Nagie niemowę śpi na brzuchu.
©chasingmoments/Fotolia
Styl życia

Zapadnięte ciemiączko? Przyczyną może być odwodnienie!

Ciemiączko naturalnie jest lekko wklęsłe, ale gdy jest wyraźnie zapadnięte, jest to oznaka odwodnienia lub niedożywienia dziecka. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie jest dla małych dzieci szczególnie niebezpieczny.

Ciemiączko naturalnie jest lekko wklęsłe, ale gdy jest wyraźnie zapadnięte, jest to oznaka odwodnienia lub niedożywienia dziecka. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie jest dla małych dzieci szczególnie niebezpieczny.

 

Główka dziecka od narodzin nie jest w całości zbudowana tylko z twardych kości. Aby umożliwić poród, natura stworzyła w czaszce ciemiączka – boczne, tylne i przednie. Z wiekiem twardnieją, najpóźniej zaś ciemiączko przednie. Jest ono naturalnie lekko wklęsłe, ale jeśli się zapadnie, będzie to oznaczało, że dziecko potrzebuje pilnie pomocy lekarskiej. Zapadnięte ciemiączko oznacza zazwyczaj, że dziecko jest odwodnione.

Zapadnięte ciemiączko objawem odwodnienia

Małe dziecko odwadnia się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli ma biegunkę albo wymiotuje. Zapadnięte ciemiączko to objaw niewystarczającej ilości płynów w organizmie malca. Innymi symptomami są m.in. spierzchnięte wargi, płacz bez łez, zapadnięte oczy i policzki, brak moczu w ciągu ostatnich trzech godzin.

 

Odwodnienie organizmu może być bardzo groźne, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi i wzrost stężenia sodu. Może to powodować konsekwencje w postaci utraty przytomności, a w skrajnym odwodnieniu – do śmierci dziecka. Zapadnięte ciemiączko nie powinno być lekceważone – w porę zauważony problem nie musi mieć tragicznego rozwiązania.

 

Odwodnione dziecko można nawadniać samemu, ale jeśli domowe metody nie skutkują i maluch nie chce pić albo zbyt szybko traci płyny z powodu biegunki czy wymiotów, koniecznie trzeba udać się do szpitala albo zadzwonić po pogotowie.

Niemowlę leży na łóżku.
©famveldman/Fotolia
Styl życia
Zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina, czyli objawy odwodnienia u dzieci
Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.

Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.   Zapotrzebowanie na wodę w organizmie niemowląt i dzieci jest dwukrotnie większe niż u osób dorosłych . Niedobór wody w organizmie zaburza pracę układu mięśniowego, krążenia, układu nerwowego, pokarmowego i wydalniczego. Przyczyny odwodnienia u dzieci Do najczęstszych przyczyn odwodnienia u dzieci należą biegunki . Często są one spowodowane chorobami zakaźnymi lub bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego. Innymi przyczynami odwodnienia są: wymioty, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, gorączka , pocenie się i hipertermia. Sprawiają, że woda nie dostaje się do jelit i nie może być wchłonięta przez organizm. Woda jest wówczas zwracana z treścią żołądkową lub wydalana przez skórę w celu ochrony organizmu przed przegrzaniem. Stopnie odwodnienia u dzieci Rozróżniamy trzy rodzaje odwodnienia : odwodnienie lekkie - polega na utracie 5% wody w stosunku do masy ciała. odwodnienie umiarkowane – utrata 10% wody. odwodnienie ciężkie – utrata 15% wody. Ciężkie odwodnienie powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych i może prowadzić do zgonu. Objawy odwodnienia u dzieci Do najczęstszych objawów należą rozdrażnienie, senność i osłabienie . Szczególnym objawem odwodnienia u dzieci jest zapadnięte ciemiączko i brzuch. Maluchy wydalają mniejszą ilość moczu. Mocz jest ciemnożółty i ma intensywny zapach. Dzieci płaczą bez łez i łapczywie piją. Odczuwają wzmożone pragnienie. Mają suche wargi, błonę śluzową jamy ustnej i język. Przy odwodnieniu skóra staje się nieelastyczna, a ślina gęsta. Mogą wystąpić drgawki lub może dojść do utraty...

dziewczynka polewa się wodą
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ odwodnienia na kondycję organizmu
Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.   Kobiety powinny przyjmować 2,7 litra płynów dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 litra wody (zarówno z napojów, jak i z pożywienia). Należy zadbać, aby dziecko codziennie wypijało 100 mililitrów wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 mililitrów na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 mililitrów na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów.   Jeśli pijesz wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwasz pragnienie, popełniasz błąd . Problemy z koncentracją, zawał, zaparcia, a nawet śmierć – do tego może prowadzić odwodnienie organizmu. Oto 8 najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych: Ból i zawroty głowy; Suchość w ustach – sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny; Silne odczuwanie pragnienia; Bardzo sucha skóra to także oznaka odwodnienia organizmu; Nudności mogą być oznaką wielu chorób, w tym sygnałem, że Twoje ciało prosi o wodę; Rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemną barwę i specyficzny, intensywny zapach; Zaparcia. W tym przypadku oprócz wody pomocne mogą być także herbatki z mięty; Omdlenia. O ile dorosły sam może zadbać o nawodnienie organizmu, tak dziecko – zwłaszcza to, które nie potrafi jeszcze mówić – jest bezradne. To na rodzicu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do sytuacji, w której dochodzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia u dzieci i niemowląt należą: senność; mniejsza aktywność ruchowa; podenerwowanie; płacz bez łez lub z mniejszą ich ilością; gęsta ślina; zapadnięte oczy i brzuch; zapadnięte...

Uśmiechnięte niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dopajanie niemowlęcia – co i kiedy podawać dziecku, by było odpowiednio nawodnione?
Odwodnienie może być szczególnie groźne dla bardzo małych dzieci, jednak nie można przesadzać w drugą stronę – jeśli Twój maluch nie chce pić wody ani herbatki, nie zmuszaj go do tego. Czym i kiedy dopajać niemowlę?

Odwodnienie może być szczególnie groźne dla bardzo małych dzieci, jednak nie można przesadzać w drugą stronę – jeśli Twój maluch nie chce pić wody ani herbatki, nie zmuszaj go do tego. Czym i kiedy dopajać niemowlę? Skąd wiadomo, że dziecko potrzebuje dopajania? Gdy niemowlak marudzi podczas karmienia, jest senny, ma suche wargi i jest osłabiony, to znak, że brak mu płynów. Dzieje się tak, kiedy dziecko ma gorączkę lub wymiotuje, także bardzo wysoka temperatura za oknem sprzyja wzmożonemu pragnieniu. U noworodków o odwodnieniu świadczy także zapadnięte ciemiączko. Wtedy konieczne jest dopajanie niemowlęcia. Należy albo pozwalać dziecku ssać pierś tak często, jak ma na to ochotę, albo podać mu wodę lub herbatkę dla niemowląt. Jeśli decydujemy się na wodę, warto zwrócić uwagę, by była ona odpowiednia dla niemowlęcia, a więc niskomineralizowana bądź źródlana, niegazowana, najlepiej z atestem Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Taką wodę należy przegotować i ostudzić, dopiero po tym można podać ją dziecku. Natomiast jeśli stawiamy na herbatkę, to dobrym wyborem będzie rumianek albo koper włoski , ten drugi złagodzi przy okazji bóle brzuszka. Czym nie dopajać dziecka? Dopajanie niemowlęcia sprawdza się też wtedy, gdy rozszerzamy jego dietę, a więc około 6. miesiąca życia. Wówczas oprócz wody mineralnej, którą można podawać już od 1. miesiąca życia, możemy serwować naszemu maluszkowi soki owocowe w niewielkich ilościach – marchewkowy i jabłkowy. Nie powinniśmy natomiast poić dziecka słodzonymi napojami ani sokami, należy wystrzegać się też glukozy, która wpływa na zmniejszenie apetytu. Na czarnej liście jest też woda o wysokiej zawartości minerałów , bowiem może obciążać nerki i przewód pokarmowy, a także woda z przydomowych studni, w której mogą się znajdować różne bakterie i szkodliwe substancje...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner