Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
czarny kwiat róży
©Mondela/Fotolia
Styl życia

Śmierć w rodzinie – jak poradzić sobie ze stratą i żałobą?

Przejście żałoby po śmierci bliskiej osoby zawsze wymaga czasu. Każda osoba inaczej przeżywa tę wielką stratę i może potrzebować innego sposobu na poradzenie sobie z nią. Nie można tego na siłę przyspieszać. Można natomiast stopniowo przepracowywać żałobę.

Przejście żałoby po śmierci bliskiej osoby zawsze wymaga czasu. Każda osoba inaczej przeżywa tę wielką stratę i może potrzebować innego sposobu na poradzenie sobie z nią. Nie można tego na siłę przyspieszać. Można natomiast stopniowo przepracowywać żałobę.

Akceptacja własnych uczuć po śmierci bliskiej osoby

1. Zaakceptuj swoje uczucia – po śmierci bliskiej osoby ludzie przeżywają różnego rodzaju emocje. Strach, złość, smutek, frustracja czy nawet zmęczenie są czymś normalnym. Zdarza się także, że przez dłuższy czas jedynym uczuciem jest szok, niedowierzanie, poczucie pustki. Niektórzy martwią się tym, że nie odczuwają wystarczająco głębokiego smutku. Każdy przeżywa żałobę na własny sposób. Po prostu zaakceptuj to, co czujesz.

 

2. Rozmawiaj o stracie bliskiej osoby ze swoją rodziną czy z przyjaciółmi – nie należy tłumić uczuć. Poza tym to wygadanie się pomoże także im zrozumieć co się stało i będą bardziej wyrozumiali.

 

3. Pamiętaj o żyjących bliskich – spędzaj z nimi czas i nie pozwól im pomyśleć, że całkiem i na zawsze o nich zapomniałeś. Dbaj o siebie i swoją rodzinę – spróbujcie wbić się z powrotem w codzienną rutynę, jedzcie zdrowo, nie zaniedbujcie obowiązków w pracy czy szkole.

 

Niektórym osobom ulgę przynosi wspieranie nie tylko najbliższych, ale ogólnie – bliźnich. Może to mieć formę uczestniczenia w akcjach charytatywnych i datkach na osoby potrzebujące.

 

4. Jeśli potrzebujesz pomocy z poradzeniem sobie z żalem po stracie, udaj się do osoby, która zajmuje się pomaganiem w takich sytuacjach – psychologa, terapeuty czy zaufanego księdza. Ich zadaniem jest pomóc ludziom udźwignąć negatywne emocje, jakie się wiążą ze śmiercią ukochanej osoby.

Żałoba nie chce się skończyć? Rozważ pomoc

Jeśli z biegiem czasu twój stan się nie poprawia, a nawet się pogarsza, dezorganizując życie twoje i twoich bliskich, rozważ wizytę u psychiatry – być może potrzebujesz tymczasowo wsparcia w postaci leków antydepresyjnych. To nic wstydliwego – dużo osób przeżywających żałobę potrzebuje czegoś, co pomoże im udźwignąć się spod ciężaru depresji. Na skali stresu Holmesa i Rahe'a śmierć współmałżonka jest najbardziej obciążającym psychicznie wydarzeniem. Nie bój się więc poprosić o pomoc. Pamiętaj, że alkohol i inne używki pomogą tylko doraźnie, a na dłuższą metę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.


zmartwiona kobieta
©zmartwiona-kobieta/Fotolia.com
Styl życia
Co po rozwodzie? Zmiany małymi krokami, szukanie wsparcia, akceptacja emocji
W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich.

W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich. W 2016 roku w Polsce rozwiodło się aż 64 tys. małżeństw. Największy wskaźnik rozwodów występuje w dużych miastach (44%), natomiast na wsi wynosi on 22,7%. Według psychologów głównym powodem rozstania jest tzw. niezgodność charakterów. Radzenie sobie z rozwodem – różnice między kobietami a mężczyznami Mimo że rozwód dotyka tak samo obojga partnerów, to kobiety i mężczyźni radzą sobie z tym doświadczeniem w inny sposób. Dla kobiet najcięższym momentem jest podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa . Jest to okres, kiedy czują się one najgorzej (psychicznie, emocjonalnie i fizycznie) i w tym czasie najczęściej chorują na dolegliwości somatyczne. Natomiast dla mężczyzn najtrudniejszy jest czas niedługo po rozwodzie. Dopiero po stracie żony i dzieci zaczynają doceniać ich wartość, przez co zwykle czują się przygnębieni. Faceci dużo dłużej snują też wizje naprawienia relacji i liczą na powrót do tego, co było wcześniej. Jeśli natomiast kobiety zdecydowały się na rozwód, to zwykle nie ma dla nich odwrotu. Gdy opieka nad dziećmi przypada mężczyznom, to większość wolnego czasu spędzają oni wśród znajomych, przyjaciół i rodziny, którzy również zabierają najmłodszych na spacery i weekendy. Kobiety z kolei, gdy pracują i zajmują się dziećmi, to nie mają zwykle czasu na spotkania i proste przyjemności. Te różnice w interpretacji rozwodu trwają około roku lub dwóch lat. Po tym czasie obie strony wracają do równowagi i...

para kłóci się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak przetrwać zerwane zaręczyny: żałoba, wsparcie i aktywność
Wszystko było już ustalone. Lista gości, sala, zespół. Ale coś się wydarzyło. Zerwane zaręczyny, jak każdy koniec związku, zawsze wiążą się z mnóstwem negatywnych emocji.

Wszystko było już ustalone. Lista gości, sala, zespół. Ale coś się wydarzyło. Zerwane zaręczyny, jak każdy koniec związku, zawsze wiążą się z mnóstwem negatywnych emocji.   Zakończeniu każdego związku towarzyszy ból i smutek. Jeśli byliście ze sobą długo, poczucie pustki w życiu może być jeszcze większe – w końcu partner lub partnerka byli w planach na następne miesiące czy lata. Teraz czeka cię przeorganizowanie całego życia. A co, jeśli już nikogo nie poznasz? Takie obawy są naturalne. Żałoba po związku Być może brzmi to strasznie, ale tak naprawdę każdemu rozstaniu (bez względu na to, czy to koniec związku, czy śmierć bliskiej osoby) towarzyszą podobne emocje – smutek, żal, bunt, lęk, zagubienie. Niezależnie od tego, dlaczego relacja się kończy, zawsze potrzebny jest okres żałoby . To czas na to, by pożegnać się z dawnym życiem, wspomnieniami, przyzwyczajeniami. Odreaguj, przepłacz swój ból i smutek, daj sobie czas. Przyjaciele twierdzą, że przyda ci się klin? Weź pod uwagę, że możesz po tym czuć się jeszcze gorzej i mogą cię dręczyć wyrzuty sumienia, że ktoś został wykorzystany, by uśmierzyć twój ból. Wsparcie bliskich Wsparcie bliskich jest potrzebne w każdej trudnej chwili. Niektórzy potrzebują zaszyć się na chwilę w domu, ale nieoceniona jest też świadomość, że zaufani przyjaciele w każdej chwili wysłuchają, porozmawiają lub nawet odwrócą na chwilę uwagę od negatywnych emocji. W kryzysowych sytuacjach zdarza się, że pogrążeni w smutku, kompletnie zapominamy o tak prozaicznych rzeczach jak higiena, jedzenie, przestajemy dbać o zdrowie. Bliska osoba pomoże nam przejść przez ten trudny czas. Jeśli ten stan się utrzymuje, warto rozważyć pomoc psychologa, ponieważ może to być początek depresji i może zajść potrzeba wsparcia lekami...

Pomysł na siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mapa marzeń pomoże znaleźć pomysł na siebie
Coraz częściej mówi się o tym, że trzeba mieć jakiś pomysł na siebie, bo tylko wtedy można się wybić na rynku pracy i ogólnie w życiu. Jednak zdecydowanie rzadziej odpowiada się na pytanie czym właściwie jest ten pomysł na siebie – czy to znalezienie niszy na rynku, czy też robienie czegoś, do czego mamy predyspozycje, a może po prostu to... szczęście?

Coraz częściej mówi się o tym, że trzeba mieć jakiś pomysł na siebie, bo tylko wtedy można się wybić na rynku pracy i ogólnie w życiu. Jednak zdecydowanie rzadziej odpowiada się na pytanie czym właściwie jest ten pomysł na siebie – czy to znalezienie niszy na rynku, czy też robienie czegoś, do czego mamy predyspozycje, a może po prostu to... szczęście?   Osobiście zdefiniowałabym sformułowanie „pomysł na siebie” jako życie zgodne ze swoimi przekonaniami, wartościami, zainteresowaniami. Ostatecznym celem każdego człowieka jest życie szczęśliwe, a pomysł na siebie jest po prostu drogą do niego. W ferworze codziennych obowiązków czasami mamy wrażenie, że się pogubiliśmy – w świecie i w samym sobie – trudno nam wtedy powiedzieć, czego właściwie chcemy . Chcę ci zaproponować ćwiczenie, które z pewnością sprawi ci dużo przyjemności, ale musisz na nie poświecić trochę czasu. Jego efektem będzie prawdopodobnie troszkę większy porządek w głowie, choć z pewnością na dywanie czy biurku będzie sporo do sprzątania... Twoja własna mapa marzeń Mapa marzeń to ćwiczenie, które jest wykonywane w wielu różnych kombinacjach i wariantach. Często jest stosowane po to, by określić sobie jasno, co jest naszym celem i pełni rolę „przypominacza”. Wieszamy ją bowiem w widocznym miejscu, żeby przypominała nam codziennie, co jest dla nas najważniejsze i do czego dążymy. Niektórzy twierdzą, że pomaga ona też programować podświadomość, dzięki czemu chcąc nie chcąc podążamy za tym, co na mapie umieścimy. W książce Rhondy Byrne oraz filmie, którego jest współautorem - „The Secret” , mapa marzeń służy do tego, by pobudzić siłę przyciągania, czyli bliżej nieokreślony moce, które mamy pobudzać przez siłę myśli. W filmie mamy podany przykład mężczyzny, który po kilku latach odnalazł swoją starą mapę marzeń i odkrył, że wszystko,...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner