Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle

Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Gwiazdy na konferencji marki Oslo Skin Lab. Jak dbają o swoją skórę? Żadna z nich nie wyobraża sobie dnia bez jednej czynności

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę.

Wygląd skóry atopowej

Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry, która w miejscach zgięć zaczyna pękać. Przy azotowym zapaleniu skóry może dojść także do:

  • puchnięcia,
  • wysypki,
  • pojawienia się na skórze czerwonych plam lub pęcherzy z wodnistą wydzieliną,
  • powiększenia węzłów chłonnych,
  • pogrubienia się fałdu szyjnego,
  • pojawienia się dodatkowego fałdu skóry pod dolną powieką,
  • wystąpienia plamek na źrenicach.

 

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry musi zostać skonsultowane z dermatologiem, który dobierze odpowiednie maści (nie zawsze wystarczą przeciwzapalne, czasem mogą pomóc tylko sterydowe) i farmaceutyki immunosupresyjne.  

Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne
Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego. Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany. Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt  i dzieci do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków , kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie...

©Dessie/Fotolia
Styl życia
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne, ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie. Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne , ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie.   Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki. Geny i alergia najczęstszymi powodami AZS u niemowląt Uwarunkowania genetyczne stanowią jeden z głównych powodów występowania atopowego zapalenia skóry u niemowląt . Dlatego też jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki chorób na tle alergicznym, niemowlę także jest na takie dolegliwości narażone. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być wynikiem nie tylko uwarunkowania genetycznego . Zachorować może także z powodu np. używania niewłaściwych kosmetyków do jego pielęgnacji czy podrażniającego proszku do prania ubranek. Także inne czynniki mogą wywołać AZS, m.in. kurz, wysoka temperatura, zbyt duża wilgoć, sierść, a nawet dym z papierosów . Skłonność do zachorowania mają dzieci cierpiące na różnego typu alergie. Również uczulenie na niektóre pokarmy sprzyja występowaniu atopowego zapalenia skóry u niemowlaka. Krosty, złuszczanie i swędzenie – objawy AZS u niemowlaka W atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka bardzo ważne są zachowanie higieny i odpowiednia pielęgnacja. Na skórze pojawiają się krosty , naskórek w tych miejscach się złuszcza i odpada, a czasem robią się pęcherze z sączącym się z nich płynem albo nadżerki. Uszkodzona, odłażąca skóra swędzi, dlatego małe dziecko drapie się, sprawiając sobie tym samym ból . Przeważnie atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się na głowie – na twarzy, we włosach i przy uszach. Gdy choroba ma ostry przebieg, zmiany...

czerwone plamy na ciele
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny czerwonych plam na ciele: trądzik różowaty, alergia, AZS i łuszczyca
Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.

Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.   Czerwone plamy na ciele występują częściej u osób, które mają płytko unaczynioną skórę. Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na twarzy Przyczyny czerwonych plam na twarzy mogą być banalne i niegroźne, choć jest to reakcja organizmu na pewien anormalny stan. Najczęściej czerwone plamy są wynikiem przegrzania organizmu, silnych emocji lub alergii. Po kontakcie z alergenem pierwszą reakcją organizmu zwykle są czerwone plamy na ciele, a szczególnie na twarzy i dekolcie. Leczenie wymaga zażycia leków antyalergicznych i unikania kontaktu z alergenami. Cera naczynkowa a czerwone plamy na skórze Emocje, wysoka temperatura powietrza, sauna, drażniące kosmetyki, silny wiatr czy pikantne posiłki lub alkohol mogą powodować silne zaczerwienienie twarzy u osób z cerą naczyniową. Płytko unaczyniona cera reaguje czerwonymi plamami nawet na słabe bodźce. By uniknąć czerwonych przebarwień na twarzy w postaci plam czy pajączków, skórę trzeba pielęgnować kosmetykami do cery naczynkowej , a niekiedy poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. W ciężkich przypadkach konieczne może być laserowe zamknięcie naczynek . Należy też wyeliminować czynniki drażniące. Trądzik różowaty a czerwone plamy Powstający na cerze płytko unaczynionej pozbawionej prawidłowej pielęgnacji trądzik różowaty objawia się czerwonymi plamami na twarzy i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Niewłaściwa pielęgnacja i wystawianie się na działanie czynników drażniących w trądziku różowatym skutkuje czerwonymi...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik