Ciemiączko naturalnie jest lekko wklęsłe, ale gdy jest wyraźnie zapadnięte, jest to oznaka odwodnienia lub niedożywienia dziecka. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie jest dla małych dzieci szczególnie niebezpieczny.

Reklama

Główka dziecka od narodzin nie jest w całości zbudowana tylko z twardych kości. Aby umożliwić poród, natura stworzyła w czaszce ciemiączka – boczne, tylne i przednie. Z wiekiem twardnieją, najpóźniej zaś ciemiączko przednie. Jest ono naturalnie lekko wklęsłe, ale jeśli się zapadnie, będzie to oznaczało, że dziecko potrzebuje pilnie pomocy lekarskiej. Zapadnięte ciemiączko oznacza zazwyczaj, że dziecko jest odwodnione.

Zapadnięte ciemiączko objawem odwodnienia

Małe dziecko odwadnia się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli ma biegunkę albo wymiotuje. Zapadnięte ciemiączko to objaw niewystarczającej ilości płynów w organizmie malca. Innymi symptomami są m.in. spierzchnięte wargi, płacz bez łez, zapadnięte oczy i policzki, brak moczu w ciągu ostatnich trzech godzin.

Zobacz także

Odwodnienie organizmu może być bardzo groźne, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi i wzrost stężenia sodu. Może to powodować konsekwencje w postaci utraty przytomności, a w skrajnym odwodnieniu – do śmierci dziecka. Zapadnięte ciemiączko nie powinno być lekceważone – w porę zauważony problem nie musi mieć tragicznego rozwiązania.

Reklama

Odwodnione dziecko można nawadniać samemu, ale jeśli domowe metody nie skutkują i maluch nie chce pić albo zbyt szybko traci płyny z powodu biegunki czy wymiotów, koniecznie trzeba udać się do szpitala albo zadzwonić po pogotowie.

Reklama
Reklama
Reklama