lekarz oglądający rentgen
©Remains/Fotolia
Styl życia

Rozpoznanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

POChP ma charakter nieodwracalny i postępujący. Rozpoznanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie da się wyleczyć. Odpowiednie leczenie i ograniczenie narażenia na niekorzystne czynniki może spowolnić postęp choroby i poprawić komfort życia osoby chorej na POChP.

POChP ma charakter nieodwracalny i postępujący. Rozpoznanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie da się wyleczyć. Odpowiednie leczenie i ograniczenie narażenia na niekorzystne czynniki może spowolnić postęp choroby i poprawić komfort życia osoby chorej na POChP.

Diagnostyka POChP w osłuchiwaniu i obserwacji

W trakcie osłuchiwania stetoskopem u osoby chorej na POChP można stwierdzić świsty nad polami płucnymi oraz ściszenie szmeru pęcherzykowego (rozedma) i trzeszczenie w fazie wdechowej. U osoby chorej często nie można wysłuchać tonów serca.

 

Z kolei oglądając pacjenta lekarz może rozpoznać sinicę. Wokół kostek pojawiają się obrzęki wskazujące niewydolność prawokomorową serca. Można także zauważyć zasinienie skóry w górnej części mostka. U chorego na chorobę obturacyjną płuc widoczna jest nieprawidłowa budowa ścian klatki piersiowej.

Rozpoznanie POChP – spirometria

W przypadku podejrzenia obturacyjnej choroby płuc zalecane jest przeprowadzenie spirometrii. Jest to rodzaj badania, w trakcie którego mierzona jest objętość i pojemność płuc. Spirometria bada także przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Badanie to ma określić rezerwy wentylacyjne układu oddechowego. Na podstawie badania spirometrycznego można rozpoznać i potwierdzić POChP, dlatego należy je wykonać u każdej osoby, u której podejrzewana jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wartości spirometryczne szacunkowo dzielą chorobę na stadia. Rozpoznanie POChP potwierdza stwierdzenie upośledzenia natężonej pojemności życiowej (FVC), które wynosi poniżej 80% wartości należnej dostosowanej do płci, wieku, rasy i wzrostu oraz zmniejszenie wskaźnika Tiffeneau poniżej 70%.

Badania dodatkowe w diagnostyce POChP – rentgen klatki piersiowej i tomografia komputerowa

W trakcie badania spirometrycznego można także ocenić, w jakim stopniu obturacja, czyli zwężenie oskrzeli jest odwracalne.

 

Dodatkowo wykonywane są zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej, na których widoczna jest nadmierna jasność płuc będąca wynikiem rozedmy, ukrywanie się cieni naczyń i spłaszczenie kopuł przepony. U osób z podejrzeniem nadciśnienia płucnego dodatkowo wykonywane jest ECHO i EKG. Do oceny wydolności wysiłkowej przeprowadzane są próby na ruchomej bieżni, test sześciominutowego marszu lub próby na ergometrze rowerowym. Dodatkowym badaniem koniecznym przed planowanym leczeniem jest tomografia komputerowa. Wśród innych badań wykonywanych przy diagnostyce POChP znajduje się hematokryt (badanie stosunku objętości elementów morfotycznych krwi do całej objętości krwi; prawidłowe wskaźniki dla kobiet – 37-47%, dla mężczyzn – 42-52%). U osób w młodym wieku wykonywane jest także badanie niedoboru α1 – antytrypsyny. U członków rodziny osoby chorej na POChP należy zrobić przesiewowe badania moczu.

 

 

kobieta u lekarza ze zdjeciem płuc
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Zastosowanie środków farmakologicznych i tlenoterapii w leczeniu POChP
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą nieuleczalną i postępującą w czasie. Działania lekarskie mają spowolnić dalszy postęp choroby i wpłynąć na poprawę komfortu życia osoby chorej na POChP.

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest chorobą nieuleczalną i postępującą w czasie. Działania lekarskie mają spowolnić dalszy postęp choroby i wpłynąć na poprawę komfortu życia osoby chorej na POChP.   Terapia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc zależy od stanu zaawansowania choroby, stopnia dostępności leczenia, współpracy i potrzeb osoby chorej. Leczenie POChP: zaprzestanie palenia papierosów i leczenie farmakologiczne W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ważną kwestią jest właściwa edukacja osoby chorej na POChP oraz jej rodziny. Zwykle najważniejsze jest zmobilizowanie chorującego na POChP do zaprzestania palenia papierosów. Zaniechanie palenia papierosów znacznie spowalnia postęp choroby , nawet w jej zaawansowanych stadiach. Leczenie farmakologiczne ma charakter objawowy. Nie wpływa na zahamowanie upośledzenia czynności płuc. Poprawia wydolność wysiłkową i zmniejsza częstość zaostrzeń. Leczenie ma charakter przewlekły i postępujący.   W farmakologicznym leczeniu POChP wykorzystywane są: leki rozszerzające oskrzela – powodują poprawę wartości spirometrycznych . Leki te zmniejszają dynamiczne rozdęcie płuc i poprawiają opróżnianie płuc z powietrza w momencie wydechu. W terapii POChP stosowane są: metyloksantyny (aminofilina, teofilina; mechanizm ich działania nie jest do końca znany) i podawane w sposób wziewny β2-mimetyki (zapobiegają skurczowi dróg oddechowych) i leki przeciwcholinergiczne (powodują rozkurcz oskrzeli); glikokortykosteroidy – przewlekła terapia zmniejsza częstość zaostrzeń choroby i ryzyko ciężkich postaci POChP. Glikokortykosteroidy stosowane w postaci wziewnej powodują mniej powikłań niż te stosowane w postaci doustnej; szczepienia – osoby, które chorują na POChP każdego roku powinny poddawać się sczepieniom przeciwko grypie. Mogą zmniejszyć ryzyko ciężkiego...

kobieta kaszląca w rękach
©absolutimages/Fotolia
Styl życia
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, polega na zmniejszaniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe. POChP rozpoznawane jest, gdy obturacja, czyli zwężanie się kanałów przepływu powietrza, jest postępująca i nie w pełni odwracalna.

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, polega na zmniejszaniu się przepływu powietrza przez drogi oddechowe. POChP rozpoznawane jest, gdy obturacja, czyli zwężanie się kanałów przepływu powietrza, jest postępująca i nie w pełni odwracalna.   Najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest dym tytoniowy oraz wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Objawy POChP – duszność, uporczywy kaszel i jadłowstręt Głównym objawem POChP jest duszność. Może ona występować przez kilka miesięcy lub lat. W początkowych fazach choroby duszność obecna jest tylko przy wysiłku. Wraz z rozwojem choroby ataki duszności narastają, mogą występować nawet w stanie spoczynku, utrudniają normalne funkcjonowanie. Inne objawy POChP to: świszczący oddech, uczucie ciasnoty i ucisku w klatce piersiowej, przewlekły kaszel (suchy lub mokry). Plwocina pojawiająca się podczas kaszlu może zawierać ślady krwi i ulegać zagęszczeniu. Duża ilość odkrztuszanej plwociny jest objawem zaostrzenia POChP. Zaawansowane stadium choroby może prowadzić do sinicy, której przyczyną jest obniżona saturacja (nasycenie cieczy gazem, np. nasycenie krwi gazami). Wśród objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc znajduje się także: przyspieszony oddech, obniżona tolerancja wysiłku, jadłowstręt, depresja , omdlenia w trakcie ataków kaszlu, obniżenie masy ciała.        Hiperwentylacja może być jedną z oznak chorób płuc. Zobacz, na czym polega  przewlekła obturacyjna choroba płuc i jakie są przyczyny POChP . Ktoś w Twojej rodzinie choruje na POChP? Sprawdź, czym jest  przewlekła obturacyjna choroba płuc i jak przebiega diagnostyka POChP . Jej przyczyną może być stres. Dowiedz się, dlaczego jeszcze pojawia się  hiperwentylacja, czyli zbyt głęboki oddech . Powoduje przewlekłe problemy z...

kobieta trzymająca się za klatkę piersiową
©SENTELLO/Fotolia
Styl życia
Czynniki ryzyka POChP
POChP to proces zapalny oskrzeli i miąższu płuc, który je otacza. Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i niewłaściwą zapalną reakcją płuca na pyły i gazy znajdujące się we wdychanym powietrzu.

POChP to proces zapalny oskrzeli i miąższu płuc, który je otacza. Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i niewłaściwą zapalną reakcją płuca na pyły i gazy znajdujące się we wdychanym powietrzu.   Przyczyną zmniejszenia przepływu powietrza jest obturacja – zwiększony opór w małych oskrzelach i oskrzelikach z równoczesnym ograniczeniem przepływu wydechowego, spowodowanego zmianami rozedmowymi. Dym tytoniowy najczęstszym czynnikiem ryzyka POChP Przyczyny powstania POChP nie są w pełni znane. Znane są czynniki ryzyka, które przyczyniają się do ujawnienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.   Należą do nich: dym tytoniowy – za 90% przypadków zachorowań odpowiada dym tytoniowy. W największej grupie ryzyka znajdują się palacze papierosów. W grupie zagrożonych, choć w mniejszym stopniu, znajdują się także palacze cygar i fajek . Narażone są także osoby wdychające dym tytoniowy. narażenie zawodowe i zanieczyszczenia powietrza – narażenie zawodowe na substancje chemiczne i pyły przemysłowe wpływa na rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Czynniki te odpowiadają za 10-20% przypadków zachorowań na POChP. Negatywnie wpływa także spalanie biomasy w warunkach domowych (źle wentylowane pomieszczenia) oraz skażenie powietrza atmosferycznego. czynniki genetyczne – zależność wielogenowa ma także istotny wpływ na rozwój POChP. Najlepiej udokumentowany wpływ na powstawanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ma wrodzony niedobór α1 – antytrypsyny. Osoby dotknięte tym schorzeniem cierpią na rozedmę, która z czasem upośledza czynności płuc. Inne dysfunkcje genowe dotyczą zaburzeń genów kodujących TGF-β1 (polipeptyd, który m.in. kontroluje wzrost komórek)), TNF-α (czynnik martwicy nowotworu) i mikrosomalną hydrolazę epoksydową typu 1 (pełni...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner