Badania krwi - strona 4

Fiolki laboratoryjne
anemia
badania krwi
Choroby

O czym informuje RDW-SD w morfologii

Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi.
Anna Cholewa
Ukłuty palec
badania krwi
Choroby

Czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 i typu 2

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 to dwa oblicza choroby, której charakterystycznym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Przyczyny obu typów choroby są inne. O zachorowaniu na cukrzycę typu 1 decydują geny, w przypadku cukrzycy typu 2 ważne są również inne czynniki: nadwaga, stres, zła dieta, alkohol czy palenie papierosów.
Anna Cholewa
Fiolki laboratoryjne
badania krwi
Choroby

Prawidłowe wyniki badań krwi: normy erytrocytów

Erytrocyty to inaczej czerwone krwinki (RBC). Są one składnikiem krwi, której zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Badanie morfologiczne pozwala ustalić, czy ich liczba we krwi jest prawidłowa.
Anna Cholewa
Próbki krwi
badania krwi
Choroby

Mocznik we krwi może być objawem choroby nerek

Mocznik to produkt końcowy przemiany białek w wątrobie. Jest on usuwany z organizmu przede wszystkim za pomocą nerek, z moczem. Sama obecność mocznika we krwi nie świadczy o chorobie nerek. Można ją podejrzewać dopiero wtedy, kiedy stężenie mocznika jest zbyt wysokie.
Anna Cholewa
pusta probówka
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Wysoka bilirubina sygnalizuje choroby wątroby

Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.
Justyna Dąbrowska
kobieta używa spirometru
badania krwi
Choroby

Spirometria: proste badanie, które wymaga przygotowania

Spirometria czy inaczej badanie spirometryczne, pozwala ocenić pracę i pojemność płuc, w wyniku czego otrzymujemy krzywą objętości powietrza.
Joanna Jędrzejczyk
puste probówki
badania krwi
Leukocyty
Choroby

Groźny deficyt białych krwinek, niedobór odporności, czyli neutropenia

Neutropenia jest to zmniejszenie liczby neutrofili (granulocytów obojętnochłonnch) we krwi do wartości poniżej 1,6 G/l. Neutrofile są komórkami odpowiedzialnymi za fagocytozę – pochłanianie drobnoustrojów oraz fragmentów obumarłych tkanek.
Joanna Jędrzejczyk
probówka krwi
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Trombocyty – skutki wahań PLT w organizmie

Trombocyty, inaczej płytki krwi, które odpowiadają za proces krzepnięcia, to strzępki komórek pozbawionych jądra. Są mniejsze niż pozostałe komórkowe składniki krwi.
Aleksandra Gajowiak
probówka
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Odczyn antystreptolizynowy, czyli badanie ASO, pomoże wykryć zakażenie paciorkowcami

Badanie ASO to analiza stężenia przeciwciał antystreptolizyn we krwi. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć zakażenie paciorkowcem z grupy A. Streptokoki mają niszczący wpływ na organizm, mogą powodować rozpuszczanie komórek czerwonych.
Anna Bartoś
próbka krwi
badania krwi
Choroby

Pomiar MCHC pomocny w diagnozie chorób krwi

Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach – z ang. Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC), to parametr określający średnie stężenie czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny) w objętości krwinek czerwonych (erytrocytów). Poziom MCHC określi badanie krwi, tj. morfologia.
Paulina Mucha
brzuch kobiety w ciąży
ciąża
badania krwi
Choroby

Jesteś w ciąży? Sprawdź normy krzywej cukrowej i upewnij się, że jesteś zdrowa

Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej.
Beata Marzec
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner