kobieta w bikini
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Na czym polega hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej?

Hymenotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Hymenotomię wykonuje się u dziewcząt z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej oraz u kobiet, które przez zbyt sztywną błonę dziewiczą mają problemy ze współżyciem.

Hymenotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu lub usunięciu błony dziewiczej. Hymenotomię wykonuje się u dziewcząt z wrodzonym zarośnięciem błony dziewiczej oraz u kobiet, które przez zbyt sztywną błonę dziewiczą mają problemy ze współżyciem.

U kogo wykonuje się hymenotomię?

Normalnie zbudowana błona dziewicza ma otwory, przez które z pochwy odpływa śluz i krew miesiączkowa. Niektóre kobiety rodzą się jednak ze zrośniętą błoną. Wada ta najczęściej jest diagnozowana wtedy, kiedy dziewczynka zaczęła miesiączkować, ale jej krew menstruacyjna zatrzymuje w pochwie, ponieważ nie może przedostać się przez zrośniętą błonę dziewiczą. Zatrzymywana w pochwie krew tworzy krwiak zastoinowy. Dziewczynka odczuwa wtedy ból brzucha i parcie na pęcherz, ma również trudności z oddawaniem moczu. Dolegliwość ta może zostać usunięta właśnie poprzez nacięcie błony dziewiczej.

 

Zabieg hymenotomii przeprowadza się także u tych kobiet, których błona jest na tyle mocna i mało elastyczna, że nie tylko nie zostaje przerwana podczas współżycia, ale też utrudnia je, powodując ból.

 

Zabieg kosztuje od 1000 do 2000 zł, w zależności od renomy kliniki chirurgii plastycznej.

Jak przygotować się do zabiegu hymenotomii?

Hymenotomię przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i innych leków, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi. Przez przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem nie można jeść ani pić. Na 5 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów.

 

Przed zabiegiem wykonuje się badania takie, jak:

  •  morfologia krwi,
  •  grupa krwi,
  •  badanie ogólne moczu,
  •  elektrolity,
  •  antygen HBS,
  •  elektrolity,
  •  poziom cukru,
  •  wskaźniki krzepnięcia – APTT, INR.

Jak przebiega hymenotomia?

Zabieg zazwyczaj trwa ok. 30-40 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina błonę za pomocą lasera lub skalpela. Następnie zakłada się szwy wchłanialne, które nie wymagają usuwania. Po operacji pacjentka musi przez 4-6 godzin pozostać w szpitalu lub klinice. Przez kilka (4-6) dni od zabiegu srom może być obrzęknięty i bolesny. Przez 2 tygodnie może występować plamienie. Do aktywności seksualnej może powrócić po ok. miesiącu od operacji.

Przeciwwskazania do hymenotomii

Zabiegu nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej nie przeprowadza się u osób z następującymi schorzeniami:


Sfery intymne
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Hymenoplastyka – chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej
Hymenoplastykę – rekonstrukcję błony dziewiczej wykonuje się z powodów kulturowych, etnicznych, religijnych. W krajach arabskich błona dziewicza jest warunkiem zamążpójścia. Hymenoplastyki nie można wykonać u kobiet, które urodziły dziecko.

Hymenoplastykę – rekonstrukcję błony dziewiczej wykonuje się z powodów kulturowych, etnicznych, religijnych. W krajach arabskich błona dziewicza jest warunkiem zamążpójścia. Hymenoplastyki nie można wykonać u kobiet, które urodziły dziecko.   Przerwanie błony dziewiczej następuje zwykle przy pierwszym stosunku płciowym. Błona dziewicza może jednak pęknąć podczas masturbacji, nieprawidłowego zakładania tamponu, ćwiczeń lub wypadku. Uszkodzeniu błony dziewiczej może towarzyszyć mniejszy lub większy ból oraz domieszka krwi. U niektórych kobiet nawet podczas stosunku błona się ugina i zostaje przerwana dopiero w momencie porodu. Przyczyny hymenoplastyki: w krajach islamskich wykrycie braku błony dziewiczej upoważnia rodzinę mężczyzny do zabójstwa honorowego ; w Azji prostytutki wykonują hymenoplastykę, ponieważ mężczyźni wierzą, że uprawiając seks z dziewicą „wzmacniają się” ; dla kobiet zgwałconych i molestowanych hymenoplastyka stanowi sposób na przynajmniej częściowe odwrócenie bolesnych wspomnień ; w Stanach Zjednoczonych kobiety traktują zabieg hymenoplastyki jako prezent na noc poślubną ; niektóre kobiety wierzą, że zabieg odtworzenia błony dziewiczej pozwoli im zerwać z dawnym życiem i znaleźć dobrego męża. Hymenoplastyka – przebieg zabiegu Hymenoplatyka polega na sfałdowaniu i naciągnięciu śluzówki, a następnie zszyciu jej pozostałości. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dojście do pełnej formy zajmuje od 7 dni do nawet kilku tygodni. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej trwa przeciętnie 60 minut, jego koszt to 4000-7000 złotych. Możliwe powikłania po hymenoplastyce Hymenoplastyka, jak każdy zabieg chirurgiczny, obarczona jest możliwością...

kobieta na pościeli o poranku
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy pierwszy raz musi boleć? Przerwanie błony dziewiczej
Przerwanie błony dziewiczej kojarzy się z bólem i krwawieniem, i myśl o tym potrafi zepsuć romantyczny nastrój pierwszego razu.

Przerwanie błony dziewiczej kojarzy się z bólem i krwawieniem, i myśl o tym potrafi zepsuć romantyczny nastrój pierwszego razu. Po co nam błona dziewicza? Błona dziewicza to niewielki fałd śluzówki, który oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka . Tak naprawę nie ma zgody wśród naukowców co do zadania błony – jedni mówią, że chroni przez infekcjami pochwy, inni natomiast, iż to pozostałość po rozwoju płodowym, równie nieprzydatna jak pępek. Istnieją również hipotezy mówiące o roli zatrzymywania spermy po stosunku albo o celowym zaprogramowaniu przerwania błony jako bolesnego doświadczenia, by skłonić kobietę do rozważnego doboru partnera. Niezależnie od tego, jaki natura miała pomysł na tę fałdkę, każda kobieta ją ma – powstaje w piątym miesiącu życia płodowego i tak naprawdę całkowicie usunięta zostaje dopiero podczas porodu, wcześniej jest tylko uszkodzona. Czy pierwszy raz zawsze boli? Z pewnością znasz opowieści o tym, że przerwaniu błony dziewiczej towarzyszy ból i krwawienie. Nie jest to jednak reguła, co więcej – zdarza się dość rzadko. Wszystko zależy od samej budowy błony dziewiczej, która może przybierać różne kształty. Większość dziewczyn ma błonę półksiężycowatą, która zwykle pęka bez trudu i jest mało ukrwiona . W związku z tym dziewica z taką błoną prawie nie odczuje bólu i nie będzie krwawić .   Zdarza się również, że błona jest dość gruba i mocna lub rozciągliwa. W takiej sytuacji możliwe jest, że nawet mimo wielokrotnego współżycia błona nie zostanie przerwana. Podobnie może się zdarzyć, gdy partner nie wprowadza penisa do pochwy głęboko na przykład ze względu na niezbyt okazałe rozmiary. Jak uśmierzyć ból? Czy wiesz, że ból może wynikać nie tylko z przerwania błony? Stres towarzyszący oczekiwaniu na pierwszy raz sprawia, że ciało w trakcie jest napięte, co...

ciało kobiety w bikini
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Przerost warg sromowych mniejszych – czym się objawia i jak się go leczy?
Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie.

Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie. Co jest przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych? Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są do końca jasne. Niektóre kobiety po prostu się z nim rodzą. Podejrzewa się, że za deformację warg sromowych mogą odpowiadać też takie czynniki, jak: masturbacja , częste odbywanie stosunków płciowych lub kolczyki w wargach sromowych . Przyczyną przerostu może też być leczenie hormonalne w dzieciństwie, przewlekłe zapalenia w następstwie nietrzymania moczu oraz krwiak wargi sromowej, który powstał podczas porodu. Kiedy można mówić o przeroście warg sromowych mniejszych? Uważa się, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi więcej niż 5 cm . Przerost może występować po prawej lub po lewej stronie lub po obu stronach. Przerośnięte wargi mogą być symetryczne, po obu stronach podobnej wielkości, lub asymetryczne, większe po jednej stronie, mniejsze po drugiej. Kobiety, które zgłaszają się na zabieg, doświadczają dyskomfortu związanego ze zbyt dużymi wargami sromowymi . Są to trudności związane ze współżyciem, z utrzymaniem higieny, z uprawianiem niektórych sportów, niemożność noszenia obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych. Najczęściej jednak o zgłoszeniu się na zabieg decydują kwestie estetyczne, chęć poprawy wyglądu warg sromowych. Jak leczy się przerost warg sromowych mniejszych? W celu zmniejszenia warg sromowych mniejszych przeprowadza się zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru śluzówki. Przed...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner