Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Wyprane buty suszą się na krześle
©A_teen/Fotolia
Styl życia

Pranie butów w pralce: przygotowanie obuwia, temperatura prania, suszenie i sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu

Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.

Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.

 

W pralce, o ile nie ma do tego przeciwwskazań na metce, można prać sportowe i wszelkiego rodzaju nieskórzane buty, jak np. trampki. Jeżeli obuwie wygląda na słabo sklejone, lepiej wyprać je ręcznie, np. namydloną gąbką. Pianę wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić buty do wyschnięcia.

Przygotowanie butów przed praniem

Kilka prostych czynności przed rozpoczęciem prania spowoduje, że będzie ono bardziej skuteczne:

 • Upewnij się, czy na metce nie ma przeciwwskazań do prania w pralce (jeśli są, obuwie lepiej wyprać ręcznie).
 • Wytrzep buty dokładnie z pisaku lub błota.
 • Oczyść materiał szczotką do butów, a w trudno dostępnych miejsca użyj szczoteczki do zębów.
 • Wyjmij sznurowadła i, o ile to możliwe, wkładkę wewnętrzną.
 • Każdy but umieść w specjalnym worku do prania bielizny, są zapinane na suwak i można je kupić np. w sklepie z pralkami lub akcesoriami domowymi. Cena wynosi od 3 do 10 złotych za jedną sztukę. Zamiast worków możesz użyć np. poszewki.
 • Do bębna włóż 2 ręczniki kąpielowe. Zabezpieczą one buty przed nadmiernym obijaniem się o ścianki pralki.

Pranie butów w pralce: dobór programu i temperatury

Niektóre pralki mają programy tylko do prania obuwia. Jeżeli twoja pralka go nie posiada to postępuj zgodnie ze wskazówkami:

 • Temperaturę ustaw na 30 stopni Celsjusza.
 • Program prania ustaw bez wirowania na krótki cykl, np. 30 minutowy.
 • Proszek do prania gorzej się wypłukuje, dlatego lepiej użyć płynu lub kapsułki.

Porady po praniu: jak suszyć buty?

 • Wypranych butów nie susz na słońcu ani grzejniku (mogą się wtedy rozkleić albo pożółknąć).
 • Susz buty w temperaturze pokojowej, rozsznurowane i z wywiniętymi na zewnątrz językami.
 • Buty możesz powiesić na sznurku przypinając klipsami lub spinaczami do bielizny.

Jak wyprać buty, żeby pozbyć się brzydkiego zapachu?

2-3 godziny przed praniem zasyp wnętrze butów 3-4 łyżeczkami sody oczyszczonej lub żwirku dla kota. Wchłonie on wilgoć i usunie brzydki zapach. Włożenie butów zawiniętych w reklamówkę foliową na całą noc wyeliminuje przykry odór. Podobnie działa wypchanie obuwia torebkami herbaty.

Szukasz butów, które po wypraniu w pralce będą wyglądać jak nowe? Wykorzystaj dostępny kod rabatowy Reebok.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Brudne trampki
Pixabay/efes/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak wyprać buty: skuteczne porady
Obuwie, szczególnie to na co dzień, jest narażone na zabrudzenia. Jak wyprać buty, aby nadać im świeżość i schludny wygląd, jednocześnie ich nie niszcząc? Czasami wystarczy użyć wody z mydłem. Nie zapominajmy również o problemie nieprzyjemnego zapachu butów. Zwykle jest to powód, by od razu wrzucić je do pralki – a to błąd.

Obuwie, szczególnie to na co dzień, jest narażone na zabrudzenia. Jak wyprać buty, aby nadać im świeżość i schludny wygląd, jednocześnie ich nie niszcząc? Czasami wystarczy użyć wody z mydłem. Nie zapominajmy również o problemie nieprzyjemnego zapachu butów. Zwykle jest to powód, by od razu wrzucić je do pralki – a to błąd.   Pranie butów można podzielić na dwa rodzaje: pranie ręczne oraz za pomocą pralki. Oba sposoby są skuteczne i przy użyciu odpowiednich środków usuną niechciane zabrudzenia z powierzchni obuwia. Niestety istnieje ryzyko, że buty podczas prania ulegną zniszczeniu – szczególnie w pralce. Jak prać buty ręcznie – buty sportowe Ręczne pranie butów zajmuje dużo czasu, jednak jest bezpieczniejsze dla obuwia niż pranie w pralce. Potrzebujesz miski, wody z mydłem, gąbki i odrobiny wybielającej pasty do zębów (w przypadku białych butów sportowych).   Jeżeli masz sznurowane buty, wyjmij sznurowadła i wrzuć je do miski z wodą, aby się pomoczyły. Namocz gąbkę i wycieraj nią zewnętrzną stronę buta. Nie zapominaj o podeszwach. Po wytarciu butów gąbką wytrzyj je suchą szmatką . Jeżeli pierzesz białe buty sportowe (np. adidasy), warto aby na koniec czyszczenia użyć wybielającej pasty do zębów, która zniweluje żółte lub szare plamy na powierzchni obuwia. Wypierz sznurówki, wyjmij je z miski i wyciśnij nadmiar wody. Gdy wyschną, możesz je znów założyć na wyczyszczone i suche już buty. Jak wyprać buty ręcznie – buty skórzane Postępuj podobnie jak w przypadku butów sportowych – użyj wody z mydłem, dokładnie przetrzyj je z zewnątrz i wytrzyj do sucha . Aby utrzymać dobrą kondycję materiału skórzanego, należy na koniec wypastować je...

dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Samodzielne odświeżanie kołdry syntetycznej
Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem. Jak często prać kołdrę? Należy obiektywnie ocenić stopień zabrudzenia kołdry i przypomnieć sobie kiedy ostatnio była prana. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy indywidualne użytkującej ją osoby, takie jak: potliwość, wiek, przebyte ostatnio choroby. Ponieważ dzieciom częściej niż dorosłym zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie. Szukasz pralki w której będziesz mógł wyprać kołdrę? Zajrzyj na dostępne w Media Markt promocje . Jak prać kołdrę w pralce? Pranie kołdry osoby uczulonej na roztocza Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Z reguły w pralce o ładowności 5 kg można z powodzeniem wyprać średniej wielkości kołdrę. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez...

pościel
© Dmitry Vereshchagin/Fotolia.com
Styl życia
Jak prać pościel? Praktyczne porady i wskazówki
Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.

Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.   Pościel zmieniamy w zależności od stopnia zabrudzenia, nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Jeśli jednak zabrudzi się ona szybciej, na przykład w czasie choroby, powinna być wyprana od razu. Jak przygotować pościel do prania? Pościel przed praniem sortujemy według koloru i materiału, z jakiego została wykonana. Nie wrzucamy jej do bębna pralki razem z np. ręcznikami czy bielizną. Dobrym rozwiązaniem jest pranie pościeli na lewej stronie. Unikamy wtedy otarć i blaknięcia koloru. Przed praniem należy zapiąć zamki i guziki w poszewkach. Czy można łączyć kolory? Pościel białą pierzemy oddzielnie. Resztę kolorów (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań na metce) możemy mieszać, jak przy zwykłym praniu. Nie zaleca się jednak mieszania skrajnie różnych odcieni np. granatu z żółtym. Jak często pierzemy pościel? Częstotliwość prania pościeli zależy przede wszystkim od stopnia jej zabrudzenia. M aksymalnym czasem używania jednej zmiany poszewek i prześcieradeł są jednak 3 tygodnie.   Granica trzech tygodni na wykorzystywanie pościeli bez prania to jednak maksimum. Częstsze pranie pościeli jest konieczne na przykład w przypadku: Pościeli dla niemowlaka – pierzemy ją nie rzadziej niż co półtora tygodnia. Układ immunologiczny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego nadmiar bakterii w jego otoczeniu może prowadzić m.in. do biegunki czy ulewania. Pościeli dla przedszkolaka – wiele zależy od tego, czy maluch poradził sobie już z okresem moczenia się w nocy w łóżku. Jeśli tak, pościel wymieniamy co 2 tygodnie . Pościeli dla nastolatka – etap dojrzewania wiąże się z...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner