otwarta pralka
© ub-foto/Fotolia.com
Styl życia

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Rady i zalecenia

Przykry zapach z pralki najczęściej oznacza pojawienie się pleśni. Bęben urządzenia jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Przykry zapach z pralki najczęściej oznacza pojawienie się pleśni. Bęben urządzenia jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

 

Grzyb w pralce łatwo rozpoznać. Z początku przybiera on kształt szaroczarnych kropek. Później tworzą się z nich rozległe plany. Nie da się ich usunąć zwykłą wodą, ponieważ po jakimś czasie problem powraca.

Domowy sposób na walkę z pleśnią w pralce

Przykry zapach wydobywający się z pralki stosunkowo łatwo usunąć używając domowych sposobów. Oto jeden z nich:

 • Namocz ściereczkę octem i przetrzyj miejsce w którym pojawiła się pleśń.
 • Wlej pół litra octu do pojemnika na płyn do tkanin i ustaw pralkę na pranie z maksymalną możliwą temperaturą.
 • Ustaw kolejny raz cykl, jednak tym razem zamiast octu wlej pół litra wybielacza.
 • Ustaw jeszcze jeden cykl, bez octu i wybielacza.
 • Po zakończonym trzecim cyklu, wytrzyj dokładnie bęben pralki i zostaw otwarte drzwiczki do wywietrzenia.

Po miesiącu powtórz czynność.

Remontujesz swoją łazienkę i zastanawiasz się nad zmianą pralki? Już teraz wejdź na tę stronę i wykorzystaj Media Expert kody rabatowe.

Ozonowanie pralki

Ozon świetnie radzi sobie z pleśnią i grzybami. Dzięki ozonatorowi (urządzeniu ozonującemu) szybko można pozbyć się drobnoustrojów w pralce. Niestety jest to urządzenie dosyć drogie – ok. 15 tys. złotych. Można jednak wynająć fachowców z ozonatorem, którzy zlikwidują pleśń z pralki w przystępniejszej cenie.

Walka z grzybem za pomocą specjalnych płynów

W sklepach z chemią gospodarczą i AGD można dostać specjalne preparaty zwalczające pleśń. Jeśli problem jest długotrwały, a domowe sposoby pomagają tylko na chwilę, warto się w nie zaopatrzyć.

Jak dbać o dobry stan pralki?

Wilgoć w pralce to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Można jednak łatwo ich uniknąć. Wystarczy dbać o urządzenie i stosować się do poniższych punktów:

 • Po praniu nigdy nie zamykać drzwiczek pralki.
 • Wycierać gumę kołnierza bębna.
 • Czyścić szufladę na detergenty.
 • Nie trzymać mokrego prania w pralce po zakończeniu cyklu.
 • Sprawdzać kieszenie przed włożeniem ubrań do pralki.
 • Jak najczęściej prać w wysokiej temperaturze (zabija drobnoustroje).
 • Stosować płyny do usuwania kamienia.
 • Raz w miesiącu zrobić puste pranie, nastawiając pralkę na najwyższą temperaturę.

Pralka do prania
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Do czyszczenia wykorzystaj sodę i ocet
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Do czyszczenia wykorzystaj sodę i ocet

Czyszczenie pralki przedłuża jej funkcjonowanie. Jak czyścić pralkę , aby nie wydobywał się z niej nieprzyjemny zapach oraz aby usunąć kamień i pojawiający się wewnątrz grzyb od wilgoci? Sięgnij po podstawowe produkty spożywcze, które masz zawsze w kuchni – ocet i sodę – a szybko rozwiążesz ten problem.   Domowe sposoby na czyszczenie pralki   W sklepach możemy znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia pralki. Regularne czyszczenie pralki sprawi, że będzie ona dłużej działać i zwalczy nieprzyjemny zapach. Domowe środki świetnie sobie poradzą z kamieniem, grzybem i zanieczyszczeniami. Soda i ocet wyczyszczą pralkę podczas jednego prania.   Czyszczenie pralki sodą   Dezynfekcja pralki za pomocą sody oczyszczonej jest najbardziej popularnym sposobem na oczyszczenie jej wnętrza. Aby odpowiednio wyczyścić pralkę, wsyp 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek. Nastaw ją na standardowe pranie w 90 stopniach Celsjusza . Czyszczenie sodą odświeży wnętrze pralki oraz zminimalizuje nieprzyjemny zapach, spowodowany wilgocią. Pobierz dostępny w Media Expert kod rabatowy i już dziś kup środki, dzięki którym doskonale wyczyścisz pralkę. Jak wyczyścić pralkę octem?   Chcąc odkamienić bęben, zdecyduj się na czyszczenie pralki octem . 3/4 szklanki octu wlej do zbiornika na proszek. Możesz dodać również kwasku cytrynowego, aby nieco odświeżyć wnętrze pralki. Następnie nastaw ją na standardowe pranie w 90 stopniach Celsjusza. Nie jest to metoda popularna z powodu zapachu, jaki zostawia po sobie ocet, jest jednak skuteczna i chroni pralkę przed szkodliwym kamieniem.   Jak często trzeba czyścić pralkę?   Aby utrzymać pralkę w dobrej kondycji i przedłużyć jej funkcjonowanie, powinno się ją czyścić raz w...

dwa czajniki elektryczne
Flickr/John/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
6 domowych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika: cytryna, soda, ocet, cola, ziemniaki i kwasek cytrynowy
Kamień we wnętrzu czajnika elektrycznego czy tradycyjnego należy systematycznie usuwać (najlepiej co dwa miesiące), ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i działanie sprzętu. Można to zrobić domowym sposobem, wykorzystując produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni.

Kamień we wnętrzu czajnika elektrycznego czy tradycyjnego należy systematycznie usuwać (najlepiej co dwa miesiące), ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i działanie sprzętu. Można to zrobić domowym sposobem, wykorzystując produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni. Obierki z ziemniaków Wywar z kartofli rozpuszcza osad wapienny, dlatego nie warto wyrzucać obierków z ziemniaków przygotowanych na obiad. Aby usunąć kamień z czajnika, trzeba wypełnić go obierkami, zalać wodą i włączyć. Gdy woda zagotuje się, należy ją wymienić na czystą i powtórzyć zabieg, a następnie usunąć zawartość czajnika. Sok z cytryny Aby usunąć kamień z czajnika, należy wlać do środka szklankę soku wyciśniętego z cytryny . Po godzinie należy go wylać i opłukać urządzenie. Ten sposób nie wymaga gotowania wody. Kwasek cytrynowy Do czajnika należy wsypać zawartość 1 torebki kwasku cytrynowego i wlać wodę do połowy jego wysokości. Miksturę należy zagotować i odstawić 3 godziny. Soda oczyszczona Aby usunąć kamień z czajnika, można sięgnąć po sodę oczyszczoną . Do środka urządzenia należy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i odstawić na 15 minut, pozwalając jej zadziałać. Po upływie kwadransa czajnik trzeba dokładnie umyć. Warto spróbować wyczyścić czajnik wilgotną ściereczką , za pomocą której można rozprowadzić sodę po dnie czajnika. Ocet Do czajnika należy wlać połowę szklanki wody i szklankę octu, a następnie uruchomić urządzenie. Po zagotowaniu się mikstury należy pozostawić ją na godzinę we wnętrzu czajnika.. Cola W celu usunięcia niewielkiego kamienia z czajnika, należy wlać do czajnika szklankę coli, dolać do niej odrobinę wody i zagotować.   Po usunięciu kamienia każdym ze sposobów należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i co najmniej trzy razy zagotować w nim...

Mężczyzna zagląda do lodówki
© gmstockstudio/Fotolia.com
Styl życia
Przykry zapach w lodówce – domowe sposoby: mycie urządzenia i stosowanie pochłaniaczy zapachu.
Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.

Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.   Właściwe przechowywanie żywności zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w lodówce. Niestety, nie zawsze się to udaje. Są też potrawy o bardzo intensywnym zapachu (np. niektóre sery), które mimo przechowywania w zamkniętym pojemniku uwalniają swoją woń na zewnątrz. Podpowiadamy jak usunąć zapachy i ograniczyć ich rozprzestrzenianie. Przyczyny przykrego zapachu w lodówce Nieprzyjemny zapach w lodówce pojawia się wówczas, gdy żywność jest niewłaściwie w niej przechowywana . Foliowe opakowania powinny zostać zastąpione papierowymi, można używać też zamykanych plastikowych lub szklanych pojemników do żywności. Dzięki temu sery i wędliny, przekrojone warzywa (np. cebula) nie będą obsychały ani pleśniały, a zapachy zostaną zamknięte w pojemniku i nie będą przenikały na pozostałe .   Bardzo ważne jest regularne wyrzucanie z lodówki przeterminowanych produktów . Powinno się w ten sposób oczyszczać lodówkę minimum raz w miesiącu. Dla zachowania świeżości produktów istotne znaczenie ma odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz lodówki – dlatego nie wolno dosuwać przechowywanej żywności do tylnej ścianki urządzenia.   Smród w lodówce może pojawić się też wtedy, gdy warzywa są stłoczone lub nakryte folią , ponieważ w ten sposób o wiele szybciej gniją.   Mycie lodówki. Mikstury usuwające przykry zapach w lodówce Pierwszym korkiem przy usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest rozmrażanie jej. Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach, lodówkę ją opróżnić i dokładnie umyć wodą z octem, sodą, sokiem z cytryny lub płynem do naczyń. Woda z octem do mycia lodówki powinna być wymieszana w proporcjach 1:3 a nawet 1:2,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner