikt, bez względu na to, jakiego jest wyznania, nie wciśnie mi kitu, gdy mówię o przestępstwie. Najgorszym, bo przeciwko dziecku, które nie może się obronić. Czy wiesz, że jeśli zapytasz mężczyznę, jaką kobietę wybierze – obrzezaną czy nie, odpowie niezmiennie: »Nieobrzezaną!«”.

– Pytasz o to swoich mężczyzn?
Waris Dirie:
Zawsze o to pytam. Zbulwersuję cię, przyznając, że mam mężczyznę w każdym kraju? (Śmiech). To nie powinno nikogo obchodzić. Mnie samą najbardziej obchodzi walka o godność kobiet!

– Jaki mężczyzna najbardziej Cię w życiu zmienił?
Waris Dirie:
Fotograf Terence Donovan. Był wspaniałym człowiekiem. To on zaczepił mnie na ulicy. To on zobaczył we mnie modelkę. Pokazał, jak wspaniale jest być kobietą. I że nie mam się czego wstydzić. Jestem piękna. Spotkanie z nim to był moment, w którym zdjęłam z siebie niewidzialną zasłonę. Ciemny koc utkany ze strachu. Czy jestem wystarczająco ładna? Czy mój tyłek i piersi są w porządku? Terence sprawił, że trafiłam na okładkę kultowego kalendarza Pirelli. Dał mi siłę. Aż zaakceptowałam się w stu procentach. Kiedy więc trafiłam na wybieg i założono mi bikini, pomyślałam tylko bez wstydu: Chrzanić to! Idę! Dajcie mi więcej! I miałam zabawę. Czy to lubiłam? Nie zawsze. Bo robić coś, czego się nie czuje, to dla mnie najtrudniejsze w życiu. Praca modelki bywała torturą. Flesze, pokazy, cały ten zbyteczny blichtr. Nie potrzebuję go. Ale grałam, bo jestem sprytna. Myśleli, że mnie używają, ale to ja używałam ich (śmiech). Aż powiedziałam: „Adios” – żegnajcie.

– Odeszłaś głośno. Zamiast kolejnego wywiadu z top modelką postanowiłaś opowiedzieć dziennikarce swoją przeszłość. Dlaczego akurat wtedy?
Waris Dirie:
Nie mogłam pogodzić się z tym, co mnie spotkało. Chciałam, by ludzie usłyszeli o potworności, o jakiej być może w całym swoim życiu nie mieli najmniejszego pojęcia. Musiałam to z siebie wyrzucić. Miałam świadomość, na co się porywam, i takich reakcji: „Kobieta z Trzeciego Świata mówi o swojej okaleczonej waginie. O co chodzi? Zabierzcie ją stąd! Uciszcie!”.

– Chcieli słuchać. Dwanaście lat temu wydałaś swoją pierwszą książkę „Kwiat Pustyni” – tak tłumaczy się Twoje imię  Waris Dirie. Opowiedziałaś najszczerzej swoją historię. Stała się bestsellerem. Dziś na ekrany wchodzi nakręcony na jej podstawie film. Jakie to dla Ciebie emocje?
Waris Dirie:
Po pierwszym seansie byłam dosłownie chora. Ty tylko patrzysz. Ja wciąż czuję. Wyobraź sobie, że tam, na ekranie, jest twoje dziecko. I pozwól sobie poczuć te wszystkie szarpiące do bólu emocje. Nie hamuj ich. Ten film jest dla mnie bardzo ważny. Oby dotarł każdemu do serca. Czasem ludzie spotykają się po seansie: „Widziałem wczoraj fajny film”, mówi ktoś. „Jaki?”, pada pytanie. „Oj, wiesz, tytułu nie pamiętam”. „Kwiatu Pustyni” nie da się z niczym innym pomylić. Jeśli masz powiedzieć: „Nie zgadzam się!”, musisz wiedzieć, z czym. Jeśli myślisz, że ten problem cię nie dotyczy, przekonaj się.

– Nie miałam pojęcia, że nawet w Europie poddaje się obrzezaniu kobiety.
Waris Dirie:
O mój Boże. W Afryce, na Środkowym Wschodzie, ale tak – również w rodzinach emigrantów w Europie. Dostaję maile od dzieci z Niemiec, Szwajcarii, Austrii. Mają 12, 13 lat. „Widziałam twój film. Świat już nie jest taki sam. Nie mogę go zapomnieć”. To cieszy moje serce. Te dzieci to świat jutra.

– Waris, Ty zmieniasz świat. Właśnie przeczytałam, że 20 klanów w Somalii uradziło, by odejść od tradycji obrzezania kobiet. O zakazie obrzezania mówiło się na szczycie w Davos. Razem z francuskim przedsiębiorcą Francoisem-Henrim Pinaultem i jego żoną Salmą Hayek założyłaś właśnie w Paryżu Fundację do spraw Godności i Praw Kobiet.
Waris Dirie:
I co? I co! Nie wystarcza mi samo słuchanie, że świat się zmienia. Kiedy usłyszę: „To już się nie dzieje. To koniec!”, wtedy odpocznę. Jest prawo. Ale i to za mało, zło dzieje się w podziemiu. Życie jest tym, co stworzysz. Bywa piekłem. Wciąż chcę zapomnieć o swoim.

Rozmawiała: Monika Kotowska
Zdjęcia Remigiusz Kozdra/Metaluna
Stylizacja Pola Madej-Lubera
Asystent stylisty Mateusz Farenholc
Makijaż i fryzury Jarosław Korniluk
Produkcja Szymon Machnikowski

32
Reakcji

Komentarze (32)

Najnowsze
Najwyżej oceniane

Wpisz proszę treść komentarza

anna
do izi.. Jakby Pani żyła w tej kulturze, także by tak postąpiła... Bo gdyby Pani tego nie zrobiła córce to Pani córka byłaby wygnana z wioski i traktowana jak prostytutka... Matka ją kochała i dlatego to zrobiła, myślę że z miłości żeby była normalna wg nich normalna. Uważam, że to nie jest wina jej matki tylko trzymanie się tradycji obrzędu obrzezania dziewczynek i chorego traktowania kobiet przez ten kraj. Nie wie Pani jakby się zachowała gdyby wychowywała się w tym kraju gdzie obrzezanie jest fundamentem czystości kobiet t.j. u katolików chrzest. Bo ja myślę że jej matka cały czas kierowała się jej dobrem.
Oceniono 1 razy
izi
Najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, że to matka daje obrzezać swoje dziecko. Co to za matka, która daje je okaleczyć? Patrzy jak dziecko cierpi, męczy się, ale przecież nie może być otwarta.
Oceniono 0 razy
Mamaa
kłucie w sercu... łzy...i brak odpowiedzi jak mozna tak krzywdzic bezbrone dziewczynki??? Znachorki to nie kobiety-to potwory!!! Modle sie zeby w końcu zakończyl sie ten bestialski obrzęd!!!
Oceniono 0 razy
kobieta
oglądając film, scenę obrzezania... czułam jakby mi serce pękało, gdybym tylko mogla to przez ekran wyrwałabym dziecko z rąk sadystek... płakałam całą noc, nie mogąc pozbyć się krzyku tego dziecka i widoku przerażonych oczu. Barbarzyństwo! Przecież te kobiety od urodzenia skazane są na ból i przegraną - ból psychiczny i ból fizyczny. Wszystko, to dla mężczyzn - okaleczone matki niszczą swoje córki. To matki muszą zrozumieć żeby zaprzestać temu zacofanemu procederowi. Waris jesteś WIELKA! Dziękuję, że jesteś i proszę nigdy nie przestawaj walczyć o te cudowne i niczemu niewinne dziewczynki.
Oceniono 0 razy
ja
16.08.2011
Oceniono 0 razy
N
Bardzo proszę o podanie daty w której ukazał się ten artykuł ...
Wywiad bardzo interesujący
Oceniono 0 razy
mk
kiedy został przeprowadzony ten wywiad?
Oceniono 0 razy
Anonim
a co z kobietami na calym swiecie ktore poprzez bledy lekarzy zostaja okaleczone?? jak sie bezczesci ich narzady wycinajac wargi i pozostawiajac w depresji i bez poczucia sensu zycia?
obudzcie sie. takich jest nas wiele ale milczymy ze wstydu i strachu, bo chcemy zapomniec jak ktos kto nie ma wiedzy i nie potrafi operowac pozbawia nas naszej kobiecosci WBREW NASZEJ WOLI!!!
Oceniono 0 razy
malinka0505
Przeczytałam jej książki ładnych parę lat temu i z niecierpliwością czekałam na film. Długo zastanawiałam się jak pomóc i wciąż męczy mnie sumienie, że nic nie mogę zrobić. Jestem pełna podziwu dla odważnej Waris, jest dla mnie największą bohaterką XX wieku.
Oceniono 0 razy
Miłaa
Przeczytałam wszystkie Twoje książki,od paru lat interesuje się kulturą afrykańską i jestem wtrząśnięt Twoją historią.Bardzo chciałabym pomgać ludziom którzy zostali poddani temu okrutnemu okaleczeniu.Mam nadzieję że za parę lat jak będę już dorosła odpowiedzialną kobietą spełnię swoję marzeni i będę pomagać i zapobiegać temu okaleczeniu.
Oceniono 0 razy
goa
Waris jesteś wielką osobowością, współczuję Ci,że musiałaś przejść przez to wszystko, jednak znalazłaś w sobie siłę przetrwania,żeby móc uświadomić całemu światu,co dzieje się z małymi, bezbronnymi dziewczynkami. Popieram Twoje działania i jestem razem z Tobą we wszystkim co robisz!!
Oceniono 0 razy
Anonim
to jest niemożliwe...może ktoś mi wytłumaczy bo ja nie mogę dojśc do siebie po obejżeniu tego filmu...dziecko własne w taki sposób okaleczać???jak można tym ludziom uświadomić ze to jest zbrodnia na bezbronnym dziecku
Oceniono 0 razy
ewe
wczoraj obejrzałam film...nie mogę przestać o tym myśleć.pomodliłam się-tyle mogę zrobić...i dla tych dziewczynek i dla Waris
Oceniono 0 razy
BOŻENA
Uważm ,że tylko działanie zmiania świat. Popieram mocno inicjatywę Waris Dirie. Cieszę się, że była i jest odważna. Obejrzałam film. Wzruszyła mnie solidarność kobieca. Bądźmy dobre dla siebie i wspierajmy się. Gdybym mogła pomóc ....
Bożena
Oceniono 0 razy
Ewa
Wspaniała Kobieta! Anioł!
Oceniono 0 razy
+ Pokaż więcej komentarzy

Look dnia

Najczęściej czytane

Top Video

Top Galerie

Najnowsze porady