Jedzenie wątróbki a karmienie piersią
© timolina/Fotolia.com
Styl życia

Karmisz piersią? Jedz wątróbkę.

Łatwoprzyswajalne żelazo i wysokiej jakości białko zawarte w chudej wątróbce sprawiają, że jest ona bardzo wartościowym pokarmem. Jeśli nie uczula dziecka, nie powoduje kolek i jest lubiana przez matkę, nie należy rezygnować z jedzenia jej. W całości może być jedzona raz w tygodniu, w pasztetach częściej.

Łatwoprzyswajalne żelazo i wysokiej jakości białko zawarte w chudej wątróbce sprawiają, że jest ona bardzo wartościowym pokarmem. Jeśli nie uczula dziecka, nie powoduje kolek i jest lubiana przez matkę, nie należy rezygnować z jedzenia jej. W całości może być jedzona raz w tygodniu, w pasztetach częściej.

 

Pod względem zawartości składników odżywczych z wątróbką nie może konkurować żaden pokarm roślinny.

Właściwości wątróbki

Wątróbka jest niedrogim i bogatym źródłem łatwoprzyswajalnego żelaza (zawiera go 20 razy więcej niż pierś z kurczaka), odpowiedzialnego za kondycję układu immunologicznego i syntezę androgenów cynku oraz miedzi i selenu. Zawiera witaminy A, B2, B3, B12, C, kwasy foliowy i pantotenowy oraz niacynę. Wątróbka jest bogata w białko wysokiej jakości (około 19%), małą ilość tłuszczów i węglowodanów.

Jak często powinno się jeść wątróbkę

Wątroba odpowiada za usuwanie z organizmu substancji szkodliwych dla zdrowia. W związku z tym gromadzą się w niej niebezpieczne metale, związki organiczne, pozostałości pestycydów i toksyn z pasz zwierzęcych. Jedzenie wątróbki praktycznie codziennie mogłoby spowodować ich wzrost w organizmie lub przedawkowanie witaminy A. Jedzenie wątróbki w całości raz w tygodniu lub częściej w postaci przetworzonej, np. w pasztetach, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Jedzenie wątróbki przy karmieniu piersią

W diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią żelazo odgrywa znaczącą rolę. Czerwone, chude mięso i wątróbka oraz produkty pełnoziarniste i kasza gryczana to wartościowe źródła tego pierwiastka. Organizm łatwiej przyswaja żelazo, jeżeli dostarcza mu się witaminę C. Warto jeść świeże owoce i pić naturalne soki, zwłaszcza z czarnej porzeczki, oraz spożywać dużo warzyw – paprykę, ziemniaki, brukselkę, a także natkę pietruszki. Wprowadzanie ich do diety powoli na stopniowe przyzwyczajanie dziecięcego organizmu do nowych pokarmów. Jedzenie wątróbki w ciąży nie jest zabronione. Jeśli matka lubi konkretny rodzaj pożywienia, a dziecko nie ma nie niego alergii ani nie wywołuje on kolek, nie ma powodu, aby rezygnować z wartościowych produktów.


Kobiece piersi
© razoomanetu/Fotolia.com
Styl życia
Owłosienie na piersiach u kobiet – przyczyny i objawy hirsutyzmu
Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.

Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.   Obfite owłosienie na piersiach i brodzie oraz narządach płciowych mogą świadczyć o hirsutyzmie. Schorzenie określa punktowa skala Ferrimana-Gallweya. Badanie ocenia punktowe nasilenie hirsutyzmu. Skala wynosi od 0 (oznaczającego brak owłosienia) do 4 (oznaczającego obfite owłosienie), w 9 miejscach na ciele. Za każde badane miejsce na ciele można przyznać od 1 do 4 punktów. Na koniec badania sumuje się ilość punktów. Wynik mniejszy niż 7 punktów oznacza, że kobieta ma prawidłowy poziom owłosienia na ciele. Wynik powyżej 8 punktów świadczy o hirsutyzmie. Przyczyny nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet Jedną z przyczyn nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet jest nadwyżka androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadmiar tych hormonów powoduje hirsutyzm (czyli nadmierne owłosienie u kobiet w okolicach typowych dla mężczyzn).   Inne przyczyny pojawiania się ciemnych włosów na piersiach, brodzie lub brzuchu to: przerost kory nadnerczy, czyli nadwyżka wydzielania androgenów nadnerczowych, stosowanie sterydów anabolicznych, anoreksja spowodowana spadkiem poziomu estrogenów , czyli hormonów regulujących cykl miesiączkowy, guzy jajnika , nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej, zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy , która powoduje, że hormony sterydowe wydzielane są w nadmiernych ilościach. Nadmierne owłosienie u kobiet a zaburzenia hormonalne Androgeny (męskie hormony płciowe) u kobiet odpowiadają np. za siłę mięśni. Androgeny u pań produkowane są w jajnikach oraz części pasmowatej kory nadnerczy....

Kobieta dźwiga sztangę
© UBER IMAGES/Fotolia.com
Styl życia
Jędrne piersi i smukłe ramiona dzięki ćwiczeniom na klatkę piersiową
Wystarczy systematycznie wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową, by zyskać jędrny biust, gładki dekolt oraz szczupłe ramiona. Trening wzmocni też mięśnie pleców i pomoże uzyskać prostą sylwetkę.

Wystarczy systematycznie wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową, by zyskać jędrny biust, gładki dekolt oraz szczupłe ramiona. Trening wzmocni też mięśnie pleców i pomoże uzyskać prostą sylwetkę.   Jeśli chcesz zadbać o piersi, powinnaś wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową. Przy okazji wzmocnisz kręgosłup i wysmuklisz ramiona. Liczy się regularność oraz odpowiednia technika. Podczas treningu nie trudno o przeciążenia, więc stosuj się do zasad bezpiecznego ćwiczenia. Zalety treningu na klatkę piersiową Ćwiczenie klatki piersiowej przynosi wiele korzyści: kształtuje plecy, dekolt, ramiona, wyszczupla górne partie ciała, pozwala na zachowanie zdrowego i prostego kręgosłupa , ujędrnia biust, poprawia wygląd sylwetki, pomaga nie garbić się, pobudza i wzmacnia mięśnie, które są często zaniedbywane podczas treningów na inne partie ciała. Ćwiczenia na klatkę piersiową, które możesz wykonać sama Trening klatki piersiowej możesz wykonać w domu lub na zewnątrz. Do tego celu wystarczą ściana, podłoga i mata, możesz też kupić hantle. Każde z ćwiczeń wykonuj w 3 seriach po 10 razy. Odpychanie - stań w lekkim rozkroku naprzeciwko ściany lub drzewa. Wyciągnij ręce przed siebie na długość ok. 30 cm. Palce skieruj do siebie (do środka), ugnij lekko łokcie. Wyprostuj ciało, napnij mięśnie. Opadaj klatką piersiową na powierzchnię i odpychaj się od niej. Opady tułowia – stań tyłem do ściany i przyjmij sylwetkę z poprzedniego ćwiczenia. Wykonuj skręty tułowia do tyłu tak, by lekko opaść na powierzchnię i się od niej odepchnąć. Wróć do pozycji wyjściowej, po czym zmień stronę. Damskie pompki – połóż się na macie na brzuchu i podeprzyj na przedramionach. Usztywnij głowę i plecy, wciągnij brzuch. Wspierając się na palcach stóp unoś wysoko pośladki i biodra , po czym...

Kobiety robią skłon
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy, które pomogą wypracować proste plecy
Wykonując ćwiczenia na kręgosłup piersiowy zniwelujesz okrągłe plecy oraz bóle kręgosłupa. Wzmocnisz mięśnie klatki piersiowej i ramion oraz zyskasz prostą sylwetkę.

Wykonując ćwiczenia na kręgosłup piersiowy zniwelujesz okrągłe plecy oraz bóle kręgosłupa. Wzmocnisz mięśnie klatki piersiowej i ramion oraz zyskasz prostą sylwetkę.   Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem oraz garbienie się wpływają na osłabienie mięśni górnej części pleców. Żeby to zmienić, musisz regularnie wykonywać ćwiczenia i dbać o zachowanie prostej postawy. Dzięki wzmocnieniu kręgosłupa piersiowego sylwetka nabierze ładnej prezencji a piersi staną się jędrne. Czym jest kręgosłup piersiowy Piersiowa część kręgosłupa znajduje się zaraz pod szyją. Tworzy ją aż 12 kręgów, które są połączone z żebrami. Jest to najdłuższa część pleców, na której niekiedy pojawia się garb. Kręgosłup piersiowy utrzymuje klatkę piersiową i plecy. Kto powinien ćwiczyć kręgosłup piersiowy? Trening górnych partii kręgosłupa powinien wykonywać każdy. Jednak kręgosłupowi piersiowemu więcej uwagi muszą poświęcić osoby, które: mają okrągłe plecy lub się garbią, borykają się z wadami postawy (szczególnie z kifozą, czyli wygięciem kręgosłupa w części grzbietowej), często przebywają w pozycji siedzącej (np. pracują za biurkiem), czują permanentny ból pleców i karku, regularnie uprawiają sport, jednak skupiają się na innych partiach ciała, chcą zadbać o ładny kształt sylwetki (jędrny biust, proste plecy, smukłe ramiona). Trening kręgosłupa piersiowego Ćwiczenia na górną część pleców można wykonywać w domu lub na siłowni. Ważne, żeby przed ich rozpoczęciem zrobić solidną rozgrzewkę . Nie można też zapominać o wygodnym stroju i butach. Do ćwiczeń potrzebny jest kawałek podłogi, nieślizgająca się mata oraz ściana. W każdej czynności należy dbać o prawidłową postawę. Wyprostować się, napiąć mięśnie i wciągnąć brzuch.   Trening należy...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner