Tata tworzy z dzieckiem pracę plastyczną
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Zabawy z dziećmi w domu – trzy propozycje

Zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, kiedy za oknem jest niesprzyjająca pogoda. Zabawy z dziećmi w domu umacniają więzi rodzinne, są wspaniałą okazją do wspólnego śmiechu.

Zabawy z dziećmi w domu to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu, kiedy za oknem jest niesprzyjająca pogoda. Zabawy z dziećmi w domu umacniają więzi rodzinne, są wspaniałą okazją do wspólnego śmiechu.

Zabawy z dziećmi w domu – trzy pomysły

Zabawy z dziećmi w domu pozwalają odreagować złe emocje oraz integrują członków rodziny. Oto trzy propozycje na wspólne spędzenie czasu:

 

Kasia gotuje z Polki.pl: owoce pod kruszonką

  • Kolaż na antyramie – zabawa dla dzieci w każdym wieku

Będą ci potrzebne: antyrama, wywołane zdjęcia (wybierz te, które ci się najbardziej podobają, np. z wakacji, wyjazdu, urodzin lub zrobione bez okazji), białe kartki papieru, nożyce, klej, dowolne elementy do dekoracji, np. papier kolorowy, serpentyna, brokat. Kolaż polega na łączeniu ze sobą różnych materiałów. Możesz np. obkleić fotoramę papierem, a następnie doczepić do niej zdjęcia i inne ozdoby. Najważniejsza jest wyobraźnia i kreatywność. Kolaż na antyramie to miła i pożyteczna zabawa z dziećmi w domu, której efekt możesz powiesić na ścianie lub ofiarować jako prezent, np. dziadkom.

 

  • Zabawa w ciepło, zimno

Członkowie rodziny z wyjątkiem jednej osoby chowają jakiś przedmiot w dowolnym miejscu w pokoju. Zadaniem osoby, która nie uczestniczyła w ukrywaniu rzeczy, jest znaleźć ją. Jeżeli będzie zbliżała się do obiektu, członkowie rodziny mówią „ciepło, ciepło”. Jeśli będzie bardzo blisko krzyczą „gorąco”. Natomiast, kiedy szukający podąża w złym kierunku mówią „zimno”, przy dalszym oddalaniu się - „bardzo zimno”. Odczucie ciepła lub zimna można stopniować w zależności od tego, gdzie znajduje się poszukujący (np. poprzez komendy „chłodno”, „lodowato”, „bardzo ciepło” itd.).

 

  • Kalambury

Jeden z członków rodziny wymyśla hasło, które ma przedstawić niewerbalnie (pozasłownie) uczestnikom zabawy, np. za pomocą gestów, mimiki, rysunku. Pozostali odgadują hasło. Wcześniej warto przygotować różne kategorie, np. film, muzyka, zawód itd.


Trzylatka pokazuje kciuka
©Karin & Uwe Annas/Fotolia
Styl życia
Zabawy ruchowe dla trzylatków – 4 pomysły
Zabawy ruchowe dla trzylatków to doskonała okazja, by rozwinąć potencjał intelektualny dziecka. Spełniają wielorakie funkcje: kształcącą – dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym świecie, staje się bardziej komunikatywne; wychowawczą – poznaje reguły życia społecznego; terapeutyczną – uczy się radzić sobie z trudnymi emocjami; projekcyjną - maluch wchodzi w różne role.

Zabawy ruchowe dla trzylatków to doskonała okazja, by rozwinąć potencjał intelektualny dziecka. Spełniają wielorakie funkcje: kształcącą – dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym świecie , staje się bardziej komunikatywne; wychowawczą – poznaje reguły życia społecznego; terapeutyczną – uczy się radzić sobie z trudnymi emocjami; projekcyjną - maluch wchodzi w różne role. Zabawy ruchowe dla 3-latków Zabawy ruchowe dla 3-latków aktywizują dziecko i rodzinę. Oto 4 pomysły, które powinny zainspirować cię do tego, jak spędzać wolny czas z dzieckiem. 1. Kot i mysz Do gry wykorzystaj zabawkę – mysz, uformuj ją z papieru lub narysuj. Mysz schowaj w dowolnym miejscu w pokoju. Dziecko zamienia się w kota. Jego zadaniem jest upolowanie myszy. Ważne jest, by maluch zachowywał się przy tym jak kot – chodził na czworakach, prężył się. Jeżeli pojawi się pies (możesz nim być ty lub inny członek rodziny), kot musi jak najszybciej wrócić w bezpieczne miejsce (oznacz je np. kocykiem). Kiedy pies zniknie z pola widzenia, dziecko ponownie zaczyna szukać myszy. Zabawa trwa do momentu, kiedy dziecku uda się upolować mysz. 2. Zabawa z piłką Będziesz potrzebować piłki i pojemnika, np. plastikowego kosza. Zadaniem dziecka jest trafić piłką do kosza. Jeżeli dziecko opanuje rzuty np. z odległości pół metra, stopniowo zwiększaj dystans. 3. Klapsy Dziecko łączy się z bratem siostrą lub innym członkiem rodziny za lewe ramiona, a prawymi stara się klepnąć partnera w pośladek. Później następuje zamiana – dzieci chwytają się za prawe ramiona, a lewą ręką dają klapsy. 4. Ogień – burza – powietrze Włącz energiczną muzykę, do której dziecko będzie tańczyć. Wytłumacz maluchowi zasady – jeżeli wyłączysz piosenkę i krzykniesz ogień, zadaniem dziecka jest się na coś wspiąć; hasło – burza, oznacza, że dziecko ma...

Gra w siatkówkę
© yanlev/Fotolia.com
Styl życia
Zabawy na piknik
Podczas pikniku możesz bawić się w zabawy ruchowe, np. berka lub siedzące, np. trzy historie. Idealnie sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Podczas pikniku możesz bawić się w zabawy ruchowe, np. berka lub siedzące, np. trzy historie. Idealnie sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.   Piknik warto spędzać nie tylko na jedzeniu, piciu i rozmawianiu, lecz także na wspólnych zabawach. Dzięki nim będziesz mógł zintegrować się z rodziną i znajomymi , zwiększyć poziom endorfin oraz dotlenić organizm. Zabawy z piłką Odbijanie piłki – wystarczy stanąć w kółku i odbijać piłkę do innych uczestników zabawy.   Przerzucanka – jest to łatwiejsza wersja siatkówki. Jeśli brakuje siatki, można narysować pola na ziemi. Zamiast odbijać piłkę , przerzuca się ją na drugą stronę. Jeśli piłka wypadnie z pola, przejmuje ją drużyna przeciwna.   Tor – uczestnicy zabawy ustalają tor, po którym ma się toczyć piłka. Przygotuj go z gałęzi, liści lub szyszek. Uczestnik ma za zadanie przetoczyć piłkę po torze w jak najkrótszym czasie tak, by nie wypadła poza ustaloną szerokość.   Zbijak – prostsza wersja Dwóch Ogni. Uczestnicy stają w wyznaczonym polu, a na dwóch przeciwległych bokach ustawia się po jednej „matce”. „Matki” mają za zadnie rzucać piłką tak, by dotknęła osoby w polu. Jeśli do tego dojdzie, zbity odchodzi z gry. Zabawy ruchowe Podchody – uczestnicy dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich wychodzi w teren i pozostawiając po sobie znaki, znajduje dla siebie kryjówkę. Druga grupa wychodzi po 15 minutach, by szukać pierwszej. Kierują się pozostawionymi przez poprzedników znakami, np. karteczkami lub strzałkami.   Berek – jedna osoba jest berkiem i goni pozostałe. Jeśli dotknie dłonią drugiego uczestnika, ten staje się berkiem. Zabawa...

Dzieci w szkole
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Zabawy dla uczniów – cztery propozycje gier dydaktycznych
Zabawy dla dzieci w szkole uczą współpracy, przyjmowania porażki, rozwijają wyobraźnię, pełnią funkcję wychowawczą i integrującą grupę. W szkole zabawy łatwiej przeprowadzić niż w domu, ponieważ duża liczba uczestników daje większe pole do działania prowadzącemu.

Zabawy dla dzieci w szkole uczą współpracy, przyjmowania porażki, rozwijają wyobraźnię, pełnią funkcję wychowawczą i integrującą grupę. W szkole zabawy łatwiej przeprowadzić niż w domu, ponieważ duża liczba uczestników daje większe pole do działania prowadzącemu. Zabawy dla dzieci w szkole – w parach, trzyosobowych zespołach i większych grupach Szkoła jest miejscem, w którym dzieci spędzają większość dnia. Warto, aby to miejsce kojarzyło im się nie tylko z przyswajaniem wiedzy , lecz także ze świetną zabawą i osobami, z którymi łączą ich wspólne pasje i zainteresowania. Zabawy dla dzieci w szkole umożliwiają nawiązanie trwałych więzi. Zabawa dla dzieci, która wymaga skupienia – lustro Dzieci dobierają się w pary. Jeden z uczniów wykonuje dowolne ruchy, zaś druga osoba wiernie je naśladuje. Po kilku minutach następuje zamiana ról. Zabawa dla dzieci, która uczy współpracy – węzeł Dzieci łapią się za ręce. Ich zadaniem jest maksymalne zaplątanie się (bez puszczania rąk). Kiedy już uczniowie się pooplątają, mówimy im, że teraz mają się rozplątać (wrócić do pozycji wyjściowej) – także bez puszczania rąk. Zabawa dla dzieci w szkole sprawdzająca refleks - dworzanie w zamku Dzieci łączą się w trzyosobowe grupy – dwie osoby trzymają się za ręce, jedna wchodzi do środka koła. Osoby na zewnątrz tworzą zamek. Uczeń w środku to dworzan – chłopiec lub dworka – dziewczyna. Kiedy prowadzący krzyknie „dworzanie”, osoby ze środka koła szybko zmieniają zamek – biegną do innej pary. Z kolei, kiedy padnie komunikat „trzęsienie ziemi”, wszyscy zmieniają miejsca – powstają nowe zamki. Zabawa dla uczniów, która integruje grupę i uczy godzenia się z porażką - zaczarowane jezioro Jeden uczeń stoi na środku klasy z zamkniętymi oczami (można je przewiązać kawałkiem materiału)....

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik