Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle

Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

"Rolnik szuka żony": Elżbieta oskarżała Marka, że "szukał lokum". Teraz żałuje swoich słów!

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę.

Wygląd skóry atopowej

Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry, która w miejscach zgięć zaczyna pękać. Przy azotowym zapaleniu skóry może dojść także do:

  • puchnięcia,
  • wysypki,
  • pojawienia się na skórze czerwonych plam lub pęcherzy z wodnistą wydzieliną,
  • powiększenia węzłów chłonnych,
  • pogrubienia się fałdu szyjnego,
  • pojawienia się dodatkowego fałdu skóry pod dolną powieką,
  • wystąpienia plamek na źrenicach.

 

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry musi zostać skonsultowane z dermatologiem, który dobierze odpowiednie maści (nie zawsze wystarczą przeciwzapalne, czasem mogą pomóc tylko sterydowe) i farmaceutyki immunosupresyjne.  

Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne
Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego. Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany. Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt  i dzieci do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków , kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie...

©Dessie/Fotolia
Styl życia
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne, ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie. Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne , ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie.   Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki. Geny i alergia najczęstszymi powodami AZS u niemowląt Uwarunkowania genetyczne stanowią jeden z głównych powodów występowania atopowego zapalenia skóry u niemowląt . Dlatego też jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki chorób na tle alergicznym, niemowlę także jest na takie dolegliwości narażone. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być wynikiem nie tylko uwarunkowania genetycznego . Zachorować może także z powodu np. używania niewłaściwych kosmetyków do jego pielęgnacji czy podrażniającego proszku do prania ubranek. Także inne czynniki mogą wywołać AZS, m.in. kurz, wysoka temperatura, zbyt duża wilgoć, sierść, a nawet dym z papierosów . Skłonność do zachorowania mają dzieci cierpiące na różnego typu alergie. Również uczulenie na niektóre pokarmy sprzyja występowaniu atopowego zapalenia skóry u niemowlaka. Krosty, złuszczanie i swędzenie – objawy AZS u niemowlaka W atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka bardzo ważne są zachowanie higieny i odpowiednia pielęgnacja. Na skórze pojawiają się krosty , naskórek w tych miejscach się złuszcza i odpada, a czasem robią się pęcherze z sączącym się z nich płynem albo nadżerki. Uszkodzona, odłażąca skóra swędzi, dlatego małe dziecko drapie się, sprawiając sobie tym samym ból . Przeważnie atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się na głowie – na twarzy, we włosach i przy uszach. Gdy choroba ma ostry przebieg, zmiany...

czerwone plamy na ciele
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny czerwonych plam na ciele: trądzik różowaty, alergia, AZS i łuszczyca
Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.

Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.   Czerwone plamy na ciele występują częściej u osób, które mają płytko unaczynioną skórę. Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na twarzy Przyczyny czerwonych plam na twarzy mogą być banalne i niegroźne, choć jest to reakcja organizmu na pewien anormalny stan. Najczęściej czerwone plamy są wynikiem przegrzania organizmu, silnych emocji lub alergii. Po kontakcie z alergenem pierwszą reakcją organizmu zwykle są czerwone plamy na ciele, a szczególnie na twarzy i dekolcie. Leczenie wymaga zażycia leków antyalergicznych i unikania kontaktu z alergenami. Cera naczynkowa a czerwone plamy na skórze Emocje, wysoka temperatura powietrza, sauna, drażniące kosmetyki, silny wiatr czy pikantne posiłki lub alkohol mogą powodować silne zaczerwienienie twarzy u osób z cerą naczyniową. Płytko unaczyniona cera reaguje czerwonymi plamami nawet na słabe bodźce. By uniknąć czerwonych przebarwień na twarzy w postaci plam czy pajączków, skórę trzeba pielęgnować kosmetykami do cery naczynkowej , a niekiedy poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. W ciężkich przypadkach konieczne może być laserowe zamknięcie naczynek . Należy też wyeliminować czynniki drażniące. Trądzik różowaty a czerwone plamy Powstający na cerze płytko unaczynionej pozbawionej prawidłowej pielęgnacji trądzik różowaty objawia się czerwonymi plamami na twarzy i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Niewłaściwa pielęgnacja i wystawianie się na działanie czynników drażniących w trądziku różowatym skutkuje czerwonymi...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner