Zapalenie spojówek powodują grzyby, bakterie lub wirusy. Bakteryjne zapalenie spojówek to, obok alergicznego zapalenia spojówek, najczęstsza choroba tego narządu dodatkowego oka u osób dorosłych.

Reklama

Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek

Przyczyną infekcji jest atak bakterii. Najczęściej bakteryjne zapalenie spojówek wywołują paciorkowce i gronkowce, które do oczu przenoszą za pośrednictwem brudnych rąk. Zazwyczaj choroba dotyczy obojga oczu w tym samym czasie. Zapalenie spojówek powodowane przez bakterie może mieć przebieg przewlekły bądź ostry.

Objawy ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek

W przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek stan zapalny pojawia się nagle w jednym oku, a po kilku dniach przechodzi na drugie i po upływie 2 tygodni ustępuje. Powieki są obrzęknięte i sprawiają wrażenie opadających. Po przebudzeniu można zaobserwować sklejenie powiek ropną lub surowiczo-ropną wydzieliną. Oczy są zaczerwienione. Na spojówkach mogą wystąpić wybroczyny krwiste lub szaro-żółte plamy.

Objawy przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek

W przypadku przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek występują takie same objawy jak w przypadku ostrej jego postaci, ale utrzymują się około miesiąca. Są mniej nasilone. Na krawędziach powiek i na rzęsach można zaobserwować wysuszoną wydzielinę ropną. Ponadto w spojówce z przerośniętego nabłonka mogą rozwinąć się brodawki spojówkowe.

Zobacz także

Bakteryjne zapalenie spojówek trwa od 5 do 7 dni. Rzadko dochodzi do zajęcia rogówki przez stan zapalny. Zazwyczaj nie obserwuje się powiększenia węzłów chłonnych.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama