podpisane probówki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Morfologia krwi – pomiar MCH

MCH (z ang. mean corpuscular hemoglobin, mean cell hemoglobin) jest to wskaźnik, który służy pomiarowi średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej.

MCH (z ang. mean corpuscular hemoglobin, mean cell hemoglobin) jest to wskaźnik, który służy pomiarowi średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej.

 

Średnią masę hemoglobiny w krwince czerwonej oblicza się z Hgb (hemoglobiny) podzielonej przez RCB (wskaźnik czerwonych krwinek), czyli MCH = Hgb/RBC.

Kasia gotuje z Polki.pl: jabłecznik

 

Wskaźniki krwinek czerwonych (RBC – ang. red blood cell) są częścią badania krwi zwanego morfologią krwi. Badanie morfologiczne wykorzystywane jest do pomiaru ogólnego stanu zdrowia. Dzięki niemu dowiadujemy się o ilości i cechach fizycznych różnych typów komórek krwi.

MCH – norma, objawy niedoboru i nadmiaru

MCH – czyli średnia masa hemoglobiny w erytrocycie, Prawidłowa wartość wskaźników krwinek czerwonych to: MCH: 27-31 pg pikogramów/komórkę. Norma MCH, charakteryzuje się prawidłową barwą krwinek czerwonych. Określane są one wtedy jako normobarwliwe. Jednak osoba o normobarliwych krwinkach nadal może cierpieć na niedokrwistość, jeśli występuje u niej zbyt niski poziom czerwonych krwinek, lub gdy wskaźniki RBC są nieprawidłowe. Jest to niedokrwistość normobarwliwa.

 

Podwyższony wskaźnik MCH jest typowy dla sferocytozy wrodzonej. Wysokie wyniki MCH, powodują, że krwinki czerwone określane są jako nadbarwliwe. Czerwone ciałka krwi odznaczają się wtedy intensywniejszą barwą. Choroba, która powoduje taki stan, to niedokrwistośc nadbarwliwa.

 

Niski poziom MCH oznacza, że krwinki czerwone są niedobarwliwe. Maja one wówczas mniej intensywne zabarwienie - niedokrwistość niedobarwliwa. Ponadto mniejsze stężenie MCH świadczy o niedokrwistości z niedoboru żelaza, talasemii oraz zaburzeniach utylizacji żelaza.

W jaki sposób wykonywana jest morfologia krwi – przebieg badania

Morfologia krwi to badanie nie wymagające specjalnych przygotowań. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci krew może zostać pobrana z palca (u niemowląt z pięty). Osoba wykonująca badanie oczyści miejsce wkłucia środkiem antyseptycznym. Po pobraniu miejsce to zostanie zaklejone plastrem. Krew pobierana z zagłębienia łokciowego jest przede wszystkim u dorosłych, fachowo nazywane jest to nakłuciem żyły. Wówczas oprócz zdezynfekowania miejsca wkłucia, nakładana jest na górną część ramienia opaska uciskająca, aby doprowadzić do nabrzmienia żyły. Igła jest delikatnie wkłuwana w żyłę i krew zaczyna spływać do probówki. Po jej napełnieniu osoba wykonująca badanie zdejmuje opaskę uciskową, a miejsce pobrania zakleja plastrem. Zazwyczaj wkłuciu towarzyszy lekki ból, a potem delikatne pulsowanie.

 

Do badania MCH nie trzeba być na czczo, nie jest istotna też pora dnia w jakiej wykonujemy badanie. Morfologia krwi – cena badania wykonywanego prywatnie wynosi 12-20 zł.

 

próbka krwi
Pixabay/kropekk_pl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pomiar MCHC pomocny w diagnozie chorób krwi
Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach – z ang. Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC), to parametr określający średnie stężenie czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny) w objętości krwinek czerwonych (erytrocytów). Poziom MCHC określi badanie krwi, tj. morfologia.

Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach – z ang. Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC), to parametr określający średnie stężenie czerwonego barwnika krwi (hemoglobiny) w objętości krwinek czerwonych (erytrocytów). Poziom MCHC określi badanie krwi, tj. morfologia. Normy MCHC Prawidłowy wynik MCHC uzależniony jest od wieku i płci osoby badanej. Powinien wynosić 32 – 36 g/dl krwi . Dolna i górna granica MCHC może być inna w różnych laboratoriach. Kiedy wykonać badanie MCHC? MCHC wykonuje się u osób, u których zachodzi podejrzenie niedokrwistości oraz niedoboru żelaza. Także przyjmowanie niektórych leków oddziałujących na układ krążenia jest wskazaniem do wykonania badania. Profilaktycznie pomiar MCHC należy wykonywać raz w roku. Przygotowanie do badania średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach Na pomiar MCHC należy przyjść na czczo – minimum 8 godzin przed badaniem nie wolno niczego spożywać. Ostatni posiłek nie powinien być ciężkostrawny. Przed badaniem unikaj jedzenia produktów podnoszących poziom żelaza we krwi – wątróbki czy kaszanki. Żeby pomiar MCHC był wiarygodny, zrób go przed lub po miesiączce. U kobiet w ciąży poziom hemoglobiny jest niższy, dlatego wynik MCHC może wyjść zafałszowany. Podwyższony poziom MCHC Wynik MCHC wyższy niż 36 g/dl może być oznaką odwodnienia organizmu, mniejszym wybarwieniem krwinek (niedokrwistością hipochromiczną) oraz chorobą genetyczną, wywołaną niewłaściwym rozpadem erytrocytów (sferocytozą). Obniżony poziom MCHC MCHC poniżej normy jest objawem rozcieńczenia krwi – przewodnienia organizmu. Przyczyną może być anemia wywołana niedoborem żelaza, talasemia (niedokrwistość wywołana niewłaściwym tworzeniem się łańcuchów hemoglobiny), a także nadmiernym...

Fiolki laboratoryjne
Pixabay/kropekk_pl/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
O czym informuje RDW-SD w morfologii
Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi.

Wskaźnik RDW-SD (red blood cell distribution width, standard deviation) opisuje rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Jest miarą, która pomaga postawić trafną diagnozę na podstawie wyników badania morfologii krwi. O czym informuje RDW-SD? Nie wszystkie erytrocyty mają tę samą objętość. Średnią objętość czerwonej krwinki opisuje wskaźnik morfologiczny MCV. Jednak sama średnia nie zawsze jest trafną miarą. Wyobraźmy sobie, że w grupie 20 osób 10 osób ma 1,5 m wzrostu, a 10 – 2 m, średni wzrost w tej grupie wynosi 175 cm. W rzeczywistości wzrost każdej osoby w grupie znacznie odbiega od tej liczby. Dla pewnych grup średnia nie jest więc miarą wystarczającą do adekwatnego opisu jakiejś cechy. Dopiero obliczenie dodatkowej miary: odchylenia standardowego (SD) dałoby nam informację o tym, jak bardzo wzrost poszczególnych osób w tej grupie odbiega od średniej. W tym przypadku jest to +/- 25 cm. Wskaźnik RDW-SD w wynikach badań morfologii krwi uzupełnia wskaźnik MCV właśnie o informację na temat odchylenia od średniej i pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Norma RDW-SD Prawidłowy wynik RDW-SD to 11,5-14,5%. Wynik mieszczący się w tych granicach świadczy o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek. Wysoki wynik RDW oznacza natomiast dużą różnorodność w zakresie objętości komórek (tzw. anizocytozę). O czym świadczy wysoki i niski RDW-SD? Wynik RDW-SD interpretowany jest zazwyczaj razem z MCV, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Niski MCV i wysoki RDW-SD może świadczyć o niedoborze żelaza i talasemii (wrodzonych ilościowych zaburzeniach syntezy hemoglobiny). Niski MCV przy normalnym RDW-SD jest charakterystyczny dla przewlekłej niedokrwistości. Podwyższenie wyników zarówno MCV, jak i RDW-SD może natomiast świadczyć o anemii...

Fiolki laboratoryjne
Flickr/keepingtime_ca/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Prawidłowe wyniki badań krwi: normy erytrocytów
Erytrocyty to inaczej czerwone krwinki (RBC). Są one składnikiem krwi, której zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Badanie morfologiczne pozwala ustalić, czy ich liczba we krwi jest prawidłowa.

Erytrocyty to inaczej czerwone krwinki (RBC). Są one składnikiem krwi, której zadaniem jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Badanie morfologiczne pozwala ustalić, czy ich liczba we krwi jest prawidłowa. Jak wygląda badanie krwi? Skierowanie na badanie krwi może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista. Badanie wykonywane jest w laboratorium. Musimy stawić się na nie rano, na czczo, ponieważ zarówno pora dnia, jak i posiłki mogą zmieniać wyniki. Krew do badania zostanie pobrana z żyły, najczęściej żyły łokciowej, choć można ją też pobrać z palca lub płatka ucha. Po pobraniu próbki krwi zostaniemy poinformowani, kiedy możemy zgłosić się po wyniki badania. Z wynikami należy wrócić do lekarza, który wystawił skierowanie. Normy dla liczby erytrocytów (RBC) Prawidłowa liczba erytrocytów w mikrolitrze (µl) krwi dorosłego mężczyzny wynosi od 4,2 do 5,4 miliona erytrocytów, a u kobiet od 4,2 do 5,2 miliona.   Przyczyną z większonej liczby czerwonych krwinek, tzw. poliglobulii, może być odwodnienie organizmu lub problemy z układem oddechowym, np. u nałogowych palaczy. Poliglobulia występuje także u osób chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP).   Zbyt mała liczba erytrocytów może natomiast oznaczać niedokrwistość (anemię) lub przewodnienie (stan zaburzonej gospodarki wodnej organizmu). Obniżona liczba erytrocytów występuje także u kobiet w ciąży i jest związana z naturalnym w tym stanie rozrzedzeniem krwi. Normalne stężenie erytrocytów u kobiet w ciąży to 3,5-4,5 mln/µl.   Czy wiesz, jaką funkcję pełnią w organizmie białe krwinki? Przeczytaj:  monocyty we krwi: budowa, funkcja, rozwój . Gdy naczynia krwionośne są bardzo kruche, na ciele pojawiają się siniaki....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik