Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Ubrania wyprane w pralce
©TR/Fotolia
Styl życia

Wskazówki jak prać w pralce: sortowanie ubrań, napełnianie bębna, wybór środka do prania i ustawianie temperatury

Sortowanie ubrań według koloru to pierwsza zasada prania. Mieszanie białej odzieży z kolorową może pofarbować jasne tkaniny. Bęben pralki zapełnia się do 3/4 jego pojemności, aby ubrania mogły swobodnie obracać się w czasie prania. Bardziej wytrzymałe materiały (np. ręczniki) można prać w wyższej temperaturze.

Sortowanie ubrań według koloru to pierwsza zasada prania. Mieszanie białej odzieży z kolorową może pofarbować jasne tkaniny. Bęben pralki zapełnia się do 3/4 jego pojemności, aby ubrania mogły swobodnie obracać się w czasie prania. Bardziej wytrzymałe materiały (np. ręczniki) można prać w wyższej temperaturze.

 

Przydatne informacje o tym, jak prać odzież znajdują się w instrukcji obsługi pralki. W rozdziale o programach prania wypisane są po kolei tkaniny i odpowiednie temperatury, w których się je pierze.

Segregowanie ubrań przed praniem

Ubrania najlepiej podzielić na 3 rodzaje: białe, kolorowe (lub jasne) i czarne (w tym ciemne odcienie, np. granatowe). Nie mieszamy rodzajów ze sobą, bo ubrania mogą zafarbować. Dobrze jest sortować ubrania ze względu na rodzaj tkaniny. Najlepiej osobno prać ręczniki, jeans, pościel, wełniane swetry lub delikatne tkaniny np. staniki, majtki, koronkowe bluzki. Podpowiedzią dla początkujących użytkowników pralek są metki. Znajdują się one po wewnętrznej stronie ubrania, najczęściej na szwach. Na metkach są informacje o temperaturze, w jakiej można prać odzież.

 

Zanim ubranie znajdzie się w bębnie pralki.

  • Sprawdź kieszenie spodni, bluz i koszul czy nie ma w nich np. pieniędzy lub chusteczek higienicznych. Wypranie czarnego ubrania z chusteczką spowoduje, że całe pranie będzie oblepione białymi drobinami.
  • Zapinaj wszystkie zamki i guziki. Rozpięty suwak może pozaciągać odzież w trakcie prania.
  • Wywiń ubrania na lewą stronę.
  • Ubrania, które są narażone na uszkodzenia np. koronkowe staniki lub rajstopy pierz w specjalnych woreczkach do prania bielizny. Można je dostać za około 3-10 złotych (za sztukę) w drogerii lub sklepie z akcesoriami domowymi.

Napełnianie bębna, czyli ile prania wkładać do pralki?

Bęben pralki zapełnia się z reguły do około 3/4 jego pojemności. Zostawienie wolnego miejsca pozwoli ubraniom swobodnie obracać się w czasie prania i zmniejszy zagniecenia.

Środek do prania ubrań: proszek, płyn, wybielacz

Detergent do prania najlepiej dobierać do koloru tkaniny i jej rodzaju. Kolorową odzież najlepiej prać w proszkach i płynach „do koloru”, a białe „do bieli”. Przy mocnych zabrudzeniach białych tkanin moczy się je w wybielaczu na 2-3 godziny przed praniem w pralce. W drogeriach i supermarketach można kupić specjalne płyny do prania tylko czarnych tkanin. Dzięki nim czerń odzieży utrzymuje się dłużej. Dodatkowo dostępne są płyny do prania wełny. Proszek lub płyn umieszcza się w przegródkach znajdujących się najczęściej w lewym górnych rogu pralki. W razie wątpliwości każda pralka ma swoją instrukcję. Detergent można tę włożyć w pojemniku do wnętrza bębna. Informacje o tym, ile wsypać proszku napisane są na jego opakowaniu. Zwykle jest to około 80 gramów detergentu na jedno pranie.

 

Zobacz także: pięknie pachnące pranie - proszek do prania w różnych zapachach

 

W jakiej temperaturze prać ubrania?

Uniwersalne normy temperatur, zapewniające bezpieczeństwo tkanin podczas prania to:

  • 90 stopni Celsjusza – ręczniki, piżamy, dziecięce body,
  • 60 stopni Celsjusza – obrusy, pościel, ubranka dla dzieci,
  • 40 stopni Celsjusza - koszule, bawełniana bielizna, sukienki, materiały jeansowe, bluzy, spodnie, T-shirty, bluzki bawełniane,
  • 30 stopni Celsjusza – materiały koronkowe, jedwabne i wełniane.

Szukasz pralki dla początkujących do swojego pierwszego mieszkania? Sprawdź Neonet promocje.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pościel
© Dmitry Vereshchagin/Fotolia.com
Styl życia
Jak prać pościel? Praktyczne porady i wskazówki
Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.

Sposób prania pościeli zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jednak pierze się ją w pralce, odwróconą na lewą stronę, w temperaturze 40 stopni.   Pościel zmieniamy w zależności od stopnia zabrudzenia, nie rzadziej niż co 3 tygodnie. Jeśli jednak zabrudzi się ona szybciej, na przykład w czasie choroby, powinna być wyprana od razu. Jak przygotować pościel do prania? Pościel przed praniem sortujemy według koloru i materiału, z jakiego została wykonana. Nie wrzucamy jej do bębna pralki razem z np. ręcznikami czy bielizną. Dobrym rozwiązaniem jest pranie pościeli na lewej stronie. Unikamy wtedy otarć i blaknięcia koloru. Przed praniem należy zapiąć zamki i guziki w poszewkach. Czy można łączyć kolory? Pościel białą pierzemy oddzielnie. Resztę kolorów (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań na metce) możemy mieszać, jak przy zwykłym praniu. Nie zaleca się jednak mieszania skrajnie różnych odcieni np. granatu z żółtym. Jak często pierzemy pościel? Częstotliwość prania pościeli zależy przede wszystkim od stopnia jej zabrudzenia. M aksymalnym czasem używania jednej zmiany poszewek i prześcieradeł są jednak 3 tygodnie.   Granica trzech tygodni na wykorzystywanie pościeli bez prania to jednak maksimum. Częstsze pranie pościeli jest konieczne na przykład w przypadku: Pościeli dla niemowlaka – pierzemy ją nie rzadziej niż co półtora tygodnia. Układ immunologiczny niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego nadmiar bakterii w jego otoczeniu może prowadzić m.in. do biegunki czy ulewania. Pościeli dla przedszkolaka – wiele zależy od tego, czy maluch poradził sobie już z okresem moczenia się w nocy w łóżku. Jeśli tak, pościel wymieniamy co 2 tygodnie . Pościeli dla nastolatka – etap dojrzewania wiąże się z...

Kobieta w czerwonej kurtce puchowej
©ZoomTeam/Fotolia
Fleszstyle
Jak prać kurtkę puchową: 2 skuteczne sposoby
Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.

Kurtkę puchową wbrew powszechnej opinii można prać, a nawet powinno się to robić. Taka kurtka podczas prania wchłania dużo wody, dlatego najlepiej prać ją w pralce z dużym bębnem. Wszelkie uszkodzenia i rozprucia należy wcześniej naprawić, aby kurtka się nie zniszczyła.   Przed praniem puchowej kurtki należy usunąć rzeczy z kieszeni oraz odpiąć dodatkowe elementy – pasek, kaptur czy kołnierz. Po praniu nie wolno kurtki wykręcać i trzeba ją w odpowiedni sposób płukać. Niektórzy radzą, aby wrzucić do prania piłeczki tenisowe – wtedy puch nie będzie się zbijał.   Przed właściwym praniem ubranie puchowe należy przygotować: wyjąć wszystkie rzeczy z kieszeni, odpiąć dodatkowe elementy ubioru jak kaptur, kołnierz, dopinki różnego rodzaju czy pasek, silne zabrudzenia postarać się usunąć gąbką nasączoną wodą z mydłem, rozpiąć rzepy i guziki.   Kurtkę puchową zawsze pierzemy odwróconą na lewą stronę , bez względu na to, czy wybieramy sposób ręczny, czy wrzucamy ją do pralki. Jeżeli odzież jest rozpruta czy jakiś element (np. suwak) jest popsuty, należy ją najpierw naprawić, a później prać. Inaczej pranie spowoduje jeszcze większe szkody w miejscu uszkodzenia. Jak prać kurtkę puchową ręcznie W przypadku prania ręcznego kurtka (należy jej wcześniej rozpiąć suwak) powinna na początku zostać wymoczona w letniej wodzie, a następnie prana w ok. 40 stopniach Celsjusza z dodatkiem proszku do prania pierza. Odzież puchowa powinna być lekko ugniatana jak ciasto, jednak nie należy jej wykręcać ani gwałtownie uciskać. Bardzo trudno ją wypłukać, dlatego czynność tę powinno się wielokrotnie powtarzać, aby uniknąć zacieków. Podczas schnięcia co jakiś czas należy wyciskać wodę z kurtki (nie wykręcać, aby nie uszkodzić kurtki) albo...

Wyprane buty suszą się na krześle
©A_teen/Fotolia
Styl życia
Pranie butów w pralce: przygotowanie obuwia, temperatura prania, suszenie i sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu
Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.

Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.   W pralce , o ile nie ma do tego przeciwwskazań na metce, można prać sportowe i wszelkiego rodzaju nieskórzane buty, jak np. trampki. Jeżeli obuwie wygląda na słabo sklejone, lepiej wyprać je ręcznie, np. namydloną gąbką. Pianę wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić buty do wyschnięcia. Przygotowanie butów przed praniem Kilka prostych czynności przed rozpoczęciem prania spowoduje, że będzie ono bardziej skuteczne: Upewnij się, czy na metce nie ma przeciwwskazań do prania w pralce (jeśli są, obuwie lepiej wyprać ręcznie). Wytrzep buty dokładnie z pisaku lub błota. Oczyść materiał szczotką do butów, a w trudno dostępnych miejsca użyj szczoteczki do zębów. Wyjmij sznurowadła i, o ile to możliwe, wkładkę wewnętrzną. Każdy but umieść w specjalnym worku do prania bielizny , są zapinane na suwak i można je kupić np. w sklepie z pralkami lub akcesoriami domowymi. Cena wynosi od 3 do 10 złotych za jedną sztukę. Zamiast worków możesz użyć np. poszewki. Do bębna włóż 2 ręczniki kąpielowe. Zabezpieczą one buty przed nadmiernym obijaniem się o ścianki pralki. Pranie butów w pralce: dobór programu i temperatury Niektóre pralki mają programy tylko do prania obuwia. Jeżeli twoja pralka go nie posiada to postępuj zgodnie ze wskazówkami: Temperaturę ustaw na 30 stopni Celsjusza. Program prania ustaw bez wirowania na krótki cykl, np. 30 minutowy. Proszek do prania gorzej się wypłukuje, dlatego lepiej użyć płynu lub kapsułki. Porady po praniu: jak suszyć buty? Wypranych butów nie susz na słońcu ani grzejniku (mogą...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner