młoda dziewczyna
© fotofabrika/Fotolia.com
Styl życia

Kiedy jest najlepsza pora na utratę dziewictwa?

Utrata dziewictwa: wiek idealny czy najczęściej polecany do rozpoczęcia współżycia seksualnego nie istnieje. W Polsce zazwyczaj osiemnastolatki uprawiają już seks. Gotowość psychiczna, dojrzałość fizyczna, wyniesione z domu poszanowanie godności płci przeciwnej i szacunek do własnej płci warunkują udane zbliżenia.

Utrata dziewictwa: wiek idealny czy najczęściej polecany do rozpoczęcia współżycia seksualnego nie istnieje. W Polsce zazwyczaj osiemnastolatki uprawiają już seks. Gotowość psychiczna, dojrzałość fizyczna, wyniesione z domu poszanowanie godności płci przeciwnej i szacunek do własnej płci warunkują udane zbliżenia.

 

Przed planowaną utratą dziewictwa dobrze jest spotkać się z ginekologiem, najlepiej z kobietą. W atmosferze zaufania można zadać lekarce wszystkie nurtujące młodą kobietę pytania, otrzymać poradę na temat najskuteczniejszej metody zapobiegania ciąży czy informację o chorobach przenoszonych drogą płciową.

Utrata dziewictwa - w jakim wieku jest uznawana za normę

Dane statystyczne dotyczące wieku inicjacji seksualnej najczęściej pochodzą z anonimowych ankiet. Są obarczone dużym błędem i nie można ich uznawać za wiarygodne źródło. Odpowiedzi mogą być zgodne z tym, jak ludzie już po rozpoczęciu współżycia chcieliby być widziani, albo jak chcieliby siebie widzieć. Lekarze, będący jednak dość sceptyczni w tej kwestii, podają, że w Polsce dziewczęta i chłopcy podejmują współżycie około 18. roku życia (zobacz badania).

 

Jeśli wierzyć statystykom, mówiącym o średnim wieku inicjacji seksualnej kobiet wynoszącym około 18-19 lat, można uznać, że przeciętnie seks w Polsce podejmują osoby dojrzałe.

Seks oralny, analny a formalna utrata dziewictwa

Są środowiska, kiedy wczesna aktywność seksualna jest rozpowszechniona, ceniona przez rówieśników i podnosi ich status w grupie.

 

Część młodych kobiet decyduje się na seks oralny lub analny, pragnąc jak najdłużej zachować nienaruszoną błonę dziewiczą. Trudno jednak wtedy uznać datę pierwszego stosunku za faktyczną inicjację, czyli rozpoczęcie życia seksualnego.

 

W określaniu optymalnego wieku dla utraty dziewictwa najważniejsza jest gotowość psychiczna oraz fizyczna. Młodzi ludzie obecnie z jednej strony pozbawieni są większości tabu, które wcześniej wiązały się z seksualnością. Z drugiej jednak – emocjonalnie dojrzewają później. Warto przypomnieć, że jeszcze w XIX wieku za idealnym wiek do małżeństwa uważano u kobiety 16-17 lat. Dwudziestodwulatka uważana była już niemal za starą pannę.

 

Nieco wcześniejsza szekspirowska Julia (główna bohaterka napisanego pod koniec XVI w. dramatu „Romeo i Julia”) miała zaledwie 14 lat! W średniowieczu i później za gotowe do małżeństwa uważano kobiety (czy raczej dziewczynki) zaraz po pierwszej miesiączce. Królowa Jadwiga wyszła za Władysława Jagiełłę gdy miała 12 lat.

 

Właściwy stosunek do płci przeciwnej i dojrzałość seksualna to przede wszystkim dojrzałość emocjonalna. Dziś coraz dłużej pozostajemy dziećmi, bez konieczności ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. Za dorosłego ledwo uważamy dwudziestoparolatka, osobę po studiach. Wcześniej większość młodych ludzi faktycznie nie zrywa jeszcze pępowiny, wiążącej go z domem rodzinnym. Oczywiście, nie znaczy to, że właściwym wiekiem inicjacji seksualnej powinno być 25 lat. Oznacza jednak, że metrykalny wiek często nie wiąże się z dojrzałością i umiejętnością nawiązywania właściwych relacji.

 

Jeśli proces dojrzewania odbywa się w sposób prawidłowy, człowiek potrafi nawiązać relację i wziąć odpowiedzialność za siebie i drugą osobę, seks może dawać poczucie zadowolenia i spełnienia nawet w młodym wieku.

Czy warto czekać z utratą dziewictwa

Młodzi ludzie świadomie opóźniają decyzję o podjęciu współżycia. Jest do dla nich powodem do dumy, a nie źródłem wstydu czy krępujących pytań ze strony przyjaciół. Zbyt wczesne podjęcie współżycia może skutkować szokiem psychicznym. Aby tego uniknąć, warto dobrze przygotować się do inicjacji seksualnej. Jako stresujące, głębokie i silne przeżycie może ona wpłynąć na zerwanie relacji między partnerami lub brak jakiegokolwiek rozwoju seksualnego. Świadoma i niewymuszona decyzja to rzadkość w grupie młodzieży. Najbardziej liczy się presja, aby jak najszybciej mieć pierwszy stosunek za sobą. Częste jest również uprawianie seksu na złość rodzicom. Brak poczucia bezpieczeństwa i zapominanie o antykoncepcji pogłębiają stres, co może skutkować w przyszłości poczuciem bycia wykorzystanym i zranionym oraz niechęcią do podejmowania współżycia.


Przytulająca się nastoletnia para
©pololia/Fotolia
Styl życia
Przygotowanie do inicjacji seksualnej – jak, gdzie i kiedy przeżyć „pierwszy raz”
Inicjacja seksualna to przeżycie, które jest stresujące dla obojga partnerów. Im lepiej przygotujemy się do pierwszego stosunku płciowego, tym bardziej będziemy świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem.

Inicjacja seksualna to przeżycie, które jest stresujące dla obojga partnerów. Im lepiej przygotujemy się do pierwszego stosunku płciowego, tym bardziej będziemy świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem. Inicjacja seksualna – pierwszy stosunek płciowy Pierwszy stosunek płciowy jest w terminologii seksuologów określany mianem inicjacji seksualnej. Polega na osiągnięciu fizycznej bliskości z partnerem. W trakcie inicjacji partnerzy osiągają pełen kontakt seksualny. Inicjacja seksualna jest przejściem w dojrzałość seksualną. Z tego względu jest ona tak ważnym wydarzeniem w życiu człowieka, które według opinii wielu osób często zostaje w pamięci na zawsze. Inicjacja seksualna a antykoncepcja Przed rozpoczęciem współżycia warto skonsultować z lekarzem kwestię antykoncepcji . Ginekolog wskaże najlepszą metodę antykoncepcji i pomoże opracować plan działania w przypadku, gdyby antykoncepcja nie zadziałała, np. gdyby pękła prezerwatywa . Awaryjną metodą antykoncepcji jest zastosowanie tzw. tabletek „po”. Pigułki mogą zapobiec zapłodnieniu, gdy są zastosowane do 72 godzin po stosunku. U lekarza otrzymamy także informację na temat tego jakie badana należy wykonać w przypadku odbycia stosunku z osobą, która była już aktywna seksualnie lub po stosunku bez zabezpieczenia (np. badanie krwi w celu wykrycia rzeżączki lub do wykrycia grzybicy posiew i analiza wydzieliny pobranej z pochwy). Emocje towarzyszące inicjacji seksualnej Przed rozpoczęciem współżycia towarzyszą nam różnego rodzaju emocje związane z poczuciem niepokoju i lęku. Pojawiają się one, ponieważ nie wiemy czego się spodziewać i jak zareaguje nasze ciało. Emocje te zwykle ustępują miejsca podnieceniu w trakcie rozpoczęcia gry wstępnej, gdyż ciało i zmysły koncentrują się na bodźcach seksualnych. Przygotowania do pierwszego razu to nie tylko dbałość o romantyczny nastrój, ale...

Ślub kościelny
© IVASHstudio/Fotolia.com
Styl życia
Czy nastolatki mogą wziąć ślub?
Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego chłopak i dziewczyna muszą być pełnoletni, by zawrzeć związek małżeński. W wyjątkowych okolicznościach dopuszcza jednak obniżenie wieku, w jakim można wziąć ślub, na przykład gdy dziewczyna jest w ciąży.

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego chłopak i dziewczyna muszą być pełnoletni, by zawrzeć związek małżeński. W wyjątkowych okolicznościach dopuszcza jednak obniżenie wieku, w jakim można wziąć ślub, na przykład gdy dziewczyna jest w ciąży.   Decyzja o ślubie nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu – wiąże się z nią duża odpowiedzialność, stąd zawarcie małżeństwa jest możliwe dopiero przez dojrzałe osoby. W jakim wieku można wziąć ślub cywilny? Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wiek, w jakim można wziąć ślub to minimum 18 lat. Zdarzają się jednak wyjątkowe okoliczności, w których wiek ten może zostać obniżony u kobiet do 16. roku życia. Mężczyzna jednak niezależnie od okoliczności musi być pełnoletni. Kiedy można wziąć ślub przed osiągnięciem pełnoletności? Decydujące jest dobro założonej rodziny i inne ważne powody, ale kodeks nie dookreśla, w jakich konkretnie sytuacjach do tego dopuszcza.   W praktyce za takie okoliczności uznaje się: zajście w ciążę i troskę o dobro dziecka, długotrwałe pożycie z partnerem , które wiąże się z dużym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, trudną sytuację rodzinną dziewczyny przy jednoczesnej silnej więzi emocjonalnej z narzeczonym, niebezpieczeństwo śmierci chłopaka lub dziewczyny.   Szesnastolatka, która chce wziąć ślub, musi wystąpić z wnioskiem do sądu opiekuńczego i odpowiednio go uzasadnić. Nie potrzebuje na to zgody rodziców ani opiekunów prawnych, choć muszą być oni odgórnie uczestnikami postępowania – sąd może wziąć pod uwagę ich opinię . Oprócz zdania rodziców, sąd zapoznaje się z sytuacją pary, zlecając wywiad środowiskowy i przesłuchanie świadków. Pozwala to na określenie, w jakim stopniu para jest dojrzała...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner