kobieta patrzy w lustro
©kei907/Fotolia
Styl życia

Przyczyny powstawania znamion skórnych: promienie UV, predyspozycje genetyczne i hormony

Znamiona skórne mogą powstawać z powodu genetycznych predyspozycji, uszkodzeń skóry, działania substancji chemicznych czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Znamiona skórne mogą powstawać z powodu genetycznych predyspozycji, uszkodzeń skóry, działania substancji chemicznych czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

 

Samodzielne usuwanie jakichkolwiek znamion skórnych jest niewskazane, ponieważ może prowadzić do zakażeń a w skrajnych przypadkach nawet do zezłośliwienia zmiany.

Znamiona skórne – przyczyny powstawania

Etiologia znamion skórnych nie jest jednoznacznie do końca określona. Jednak zwraca się uwagę na kilka głównych czynników mogących powodować powstawania tego typu zmian. Są to:

  •  narażenie na długotrwałe działanie promieni słonecznych (UV),
  •  predyspozycje genetyczne,
  •  zaburzenia hormonalne – przede wszystkim w obrębie stężenia estrogenów i melatoniny,
  •  narażenie na kontakt z substancjami chemicznymi,
  •  mechaniczne uszkodzenia skóry,
  •  drobne mutacje w syntezie białek – przede wszystkim melaniny, mogą przyczyniać się do rozwoju znamion skórnych, przede wszystkim barwnikowych, wrodzonych lub nabytych.

Znamiona skórne – kiedy znamię jest groźne i może być początkiem czerniaka

Ważne jest, aby obserwować znamiona w celu zauważenia jego ewentualnej transformacji złośliwej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  •  nieregularne kontury,
  •  nagłe powiększenie znamienia,
  •  zmiana koloru i odbarwienia,
  •  krwawienie, swędzenie lub ból.

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów trzeba niezwłocznie udać się do dermatologa, ponieważ najgroźniejszym powikłaniem znamienia skórnego jest czerniak złośliwy. 

 
Znamię na twarzy
©kei907/Fotolia
Styl życia
Wycinanie znamion skórnych – chirurgiczna ingerencja
Wycinanie znamion to zabieg stosowany w przypadku podejrzenia zezłośliwienia zmiany skórnej. Materiał pozyskany w wyniku wycięcia zmiany zawsze poddawany jest badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć ewentualne komórki nowotworowe.

Wycinanie znamion to zabieg stosowany w przypadku podejrzenia zezłośliwienia zmiany skórnej. Materiał pozyskany w wyniku wycięcia zmiany zawsze poddawany jest badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć ewentualne komórki nowotworowe. Przebieg zabiegu wycinania znamion skórnych Zabieg wycinania znamion skórnych poprzedza wizyta u lekarza oraz wykonanie kilku podstawowych badań (m. in. morfologii krwi). Chirurgicznemu zabiegowi wycięcia znamion skórnych poddawane są najczęściej znamiona barwnikowe i zmiany skórne dające niepokojące objawy. Znamię, które gwałtownie zaczęło rosnąć, swędzieć, krwawić lub dawać inne objawy nie może być nacinane, ponieważ może być początkiem zmian nowotworowych. Dlatego najczęściej lekarz decyduje o całkowitym usunięciu zmiany skórnej wraz z małym marginesem skóry wokół . Dopiero uzyskany w ten sposób materiał jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Cały zabieg zwykle nie trwa dłużej niż godzinę i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Po chirurgicznym usunięciu znamienia zakładane są szwy. Postępowanie po zabiegu wycinania znamion Po zabiegu wycięcia zmiany skórnej ważne jest przestrzeganie higieny, czyli przede wszystkim regularna zmiana opatrunków. Należy unikać gwałtownych ruchów i nie moczyć rany. Po tygodniu zdejmowane są szwy. Po 14 dniach znane są już wyniki badania histopatologicznego. Ponadto należy unikać ekspozycji blizny na działanie promieni słonecznych przez co najmniej pół roku.   Zmiany skórne prezentują się nieestetycznie. Sprawdź,  kiedy warto usunąć zmiany skórne . Masz problem z włókniakami? Poznaj  metody leczenia i usuwania włókniaków . Czy wiesz, że włókniaki mogą pojawić się w efekcie otarcia skóry? Oto ...

twarz dziewczyny z pieprzykami
Flickr/Varvara/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Co warto wiedzieć o usuwaniu zmian skórnych?
Znamiona na skórze wydają się niegroźne. Mogą jednak stanowić początek nowotworu. Należy unikać podrażniania pieprzyków na skórze, lepiej je usunąć.

Znamiona na skórze wydają się niegroźne. Mogą jednak stanowić początek nowotworu. Należy unikać podrażniania pieprzyków na skórze, lepiej je usunąć.   Brązowe pieprzyki, które pojawiają się na ciele – wydawałoby się – nikomu nie szkodzą. Jednak jeśli nabierają podejrzanych kształtów lub niebezpiecznie się powiększają, lepiej je usunąć. Co to są znamiona skórne? Znamiona barwnikowe, potocznie zwane pieprzykami, stanowią łagodny rozrost melanocytów, tj. komórek produkujących barwnik – melaninę. U każdego człowieka można stwierdzić kilka/kilkanaście zmian tego typu. Ryzyko ich zezłośliwienia i powstania czerniaka skóry jest niewielkie, ale warto wiedzieć, kiedy takie zmiany usuwać, gdyż mogą się stać poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Wizyta u dermatologa jest niezbędna w przypadku znamion skórnych? Wszystkie znamiona barwnikowe należy regularnie, przynajmniej raz do roku, kontrolować u dermatologa, a w trakcie opalania zabezpieczać je kremami z wysokim filtrem (powyżej 50 SPF). Osoby z jasną karnacją i z dużą liczbą takich zmian powinny unikać kąpieli słonecznych. Najważniejsza jest jednak obserwacja własnego ciała. Każdy powinien samodzielnie kontrolować stan znamion, a w razie wątpliwości jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jak zbadać znamiona skórne? Znamionami, na które powinno się szczególnie uważać, są zmiany drażnione, np. przez zapięcie od biustonosza. Co powinno obudzić naszą ostrożność? Gdy znamię zaczyna nagle szybko rosnąć, ma nieregularne brzegi, gdy krwawi, swędzi, ma niejednolity kolor lub czerwoną obwódkę . Gdy zaobserwujemy którąkolwiek z tych cech, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Dermatolog wykona specjalistyczne badanie skóry – dermatoskopię i...

pieprzyk na twarzy
©Monet/Fotolia
Styl życia
Rodzaje znamion skórnych: znamiona barwnikowe, wiszące włókniaki, rak skóry
Znamiona skórne dzielimy na wiele grup: ze względu na rodzaj, pochodzenie i budowę. Do najczęściej występujących należą znamiona barwnikowe i znamiona naczyniowe.

Znamiona skórne dzielimy na wiele grup: ze względu na rodzaj, pochodzenie i budowę. Do najczęściej występujących należą znamiona barwnikowe i znamiona naczyniowe. Znamiona skórne – podział i rodzaje znamion skórnych Znamię skórne charakteryzuje się przede wszystkim trwałością. Okresowo występujące i samoistnie ustępujące zmiany pigmentacyjne skóry to tzw. wykwity . Znamiona dzielimy na:     Znamiona barwnikowe . Są to ciemne zmiany różnej wielkości, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Duże znamiona skórne o charakterze wrodzonym wykazują większe predyspozycje do zezłośliwienia , dlatego należy je obserwować. Często znamiona barwnikowe są owłosione.     Znamiona lub brodawki łojotokowe znane również pod nazwą: znamiona starcze, ponieważ przeważnie występują u osób starszych, są też u nich większe i liczniejsze. Zlokalizowane są najczęściej na plecach. Czasem zabarwione na ciemno, przez co często bywają mylone ze znamionami barwnikowymi. Struktura znamion łojotokowych jest nieregularna, rogowaciejąca, brodawkowata i pomarszczona. Brodawki łojotokowe są luźno związane ze skórą przez co mogą samoistnie odpadać . U osób młodszych są jaśniejsze i najczęściej występują pojedynczo. Znamiona te nie są groźne i z reguły nie ulegają zezłośliwieniu. Można jest usuwać metodą elektroresekcji. Jednak o tym, czy zmiana nie jest złośliwa i kwalifikuje się do wycięcia musi zadecydować lekarz.     Włókniaki wiszące . Są to narośle na miękkiej często bardzo cienkiej nóżce (szypułce). Najczęściej spotykane są w miejscach takich jak szyja, skóra  pod pachami i pachwiny. Często występują w skupiskach, ale mogą również być pojedyncze. Najczęściej są to kilkumilimetrowe zmiany, ale występują też kilkucentymetrowe guzki. Zdarza się, że w miejscu, gdzie początkowo znajdował się jeden włókniak...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner