łóżko w solarium
Pixabay/Gerlach/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zrezygnuj z opalania przy AZS

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem na które jeszcze nie znaleziono lekarstwa. Warto wiedzieć co robić, aby minimalizować problemy skórne i nie doprowadzać do pogarszania stanu skóry.

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem na które jeszcze nie znaleziono lekarstwa. Warto wiedzieć co robić, aby minimalizować problemy skórne i nie doprowadzać do pogarszania stanu skóry.

 

Skóra atopowa wymaga szczególnej opieki i ciągłego nawilżania. Pozbawiona jest ochronnego płaszcza hydrolipidowego, stąd jej tendencja do szybkiej utraty wilgotności, co skutkuje przesuszeniem, dokuczliwym odczuciem świądu i powstawaniem zmian skórnych. Objawy atopowej skóry nasilają się przy zbyt długich kąpielach, nadmiernej ekspozycji na słońce czy wizycie w solarium.

Pielęgnacja skóry atopowej

W zależności od nasilenia choroby w leczeniu atopowej skóry stosowane są antyseptyki, kremy, maści steroidowe i leki hormonalne. Najistotniejszym elementem kuracji jest jednak codzienna pielęgnacja ‒ nawilżanie skóry, którego zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze.

Skóra atopowa a opalanie w solarium

Osoba mająca atopową skórę powinna wystrzegać się opalania w solarium. Powodów jest wiele, przede wszystkim nie należy narażać skóry na poparzenia. Długie seanse w solarium wysuszają, wpływają na zwiększenie uczucia świądu i podrażnienia naskórka oraz skóry właściwej. Cierpiący na tę chorobę powinni unikać przegrzania organizmu oraz jego nadmiernego przepocenia. Podczas przyjmowania leków korzystanie z solarium wiąże się z wysokim niebezpieczeństwem. Osoby z wysypką, powstałą wskutek reakcji na zażywanie środków alergicznych, mają w skórze wysoki poziom białek, które są odpowiedzialne za zapalenia. Jednoczesny kontakt normalnych komórek skóry z białkami oraz promieniowaniem UV, wytwarzanym przez lampy solaryjne, prowadzi do powstawania zapaleń i obumierania komórek.

 

W leczeniu atopowej skóry stosuje się serie naświetlań skóry. Taka terapia ma na celu remisję zmian skórnych i jest przeprowadzana za pomocą sztucznego źródła promieniowania ultrafioletowego. Zabiegi są jednak prowadzone pod okiem lekarza, a dawki promieniowania są z góry określone i dostosowane do indywidualnych potrzeb.


Butelka z olejkiem
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle
Pielęgnacja skóry atopowej: nawilżanie i natłuszczanie
Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest niezbędną częścią leczenia. Pomaga łagodzić objawy i wspiera działanie leków. Skóra atopowa wymaga uszczelnienia i nawilżenia, a także natłuszczenia. Dozwolone są jedynie te preparaty, które zaleci lekarz lub te, które nie zawierają składników podrażniających, jak np. sztuczne barwniki czy konserwanty.

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest niezbędną częścią leczenia. Pomaga łagodzić objawy i wspiera działanie leków. Skóra atopowa wymaga uszczelnienia i nawilżenia, a także natłuszczenia. Dozwolone są jedynie te preparaty, które zaleci lekarz lub te, które nie zawierają składników podrażniających, jak np. sztuczne barwniki czy konserwanty. Skóra atopowa jest podatna na zakażenia, trzeba obchodzić się z nią ostrożnie Atopowe zapalenie skóry uszkadza jej powierzchnię i przez to do organizmu mogą wnikać bakterie, grzyby i wirusy. Dlatego bardzo ważna jest duża ostrożność w obchodzeniu się ze skórą atopową. Należy przestrzegać zasad higieny, nie pocierać i nie uszkadzać skóry mechanicznie. Może to być trudne ze względu na uporczywy świąd towarzyszący chorobie. Istotne jest też wybieranie takiej odzieży, która nie będzie podrażniała ciała, zatem należy unikać wełny czy szorstkich tkanin. Skóra atopowa jest przesuszona, dlatego warto zapewnić jej warunki, które nie pogorszą sytuacji – nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory, to dobre wyjście. Dla skóry atopowej kluczowe nawilżanie i natłuszczanie Odbudowa płaszcza lipidowego i przywrócenie skórze nawilżenia są równie ważne jak walka ze stanem zapalnym przy pomocy leków. Dzięki nawilżeniu i natłuszczeniu skóra odzyska swoje ochronne właściwości i zapobiegnie to pogorszeniu stanu osoby chorej. Do codziennej pielęgnacji trzeba używać preparatów zaleconych przez lekarza albo takich, które nie zawierają sztucznych barwników, surfaktantów czy innych podrażniających składników. Sprawdzą się natomiast gliceryna , mocznik, alantoina, wazelina i kosmetyki z ziołowymi dodatkami łagodzącymi. Zobacz także: maść na zmiany atopowe . Kąpiel skóry atopowej – zbyt długa wysusza skórę Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury...

Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle
Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?
Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami. Czym jest AZS? Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę. Wygląd skóry atopowej Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry,...

Przebarwienia skóry
© Khorzhevska/Fotolia.com
Fleszstyle
Najlepsze sposoby na przebarwienia potrądzikowe
Przebarwienia po trądziku pomaga rozjaśnić naturalny wybielacz do skóry twarzy lub dekoltu z cytryny i rumianku, a także stosowana miejscowo płynna witamina E, która wspomoże regenerację komórek.

Przebarwienia po trądziku pomaga rozjaśnić naturalny wybielacz do skóry twarzy lub dekoltu z cytryny i rumianku, a także stosowana miejscowo płynna witamina E, która wspomoże regenerację komórek.   Przebarwienia potrądzikowe występują na twarzy, dekolcie, plecach w postaci blizn o różnym zabarwieniu i głębokości. Skąd się biorą przebarwienia po trądziku Przebarwienia potrądzikowe to nie tylko bezpośredni efekt wyciskania czy też rozdrapywania pryszczy. Trądzik bardzo uszkadza skórę i czyni ją podatniejszą na wnikanie promieni ultrafioletowych. Słońce lub lampy w solarium penetrują głębsze warstwy naskórka, powodując trudne do usunięcia przebarwienia, nie tylko na powierzchni skóry. Przebarwienia mogą być płytkie, głębokie, jasnoróżowe bądź ciemnofioletowe i bardzo widoczne, trudne do usunięcia. Dieta na przebarwienia potrądzikowe Namnażanie nowych komórek pobudzają owoce i warzywa, szczególnie posiadające ciemną skórkę (jagody, śliwki, jeżyny, aronia, maliny, granaty, czerwone grejpfruty i winogrona, czerwona cebula, brokuły, marchew, dynia). Zawierają one przeciwutleniacze: witaminy A, C, E oraz beta-karoten. Są one odpowiedzialne za wzrost nowych komórek i biorą aktywny udział w budowaniu zdrowych warstw skóry . Proces ten spowalnia jedzenie fast foodów oraz pikantnych potraw, wyeliminuj je więc z diety, co zaprocentuje zdrowszym wyglądem twojej skóry i rozjaśnieniem ciemniejszych plam potrądzikowych. Napar z rumianku i cytryny na przebarwienia po trądziku Naturalne wybielacze, które rozjaśniają plamy potrądzikowe na skórze to cytryna oraz rumianek . Pomogą również na plamy starcze i piegi.   Zaparz 1 torebkę rumianku w połowie szklanki wrzątku. Po ostudzeniu dodaj sok z 1 cytryny i przelej tonik...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner