Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Zdjęcie rentgenowskie ręki
© Silvia Crisman/Fotolia.com
Styl życia

Zwichnięcie łokcia – jak się objawia i jakie są jego rodzaje?

Są dwa główne typy zwichnięcia stawu łokciowego: zwichnięcie nawracające oraz jednorazowe na skutek mechanicznego uszkodzenia stawu. Urazy pierwszego typu są proste do nastawienia a powstają na skutek choroby. Zwichnięcia drugiego typu natomiast objawiają się ostrym bólem, opuchlizną i nienaturalnym kształtem rannej ręki.

Są dwa główne typy zwichnięcia stawu łokciowego: zwichnięcie nawracające oraz jednorazowe na skutek mechanicznego uszkodzenia stawu. Urazy pierwszego typu są proste do nastawienia a powstają na skutek choroby. Zwichnięcia drugiego typu natomiast objawiają się ostrym bólem, opuchlizną i nienaturalnym kształtem rannej ręki.

Choroba i wypadek – przyczyny i rodzaje zwichnięć stawu łokciowego

Zwichnięcia łokcia mogą być nawykowe. Przypadłość ta polega na tym, że urazy łokcia powtarzają się. Nie muszą mieć konkretnej przyczyny, zwykle są bezbolesne. Specjaliści uważają, że ten rodzaj zwichnięć stawu łokciowego jest skutkiem źle leczonego urazu łokcia w przeszłości. Natomiast najczęstszym i pierwotnym rodzajem zwichnięć łokcia jest zwichnięcie spowodowane urazem mechanicznym.

Dzieli się ono na cztery grupy:

  • zwichnięcie tylne,
  • zwichnięcie tylno-boczne,
  • zwichnięcie boczne,
  • zwichnięcie przednie.

Zdecydowana większość urazów tego typu to zwichnięcia tylne. Powstają, gdy np. upadając, podpieramy się wyprostowaną ręką, próbując zamortyzować uderzenie. Częste jest również zwichnięcie tylno-boczne, w tym wypadku torebka stawowa ulega rozerwaniu, uszkodzone zostaje też więzadło poboczne.

Ból, obrzęk i nienaturalny wygląd ręki – objawy zwichnięcia łokcia

Zwichnięty staw łokciowy boli i szybko puchnie. Jeśli ból umożliwia poruszanie ręką, odczuwalna będzie niestabilność stawu. Widocznym objawem zwichnięcia stawu łokciowego jest również zniekształcenie zarysu stawu. Podczas urazu może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych. Jeśli dłoń poszkodowanego jest zimna i ma biały albo fioletowy kolor, to doszło do uszkodzenia tętnicy. Natomiast jeśli chory nie jest w stanie poruszyć ręką bądź jej częścią, to oznaka tego, że ucierpiały nerwy. Uraz nerwu łokciowego objawia się też mrowieniem rozchodzącym się od przedramienia aż do małego palca dłoni. Siniak na zwichniętym łokciu oznacza uszkodzenie więzadeł. Każdy uraz powinien zostać zbadany przez lekarza i prześwietlony, a następnie nastawiony i usztywniony.

Kobieta bandażuje łokieć
© VadimGuzhva/Fotolia.com
Styl życia
Zwichnięcie łokcia może skończyć się zapaleniem i zwłóknieniem stawu
Jeśli po upadku na wyprostowaną rękę czujesz ból i puchnie ci łokieć – najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia stawu łokciowego. Uraz ten zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ uszkodzony staw powinien zostać zabezpieczony, co pozwoli uniknąć powikłań. Doraźnie łokieć przede wszystkim powinien zostać usztywniony.

Jeśli po upadku na wyprostowaną rękę czujesz ból i puchnie ci łokieć – najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia stawu łokciowego. Uraz ten zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ uszkodzony staw powinien zostać zabezpieczony, co pozwoli uniknąć powikłań. Doraźnie łokieć przede wszystkim powinien zostać usztywniony. Leczenie zwichniętego stawu łokciowego Zwichnięcie łokcia wymaga wizyty u lekarza. Natychmiast po urazie ręka powinna zostać unieruchomiona, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom wewnątrz i wokół stawu. Podczas diagnozy lekarz kontroluje, czy nie zostały uszkodzone naczynia krwionośne (tętnica) ani nerwy. Łokieć powinien zostać prześwietlony, a następnie nastawiony i usztywniony. Przeważnie naprawy stawu dokonuje się pod narkozą. Po zabiegu ta część ręki zostaje usztywniona na 3-4 tygodnie. Aby wrócić do pełnej sprawności, niezbędna jest rehabilitacja. W pierwszych dniach po zwichnięciu obejmuje ona przyjmowanie leków przeciwbólowych i zmniejszających obrzęk . Jak najszybciej powinny się rozpocząć zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, to znacznie przyspieszy regenerację kości i tkanek miękkich. Rehabilitacja opiera się na fizyko- i kinezyterapii . Gdy przy okazji zwichnięcia stawu łokciowego zostały uszkodzone nerwy, także one wymagają rehabilitacji. Powikłania po zwichnięciu łokcia W leczeniu urazu stawu łokciowego ważna jest szybkość reakcji, właściwa diagnoza i odpowiednia opieka medyczn a. Do pełnej sprawności pomoże wrócić rehabilitacja. Zwichnięcie łokcia to skomplikowana kontuzja, dlatego wiele osób nawet po jej wyleczeniu skarży się na liczne powikłania. Komplikacje te dotyczą m.in. pourazowego zapalenia torebki stawowej , braku stabilności uszkodzonego stawu czy ograniczenie jego ruchomości. Dzieje się tak, ponieważ może dojść do zwapnień okołostawowych, zwłóknienia stawu, zapalenia fałdów maziowych czy do...

kobiece dłonie wokół czerwonego, bolącego kolana
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego – urazy, przeciążenia, kontuzje
Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy.

Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy. Zmiany zwyrodnieniowe kolana - gonartroza Zwyrodnienie kolan , czyli gonartroza, coraz częściej dotyka młodych ludzi, aktywnych zawodowo i uprawiających sport . Wiele zmian zwyrodnieniowych zachodzących w stawach przebiega w sposób niezauważalny, przez to bardzo często uszkodzenia są już bardzo mocno zaawansowane, gdy udajemy się z nimi do lekarza.   Staw kolanowy najczęściej ulega kontuzjom, ze względu na to, że to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Zmiany zwyrodnieniowe to uszkodzenie chrząstki stawowej , które prowadzą do dysfunkcji całego stawu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – starzenie się organizmu i choroby W 40% przypadków przyczyną zwyrodnienia stawu kolanowego jest proces starzenia się organizmu . Z wiekiem staw przestaje prawidłowo pracować, jego powierzchnie ścierają się, co prowadzi do degeneracji i rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Może się ona pojawić także jako następstwo chorób. Najczęściej zwyrodnienie kolan pojawia się w konsekwencji schorzeń reumatycznych oraz chorób tarczycy . Przyczyny zwyrodnienia kolan – styl życia, choroby Do zmian zapalnych błony maziowej może dojść także na skutek zakażenia boreliozą lub chlamydiami, bakteriami lub wirusami. Czasem zwyrodnienie powoduje także niedobór selenu. Stan stawów i podatność na zwyrodnienie kolan zależy także od stylu życia. Na tempo „zużywania się” stawów mogą mieć wpływ: praca fizyczna, otyłość, wyczynowe uprawianie sportu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – uszkodzenia więzadeł Zniszczenie...

mężczyzna trzymający się za łokieć
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Łokieć tenisisty – na czym polega to schorzenie i u kogo najczęściej występuje? Diagnostyka i metody leczenia
Łokieć tenisisty, inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, rozwija się na skutek mikrourazów prowadzących do uszkodzenia włókien kolagenowych w ścięgnach. W leczeniu stosuje się różne metody, np. unieruchomienie ręki w stawie łokciowym.

Łokieć tenisisty, inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, rozwija się na skutek mikrourazów prowadzących do uszkodzenia włókien kolagenowych w ścięgnach. W leczeniu stosuje się różne metody, np. unieruchomienie ręki w stawie łokciowym. Łokieć tenisisty jest chorobą wywołaną zmianami degeneracyjnymi w ścięgnach w stawie łokciowym. Towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe. Schorzenie nie dotyczy jedynie zawodowych sportowców – często rozwija się np. u informatyków. Jakie są przyczyny rozwoju łokcia tenisisty? Łokieć tenisisty jest zapaleniem bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Przyczyną tej bolesnej dolegliwości są zmiany o charakterze degeneracyjnym, które zachodzą w ścięgnach stawu łokciowego. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia struktury włókien kolagenowych budujących ścięgna i zaburzonego ukrwienia okolicy przyczepu. Zmiany degeneracyjne są wynikiem przeciążenia mięśni, które najczęściej jest spowodowane: intensywnym, wielogodzinnym treningiem, nieumiejętnym uprawianiem sportu, takiego jak: tenis, ping-pong, badminton (niepoprawna technika przyczynia się do przeciążenia nadgarstków), noszeniem ciężkich przedmiotów, zwłaszcza w jednej ręce, długotrwałej pracy z obciążeniem jednej ręki (np. u osób grających na skrzypcach). Przyczyną rozwoju łokcia tenisisty może być również długotrwała praca przy komputerze, co dotyczy m.in. informatyków, pracowników biurowych, programistów oraz sekretarek. Jest to związane ze specyficznym ułożeniem rąk w trakcie pisania na klawiaturze komputera. Na chorobę narażone są również osoby wykonujące częste ruchy obrotowe nadgarstka, takie jak przy wkręcaniu śrub, które prowadzą do uszkodzeń we włóknach kolagenowych. Jakie symptomy mogą...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner