mama z uśmiechniętym dzieckiem
©petunyia/Fotolia
Styl życia

Potówki u niemowląt – metody na zwalczenie krostek

Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane.

Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane.

Potówki u niemowląt – sposoby, by im zapobiec

Potówki u niemowląt występują w postaci krostek lub pęcherzyków i pojawiają się przeważnie na fałdach skóry, pod pachami, na rękach, nogach, na szyi, karku, twarzy i pod włosami. Są dolegliwością, która polega na zatrzymaniu potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych. By sprawdzić, czy dziecku jest ciepło należy przyłożyć dłoń do karku malucha. Jeśli jest ciepły to znaczy, że dziecko nie potrzebuje dodatkowych okryć. Gdy kark jest zimny, należy cieplej ubrać maleństwo.

Odpowiedni ubiór ma wpływ na potówki u dziecka

By zapobiec potówkom należy unikać przegrzania i ubierać niemowlę odpowiednio do temperatury. Dziecko powinno nosić ubranka wykonane z przewiewnego materiału, dzięki któremu skóra oddycha, np. z bawełny. Pościel również powinna być bawełniana, lekka i przepuszczająca powietrze. W pokoju lub w pomieszczeniu, w którym maluszek przebywa temperatura powinna wynosić 22 stopnie (nie więcej).

Napar z tymianku i nagietka na potówki u dziecka

Napar z tymianku i nagietka jest skuteczną, naturalną metodą na potówki u niemowlaka, ponieważ zioła mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby uzyskać wywar, należy jedną torebkę rumianku i nagietka zaparzyć w szklance wody i odstawić pod przykryciem na 15-20 minut. Napar z ziół trzeba stosować po każdej kąpieli maluszka nacierając nim skórę, na której są widoczne potówki.

Krochmal z mąki ziemniaczanej na potówki u dziecka

Krochmal z mąki ziemniaczanej zwalcza potówki. By go otrzymać, należy łyżkę mąki ziemniaczanej dodać do połowy szklanki zimnej wody i dokładnie wymieszać. Następnie tak przygotowaną miksturę trzeba wlać do litra wrzącej wody i zagotować. Potem wywar należy wlać do kąpieli.

Soda oczyszczona na potówki u dziecka

Wacikiem nasączonym wywarem z sody oczyszczonej trzeba przemywać potówki na skórze dziecka. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w filiżance letniej wody i dokładnie wymieszać, po czym nasączyć wacik lub chusteczkę higieniczną. 


spocony chłopiec drapiący się po ręce
© leungchopan/Fotolia.com
Styl życia
Wysypka od potu u dziecka – jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się ją leczy
Wysypka od potu pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy wydzielanie potu jest wzmożone. U starszych dzieci wysypka pojawiają się np. podczas lekcji wychowania fizycznego albo podczas stresujących sprawdzianów. U niemowlęcia zazwyczaj wtedy, kiedy jest ono zbyt ciepło ubrane lub okryte.

Wysypka od potu pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy wydzielanie potu jest wzmożone. U starszych dzieci wysypka pojawiają się np. podczas lekcji wychowania fizycznego albo podczas stresujących sprawdzianów. U niemowlęcia zazwyczaj wtedy, kiedy jest ono zbyt ciepło ubrane lub okryte.   Na wysypkę u niemowląt i dzieci pomagają kąpiele w krochmalu. Starszym dzieciom, dla których wysypka jest szczególnie uciążliwa, można podawać leki przeciwhistaminowe. Przyczyny wysypki od potu u niemowląt Potówki, czyli niewielkie różowe lub czerwone krostki oraz plamki, pojawiają się na skórze niemowląt pod wpływem potu. Narażone są na nie dzieci, które są okrywane kocykami i kołderkami ze sztucznych tkanin, lub ubierane są w ubrania z takich materiałów. Również zbyt wysoka temperatura otoczenia może sprawić, że dziecko zacznie się pocić, wskutek czego na jego skórze pojawi się wysypka. Najczęściej tego rodzaju zmiany skórne są zlokalizowane na szyi, pod pachami, w zgięciach kolan i łokci oraz w fałdach skórnych, np. na udach. Leczenie wysypki od potu u niemowląt Żeby zapobiec pojawianiu się potówek u niemowląt, należy zadbać o to, żeby temperatura w pokoju dziecka nie przekraczała 21-22 stopni Celsjusza. Dziecko powinno mieć kontakt wyłącznie z naturalnymi, bawełnianymi i przewiewnymi tkaninami. Po kąpieli dziecko należy dokładnie, ale delikatnie wycierać do sucha. Jeśli w pomieszczeniu nie ma przeciągów, można poczekać od 3 do 5 minut z założeniem mu pieluchy i ubraniem go.   Jednym z domowych sposobów leczenia wysypki od potu u niemowląt jest kąpiel w krochmalu. Żeby ją przygotować, należy najpierw zagotować 3 litry wody i rozmieszać w niej 6 łyżek mąki ziemniaczanej. Kisiel, który powstanie, należy następnie wlać do...

niemowlę trzyma kocyk
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Objawy opóźnionego rozwoju mowy u noworodka i niemowlaka
Rozwój mowy dziecka przebiega etapami. Pierwszym z nich jest tzw. etap melodii, dziecko zaczyna artykułować głoski i świadomie stosować pierwsze, proste słowa. Niektóre charakterystyczne dla mowy dziecka w tym wieku cechy mogą przypominać objawy zaburzeń mowy lub innych problemów psychologicznych. Warto wiedzieć, jak odróżnić jedne od drugich.

Rozwój mowy dziecka przebiega etapami. Pierwszym z nich jest tzw. etap melodii, dziecko zaczyna artykułować głoski i świadomie stosować pierwsze, proste słowa. Niektóre charakterystyczne dla mowy dziecka w tym wieku cechy mogą przypominać objawy zaburzeń mowy lub innych problemów psychologicznych. Warto wiedzieć, jak odróżnić jedne od drugich. Od czego zależy prawidłowy rozwój mowy dziecka? Prawidłowy rozwój mowy dziecka jest uwarunkowany przez: prawidłowy przebieg rozwoju fizycznego, zwłaszcza kształtowanie się aparatu mowy, rozwój funkcji poznawczych: percepcji, uwagi, pamięci oraz myślenia, otoczenie społeczne: pierwsze wzorce językowe dziecko nabywa w rodzinie. Problemy występujące w którymkolwiek z tych obszarów mogą odbić się na rozwoju mowy dziecka . Warto jednak mieć na uwadze, że granice czasowe dla poszczególnych etapów są ustalone orientacyjnie, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niewielkie odstępstwa nie muszą więc świadczyć o zaburzeniach w mowy. Rozwój mowy dziecka w wieku 0-5 miesięcy Ten etap rozpoczyna się wraz z pierwszym krzykiem nowo narodzonego dziecka. Około 2.-3. miesiąca życia, kiedy dziecko potrafi już utrzymać prosto głowę, zaczyna wydawać gardłowe dźwięki. Przypominają one gruchanie: gu, ghu, bhe, kli itp. Dziecko grucha (inaczej „głuży”) w chwilach, kiedy czuje się dobrze. Głużenie występuje także u dzieci niesłyszących. Jego brak nie świadczy więc o problemach ze słuchem. Powodem do niepokoju są natomiast brak reakcji dziecka na głośniejsze dźwięki i głos matki. Rozwój mowy dziecka w wieku 6-9 miesięcy Około 6. miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć. Gaworzenie polega na łączeniu spółgłosek z samogłoskami w sylaby, np.: ma-ma, ba-ba, pa-pa. Dziecko gaworzy, ponieważ powtarzanie sylab sprawia mu przyjemność. Gaworzenie jest etapem, który przygotowuje do...

badane dziecko
©Dmitry Naumov/Fotolia
Styl życia
Zapobieganie powstawaniu i leczenie potówek u niemowląt
Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.

Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.   Aby pozbyć się potówek należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków ze składnikami olejnymi i przemywać zmiany skórne wacikiem z ciepłą wodą. Zapobieganie potówkom u niemowlaka: lżejszy ubiór i wietrzenie pomieszczeń Potówki zwyczajne nie wymagają specjalnego leczenia i nie zagrażają zdrowiu niemowlaka. Lżejsze ubieranie malucha i wietrzenie pomieszczeń w domu powinno spowodować, że po upływie kilku dni potówki same zniknął. Ubranka. Wychodząc na spacer dziecko należy ubierać w jedną warstwę ubranek więcej niż ma na sobie opiekun. Ubranka i pościel niemowlaka nie powinny być wykonane ze sztucznych materiałów (np. poliestru). Nie przepuszczają one powietrza i powodują pojawienie się potówek. Najbezpieczniejszym dla ciała dziecka materiałem jest lekka i przewiewna bawełna. Pomieszczenie w domu. Potówki pojawiają się także przez długotrwałe przebywanie malucha w dusznym i przegrzanym pomieszczeniu. Temperatura w pokoju, gdzie znajduje się niemowlak, nie powinna przekraczać 22ºC. Pokój musi też być regularnie wietrzony (otwórz okno np. gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer). Wietrzenie skóry dziecka. Ryzyko potówek u niemowląt ograniczy także wietrzenie skóry dziecka (swobodne leżakowanie bez pieluszki) np. po porannej pobudce lub kąpieli. Leczenie potówek u niemowląt – emolienty, mąka ziemniaczana i mydło antybakteryjne Aby pozbyć się potówek u niemowlaka należy przede wszystkim zrezygnować ze stosowania oliwek do kąpieli. Zalecane są jedynie łagodne hipoalergiczne kosmetyki nawilżające (tzw. emolienty).   Miejsca na skórze, na których pojawiły się potówki, dobrze jest przemywać...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner