spocony chłopiec drapiący się po ręce
© leungchopan/Fotolia.com
Styl życia

Wysypka od potu u dziecka – jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się ją leczy

Wysypka od potu pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy wydzielanie potu jest wzmożone. U starszych dzieci wysypka pojawiają się np. podczas lekcji wychowania fizycznego albo podczas stresujących sprawdzianów. U niemowlęcia zazwyczaj wtedy, kiedy jest ono zbyt ciepło ubrane lub okryte.

Wysypka od potu pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy wydzielanie potu jest wzmożone. U starszych dzieci wysypka pojawiają się np. podczas lekcji wychowania fizycznego albo podczas stresujących sprawdzianów. U niemowlęcia zazwyczaj wtedy, kiedy jest ono zbyt ciepło ubrane lub okryte.

 

Na wysypkę u niemowląt i dzieci pomagają kąpiele w krochmalu. Starszym dzieciom, dla których wysypka jest szczególnie uciążliwa, można podawać leki przeciwhistaminowe.

Przyczyny wysypki od potu u niemowląt

Potówki, czyli niewielkie różowe lub czerwone krostki oraz plamki, pojawiają się na skórze niemowląt pod wpływem potu. Narażone są na nie dzieci, które są okrywane kocykami i kołderkami ze sztucznych tkanin, lub ubierane są w ubrania z takich materiałów. Również zbyt wysoka temperatura otoczenia może sprawić, że dziecko zacznie się pocić, wskutek czego na jego skórze pojawi się wysypka. Najczęściej tego rodzaju zmiany skórne są zlokalizowane na szyi, pod pachami, w zgięciach kolan i łokci oraz w fałdach skórnych, np. na udach.

Leczenie wysypki od potu u niemowląt

Żeby zapobiec pojawianiu się potówek u niemowląt, należy zadbać o to, żeby temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 21-22 stopni Celsjusza. Dziecko powinno mieć kontakt wyłącznie z naturalnymi, bawełnianymi i przewiewnymi tkaninami. Po kąpieli dziecko należy dokładnie, ale delikatnie wycierać do sucha. Jeśli w pomieszczeniu nie ma przeciągów, można poczekać od 3 do 5 minut z założeniem mu pieluchy i ubraniem go.

 

Jednym z domowych sposobów leczenia wysypki od potu u niemowląt jest kąpiel w krochmalu. Żeby ją przygotować, należy najpierw zagotować 3 litry wody i rozmieszać w niej 6 łyżek mąki ziemniaczanej. Kisiel, który powstanie, należy następnie wlać do wanienki i uzupełnić ją 15-20 litrami wody tak, żeby kąpiel miała temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza. Kąpanie dziecka w krochmalu powinno potrwać ok. 10 minut. Skóra kąpanego dziecka stanie się śliska, dlatego powinno się uważać, aby nie zrobiło sobie ono krzywdy podczas poruszania się w wannie. Ostrożnie trzeba je też z niej wyjmować.

 

Mąkę ziemniaczaną można stosować również jak zasypkę i rozprowadzać ją w miejscach, w których u dziecka występują zmiany skórne.

Przyczyny wysypki od potu u dzieci w wieku szkolnym

U dziecka w wieku szkolnym wysypka może pojawić się wtedy, kiedy jest ono szczególnie aktywne fizycznie, np. na lekcji wychowania fizycznego, podczas zabawy na podwórku, po jeździe rowerem. Objawy nasilają się zazwyczaj w lecie, kiedy na dworze panuje wysoka temperatura, a skóra poci się silniej niż w innych porach roku. Wysypka niekiedy pojawia się też jako reakcja na stresujące wydarzenia, np. podczas ważnych sprawdzianów i klasówek.

Leczenie wysypki od potu u dzieci w wieku szkolnym

Należy dbać o to, żeby dzieci nosiły czyste i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Bardzo ważna jest codzienna higiena osobista. Dziecko powinno brać prysznic zawsze po większym wysiłku fizycznym albo od razu po powrocie ze szkoły do domu. Do kąpieli w wannie warto dodawać krochmal przygotowany z 5 litrów wody i 9 łyżek mąki ziemniaczanej. Dziecko powinno także pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, gdyż „rozrzedzony” pot w mniejszym stopniu będzie podrażniał skórę.

 

U dzieci powyżej 12 roku życia, jeżeli wysypka jest dla nich bardzo uciążliwa, stosuje się leki przeciwhistaminowe, np. dostępne na receptę Telfast, Fexofast, Telfexo. Wysypkę mogą też łagodzić leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, m.in.: Allegra, Aleric, Nalergine. Dwa ostatnie mogą być stosowane u dzieci, które ukończyły 3. rok życia.

 

W przypadku, kiedy nie ma się pewności co do przyczyny zmian skórnych u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem.

Dziecko z wysypką na plecach
© roblan/Fotolia.com
Styl życia
Grudki, pęcherzyki i czerwone plamki – tak wygląda wysypka u dziecka
Wysypka nie jest chorobą, a jej symptomem. U dziecka powoduje swędzące albo piekące zmiany na skórze, czerwone lub z płynem wewnątrz. Istotne dla diagnozy jest też miejsce pojawienia się wysypki.

Wysypka nie jest chorobą, a jej symptomem. U dziecka powoduje swędzące albo piekące zmiany na skórze, czerwone lub z płynem wewnątrz. Istotne dla diagnozy jest też miejsce pojawienia się wysypki. Swędząca wysypka u dziecka Zmiany skórne o charakterze wysypki mogą powodować świąd czy pieczenie, a nawet ból. Szczególnie swędzące są wysypki występujące na skutek: świerzbu , atopowego zapalenia skóry, alergii , szkarlatyny , odry, ospy wietrznej, półpaśca, różyczki przegrzania organizmu – potówki . Pęcherzyki, plamki i grudki – rodzaje wysypki u dzieci Swędzące zmiany wyglądają różnie w zależności od tego, jakiej choroby są objawem. Ospa wietrzna daje najbardziej dokuczliwą, swędzącą wysypkę. Objawia się plamkami o nieregularnych kształtach, które po kilku godzinach przybierają postać grudek, a następnie malutkich pęcherzyków z płynem w środku. W trakcie leczenia zmiany te formują się w strupy i same odpadają od ciała. Wysypka przy odrze – czerwone lub białe plamki Inną chorobą często spotykaną wśród małych dzieci i powodujących u nich wysypkę jest odra. Symptomem jest wysypka u dziecka, która ma postać czerwonych, nieregularnych plamek. Na śluzówce natomiast powoduje plamki białe. Wysypka przy szkarlatynie i półpaścu Czerwone krostki zlewające się w większe grupy oznaczają najprawdopodobniej szkarlatynę. Półpasiec rozpoznaje się nie tyle po rodzaju zmiany skórnych – niewielkie pęcherzyki na podrażnionej, zaczerwienionej skórze, ile po miejscu ich występowania. Przeważnie wysypka układa się w pasy, np. na brzuchu czy na twarzy. Atopowe zapalenie skóry – swędząca wysypka, przy alergii - pokrzywka Atopowe zapalenie skóry u małych dzieci także objawia się swędzącą wysypką. Przybiera ona wówczas postać grudek na czerwonej od podrażnienia...

mama z uśmiechniętym dzieckiem
©petunyia/Fotolia
Styl życia
Potówki u niemowląt – metody na zwalczenie krostek
Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane.

Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane. Potówki u niemowląt – sposoby, by im zapobiec Potówki u niemowląt występują w postaci krostek lub pęcherzyków i pojawiają się przeważnie na fałdach skóry, pod pachami, na rękach, nogach, na szyi, karku, twarzy i pod włosami. Są dolegliwością, która polega na zatrzymaniu potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych. By sprawdzić, czy dziecku jest ciepło należy przyłożyć dłoń do karku malucha . Jeśli jest ciepły to znaczy, że dziecko nie potrzebuje dodatkowych okryć. Gdy kark jest zimny, należy cieplej ubrać maleństwo. Odpowiedni ubiór ma wpływ na potówki u dziecka By zapobiec potówkom należy unikać przegrzania i ubierać niemowlę odpowiednio do temperatury. Dziecko powinno nosić ubranka wykonane z przewiewnego materiału, dzięki któremu skóra oddycha, np. z bawełny. Pościel również powinna być bawełniana, lekka i przepuszczająca powietrze . W pokoju lub w pomieszczeniu, w którym maluszek przebywa temperatura powinna wynosić 22 stopnie (nie więcej). Napar z tymianku i nagietka na potówki u dziecka Napar z tymianku i nagietka jest skuteczną, naturalną metodą na potówki u niemowlaka, ponieważ zioła mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby uzyskać wywar, należy jedną torebkę rumianku i nagietka zaparzyć w szklance wody i odstawić pod przykryciem na 15-20 minut. Napar z ziół trzeba stosować po każdej kąpieli maluszka nacierając nim skórę, na której są widoczne potówki. Krochmal z mąki ziemniaczanej na potówki u dziecka Krochmal z mąki ziemniaczanej zwalcza potówki. By go otrzymać, należy łyżkę mąki ziemniaczanej dodać do połowy szklanki zimnej wody...

twarz niemowlęcia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nieznośna wysypka – jak leczyć ospę u dzieci
Najbardziej dotkliwym objawem ospy u dzieci jest wysypka – towarzyszy jej świąd, a przy niewłaściwym leczeniu także ból. Mimo że choroba nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być poważne.

Najbardziej dotkliwym objawem ospy u dzieci jest wysypka – towarzyszy jej świąd, a przy niewłaściwym leczeniu także ból. Mimo że choroba nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być poważne. Leczenie ospy wietrznej u dzieci Leczenie ospy wietrznej opiera się na łagodzeniu objawów – świądu, który towarzyszy wysypce oraz obniżaniu gorączki. Podczas pierwszych trzech dni, kiedy pojawiają się pierwsze objawy w postaci gorączki, należy skoncentrować się na obniżaniu temperatury ciała – można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jednak trzeba uważać, by nie zawierały ibuprofenu. Ibuprofen jest składnikiem takich leków jak Ibuprom, Ibum czy Ibupar.   Gdy pojawi się już wysypka, należy zadbać o to, by dziecko nie rozdrapywało krostek, a gdy już mu się to zdarzy, by zminimalizować rozprzestrzenianie bakterii: obetnij dziecku paznokcie, myj mu często ręce, po umyciu dziecka, delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem – nie trzyj jej, zakładaj na noc bawełniane rękawiczki, by nie drapało się przez sen. Jeśli wysypka pojawi się w okolicach intymnych, przygotuj dziecku nasiadówkę z ciepłej wody z dodatkiem rumianku , która złagodzi dolegliwości. Nie używaj. pudrodermu – na początku faktycznie łagodzi uczucie swędzenia, jednak po wyschnięciu ściąga skórę, powodując dodatkowy ból. Lepiej sprawdzi się gencjana, która także wysusza skórę, ale jest delikatniejsza. Rozdrapywanie krostek przez dzieci może skończyć się bliznami.   Oprócz leczenia objawowego, lekarz czasami przepisuje dziecku leki uspokajające i przeciwhistaminowe – jednak robi to przede wszystkim wtedy, gdy dziecko z powodu objawów nie może spać w nocy. W wyjątkowych sytuacjach podaje się immunoglobulinę i leki antywirusowe. Dieta podczas ospy wietrznej u dzieci Ponieważ wysypka może pojawić się również...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak