Dziewczyna ubiera choinkę
©k2photostudio/Fotolia
Styl życia

Historia bożonarodzeniowej tradycji ubierania choinki

Choinka co roku jest najważniejszą Bożonarodzeniową dekoracją w każdym katolickim domu. Zaczepia się na niej mnóstwo ozdób, suszonych owoców i cukierków, a pod nią kładzie się stosy prezentów dla najbliższych.

Choinka co roku jest najważniejszą Bożonarodzeniową dekoracją w każdym katolickim domu. Zaczepia się na niej mnóstwo ozdób, suszonych owoców i cukierków, a pod nią kładzie się stosy prezentów dla najbliższych.

 

Choinka nie zawsze była tak mile kojarzona, jak dzisiaj. Jak wyglądała kiedyś i czego była symbolem?

Legenda o niedźwiedziu

Istnieje legenda, wedle której to niedźwiedź zapoczątkował i nadał ważną rolę choince. Niedźwiedź spieszył się, aby przywitać nowo narodzonego Jezusa, nie miał jednak dla niego żadnego prezentu. Wyrwał jedną małą choinkę z lasu, na której błyszczały jeszcze krople rosy i podarował ją uradowanemu Jezusowi. Legenda mówi, że od tamtej pory choinka uchodziła za symbol życia.

Do Polski choinka przyszła od Germanów

Tradycję ubierania choinki rozpoczęli Germanie. Stosowali oni gałęzie jodły do odstraszania złych mocy i chorób. Zawieszali gałęzie pod sufitem w domu albo na drzwiach wejściowych.

Polacy przejęli tradycję bożonarodzeniowej choinki właśnie od Germanów, jednak dopiero około XVI wieku. Tam symbolizowała pogaństwo, dlatego też nie była przez Polskę przyjęta zbyt przyjaźnie. Początkowo choinkę ubierali tylko zamożniejsi, w XIX i XX wieku choinka stała się już obowiązkową ozdobą świąteczną w każdym domu.

Podłaźniczki zamiast choinek

Zanim choinka zawitała do polskich domów, propagowane było wieszanie tzw. podłaźniczek. Podłaźniczki to gałęzie z choinek, które owijało się wokół metalowej obręczy, dekorowano jabłkami oraz orzechami i wieszano nad stołem. Podłaźniczka miała chronić dom przed złymi duchami i nieurodzajem. Podłaźniczka wisiała w domu aż do Święta Trzech Króli (6 stycznia) albo Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). Podłaźniczki nie można było wyrzucić i kiedy Święta mijały, podłaźniczkę palono, a popiół z niej siano na polu, aby był urodzaj, albo dawano do jedzenia zwierzętom, aby były zdrowe.

Dekorowanie choinek kiedyś i dziś

Początkowo choinka była strojona w suszone owoce, dekoracje ze słomy, pierniczki, jabłuszka i orzechy, piórka, wydmuszki i ozdoby z bibuły. Jabłko miało symbolizować grzech Adama i Ewy. Dzisiaj na choince wisi mnóstwo kolorowych szklanych bombek, wielkie łańcuchy oraz różnorakie lampki świąteczne.


Białe ozdoby choinkowe
© Tom/Fotolia.com
Styl życia
Białe ozdoby na choince – szyk i nowoczesność
Choinka ubrana na biało jest niezwykle elegancka i pasuje do większości wnętrz. Aby stworzyć małe dzieło sztuki, wystarczą zwykłe ozdoby w tym samym stylu i kolorze. Drzewko powinno być ciemnozielone, żeby białe ozdoby zostały ładnie wyeksponowane.

Choinka ubrana na biało jest niezwykle elegancka i pasuje do większości wnętrz. Aby stworzyć małe dzieło sztuki, wystarczą zwykłe ozdoby w tym samym stylu i kolorze. Drzewko powinno być ciemnozielone, żeby białe ozdoby zostały ładnie wyeksponowane. Lampki na białą choinkę Drzewko w kolorze ciemnej zieleni i białe ozdoby tworzą bardzo eleganckie połączenie. Jeśli chcemy białej choinki, wystarczy zaopatrzyć się w białe dekoracje. Podstawą są oczywiście lampki, które można kupić w różnych kolorach, dlatego białe nie będą wyzwaniem. Dzięki bardzo jasnemu światłu choinka będzie podświetlona i nabierze swoistej poświaty. Ponadto białe lampki podkreślą tylko biel ozdób, natomiast kolorowe nie komponowałyby się zbyt dobrze. Ozdoby na białą choinkę Ozdoby mogą być zarówno domowej roboty, jak i kupione w sklepie, ważne, by aranżacja była spójna. Bardzo eleganckie ażurowe kwiaty z perłami będą wyglądały dobrze w towarzystwie dużych gładkich, np. satynowych bombek czy organzy wplecionej między gałęzie. Organza to przezroczysta tkanina z lekkim połyskiem, która świetnie nadaje się do dekorowania choinki zamiast tradycyjnych łańcuchów. Także koralikowe łańcuchy mogą wyglądać dobrze na białej choince, pod warunkiem że nie zdominują całej kompozycji.   Choinka na biało nie może obyć się bez aniołków – czy to gipsowych, czy materiałowych, np. wykonanych na szydełku, czy szklanych. Figurki nie muszą być bezwzględnie białe. Sztuczny śnieg na choinkę Kontrowersje może budzić sztuczny śnieg albo pompony imitujące kulki śniegu. Choinka ubrana na biało pozwala na użycie tych elementów dekoracyjnych, ale w ich wykorzystaniu powinno się zachować umiar. Żadna z tych ozdób nie pasuje do organzy, która nadaje szlachetności choince. Jeśli jednak nie...

Żywa choinka stoi w doniczce
©Eugenio Chelli/Fotolia
Styl życia
Jak przedłużyć życie świątecznej choinki? Przycinanie, podlewanie, chłodzenie
Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.

Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.   Przed zakupem choinki trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które świadczą o tym, że drzewko jest świeżo wycięte. Na początku trzeba się przyjrzeć jakiego koloru jest pień choinki. Jeśli jest jasnobrązowy, oznacza to, że choinka jest świeżo ścięta i tym samym dłużej postoi w domu. Należy się wystrzegać choinek o ciemnobrązowym pniu – zostały wycięte jakiś czas temu, więc szybko zwiędną i szybko zaczną gubić igły. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie koloru choinki.   Należy wybierać choinki o soczyście zielonej barwie, a unikać tych z ciemnobrązowymi igłami. Ważne jest także to, aby nie kupować choinki zawiniętej w worek, której nie można dokładnie obejrzeć przed zakupem. Takie kupowanie „w ciemno” może sprawić, że przywieziona do domu choinka okaże się stara, pozbawiona połowy igieł i najprościej mówiąc – brzydka. Pielęgnacja choinki: podlewać i chłodzić Od razu po przywiezieniu choinki do domu należy znaleźć jej odpowiedni stojak albo donicę. Następnie warto dla odświeżenia choinki przyciąć jej pień, a gdy choinka już będzie stała na stojaku lub w donicy – koniecznie podlać. Choinka lubi mieć wilgotne podłoże, trzeba dbać więc o jej regularne nawadnianie.   Najlepszymi warunkami dla choinki jest dość niska temperatura. Im ma chłodniej, tym dłużej pozostanie świeża i nie będzie gubiła igieł. Należy więc pamiętać, aby nie stawiać drzewka blisko grzejnika, a także aby nie przegrzewać pokoju, w którym się...

Choinka z drutu
©Oleksii Zelivianskyi/Fotolia
Styl życia
Choinka z drutu: jak zrobić oryginalną ozdobę na Boże Narodzenie?
Choinka z drutu nie pachnie żywicą ani nie sypią się z niej igły. Jest za to minimalistyczna i będzie się idealnie komponować z nowoczesnym wnętrzem. Produkty do jej wykonania bez problemu są dostępne w każdym domu.

Choinka z drutu nie pachnie żywicą ani nie sypią się z niej igły. Jest za to minimalistyczna i będzie się idealnie komponować z nowoczesnym wnętrzem. Produkty do jej wykonania bez problemu są dostępne w każdym domu.   Choinka z drutu jest bardzo prosta w wykonaniu. Głównym surowcem potrzebnym do jej utworzenia jest drut. Nie ma znaczenia, jaki to będzie drut i jakiego koloru – może być miedziany, srebrny albo zielony. Dodatki oraz ozdoby także są inwencją twórczą. To, jak ostatecznie będzie wyglądać choinka, zależy wyłącznie od jej wykonawcy. Poniżej znajdują się dwa sposoby na przygotowanie choinki z drutu, którymi można się zainspirować i zmodyfikować wedle własnego gustu. Minimalistyczna choinka z drutu Taka choinka spodoba się wszystkim, którzy stawiają na minimalizm. Choinka idealnie wpasuje się w surowe wnętrza, dodając im odrobinę świątecznego charakteru.   Do wykonania takiej choinki potrzebny jest kawałek drutu oraz stożek, na którym będzie można uformować choinkę. Stożek powinien być wykonany z dość twardego materiału, może to być np. stożek ze styropianu. Drut należy nakręcić na stożek jak sprężynę, po czym trzeba usunąć stożek i… gotowe. Jak widać, minimalistyczna choinka z drutu wymaga minimum nakładu pracy. Mini choinka z drutu Mini choinka może stanowić – tuż obok bombek i łańcuchów – ozdobę na choince zwykłych rozmiarów. Do jej przygotowania potrzebne są: kawałek miękkiego drutu, wstążka, kolorowe koraliki, obcęgi.   Drut należy uformować ręcznie w sprężynę, pamiętając, aby sprężyna była szeroka na dole i aby się zwężała ku górze. Tak uformowany drut będzie stanowił szkielet choinki. Trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć końce drutu, ponieważ łatwo można się...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner