Kartki na któych jest motywujący napis
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

4 zasady skutecznego motywowania się. Sposób postępowania wynikający z teorii motywacji

Teorie motywacji powstają po to, aby samemu łatwiej się kontrolować i zachęcać do wyznaczania, a następnie realizowania celów, a także po to, aby efektywniej zarządzać pracownikami. Teorie motywacji określają m. in. to, że, aby być zmotywowanym do samorealizacji, konieczne jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności i uznania.

Teorie motywacji powstają po to, aby samemu łatwiej się kontrolować i zachęcać do wyznaczania, a następnie realizowania celów, a także po to, aby efektywniej zarządzać pracownikami. Teorie motywacji określają m. in. to, że, aby być zmotywowanym do samorealizacji, konieczne jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności i uznania.

4 sposoby na znalezienie motywacji – zasady oparte na teoriach motywacji

1. Znajdź ludzi, którzy mają ten sam cel.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki z dynią

W grupie łatwiej jest się zmotywować. Jeżeli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, dobrym pomysłem będzie poszukanie wśród znajomych kogoś, kto także chce pozbyć się nadwagi. Jeżeli nie masz w swoim otoczeniu takiej osoby, możesz skorzystać z internetowych grup wsparcia.

 

2. Wizualizacja celu.

 

Jeżeli twoim celem jest wyrzeźbienie figury, wyobraź sobie, jak idziesz plażą w skąpym kostiumie kąpielowym i widzisz zazdrosne lub pełne podziwu spojrzenia innych osób. Pomyśl, jak się będziesz wtedy czuć. Staraj się stworzyć obraz bogaty w szczegóły. Wizualizację wykonuj codziennie.

 

3. Motywująca muzyka.

 

W teorii motywacji duży nacisk kładzie się na bodźce oddziałujące na stany emocjonalne. Jeżeli uda ci się zmotywować, włącz energiczną piosenkę, najlepiej taką, której jeszcze nie słuchałeś. Mózg połączy ją z pozytywnymi emocjami i następnym razem, kiedy będziesz mieć trudności z automotywacją, ten konkretny utwór pomoże ci wrócić na właściwą drogę.

 

4. Cel, który motywuje.

 

Aby cel pobudzał do działania, a nie zniechęcał, musi być realny. Jeśli np. miesiąc przed wakacjami postanowisz, że odłożysz pieniądze na wymarzony wyjazd w ciepłe kraje, może się to okazać trudne do realizacji. W ten sposób nie tylko nie osiągniesz zamierzonego celu, ale też zniechęcisz się do działania w przyszłości. Najlepiej zaplanować wyjazd co najmniej pół roku wcześniej i konsekwentnie odkładać na niego pieniądze.

kobieta zaciskająca pięści
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Proste sposoby na zwiększenie motywacji
Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji.

Psychologia motywacji od dawna próbuje znaleźć sposoby na zwiększenie chęci do działania i dążenie do celu. Motywacja dosłownie oznacza pragnienie zrobienia czegoś. Badania pokazują, że możesz wpływać na poziom swojej motywacji nie tylko za pomocą skomplikowanych technik, których uczą trenerzy i coachowie. Proste rozwiązania są najlepsze – przynajmniej w przypadku psychologii motywacji. Pozycja ciała a motywacja – nie garb się! Język ciała może być o wiele bardziej istotny, niż myślisz. Nie tylko wpływa na to, jak postrzegają cię inni, ale także reguluje wewnętrzną chemię ciała. Zmiana pozy dosłownie może zmienić to, jak się czujesz. Amy Cuddy z Harvard School of Business w 2012 roku podczas TED Talks przedstawiła wyniki badań na temat komunikacji niewerbalnej (czyli mowy ciała) , która okazuje się być tak samo ważna, jak komunikacja werbalna. Jednym z niewerbalnych sposobów porozumiewania się jest przybieranie „pozy mocy”. Istnieją dwa rodzaje tej pozy – wysoka i niska. Poza wysokiej mocy oznacza wyprostowane plecy, wypiętą klatkę piersiową, to bardziej otwarte niż skulone i zgarbione ciało. Wygląda, jakby osoba tak stojąca chciała zająć jak najwięcej przestrzeni. Jakie ma to skutki dla ciała? Naukowcy odkryli, że utrzymywanie tej pozy przez dwie minuty zwiększa poziom testosteronu , który jest związany z zaufaniem, a zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli krępuje cię przybieranie tej pozy na przykład wśród współpracowników, możesz na dwie minuty udać się do łazienki lub pustego pomieszczenia. Wybierz termin, który ma „moc początku” Czy zastanawiało cię, dlaczego każdy wybiera ze wszystkich terminów akurat 1 stycznia na nowe postanowienia? Dokładnie, ponieważ jest to nowy rok. Ale to także każdy inny punkt w życiu większości...

para podczas wakacji nad morzem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zwiększenie motywacji do ćwiczeń: sześć sposobów
Gdy motywacja do ćwiczeń spada, dobrze ustalić sobie minimalny limit aktywności. Jest szansa, że rozgrzany organizm jednak będzie chciał kontynuować ćwiczenia.

Gdy motywacja do ćwiczeń spada, dobrze ustalić sobie minimalny limit aktywności. Jest szansa, że rozgrzany organizm jednak będzie chciał kontynuować ćwiczeni a. Wizualizuj przyszłość i cel, który chcesz osiągnąć W wysiłku ogromną pomocą może być świadomość celu – wyobraź sobie zatem do czego zmierzasz, jak masz się czuć, jak wyglądać. Możesz opisać dokładnie jak będziesz się czuł i wyglądał, gdy osiągniesz zamierzony cel i miej pod ręką taką ściągę. Utrwal w sobie samopoczucie po ćwiczeniach Doskonale wiesz, że jak już zdecydujesz się na ćwiczenia, czujesz się zdecydowanie lepiej, niż gdy je odpuszczasz. Zachowaj w sobie pamięć tego samopoczucia, które towarzyszy ci po wysiłku fizycznym, możesz po udanych ćwiczeniach napisać kilka słów na temat tego, co one ci dały i zaglądać do tych notatek w chwilach spadku motywacji . Zachęć do treningu koleżankę Jeśli masz problemy z systematycznością, może w duecie łatwiej będzie ci o motywację. Zachęć koleżankę do wspólnych systematycznych ćwiczeń, jest spora szansa na to, że będziecie się wzajemnie motywować do pozytywnego działania . Znajdź słowa, które cię zmotywują Umieść w widocznym dla siebie miejscu jakieś hasło lub cytat, który pomoże ci się zmotywować. Może to być cytat Dalajlamy: „celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej” albo inne słowa, które cię zachęcą do starania i wysiłku. Śledź swoje sukcesy i zapisuj je Wykorzystaj mały notatnik do tego, aby śledzić swoje postępy. Motywacją będzie, jeśli zobaczysz, że schudłeś konkretną liczbę centymetrów w miejscach, nad którymi ciężko pracujesz podczas ćwiczeń . Możesz ustalać sobie w tym zeszycie kolejne cele, które dzięki ćwiczeniom osiągniesz. Przynajmniej 10 minut Jeśli motywacja spadła do tego...

Dziewczyna w bibliotece
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Teorie motywacji: A. Maslova, C. Alderfera i D. McGregora
Teoriami motywacji od lat zajmują się naukowcy, zwłaszcza psychologowie i socjolodzy. Zainteresowanie zwiększeniem wydajności działania człowieka zaowocowało powstaniem licznych teorii motywacji – skutecznego zachęcania do osiągania celów. Żeby być zadowolonym z efektów, najlepiej wypróbować propozycje różnych teoretyków motywacji.

Teoriami motywacji od lat zajmują się naukowcy, zwłaszcza psychologowie i socjolodzy. Zainteresowanie zwiększeniem wydajności działania człowieka zaowocowało powstaniem licznych teorii motywacji – skutecznego zachęcania do osiągania celów. Żeby być zadowolonym z efektów, najlepiej wypróbować propozycje różnych teoretyków motywacji. Wybrane teorie motywacji 1. Hierarchia potrzeb – opracowana przez A. Maslova. Ta teoria motywacji opiera się na założeniu, że człowiek zaspokaja swoje potrzeby, zaczynając od tych najbardziej podstawowych – potrzeb fizjologicznych (np. jedzenia, prokreacji). Kolejnym stopniem jest zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa – ochrony zdrowia, pracy. Następny szczebel w hierarchii potrzeb A. Maslova to potrzeba przynależności (miłości, przyjaźni, akceptacji, bycia członkiem grupy zawodowej czy hobbistycznej). Czwarty poziom to potrzeba uznania (sukcesu, prestiżu). Na najwyższym poziomie jest potrzeba samorealizacji – rozwijania zdolności i zainteresowań.   2. Teoria ERG – jej autorem jest amerykański psycholog Clayton Alderfer. Nazwa tej teorii motywacji pochodzi od pierwszych liter trzech potrzeb: E (existance needs) – potrzeby egzystencji, czyli zagwarantowania sobie i najbliższym podstawowych warunków bytowych; R (relatedness needs) – potrzeby integracji i kontaktów społecznych, G (growth needs) – potrzeby samodoskonalenia , rozwoju. Według autora tej teorii zaspokajanie potrzeb zawsze rodzi frustrację, ponieważ człowiek chce zaspokajać coraz to inne potrzeby.   3. Teoria X i Y – teoria motywacji opracowana przez amerykańskiego specjalistę z zakresu psychologii społecznej – Douglasa McGregora. Opiera się na dwóch przeciwstawnych typach motywacji pracowników: negatywnym i pozytywnym. Teoria X zakłada, że pracownik podejmuje pracę wyłącznie ze względu na motywację zewnętrzną (korzyść finansową), jest...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik