leżąca kobieta w piżamie w paski
Flickr/Robert McDonald/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Czy jestem w ciąży? Objawy to nie tylko zatrzymanie miesiaczki

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko spóźniający się okres i mdłości. Te dwie najczęściej rozpoznawane dolegliwości potrafią niepotrzebnie wprowadzić sporo zamętu.

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko spóźniający się okres i mdłości. Te dwie najczęściej rozpoznawane dolegliwości potrafią niepotrzebnie wprowadzić sporo zamętu.

Brak miesiączki i nudności

Brak miesiączki i nudności to sprawcy niejednego zamieszania. Do zatrzymania okresu może jednak dojść pod wpływem wielu różnych czynników, jak np. stres, nieprawidłowe odżywianie, intensywne ćwiczenia fizyczne, nieregularny sen czy długa podróż. Może to być także symptom zaburzeń hormonalnych lub początków choroby któregoś z organów kobiecych dróg rodnych. To samo dotyczy nudności – mogą one oznaczać zatrucie lub jakieś schorzenie układu pokarmowego albo problemy z błędnikiem. Nie wysuwaj więc pochopnych wniosków – zatrzymanie miesiączki i mdłości, to jeszcze nie powód, by stwierdzać ciążę.

Wyostrzony węch

Z nudnościami jest niejednokrotnie związane wyostrzenie zmysłu węchu. Gdy zapachy, które dotąd ci nie przeszkadzały, nagle stają się nie do wytrzymania, a te, których nie wyczuwałaś, zaczynasz nagle odróżniać, mogą to być objawy ciąży, ale w równym stopniu może to być oznaka zatrucia pokarmowego.

Omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie i senność

Wzrost stężenia hormonów we krwi powoduje omdlenia i zawroty głowy. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi. Taka sama jest często przyczyna zmęczenia i senności. To jednak objawy typowe nie tylko dla ciąży, ale i dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Nadwrażliwość piersi

Większe prawdopodobieństwo ciąży zachodzi wtedy, gdy prócz wymienionych dolegliwości męczy cię jeszcze nadwrażliwość piersi, które stają się obolałe i nabrzmiałe. Sutki mogą być wtedy ciemniejsze, a żyły prześwitujące przez skórę – bardziej widoczne. Jednak i to nie jest objaw jednoznacznie wskazujący na ciążę, ponieważ może być równie dobrze skutkiem wahań hormonalnych związanych ze zbliżającym się okresem.

Wahania nastrojów

To samo dotyczy często i gwałtownie zmieniających się nastrojów. Takie wahanie wywołuje nagły wzrost ilości hormonów w organizmie – lecz nie koniecznie muszą być to hormony ciążowe, a np. te, które zwiastują nadejście miesiączki.

Plamienie

W momencie, gdy embrion zagnieżdża się w macicy, często występuje plamienie. Jeśli zauważyłaś na swojej bieliźnie jasnoróżowy śluz, to znaczy, że zawiera on domieszkę krwi. I to nie jest jednak nie jest wystarczający argument, by mieć pewność – taki śluz może występować także tuż przed okresem.

Częste oddawanie moczu

Nad kupnem testu ciążowego warto się zastanowić, jeśli prócz tych wszystkich objawów dają ci się we znaki coraz częstsze wizyty w toalecie. Ciąża powoduje wzmożoną pracę nerek, a powiększająca się macica może uciskać pęcherz moczowy, dlatego kobiety ciężarne cierpią na częstomocz.

Zgaga i wzdęcia

Jeżeli do tego dokuczają ci dolegliwości związane ze zgagą czy wzdęciami, prawdopodobieństwo, że to ciąża jest duże. Obecność zapłodnionej komórki jajowej w organizmie powoduje wzmożoną produkcję progesteronu i relaksyn, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego. Stąd właśnie ciągłe uczucie pełności, wzdęcia i zgaga.

Kiedy trzeba wykonać test?

Jeśli oprócz tego obserwujesz utrzymujący się przez wiele dni wzrost temperatury ciała lub dopadnie cię infekcja pochwy, niezwłocznie udaj się do apteki po test ciążowy. Bardzo możliwe, że ujrzysz na nim dwie kreski. Na tym jednak nie poprzestawaj, bo test nie daje stuprocentowej pewności. Niezależnie od jego wyniku, udaj się do ginekologa. Nawet, jeżeli nie jesteś w ciąży, objawy, które zaobserwowałaś są niepokojące i mogą świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie.


Młoda kobieta stoi pod ścianą i trzyma się za brzuch.
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Silne bóle miesiączkowe: co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?
Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.   Bóle miesiączkowe odczuwa większość kobiet, a w niektórych przypadkach są one tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Bardzo bolesne miesiączki najczęściej zdarzają się u młodych kobiet (do około 27. roku życia). Ból przeważnie występuje w trakcie okresu, ale może też zaczynać się dzień lub dwa przed krwawieniem. Bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem choroby .   Przyczyny bardzo bolesnych miesiączek   Zespół bolesnego miesiączkowania to nazwa grupy dolegliwości występujących podczas menstruacji, które uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Są to: silny, skurczowy ból podbrzusza promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból głowy , brak apetytu, zaburzenia pracy układu pokarmowego , w tym wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty, napady duszności, przyspieszenie tętna, omdlenia.   Bardzo bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne.   Pierwotne pojawiają się zwykle po kilku latach regularnego miesiączkowania. Powodem bolesnych miesiączek mogą być wady w budowie macicy, w tym tyłozgięcie czy niedorozwój tego narządu, a także nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej.   W takich przypadkach najbardziej intensywne bóle menstruacyjne trwają od 1 do 2 dni przed okresem, na początku krwawienia oraz przez pierwsze dni.   Wtórne bóle menstruacyjne wynikają z choroby, przeważnie z: endometriozy – jest to przerost błony śluzowej macicy i jej...

Choroby żołądka i dwunastnicy
© ruigsantos/Fotolia.com
Styl życia
Choroby wywoływane przez bakterię Helicobacter pylori, czyli wrzody żołądka i dwunastnicy
Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny żołądka i dwunastnicy, który może przekształcić się w chorobę wrzodową. Infekcja zwiększa również ryzyko raka żołądka. Objawami zakażenia są m.in.: ból w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia i zaparcia.   Jedną z częstszych przyczyn chorób żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori . Infekcji towarzyszy stan zapalny błony śluzowej, który z czasem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Helicobacter pylori – czynniki ryzyka zakażenia i objawy Helicobacter pylori jest bakterią o spiralnym kształcie, która po dostaniu się do organizmu człowieka atakuje górny odcinek przewodu pokarmowego . Czynnikami ryzyka zakażenia są: niedożywienie, złe warunki socjalne, bytowe i ekonomiczne, niedobory witamin w diecie oraz zamieszkiwanie w krajach rozwijających się. Bakteria może żyć i namnażać się w organizmie człowieka, nie dając żadnych objawów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa. Objawy infekcji wywołanej przez Helicobacter pylori przypominają zatrucie pokarmowe. Symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie tą bakterią są: bóle brzucha oraz zlokalizowane w nadbrzuszu, brak apetytu , zaparcia , wzdęcia, zgaga, nudności, odbijanie. Jakie choroby może wywołać bakteria Helicobacter pylori? W pierwszej fazie zakażenia bakterią Helicobacter pylori powstają uszkodzenia i ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powiększają się, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Długotrwałe utrzymanie się zapalenia narządów może powodować pojawienie się nadżerek i owrzodzeń. Skutkiem stanu zapalnego mogą być również zmiany przedrakowe, które z czasem przekształcają się w nowotwór.  ...

mężczyzna odczuwający pieczenie w mostku od zgagi
© nebari/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać zgagę? Pieczenie w przełyku i inne charakterystyczne objawy
Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu.

Przyczyną nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, czasem zaczynającego się już w okolicy mostka, i towarzyszących mu nudności może być zgaga. Objawy zgagi pojawiają się często po zjedzeniu obfitego posiłku, wypiciu kawy, alkoholu lub pod wpływem stresu. Zgaga jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży, występuje już w pierwszym miesiącu. Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy i niestrawność – czym się różnią Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego , który z kolei stanowi jedną z postaci niestrawności (inaczej nazywanej dyspepsją). Często jednak zgaga pojawia się też jako objaw innych postaci niestrawności , np. choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwości trzewnej, niestrawności wywołanej nieprawidłową dietą albo używkami (papierosami, alkoholem, kawą), czynnikami psychogennymi (np. stresem). Jakie są najczęstsze objawy zgagi? Najbardziej charakterystycznym objawem zgagi jest pieczenie w przełyku i uczucie, że znajduje się w nim jakiś przedmiot, coś, czego nie da się przełknąć. Do pozostałych objawów zgagi należą: ból, pieczenie w okolicy mostka, nudności , kwaśny smak w ustach, puste lub kwaśne odbijanie się, ból brzucha. Po długotrwałej zgadze do powyższych objawów mogą dołączyć także chrypka i kaszel . Przewlekłe (dłuższe niż przez 3 miesiące) występowanie tych objawów może świadczyć o niestrawności. Jeśli objawy stają się bardziej uciążliwe po ułożeniu się na wznak lub przy pochylaniu się i dodatkowo treść pokarmowa cofa się do przełyku, prawdopodobnie mamy do czynienia z refluksem. Zgaga może być jednym z wczesnych objawów ciąży Choć różne kobiety doświadczają różnych objawów ciąży, jednym z tych, które występują najczęściej, i to już w pierwszym miesiącu, jest zgaga . Sama zgaga nie świadczy jednak o ciąży. Muszą towarzyszyć...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner