Półka z kosmetykami do makijażu
Flickr/Akira Ohgaki/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle

Kosmetyki chemiczne a naturalne: jakich substancji w składzie się wystrzegać?

Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje.

Kosmetyki naturalne to ciągle jeszcze niewielki odsetek wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na rynku. Produkcja składników chemicznych jest tańsza, a wykonywane od kilkunastu lat badania nadal nie mówią jednoznacznie, czy produkty powszechnie uważane za szkodliwe – jak parabeny, SLS-y i silikony – rzeczywiście mają tak niekorzystne działanie, jakie im się przypisuje.

Nowości kosmetyczne, które pokochasz od pierwszego wejrzenia!

Spór o szkodliwość parabenów

Spośród substancji zawartych w kosmetykach najwięcej kontrowersji wzbudzają parabeny, czyli substancje konserwujące, które znajdują się aż w 85% wszystkich kosmetyków. Impotencja, przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia układu rozrodczego i metabolizmu to opublikowana przez magazyn „Pro-test” lista skutków ubocznych związanych z obecnością parabenów w kosmetykach. Dr Philippa Darbre także podejrzewała, że przyczyną zmian nowotworowych u jej pacjentek z rakiem piersi były właśnie parabeny zawarte w antyperspirantach. Prowadzone przez nią badania nie potwierdziły jednak ostatecznie hipotezy. Jedyne, na co pozwala stan badań nad parabenami to stwierdzenie, że te substancje konserwujące mogą podrażniać błony śluzowe i wywoływać alergie. Jednak, co podkreślają kosmetolodzy, także i naturalne składniki mogą wywołać reakcję alergiczną. Dotyczy to przede wszystkim właśnie naturalnych składników konserwujących, jak witamina E i olejki eteryczne. Producenci kosmetyków twierdzą, że zła sława parabenów to element czarnego PR-u, ale wielu z nich ulega tendencji i swoje produkty reklamuje bardzo nośnym hasłem „bez parabenów”.

SLS – środek czyszczący w kosmetyce

Kolejnym kontrowersyjnym, ale powszechnie stosowanym składnikiem kosmetyków są substancje potocznie zwane SLS (Sodium lauryl sulphate lub sodium laureth sulfate) – tensydy, które mają zdolność rozpuszczania tłuszczów i olejów, a więc są substancjami czyszczącymi. Zawierają je szampony, żele do mycia i pasty do zębów, ale także zupełnie innego rodzaju środki czystości – płyny do mycia szyb, naczyń czy czyszczenia toalet. SLS-y są bardzo tanimi substancjami, dlatego producenci kosmetyków tak często je wykorzystują. Oczywiście, w takim stężeniu, w jakim w kosmetykach występują, nie mogą być tak toksyczne, jak w ilości zawartej w detergentach chemicznych, ale mimo to podrażniają oczy i skórę, a także są częstą przyczyną alergii.

 

Silikony – pomagają czy szkodzą?

W kosmetykach potrzebne są substancje natłuszczające, w roli których bardzo często występują silikony odpowiadające głównie za wygładzanie i zmiękczanie włosów (choć spotyka się je nie tylko w szamponach). Silikony nie wywołują żadnych podrażnień ani uczuleń, chronią włosy przed promieniowaniem UV, ale szczelna bariera, jaką tworzą utrudnia przenikanie zawartych w kosmetykach substancji odżywczych, zatyka pory i zaburza naturalne funkcje skóry. Co najbardziej kłopotliwe, mocne silikony nie dają się zmyć przez zwykłe substancje czyszczące – ich usunięcie wymaga użycia silnych detergentów.

Na czym polega przewaga kosmetyków naturalnych nad chemicznymi?

W dobrych kosmetykach naturalnych nie ma żadnej z substancji uważanych za szkodliwe. Zastępują je skoncentrowane składniki naturalne, które działają już w niewielkich ilościach. Długotrwałe stosowanie takich kosmetyków sprawia, że skóra się regeneruje, a oprócz tego bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek podrażnień. Przejście z kosmetyków chemicznych na naturalne nie jest jednak proste – skóra musi się odzwyczaić od stosowanych dotąd substancji, dlatego nie należy się spodziewać natychmiastowych efektów.

Jak rozpoznać kosmetyk naturalny?

Problemem jest jednak ciągle brak ścisłych przepisów, określających ilość naturalnych substancji, która uprawniałaby producenta do nazywania swojego kosmetyku naturalnym. Stąd też tak często dochodzi do nadużyć i reklamowania produktów, które z założenia są naturalne, a w rzeczywistości zawierają więcej substancji chemicznych niż ich „nienaturalne” odpowiedniki. Bez znaczenia czy kosmetyk jest kupiony w drogim, renomowanym sklepie, czy w aptece – o jego jakości decyduje skład. Dla tych, którym ciężko się rozeznać w specjalistycznej terminologii pomocne są odpowiednie znaki jakości (ECOCERT, NaTru, The Soil Association, znak Eko).


  • By otrzymać naturalny szampon potrzebujesz wody destylowanej, suszonych ziół, płatków mydlanych, olejków eterycznych i oliwy z oliwek. Podpowiadamy, jak tworzyć kosmetyki domowej roboty.
  • Wykonane z naturalnych składników maseczki nie uczulają i są tanie. Przeczytaj, jak przygotować domowe maseczki nawilżające skórę.
  • Chcesz pozbyć się trądziku, przebarwień lub złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry? Dowiedz się jakie zastosowanie ma kwas azelainowy w kosmetyce.
szkodliwe kosmetyki
©3drenderings/fotolia
Fleszstyle
4 najgroźniejsze składniki kosmetyków, których należy unikać
Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany.

Szkodliwe substancje znajdują się nawet w produktach, które są reklamowane jako naturalne i bezpieczne. Barwniki, konserwanty, substancje zapachowe to tylko niektóre z długiej listy toksyn, jakie mogą zawierać kosmetyki oraz detergenty. Dlatego warto poznać te najczęściej stosowane, aby móc ich unikać i kupować produkty w sposób świadomy i przemyślany.    Pamiętajmy, że mimo iż stosujemy te preparaty wyłącznie na powierzchni skóry, przedostają się one do krwi, odkładają się w różnych narządach, tkankach i oddziałują na cały organizm. Szczególną uwagę zwracajmy przy zakupie kosmetyków dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących.   Osoba korzystająca z ogólnie dostępnych środków pielęgnacyjnych jest narażona na szkodliwe działanie około 4000 trucizn zawartych w kosmetykach mających zapewniać piękno, odmłodzenie i odżywienie skóry. 1. Szkodliwe konserwanty – formaldehydy i parabeny Formaldehydy i ich pochodne oraz parabeny są jednymi z najczęściej używanych środków konserwujących. Ponieważ średnia trwałość produktu wynosi 3 lata, musi być on odporny na szeroką gamę mikroorganizmów. Działanie konserwantów polega na  zabijaniu bakterii zarówno w produkcie, jak i na naszej skórze. To w konsekwencji doprowadza do ubożenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Wskutek tego skóra staje się coraz bardziej wrażliwa i bezbronna na działanie czynników zewnętrznych.   Pokrzywki, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne, egzemy i rumienie to skutki jakie mogą powodować preparaty mające w składzie szkodliwe konserwanty. Ponadto parabeny wykazują działanie estrogenne przez co u kobiet w ciąży mogą zaburzać rozwój płodu.   Konserwanty w kosmetykach najczęściej kryją się pod następującymi nazwami: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol, Cetrimoniumbromide, Cetylpyridinium Chloride,...

SLS
© Monika Wisniewska/Fotolia
Fleszstyle
Laurylosiarczan sodu, czyli SLS, niebezpieczny składnik wielu kosmetyków
Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic.

Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS) to substancja, którą dodaje się do kosmetyków i środków do czyszczenia, ponieważ usuwa tłuszcz i sprawia, że środki te pienią się w kontakcie z wodą. Jest przy tym tani, dlatego producenci często go stosują. SLS można znaleźć m.in. w szamponach i żelach pod prysznic. Dlaczego kosmetyki zawierające SLS mogą być szkodliwe? Kosmetyki zawierające SLS podrażniają skórę, wywołują wypryski, egzemę, nasilają objawy takich chorób, jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Regularne stosowanie szamponów zawierających SLS może powodować uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. Laurylosiarczan sodu zmywa naturalną ochronną warstwę lipidów znajdującą się na skórze, chroniącą ją przed utratą wody. Używanie do mycia ciała kosmetyków zawierających SLS może powodować nadmierną utratę wody i zwiotczenie skóry. SLS może ponadto kumulować się w tkankach i narządach wewnętrznych ciała, np. w wątrobie i płucach, i uszkadzać je. Czy istnieje bezpieczna ilość SLS w kosmetykach? Bezpieczna ilość SLS w kosmetykach i środkach, z którymi mamy regularnie do czynienia, np. szamponach, pastach do zębów, żelach pod prysznic, nie może przekroczyć 1%. Środki, w których znajduje się SLS, powinny być szybko i dokładnie spłukiwane ze skóry. Najlepiej jednak ich unikać i zastępować kosmetykami o bezpieczniejszym składzie lub kosmetykami naturalnymi . W jakich kosmetykach można spotkać SLS? SLS znajduje się w składzie wielu kosmetyków do mycia ciała oraz środków czyszczących. Dodaje się go do płynów do mycia naczyń, szamponów do prania dywanów, płynów do mycia podłóg i samochodów. Szczególnie niebezpieczny jest jednak w...

Białe pojemniki na kosmetyki
© ludmilafoto/Fotolia.com
Fleszstyle
Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?
Parabeny to substancje konserwujące, które dodaje się do kosmetyków, żeby przedłużyć ich trwałość. Choć niektórzy badacze zauważyli związek pomiędzy obecnością parabenów w tkankach ciała a występowaniem nowotworów, nie udowodniono, że to kosmetyki z parabenami są przyczyną raka. Mogą jednak uczulać.

Parabeny to substancje konserwujące, które dodaje się do kosmetyków, żeby przedłużyć ich trwałość. Choć niektórzy badacze zauważyli związek pomiędzy obecnością parabenów w tkankach ciała a występowaniem nowotworów, nie udowodniono, że to kosmetyki z parabenami są przyczyną raka. Mogą jednak uczulać. W jakich kosmetykach znajdują się parabeny? Parabeny można znaleźć w składzie większości kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach. Są one obecne w kremach do rąk, balsamach do ciała, wilgotnych chusteczkach dla niemowląt , szamponach, mydłach, kosmetykach do makijażu, np. tuszach do rzęs.   Żeby sprawdzić, czy w składzie danego kosmetyku znajdują się parabeny, przeczytaj etykietę . Nazwy tych substancji mogą mieć różne przedrostki, zazwyczaj kończą się jednak słowem „paraben”, np.: ethylparaben , isobutylparaben , methylparaben , propylparaben , butylparaben . Czy parabeny wywołują raka? Mówi się, że parabeny są najlepiej przebadanymi składnikami kosmetyków . Doniesienia o rakotwórczym wpływie parabenów pojawiły się wraz z wynikami badań prowadzonych przez dr Philippę Darbre . Badaczka udowodniła, że w tkance pobranej z objętej nowotworem piersi znajduje się pewna ilość parabenów. Fakt ten został automatycznie powiązany z obecnością parabenów w antyperspirantach aplikowanych pod pachą, czyli w pobliżu piersi. Wyniki wielu badań  świadczą jednak o tym, że używanie antyperspirantów zawierających parabeny nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka piersi . Czy parabeny prowadzą do zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu? Parabeny są też podejrzewane o estrogenny wpływ na organizm człowieka i o to, że prowadzą do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Okazuje się jednak, że parabeny w znikomym stopniu oddziałują na receptory estrogenowe i raczej nie mogą w ten sposób wpływać na...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner