Stopy
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Chirurgiczne, kosmetyczne i domowe sposoby na odciski na stopach

Odciski na stopach mogą zostać usunięte chirurgicznie (wycięcie zrogowaciałej skóry i trzonu odciska) lub kosmetycznie (za pomocą lasera CO2). Można również wybrać się do podologa, który wykona pedicure leczniczy lub wypróbować domowe sposoby – np. moczenie stóp w wodzie z solą.

Odciski na stopach mogą zostać usunięte chirurgicznie (wycięcie zrogowaciałej skóry i trzonu odciska) lub kosmetycznie (za pomocą lasera CO2). Można również wybrać się do podologa, który wykona pedicure leczniczy lub wypróbować domowe sposoby – np. moczenie stóp w wodzie z solą.

 

Usuwanie odcisków jest konieczne dla zdrowia i komfortu chodzenia. Zgrubiały naskórek z czasem potrafi przysporzyć wielu bolesnych dolegliwości, jak np. ból przy każdym kroku, brak możliwości dobrania odpowiedniego obuwia. Zrogowaciała skóra jest twarda i może również sprawiać ból bez ruszania stopą.

Usuwanie odcisków: metody chirurgiczne

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem w przypadku odcisków jest chirurgiczne ich usunięcie. Skalpelem wycina się nie tylko samą zrogowaciałą skórę, ale i trzon modzelu. Tym samym likwiduje się możliwość odtwarzania się twardego naskórka (koszt zabiegu od 50-60 złotych wzwyż). Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani hospitalizacji.

Usuwanie odcisków: metody kosmetyczne

Usuwanie odcisków można również wykonać laserem CO2. Jest to mniej inwazyjna metoda niż chirurgiczne wycięcie, ale efekt jest zbliżony. Zabieg laserowy wykonuje się w gabinecie kosmetycznym i jest kosztowny (od 150 złotych wzwyż). Obszar skóry narażony na działanie podczerwieni jest schładzany. Zabieg również nie wymaga specjalnego przygotowania ani hospitalizacji. Usunięcie odcisków może odbyć się również w gabinecie podologa, który wykona pedicure leczniczy, usuwając zrogowaciałą skórę za pomocą peelingu czy ścierając twardy naskórek. Zabieg kosztuje ok. 100 złotych.

Usuwanie odcisków: sposoby w domu

Usuwanie odcisków na własną rękę może być wskazane tylko w sytuacji, gdy odcisk jest mały, nie wywołuje bólu, jest jedynie defektem estetycznym. Dobroczynny wpływ na stwardniałą skórę ma m.in. woda z solą. Moczenie stóp w niej jest skutecznym sposobem na rozmiękczenie zrogowaciałego naskórka. W aptece dostępnych jest też wiele produktów – maści, kremy, plastry – które z łatwością pomogą w walce z odciskami.

 

Odciski powracają – jeżeli ich powstanie spowodowane jest niewłaściwym obuwiem czy wadą postawy, to z dużym prawdopodobieństwem powrócą w tym samym miejscu.

Pedicure
© grki/Fotolia.com
Fleszstyle
Pedicure kosmetyczny, leczniczy i biologiczny. Poprawiają kondycję stóp i paznokci
Pedicure to zabieg kosmetyczny, który skoncentrowany jest na paznokciach i skórze stóp. Korzystnie wpływa na ich wygląd, kondycję i koloryt. Pod względem zastosowania i środków wykorzystywanych do przeprowadzenia zabiegu, rozróżnia się trzy typy pedicure: kosmetyczny leczniczy i biologiczny. Pierwszy zalecany jest osobom, którym zależy na pielęgnacji i nawilżeniu. Drugi niweluje bolesne zmiany skórne a trzeci najmniej inwazyjnie regeneruje i odżywia.

Pedicure to zabieg kosmetyczny, który skoncentrowany jest na paznokciach i skórze stóp. Korzystnie wpływa na ich wygląd, kondycję i koloryt. Pod względem zastosowania i środków wykorzystywanych do przeprowadzenia zabiegu, rozróżnia się trzy typy pedicure: kosmetyczny leczniczy i biologiczny. Pierwszy zalecany jest osobom, którym zależy na pielęgnacji i nawilżeniu. Drugi niweluje bolesne zmiany skórne a trzeci najmniej inwazyjnie regeneruje i odżywia.    Przeciwwskazania do wykonania zabiegu pielęgnacji stóp i paznokci to m.in. stany zapalne, świeże rany i blizny oraz pęknięcia naskórka zlokalizowane w okolicy paznokci. Z zabiegu zrezygnować powinny także osoby cierpiące na choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze stóp. Pedicure kosmetyczny - nadaje kształt paznokciom i wygładza skórę na stopach Pedicure kosmetyczny rozpoczyna odprężająca i zmiękczająca naskórek kąpiel stóp. Woda  wzbogacona jest najczęściej solą kosmetyczną (np. ziołową) i neutralizującymi nieprzyjemny zapach olejkami eterycznymi (np. lawendowy, eukaliptusowy lub rumiankowy). Kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny polega głównie na zmyciu zniszczonej warstwy lakieru, nałożonej podczas poprzedniej wizyty w salonie kosmetycznym, i skróceniu paznokcia. Następnie płytka jest piłowania pilnikiem kosmetycznym i dokładnie oczyszczana. W zakresie zabiegu mogą znaleźć się także: usunięcie zrogowaciałej warstwy naskórka na piętach za pomocą frezarki bądź omegi (ostrego narzędzia wykonanego ze stali nierdzewnej, służącego do ścinania zgrubiałego naskórka), relaksacyjny masaż stóp, oczyszczający i wygładzający peeling , który nadaje skórze świeżego wyglądu i miękkości.    Na zakończenie paznokcie mogą zostać pokryte...

stopy z kwiatami
©Kalim/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak wygląda profesjonalny pedicure w gabinecie kosmetycznym?
Po zimie warto powierzyć stopy profesjonalistom. W gabinecie kosmetycznym zrogowaciały naskórek usuwany jest frezarką lub kwasami. Ponadto można zdecydować się na pedicure hybrydowy, czyli pomalowanie paznokci lakierem, który nie odpryskuje przez około 4 tygodnie.

Po zimie warto powierzyć stopy profesjonalistom. W gabinecie kosmetycznym zrogowaciały naskórek usuwany jest frezarką lub kwasami. Ponadto można zdecydować się na pedicure hybrydowy, czyli pomalowanie paznokci lakierem, który nie odpryskuje przez około 4 tygodnie.   Likwidacja martwego i zrogowaciałego naskórka przy użyciu frezarki to obecnie najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny sposób na gładkie stopy . Należy unikać gabinetów, w których wykonuje się ten zabieg nożykiem – wiąże się to z dużym ryzykiem infekcji. Kąpiel stóp - wstęp do profesjonalnego pedicure Moczenie nóg to pierwszy etap profesjonalnego pedicure. Do wody dodawane są preparaty bakteriobójcze, zmiękczające i odżywcze, np. sole mineralne. Dzięki temu skóra jest delikatniejsza i łatwa do usunięcia, a paznokcie bardziej miękkie. Kąpiel trwa od kilku do kilkunastu minut. Pielęgnacja skórek i paznokci Stopy są delikatnie osuszane, a dzięki moczeniu skórki z łatwością dają się odsunąć z płytki paznokcia. Kosmetyczka wykonuje ten zabieg, używając kopytka lub patyczka. Paznokciom nadaje kształt, polerując je i opiłowując. Usuwa również wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się pod paznokciami. Peeling, likwidacja stwardniałego naskórka i wygładzanie skóry Martwą skórę z pięt , podeszew, krawędzi stóp, brzegów, czubków i spodów palców usuwa się frezarką. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przyjemny. Innym sposobem jest nałożenie na stopy kwasów owocowych, które rozpuszczają zrogowaciałe elementy naskórka. Kolejny etap to wygładzanie skóry peelingiem . W tym celu kosmetyczka wykonuje relaksujący masaż stóp wybranym preparatem, np. peelingiem cukrowym lub z wysokojodownej soli...

stopy na tle wody
Flickr/Andrea Allen/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Modzele, czyli zgrubienia na stopach – jak się ich pozbyć
Modzele – miejsca, gdzie pojawiają się duże skupiska zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu i owalnym lub okrągłym kształcie – potrafią wyglądać naprawdę nieestetycznie. Naucz się im zapobiegać i skutecznie usuwać, kiedy już się pojawią.

Modzele – miejsca, gdzie pojawiają się duże skupiska zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu i owalnym lub okrągłym kształcie – potrafią wyglądać naprawdę nieestetycznie. Naucz się im zapobiegać i skutecznie usuwać, kiedy już się pojawią. Skąd się biorą modzele? Przyczyną powstawania modzeli jest powtarzający się ucisk na skórę stopy , który występuje stale w tym samym miejscu. Zagrożone są nimi zwłaszcza pięty, duży palec, krawędzie stopy i kości śródstopia , które muszą wytrzymywać duży nacisk zwłaszcza u osób otyłych, ale także zmagających się z deformacjami stopy, np. z płaskostopiem. Często do powstawania modzeli przyczynia się też źle dobrane, niewygodne obuwie albo zbyt częste usuwanie martwego naskórka ze stopy. Domowe sposoby na modzele Czasem modzele można usunąć domowymi sposobami. Dotyczy to jednak tylko tych, które są dopiero w początkowej fazie rozwoju. Skuteczne może okazać się ich smarowanie kremami nawilżającymi, moczenie w ciepłej wodzie z mydłem i aplikowanie kwasu askorbinowego rozpuszczonego w soku z cytryny . Takie zabiegi zmiękczają skórę, dzięki czemu pumeks jest w stanie ją dobrze oczyścić. W aptekach dostępne są też specjalne plastry na modzele, ale te również działają tylko na bardzo niewielkie zmiany. Usuwanie modzeli u podologa lub w gabinecie kosmetycznym Kiedy modzele utrzymują się długo, twardnieją coraz bardziej i wówczas tak łagodne metody ich usuwania zwykle okazują się nieskuteczne. Nie wolno wtedy próbować samodzielnego wycinania, bo można doprowadzić do poważnego uszkodzenia skóry. Bezpieczne usunięcie może odbyć się jedynie w profesjonalnym gabinecie pielęgnacji stóp.   Można usuwać modzele u wyspecjalizowanej kosmetyczki, lepiej jednak znaleźć gabinet...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner