leżąca kobieta w piżamie w paski
Flickr/Robert McDonald/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Czy jestem w ciąży? Objawy to nie tylko zatrzymanie miesiaczki

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko spóźniający się okres i mdłości. Te dwie najczęściej rozpoznawane dolegliwości potrafią niepotrzebnie wprowadzić sporo zamętu.

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko spóźniający się okres i mdłości. Te dwie najczęściej rozpoznawane dolegliwości potrafią niepotrzebnie wprowadzić sporo zamętu.

Brak miesiączki i nudności

Brak miesiączki i nudności to sprawcy niejednego zamieszania. Do zatrzymania okresu może jednak dojść pod wpływem wielu różnych czynników, jak np. stres, nieprawidłowe odżywianie, intensywne ćwiczenia fizyczne, nieregularny sen czy długa podróż. Może to być także symptom zaburzeń hormonalnych lub początków choroby któregoś z organów kobiecych dróg rodnych. To samo dotyczy nudności – mogą one oznaczać zatrucie lub jakieś schorzenie układu pokarmowego albo problemy z błędnikiem. Nie wysuwaj więc pochopnych wniosków – zatrzymanie miesiączki i mdłości, to jeszcze nie powód, by stwierdzać ciążę.

Wyostrzony węch

Z nudnościami jest niejednokrotnie związane wyostrzenie zmysłu węchu. Gdy zapachy, które dotąd ci nie przeszkadzały, nagle stają się nie do wytrzymania, a te, których nie wyczuwałaś, zaczynasz nagle odróżniać, mogą to być objawy ciąży, ale w równym stopniu może to być oznaka zatrucia pokarmowego.

Omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie i senność

Wzrost stężenia hormonów we krwi powoduje omdlenia i zawroty głowy. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne i spada ciśnienie krwi. Taka sama jest często przyczyna zmęczenia i senności. To jednak objawy typowe nie tylko dla ciąży, ale i dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Nadwrażliwość piersi

Większe prawdopodobieństwo ciąży zachodzi wtedy, gdy prócz wymienionych dolegliwości męczy cię jeszcze nadwrażliwość piersi, które stają się obolałe i nabrzmiałe. Sutki mogą być wtedy ciemniejsze, a żyły prześwitujące przez skórę – bardziej widoczne. Jednak i to nie jest objaw jednoznacznie wskazujący na ciążę, ponieważ może być równie dobrze skutkiem wahań hormonalnych związanych ze zbliżającym się okresem.

Wahania nastrojów

To samo dotyczy często i gwałtownie zmieniających się nastrojów. Takie wahanie wywołuje nagły wzrost ilości hormonów w organizmie – lecz nie koniecznie muszą być to hormony ciążowe, a np. te, które zwiastują nadejście miesiączki.

Plamienie

W momencie, gdy embrion zagnieżdża się w macicy, często występuje plamienie. Jeśli zauważyłaś na swojej bieliźnie jasnoróżowy śluz, to znaczy, że zawiera on domieszkę krwi. I to nie jest jednak nie jest wystarczający argument, by mieć pewność – taki śluz może występować także tuż przed okresem.

Częste oddawanie moczu

Nad kupnem testu ciążowego warto się zastanowić, jeśli prócz tych wszystkich objawów dają ci się we znaki coraz częstsze wizyty w toalecie. Ciąża powoduje wzmożoną pracę nerek, a powiększająca się macica może uciskać pęcherz moczowy, dlatego kobiety ciężarne cierpią na częstomocz.

Zgaga i wzdęcia

Jeżeli do tego dokuczają ci dolegliwości związane ze zgagą czy wzdęciami, prawdopodobieństwo, że to ciąża jest duże. Obecność zapłodnionej komórki jajowej w organizmie powoduje wzmożoną produkcję progesteronu i relaksyn, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego. Stąd właśnie ciągłe uczucie pełności, wzdęcia i zgaga.

Kiedy trzeba wykonać test?

Jeśli oprócz tego obserwujesz utrzymujący się przez wiele dni wzrost temperatury ciała lub dopadnie cię infekcja pochwy, niezwłocznie udaj się do apteki po test ciążowy. Bardzo możliwe, że ujrzysz na nim dwie kreski. Na tym jednak nie poprzestawaj, bo test nie daje stuprocentowej pewności. Niezależnie od jego wyniku, udaj się do ginekologa. Nawet, jeżeli nie jesteś w ciąży, objawy, które zaobserwowałaś są niepokojące i mogą świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie.


Sfery intymne
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Hymenoplastyka – chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej
Hymenoplastykę – rekonstrukcję błony dziewiczej wykonuje się z powodów kulturowych, etnicznych, religijnych. W krajach arabskich błona dziewicza jest warunkiem zamążpójścia. Hymenoplastyki nie można wykonać u kobiet, które urodziły dziecko.

Hymenoplastykę – rekonstrukcję błony dziewiczej wykonuje się z powodów kulturowych, etnicznych, religijnych. W krajach arabskich błona dziewicza jest warunkiem zamążpójścia. Hymenoplastyki nie można wykonać u kobiet, które urodziły dziecko.   Przerwanie błony dziewiczej następuje zwykle przy pierwszym stosunku płciowym. Błona dziewicza może jednak pęknąć podczas masturbacji, nieprawidłowego zakładania tamponu, ćwiczeń lub wypadku. Uszkodzeniu błony dziewiczej może towarzyszyć mniejszy lub większy ból oraz domieszka krwi. U niektórych kobiet nawet podczas stosunku błona się ugina i zostaje przerwana dopiero w momencie porodu. Przyczyny hymenoplastyki: w krajach islamskich wykrycie braku błony dziewiczej upoważnia rodzinę mężczyzny do zabójstwa honorowego ; w Azji prostytutki wykonują hymenoplastykę, ponieważ mężczyźni wierzą, że uprawiając seks z dziewicą „wzmacniają się” ; dla kobiet zgwałconych i molestowanych hymenoplastyka stanowi sposób na przynajmniej częściowe odwrócenie bolesnych wspomnień ; w Stanach Zjednoczonych kobiety traktują zabieg hymenoplastyki jako prezent na noc poślubną ; niektóre kobiety wierzą, że zabieg odtworzenia błony dziewiczej pozwoli im zerwać z dawnym życiem i znaleźć dobrego męża. Hymenoplastyka – przebieg zabiegu Hymenoplatyka polega na sfałdowaniu i naciągnięciu śluzówki, a następnie zszyciu jej pozostałości. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dojście do pełnej formy zajmuje od 7 dni do nawet kilku tygodni. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej trwa przeciętnie 60 minut, jego koszt to 4000-7000 złotych. Możliwe powikłania po hymenoplastyce Hymenoplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, obarczona jest możliwością...

kobieta w bikini
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Na czym polega hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej?
Hymenotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Hymenotomię wykonuje się u dziewcząt z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej oraz u kobiet, które przez zbyt sztywną błonę dziewiczą mają problemy ze współżyciem.

Hymenotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Hymenotomię wykonuje się u dziewcząt z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej oraz u kobiet, które przez zbyt sztywną błonę dziewiczą mają problemy ze współżyciem. U kogo wykonuje się hymenotomię? Normalnie zbudowana błona dziewicza ma otwory, przez które z pochwy odpływa śluz i krew miesiączkowa. Niektóre kobiety rodzą się jednak ze zrośniętą błoną. Wada ta najczęściej jest diagnozowana wtedy, kiedy dziewczynka zaczęła miesiączkować , ale jej krew menstruacyjna zatrzymuje w pochwie, ponieważ nie może przedostać się przez zrośniętą błonę dziewiczą. Zatrzymywana w pochwie krew tworzy krwiak zastoinowy. Dziewczynka odczuwa wtedy ból brzucha i parcie na pęcherz, ma również trudności z oddawaniem moczu. Dolegliwość ta może zostać usunięta właśnie poprzez nacięcie błony dziewiczej.   Zabieg hymenotomii przeprowadza się także u tych kobiet, których błona jest na tyle mocna i mało elastyczna, że nie tylko nie zostaje przerwana podczas współżycia, ale też utrudnia je, powodując ból.   Zabieg kosztuje od 1000 do 2000 zł, w zależności od renomy kliniki chirurgii plastycznej. Jak przygotować się do zabiegu hymenotomii? Hymenotomię przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu , po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i innych leków, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi. Przez przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem nie można jeść ani pić . Na 5 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów.   Przed zabiegiem wykonuje się badania takie, jak:  morfologia krwi,  grupa krwi,  badanie ogólne moczu,  elektrolity,...

Młoda kobieta stoi pod ścianą i trzyma się za brzuch.
©pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Silne bóle miesiączkowe: co je powoduje i jak sobie z nimi radzić?
Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.

Bardzo bolesne miesiączki pierwotne przeważnie występują u młodych kobiet i są spowodowane nieprawidłową budową macicy lub wahaniem poziomu hormonów. Wtórne bolesne miesiączki są następstwem chorób, najczęściej mięśniaków macicy lub endometriozy.   Bóle miesiączkowe odczuwa większość kobiet, a w niektórych przypadkach są one tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Bardzo bolesne miesiączki najczęściej zdarzają się u młodych kobiet (do około 27. roku życia). Ból przeważnie występuje w trakcie okresu, ale może też zaczynać się dzień lub dwa przed krwawieniem. Bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem choroby .   Przyczyny bardzo bolesnych miesiączek   Zespół bolesnego miesiączkowania to nazwa grupy dolegliwości występujących podczas menstruacji, które uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Są to: silny, skurczowy ból podbrzusza promieniujący do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból głowy , brak apetytu, zaburzenia pracy układu pokarmowego , w tym wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty, napady duszności, przyspieszenie tętna, omdlenia.   Bardzo bolesne miesiączki mogą być pierwotne lub wtórne.   Pierwotne pojawiają się zwykle po kilku latach regularnego miesiączkowania. Powodem bolesnych miesiączek mogą być wady w budowie macicy, w tym tyłozgięcie czy niedorozwój tego narządu, a także nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej.   W takich przypadkach najbardziej intensywne bóle menstruacyjne trwają od 1 do 2 dni przed okresem, na początku krwawienia oraz przez pierwsze dni.   Wtórne bóle menstruacyjne wynikają z choroby, przeważnie z: endometriozy – jest to przerost błony śluzowej macicy i jej...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak