Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi.

Reklama

O czym informuje RDW-SD?

Nie wszystkie erytrocyty mają tę samą objętość. Średnią objętość czerwonej krwinki opisuje wskaźnik morfologiczny MCV. Jednak sama średnia nie zawsze jest trafną miarą. Wyobraźmy sobie, że w grupie 20 osób 10 osób ma 1,5 m wzrostu, a 10 – 2 m, średni wzrost w tej grupie wynosi 175 cm. W rzeczywistości wzrost każdej osoby w grupie znacznie odbiega od tej liczby. Dla pewnych grup średnia nie jest więc miarą wystarczającą do adekwatnego opisu jakiejś cechy. Dopiero obliczenie dodatkowej miary: odchylenia standardowego (SD) dałoby nam informację o tym, jak bardzo wzrost poszczególnych osób w tej grupie odbiega od średniej. W tym przypadku jest to +/- 25 cm. Wskaźnik RDW-SD w wynikach badań morfologii krwi uzupełnia wskaźnik MCV właśnie o informację na temat odchylenia od średniej i pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Norma RDW-SD

Prawidłowy wynik RDW-SD to 11,5-14,5%. Wynik mieszczący się w tych granicach świadczy o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. Wysoki wynik RDW oznacza natomiast dużą różnorodność w zakresie objętości komórek (tzw. anizocytozę).

O czym świadczy wysoki i niski RDW-SD?

Wynik RDW-SD interpretowany jest zazwyczaj razem z MCV, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Niski MCV i wysoki RDW-SD może świadczyć o niedoborze żelaza i talasemii (wrodzonych ilościowych zaburzeniach syntezy hemoglobiny). Niski MCV przy normalnym RDW-SD jest charakterystyczny dla przewlekłej niedokrwistości. Podwyższenie wyników zarówno MCV, jak i RDW-SD może natomiast świadczyć o anemii hemolitycznej, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi, lub o chorobach wątroby.

Zobacz także

Rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów rośnie też po przetoczeniu krwi, po podaniu witaminy B12 lub kwasu foliowego, towarzyszy ona także stanom zapalnym, np. ostremu zapaleniu trzustki.

Niski RDW-SD (poniżej 10,2%) jest typowy dla anemii makrocytarnej, kiedy organizm wytwarza mało erytrocytów, a te, które wyprodukuje, są duże. Może on również świadczyć o anemii mikrocytarnej, kiedy wytwarzane czerwone krwinki są bardzo małe.


Reklama

Innym ważnym wskaźnikiem, który powinien być brany pod uwagę podczas odczytu wyników badań morfologicznych, jest badanie hematologiczne krwi - hematokryt.

Reklama
Reklama
Reklama