Kobiece piersi
© razoomanetu/Fotolia.com
Styl życia

Owłosienie na piersiach u kobiet – przyczyny i objawy hirsutyzmu

Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.

Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.

 

Obfite owłosienie na piersiach i brodzie oraz narządach płciowych mogą świadczyć o hirsutyzmie. Schorzenie określa punktowa skala Ferrimana-Gallweya. Badanie ocenia punktowe nasilenie hirsutyzmu. Skala wynosi od 0 (oznaczającego brak owłosienia) do 4 (oznaczającego obfite owłosienie), w 9 miejscach na ciele. Za każde badane miejsce na ciele można przyznać od 1 do 4 punktów. Na koniec badania sumuje się ilość punktów. Wynik mniejszy niż 7 punktów oznacza, że kobieta ma prawidłowy poziom owłosienia na ciele. Wynik powyżej 8 punktów świadczy o hirsutyzmie.

Przyczyny nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet

Jedną z przyczyn nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet jest nadwyżka androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadmiar tych hormonów powoduje hirsutyzm (czyli nadmierne owłosienie u kobiet w okolicach typowych dla mężczyzn).

 

Inne przyczyny pojawiania się ciemnych włosów na piersiach, brodzie lub brzuchu to:

 • przerost kory nadnerczy, czyli nadwyżka wydzielania androgenów nadnerczowych,
 • stosowanie sterydów anabolicznych,
 • anoreksja spowodowana spadkiem poziomu estrogenów, czyli hormonów regulujących cykl miesiączkowy,
 • guzy jajnika,
 • nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej,
 • zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy, która powoduje, że hormony sterydowe wydzielane są w nadmiernych ilościach.

Nadmierne owłosienie u kobiet a zaburzenia hormonalne

Androgeny (męskie hormony płciowe) u kobiet odpowiadają np. za siłę mięśni. Androgeny u pań produkowane są w jajnikach oraz części pasmowatej kory nadnerczy. Schorzenie bywa dziedziczne. Jedną z przyczyn hirsutyzmu jest porfiria – choroba dziedziczna, podczas której rozpoznaje się guz nadnerczy lub jajników.

Owłosienie na piersiach u kobiet czyli hirsutyzm – objawy

Typowe objawy hirsutyzmu to pojawianie się nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn, np. piersi, broda.

 

Objawami jest: obniżony głos, zwiększenie się mięśni oraz niemożność poczęcia dziecka.

 

Inne objawy hirsutyzmu to:

 • obfite włosy łonowe,
 • włosy na wewnętrznych okolicach ud,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • przetłuszczanie się włosów i skóry głowy,
 • nadmierne wypadanie włosów na głowie,
 • łojotok,
 • łysienie skroni,
 • odkładanie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicy bioder i szyi,
 • rozstępy,
 • nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

   

 • Bogata w białko, żelazo, cynk, miedź, selen, witaminy A, B, C i kwas foliowy wątróbka zawiera mało tłuszczu. Czy można jeść wątróbkę podczas karmienia piersią
 • Ćwiczenia na rozciągnięcie klatki piersiowej mogą być wykonywane metodą statyczną i dynamiczną. Zobacz ćwiczenia na rozciąganie klatki piersiowej.  
 • Garbienie się oraz siedzący tryb życia prowadzą do bólu i deformacji kręgosłupa piersiowego. Sprawdź ćwiczenia na kręgosłup piersiowy
 • Kobiety, które regularnie wykonują ćwiczenia na klatkę piersiową cieszą się pięknym biustem i dekoltem. Poznaj ćwiczenia na klatkę piersiową dla dziewczyn

 

Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu
© Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Nadmierne owłosienie najczęstszym objawem hirsutyzmu – przyczyny i leczenie
Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu. Przyczyną nadmiernego owłosienia u dziewczyn i nabycia innych cech męskich jest nadmiar męskich hormonów płciowych. Leczenie hirsutyzmu polega na wyeliminowaniu przyczyny nadmiaru androgenów.

Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu. Przyczyną nadmiernego owłosienia u dziewczyn i nabycia innych cech męskich jest nadmiar męskich hormonów płciowych. Leczenie hirsutyzmu polega na wyeliminowaniu przyczyny nadmiaru androgenów.   Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, naturalnie występują u kobiet, ale gdy jest ich zbyt dużo, mogą powodować szereg niepożądanych objawów. Najczęstszym i najłatwiej dostrzegalnym z nich jest nadmierne owłosienie. Inne to łojotok skóry , w tym przetłuszczanie się włosów, trądzik i łysienie na skroniach (łysienie androgenowe). Nadmierne owłosienie u kobiet – skala hirsutyzmu Do rozpoznania hirsutyzmu służy m.in. skala Ferrimana-Gallweya. W skali od 0 do 4 ocenia się intensywność owłosienia nad górną wargą , na brodzie i szyi, na klatce piersiowej i piersiach, na brzuchu, na wzgórku łonowym, na rękach, na nogach (zwłaszcza na udach i ich wewnętrznej części), na plecach i na pośladkach. Skala Barona bazuje na miejscach występowania nadmiernego owłosienia u kobiet niezależnie od jego nasilenia.   Nadmierne owłosienie u dziewczyn może współwystępować z zaburzeniami miesiączkowania , zwiększeniem masy mięśniowej, otyłością, insulinoopornością, nadciśnieniem tętniczym krwi , obniżeniem głosu i trudnościami z zajściem w ciążę. Oprócz tego występują przeważnie inne objawy hirsutyzmu. Leczenie hirsutyzmu przyczynowo-objawowe Leczenie hirsutyzmu powinno eliminować przyczynę choroby i łagodzić objawy. Przyczynami nadmiernego owłosienia u kobiet mogą być guzy nadnerczy , przerost nadnerczy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników , choroby przysadki mózgowej i stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwpadaczkowych, stosowanych w leczeniu...

Kobieta goli się
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia
Czy nadmierne owłosienie u kobiet to choroba?
Nadmierne owłosienie stanowi dla wielu kobiet problem estetyczny. Ciemne włosy na ciele to cecha głównie brunetek i szatynek. Przyczyną bujnego owłosienia mogą być też jednak choroby i zmiany hormonalne.

Nadmierne owłosienie stanowi dla wielu kobiet problem estetyczny. Ciemne włosy na ciele to cecha głównie brunetek i szatynek. Przyczyną bujnego owłosienia mogą być też jednak choroby i zmiany hormonalne.   Nadmiar owłosienia u kobiet mający podłoże hormonalne to tak zwany hirsutyzm. Pojawia się, gdy organizm kobiety wytwarza za dużo androgenów, czyli męskich hormonów. Bujne owłosienie u dziewczyn – kiedy jest problemem estetycznym, a kiedy zaburzeniem? Kobiety często wyolbrzymiają problem nadmiernego owłosienia i szukają medycznych przyczyn swoich gęstych i ciemnych włosów. Tymczasem owłosienie na rękach i nogach, a nawet lekki wąsik na twarzy to nic groźnego. Bujniejsze owłosienie występuje najczęściej u kobiet o ciemniejszej karnacji i jest to zupełnie naturalne.   Niepokojące mogą być natomiast: gęste włosy na brodzie i policzkach przypominające męski zarost, włosy na piersiach i między nimi (pojedyncze włosy wokół brodawek nie są objawem zaburzeń), intensywne owłosienie na udach i ramionach, owłosienie łonowe sięgające pępka lub wewnętrznej strony ud.   Owłosienie tego typu może świadczyć już nie tylko o problemach natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Przyczyny hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia o podłożu hormonalnym Nadmierne owłosienie może być zaburzeniem o przyczynach medycznych, najczęściej hormonalnych. Zbyt duża ilość męskich hormonów, może objawiać się u kobiet takimi cechami, jak np. obniżony głos, rozrośnięte mięśnie czy właśnie bujne owłosienie.   Do głównych przyczyn hirsutyzmu zalicza się: zespół policystycznych jajników (PCOS), przerost kory nadnerczy , hiperprolaktynemia, czyli nadczynność przysadki mózgowej produkującej prolaktynę,...

kobieta u specjalisty
©Picture-Factory/fotolia
Styl życia
Hirsutyzm – objawy i przyczyny choroby
Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego dotyka coraz większej liczby kobiet. Występowanie hirsutyzmu zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Może być również efektem ubocznym zażywania leków.

Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego dotyka coraz większej liczby kobiet. Występowanie hirsutyzmu zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Może być również efektem ubocznym zażywania leków. Przyczyny nadmiernego owłosienia Przyczyną hirsutyzmu jest przede wszystkim zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie i podwyższone stężenie androgenów (hormonów męskich). Powodem nadmiernego owłosienia może być choroba ogólnoustrojowa: choroby nadnerczy, rak jajnika, guzy kory nadnerczy czy niedoczynność tarczycy . Kiedy nadmierne owłosienie występuje razem z cukrzycą, zaburzeniami miesiączki, nadciśnieniem tętniczym czy otyłością może wskazywać na zespół Cushinga. Nadmierne owłosienie mogą powodować niektóre leki, głównie te używane na nadciśnienie tętnicze , czy na leczenie łysienia . Chorobę powodują też kortykosteroidy, czyli hormony kory nadnerczy zażywane przede wszystkim na alergie. Objawy nadmiernego owłosienia Objawy hirsutyzmu mogą przybierać różne postacie . Poczynając od niewielkiego meszku na twarzy, a kończąc na bujnym owłosieniu klatki piersiowej. Typowe objawy nadmiernego owłosienia to: pojawienie się włosków na twarzy; owłosienie klatki piersiowej; owłosienie pleców; owłosienie brzucha; obecność włosów na sutkach; nadmierne owłosienie sromu i jego okolic; problemy z trądzikiem ; łojotok skóry; łysienie w okolicy skroniowej; zaburzenia miesiączkowania; obniżenie tonu głosu.

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner