pusta probówka
Pixabay/kropekk_pl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Wysoka bilirubina sygnalizuje choroby wątroby

Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.

Bilirubina całkowita to substancja, która pomaga w diagnozie i kontroli schorzeń wątroby. Jej poziom należy kontrolować szczególnie przy przyjmowaniu leków obciążających ten organ.

 

Bilirubina wchodzi w skład hemoglobiny – jest to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu czerwonych krwinek. Na bilirubinę całkowitą składa się bilirubina bezpośrednia (sprzężona) i bilirubina pośrednia (wolna).

Kasia gotuje z Polki.pl: bananowiec bez pieczenia

Kiedy należy zbadać poziom bilirubiny?

Badanie poziomu bilirubiny zaleca się przy podejrzeniu schorzeń i zaburzeń pracy wątroby, m.in. z powodu zatrucia substancjami mogącymi ją uszkodzić albo wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Należy to zrobić także przy żółtaczce, by zidentyfikować jej rodzaj.

U dorosłych osób poziom bilirubiny całkowitej nie powinien przekraczać 17 µmol/l , czyli 1,1 mg/dl (inaczej 1,1 mg%). Dla noworodków normy są wyższe:

  • noworodek jednodniowy – do 68 µmol/l lub 4 mg/dl,
  • noworodek trzydniowy – do 17 lub 10 mg/dl,
  • miesięczne dziecko – do 17,1 µmol/l lub 1 mg/dl.

Gdy poziom bilirubiny całkowitej wzrośnie powyżej 34 µmol/l czyli 2 mg/ dl dochodzi do rozwoju żółtaczki.

Analizę wykonuje się na podstawie pobranej próbki krwi. Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Koszt badania na własną rękę wynosi około 10 złotych.

Hiperbilirubinemia, czyli wysoki poziom bilirubiny

Zwiększone stężenie bilirubiny całkowitej to inaczej hiperbilirubinemia. Występuje w chorobie hemolitycznej (tzw. konflikcie serologicznym),  zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), i zespole Gilberta (genetycznej chorobie metabolicznej, związanej z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny w wątrobie).

 

Wzrost wartości bilirubiny całkowitej powoduje żółciowa marskość wątroby, rak dróg żółciowych, żółtaczka, zapalenie dróg żółciowych, zespół Criglera-Najjara, choroba Gilberta i zatrucie muchomorem sromotnikowym. Również niektóre leki, np. erytromycyna, mogą podwyższyć poziom bilirubiny.

Jak obniżyć wysoką bilirubinę?

Przede wszystkim należy zacząć od wizyty u lekarza, by zdiagnozować przyczynę wysokiego poziomu bilirubiny. Zdecydowanie nie powinno się brać na własną rękę leków obniżających bilirubinę. Być może wystarczy tylko lekkostrawna dieta nieobciążająca wątroby, jednak dla pewności lekarz zleci dodatkowe badania.

próbówki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Próba wątrobowa – badanie poziomu stężenia GGTP
GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych.

GGTP to enzym (gamma-glutamylotranspeptydaza), którego oznaczanie służy do diagnozowania ostrych i przewlekłych schorzeń wątroby oraz chorób trzustki i dróg żółciowych. GGTP – gdzie występuje i jak określić jego poziom? GGTP jest enzymem występującym przede wszystkim w wątrobie, trzustce, nerkach i prostacie. J ego stężenie można określić poprzez wykonanie tzw. prób wątrobowych (badanie z krwi). To wskaźnik cholestazy (zastoju żółci). Gdy dojdzie do blokady żółci poziom GGTP od razu wzrasta. Ponieważ GGTP znajduje się w wielu narządach, jego zawyżone wartości mogą świadczyć o różnych chorobach. Kiedy należy zbadać GGTP? w chorobie alkoholowej – w celu monitorowania przebiegu abstynencji; podczas długotrwałego stosowania leków, m. in. doustnej antykoncepcji hormonalnej, w pierwotnej marskości wątroby, w chorobie Gilberta. Badanie GGTP – jak się do niego przygotować? Na badanie należy przyjść na czczo, ponieważ stężenie GGTP spada po posiłkach. Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Na 24h przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu. Ponadto informujemy osobę wykonującą badanie o przyjmowanych lekach, skłonnościach do krwotoków i omdleń. Określanie poziomu GGTP – normy Nie ma ściśle określonej normy dla próby wątrobowej. Norma GGTP jest ustalana indywidualnie przez laboratorium wykonujące badanie. Z a przykładowe wartości referencyjne uznaje się: 15–85 U/l dla mężczyzn i 5–55 U/l dla kobiet. Spotykane są też oznaczenia: kobiety 10-66 U/l, mężczyźni 18-100 U/l oraz dla obu płci 5-55 U/l Dlatego pamiętajmy, aby kierować się normą obowiązującą w laboratorium, w którym robimy badanie. Co oznacza wysoki poziom GGTP? Zdarza się, że aktywność GGTP wzrasta bez określonej przyczyny....

Kobieta zakrywa rękami oczy
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Żółte białka oczu mogą oznaczać kamicę, żółtaczkę, problemy z wątrobą i zespół Gilberta
Żółte białka oczu mogą niekiedy świadczyć o poważnej chorobie, ale równie dobrze ich przyczyna może być błaha. Najczęściej jest to jeden z objawów żółtaczki, ale może być także oznaką problemów wątrobowych czy kamicy żółciowej. Z problemem żółtych białek oczu zmagają się także osoby chore na zespół Gilberta.

Żółte białka oczu mogą niekiedy świadczyć o poważnej chorobie, ale równie dobrze ich przyczyna może być błaha. Najczęściej jest to jeden z objawów żółtaczki, ale może być także oznaką problemów wątrobowych czy kamicy żółciowej. Z problemem żółtych białek oczu zmagają się także osoby chore na zespół Gilberta.   Przyczyną zażółcenia białek oczu jest podwyższony poziom bilirubiny (barwnik związany z wątrobą) we krwi. Może to świadczyć o wielu chorobach, w tym: żółtaczce, dolegliwościach wątrobowych, kamicy woreczka żółciowego , a nawet o zespole Gilberta, który często mylony jest z żółtaczką. Powód jednak może być mniej skomplikowany, bo żółte biała oczu często stanowią skutek uboczny terapii lekowej. Żółte białka oczne jako objaw żółtaczki Zażółcone białka oczne najczęściej są jednym z objawów żółtaczki. Obok zmiany koloru białek oczu, przy tej chorobie występują takie objawy, jak: zabarwienie na żółto skóry , błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych. Przyczynami tej choroby mogą być: ostre zapalenie wątroby , poalkoholowe dolegliwości wątrobowe oraz czynniki genetyczne. Zażółcone białka oczne – objaw problemów wątrobowych Twardówka oka (czyli tzw. białko) powinna być biała. Jeżeli zmieniła się ona na żółtą to znak, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Może to świadczyć o poważnym uszkodzeniu wątroby , które nieleczone doprowadza do jej marskości. Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby, które nadużywają alkoholu. Niepokojącymi objawami uszkodzonej wątroby, obok zażółconych białek ocznych, są także: utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała,...

niemowlę
Flickr/christina rutz/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Żółtaczka – czyli nadmiar bilirubiny w tkankach organizmu
Żółtaczka, to zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz białek oczu. Jest bezpośrednim wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Często żółtaczką określane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, co jest błędem, ponieważ żółtaczka to nie choroba a nazwa określająca współwystępujące ze sobą symptomy.

Żółtaczka, to zażółcenie skóry, błon śluzowych oraz białek oczu. Jest bezpośrednim wynikiem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Często żółtaczką określane jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, co jest błędem, ponieważ żółtaczka to nie choroba a nazwa określająca współwystępujące ze sobą symptomy. Fakt 1: Za powstawanie żółtaczki odpowiedzialna jest bilirubina Żółtaczkę powoduje podwyższone stężenie bilirubiny . Jest ona żółtym barwnikiem występującym w naszym organizmie. W żółtaczce ma miejsce około trzykrotne przekroczenie normy bilirubiny - ok. 3 mg/dl lub 50 µmoli/dl. Gdy wynik jest nieco niższy (ale cały czas powyżej normy, która wynosi 1 mg/dl lub 17 µmoli/dl), wówczas mówi się o stanie przedżółtaczkowym. Fakt 2: Żółtaczka to nie choroba Żółtaczka jest zespołem współwystępujących ze sobą objawów, takich jak: żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białek oczu. Kolor zmienia też mocz, który staje się ciemno-herbaciany. Często współwystępuje uporczywe swędzenie skóry. Kolejnym, pojawiającym się w niektórych chorobach objawem żółtaczki jest odbarwienie stolca, który wówczas ma gliniany kolor. Żółte zabarwienie skóry, nie będące żółtaczką, występuje u osób spożywających duże ilości marchwi i soku marchwiowego. Ciemnożółte stają się pięty i wewnętrzna strona dłoni, co jest wynikiem odkładania się karotenu w organizmie, natomiast białka oczu nie zmieniają barwy. Fakt 3: Żółtaczka, to symptom wielu chorób Żółtaczkę ze względu na przyczyny dzieli się na 3 typy. Żółtaczka może sygnalizować istnienie wielu chorób, które mają...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik