SLS
© Monika Wisniewska/Fotolia
Fleszstyle

Laurylosiarczan sodu, czyli SLS, niebezpieczny składnik wielu kosmetyków

Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic.

Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic.

"Hotel Paradise": Marietta jest w ciąży?! Zwyciężczyni 1. edycji odpowiada na aluzje internautów!

Dlaczego kosmetyki zawierające SLS mogą być szkodliwe?

Kosmetyki zawierające SLS podrażniają skórę, wywołują wypryski, egzemę, nasilają objawy takich chorób, jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Regularne stosowanie szamponów zawierających SLS może powodować uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. Laurylosiarczan sodu zmywa naturalną ochronną warstwę lipidów znajdującą się na skórze, chroniącą ją przed utratą wody. Używanie do mycia ciała kosmetyków zawierających SLS może powodować nadmierną utratę wody i zwiotczenie skóry.

SLS może ponadto kumulować się w tkankach i narządach wewnętrznych ciała, np. w wątrobie i płucach, i uszkadzać je.

Czy istnieje bezpieczna ilość SLS w kosmetykach?

Bezpieczna ilość SLS w kosmetykach i środkach, z którymi mamy regularnie do czynienia, np. szamponach, pastach do zębów, żelach pod prysznic, nie może przekroczyć 1%. Środki, w których znajduje się SLS, powinny być szybko i dokładnie spłukiwane ze skóry. Najlepiej jednak ich unikać i zastępować kosmetykami o bezpieczniejszym składzie lub kosmetykami naturalnymi.

W jakich kosmetykach można spotkać SLS?

SLS znajduje się w składzie wielu kosmetyków do mycia ciała oraz środków czyszczących. Dodaje się go do płynów do mycia naczyń, szamponów do prania dywanów, płynów do mycia podłóg i samochodów. Szczególnie niebezpieczny jest jednak w tych środkach chemicznych, których używamy do higieny osobistej, ponieważ skóra jest regularnie narażona na ich działanie. SLS znajduje się np. w szamponach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, mydłach i pastach do zębów, także tych przeznaczonych dla niemowląt i dzieci.

SLS w składzie kosmetyków – jakich nazw szukać?

Producenci tych środków, podając ich skład na etykiecie, często zastępują nazwy: Laurylosiarczan sodu, Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) innymi nazwami. Należą do nich m.in.:

  • Ammonium Lauryl Sulfate,
  • SDS,
  • Sulfuric acid,
  • Sodium Myreth Sulfate,
  • Sodium salt,
  • Sodium dodecyl sulfate,
  • Monododecyl ester,
  • Lauryl sodium sulfate.

 

 

 

szkodliwe kosmetyki
©3drenderings/fotolia
Fleszstyle
4 najgroźniejsze składniki kosmetyków, których należy unikać
Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany.

Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany.    Pamiętajmy, że mimo iż stosujemy te preparaty wyłącznie na powierzchni skóry, przedostają się one do krwi, odkładają się w różnych narządach, tkankach i oddziałują na cały organizm. Szczególną uwagę zwracajmy przy zakupie kosmetyków dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących.   Osoba korzystająca z ogólnie dostępnych środków pielęgnacyjnych jest narażona na szkodliwe działanie około 4000 trucizn zawartych w kosmetykach mających zapewniać piękno, odmłodzenie i odżywienie skóry. 1. Szkodliwe konserwanty – formaldehydy i parabeny Formaldehydy i ich pochodne oraz parabeny są jednymi z najczęściej używanych środków konserwujących. Ponieważ średnia trwałość produktu wynosi 3 lata, musi być on odporny na szeroką gamę mikroorganizmów. Działanie konserwantów polega na  zabijaniu bakterii zarówno w produkcie, jak i na naszej skórze. To w konsekwencji doprowadza do ubożenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Wskutek tego skóra staje się coraz bardziej wrażliwa i bezbronna na działanie czynników zewnętrznych.   Pokrzywki, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne, egzemy i rumienie to skutki jakie mogą powodować preparaty mające w składzie szkodliwe konserwanty. Ponadto parabeny wykazują działanie estrogenne przez co u kobiet w ciąży mogą zaburzać rozwój płodu.   Konserwanty w kosmetykach najczęściej kryją się pod następującymi nazwami: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol, Cetrimoniumbromide, Cetylpyridinium Chloride,...

Półka z kosmetykami do makijażu
Flickr/Akira Ohgaki/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Kosmetyki chemiczne a naturalne: jakich substancji w składzie się wystrzegać?
Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje.

Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje. Spór o szkodliwość parabenów Spośród substancji zawartych w kosmetykach najwięcej kontrowersji wzbudzają parabeny, czyli substancje konserwujące , które znajdują się aż w 85% wszystkich kosmetyków. Impotencja, przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia układu rozrodczego i metabolizmu to opublikowana przez magazyn „Pro-test” lista skutków ubocznych związanych z obecnością parabenów w kosmetykach. Dr Philippa Darbre także podejrzewała, że przyczyną zmian nowotworowych u jej pacjentek z rakiem piersi były właśnie parabeny zawarte w antyperspirantach. Prowadzone przez nią badania nie potwierdziły jednak ostatecznie hipotezy. Jedyne, na co pozwala stan badań nad parabenami to stwierdzenie, że te substancje konserwujące mogą podrażniać błony śluzowe i wywoływać alergie. Jednak, co podkreślają kosmetolodzy, także i naturalne składniki mogą wywołać reakcję alergiczną. Dotyczy to przede wszystkim właśnie naturalnych składników konserwujących, jak witamina E i olejki eteryczne. Producenci kosmetyków twierdzą, że zła sława parabenów to element czarnego PR-u, ale wielu z nich ulega tendencji i swoje produkty reklamuje bardzo nośnym hasłem „bez parabenów”. SLS – środek czyszczący w kosmetyce Kolejnym kontrowersyjnym, ale powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków są substancje potocznie zwane SLS (Sodium lauryl sulphate lub sodium laureth sulfate) – tensydy,...

Butelki z szamponem do włosów
Flickr/Takashi Ota/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Wybór szamponu do włosów przetłuszczających się: czym się kierować?
Szampon do włosów przetłuszczających się jest podstawą w pielęgnacji skóry łojotokowej, a odpowiedni jego dobór uwalnia od konieczności codziennego mycia głowy. Przetłuszczające się włosy to jednak nie tylko problem czysto estetyczny – nadmierne wydzielanie łoju osłabia cebulki, doprowadza do wypadania włosów, jest także przyczyną stanów zapalnych skóry. Dobry szampon powinien więc nie tylko oczyszczać, ale i leczyć.

Szampon do włosów przetłuszczających się jest podstawą w pielęgnacji skóry łojotokowej, a odpowiedni jego dobór uwalnia od konieczności codziennego mycia głowy. Przetłuszczające się włosy to jednak nie tylko problem czysto estetyczny – nadmierne wydzielanie łoju osłabia cebulki, doprowadza do wypadania włosów, jest także przyczyną stanów zapalnych skóry. Dobry szampon powinien więc nie tylko oczyszczać, ale i leczyć. Dlaczego włosy nadmiernie się przetłuszczają? Włosy mają skłonność do nadmiernego przetłuszczania się, jeśli na głowie znajduje się zbyt dużo gruczołów łojowych lub ich wielkość jest nadmierna. To czynnik uwarunkowany genetycznie, dlatego niemożliwe jest leczenie, a jedynie łagodzenie objawów. Inaczej jest w przypadku uwarunkowań hormonalnych. W okresie dojrzewania praca gruczołów łojowych ulega wzmożeniu, ale kiedy ilość hormonów w organizmie stabilizuje się, problem nadmiernie przetłuszczających się włosów znika. Poza tym zbyt duże wydzielanie łoju mogą powodować: 1. Zła dieta (uboga w witaminy: E, C, K, B2 oraz wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo i mangan). 2. Niewłaściwa pielęgnacja włosów, a więc: - zbyt częste szczotkowanie, - spłukiwanie za gorącą wodą, - nawyk dotykania włosów, - stosowanie: kosmetyków z dużą ilością olejków, sprayów mocno utrwalających, źle dobranego szamponu (np. do włosów normalnych lub przesuszonych), a także masek i odżywek bez spłukiwania. Jaki szampon wybrać? Skład Cena kosmetyku ani jego marka wcale nie świadczą o jakości. Szampon można ocenić już na pierwszy rzut oka, zerkając na jego skład. Czerwone światło powinno zapalić się nam, kiedy widzimy na etykiecie przewagę szkodliwych substancji myjących, czyli silikonów (np. Cyclomethicone,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner