Chłopiec stoi przy oknie
© dubova/Fotolia.com
Styl życia

Sześć objawów zespołu Aspergera

Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera.

Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera.

Sześć objawów zespołu Aspergera

1. Zaburzenia funkcji społecznych

Dziecko nie ochoty na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, sprawia mu to dużą trudność. W towarzystwie reaguje nieadekwatnie, ponieważ nie potrafi dostosować się do zasad panujących w grupie.

Kasia gotuje z Polki.pl: zapiekany kalafior

 

2. Ograniczone zainteresowania

Dziecko z zespołem Aspergera ma dość ograniczone aktywności i zainteresowania – ma ulubione zabawy, najczęściej samotne, którymi bardzo lubi się zajmować, nawet jeśli polega to na schematycznych powtarzalnych czynnościach. Nie wykazuje zainteresowania innymi aktywnościami. W towarzystwie chętnie opowiada o swoich ulubionych dyscyplinach, traci natomiast zainteresowanie rozmową, gdy temat się zmienia.

 

3. Powtarzające się zachowania rutynowe

Dziecko z zespołem Aspergera ma tendencję do powtarzania pewnych czynności, rytuałów. Jeśli oglądasz „Teorię Wielkiego Podrywu” wystarczy się przyjrzeć Sheldonowi i jego rytuałom – siada zawsze w jednym miejscu kanapy, puka trzy razy w drzwi (nawet jeśli ktoś już te drzwi otworzył) i ma określony jadłospis przypisany do każdego dnia tygodnia.

 

4. Zaburzenia mowy i języka

Sposób mówienia osób z zespołem Aspergera cechuje pedantyczność, przywiązywanie zbyt dużej wagi do poprawności językowej, czasami także echolalie.

 

5. Problemy z komunikacją niewerbalną

Osoby z zespołem Aspergera nie rozumieją mowy ciała – także sami nie potrafią w odpowiedni sposób jej używać. Ich mimika jest uboga, zakres gestów bardzo ograniczony. Mają problem z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, a także z bliskim kontaktem fizycznym.

 

6. Niezgrabność ruchowa

Pierwszą oznaką niezgrabności jest opanowanie umiejętności chodzenia kilka miesięcy później niż rówieśnicy. Kolejnymi symptomami są: niestaranne pismo, brak koordynacji ruchowej, niechęć do sportu. Czasami pojawiają się również tiki, czyli skurcze mięśni, nad którymi osoba nie może zapanować.

Smutny chłopiec
© fresnel6/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia funkcji społecznych u dzieci z zespołem Aspergera
Zespół Aspergera należy do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Christopher Gillberg, szwedzki psychiatra, opracował sześć grup objawów, które są charakterystyczne dla zespołu Aspergera.

Zespół Aspergera należy do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Christopher Gillberg, szwedzki psychiatra, opracował sześć grup objawów, które są charakterystyczne dla zespołu Aspergera.   Jednym z najbardziej typowych objawów zespołu Aspergera są zaburzenia funkcji społecznych, czyli nawiązywania relacji. Objawy zespołu Aspergera – zaburzenia funkcji społecznych Pierwszym podstawowym objawem, który może sugerować, że u dziecka rozwija się zespół Aspergera to trudności w funkcjonowaniu w grupie. Jest to najczęstszy powód, dla którego rodzice zgłaszają się do specjalistów.   Dziecko nie potrafi nawiązywać kontaktów ze swoimi rówieśnikami. Również samo dziecko spontanicznie nie szuka tego kontaktu , nie czując po prostu takiej potrzeby. Nawet jeśli mu się to uda, dużą trudność sprawia mu podtrzymanie relacji, ponieważ nie rozumie emocjonalnych reakcji innych osób, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, ma tendencję do poruszania i kontynuowania tylko tematów, które je interesują.   Problemy te wynikają między innymi z tego, że dziecko, a później dorosły, nie potrafi odczytywać niewerbalnych sygnałów, czyli mimiki, mowy ciała . Komunikaty przyjmuje dosłownie – nie jest w stanie zrozumieć metafory, ironii, żartów. Samo także używa specyficznego języka, często niedostosowanego do jego wieku – specjalistyczne sformułowania, bardzo formalne formy, nadmierna poprawność, a jednocześnie monotonny ton, brak modulacji głosu. Może to wywoływać niechęć innych dzieci, ponieważ jest to dla nich zbyt duża bariera komunikacyjna .   Nie rozumie różnych sytuacji społecznych, tak zwanych „kodów społecznych”. W towarzystwie reaguje nieadekwatnie i często nie potrafi dostosować się do obowiązujących w grupie reguł – dlatego też woli bawić się w samotności, niż razem z innymi dziećmi.

Dziecko zakrywające twarz rączkami
© Nadezhda FILINA/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia mowy w zespole Aspergera
Zaburzenia mowy i języka to jeden z osiowych, czyli bardzo typowych, objawów zespołu Aspergera.

Zaburzenia mowy i języka to jeden z osiowych, czyli bardzo typowych, objawów zespołu Aspergera.   Kłopoty z mową mogą wywoływać dodatkowe problemy w nawiązywaniu relacji, co i tak nie jest łatwe dla dzieci z zespołem Aspergera . Nie można wyróżnić jednego wzorca rozwoju mowy języka w zespole Aspergera, jednak istnieje szereg charakterystycznych symptomów. Typowy objaw zespołu Aspergera – problem z rozumieniem mowy Generalnie dzieci z zespołem Aspergera nie mają typowych zaburzeń w rozwoju mowy – potrafią wypowiadać się językiem poprawnym pod względem gramatycznym, jednak mają problemy z innymi funkcjami powiązanymi z mową.   Dzieci z zespołem Aspergera mają problem z rozumieniem przenośni, ironii czy sarkazmu. Dosłownie traktują komunikaty , co znacząco utrudnia socjalizację, czyli przyswajanie norm i wartości, które obowiązują w społeczeństwie. Jest to problem nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych i objawia się jako: stosowanie barokowej mowy, czyli przekoloryzowanej, zbyt ozdobnej, bogatej w metafory; problemy z właściwą intonacją głosu – głos jest monotonny, bez wyrazu lub wręcz przeciwnie – chrapliwy, bardzo wysoki; zaburzenia prozodii, czyli brzmieniowych właściwości głosu (akcentu, intonacji, iloczasu); stosowanie kalek słownych; agramatyzmy – nieumiejętność tworzenia poprawnych pod względem gramatycznym zdań, choć to może się pojawić jedynie we wczesnym dzieciństwie, czyli przez jakiś czas, a i to nie u każdego dziecka; pedantyzm językowy, niezwykła precyzja wypowiedzi; przywiązanie do określonych słów i ich nadużywanie – wynikają ze specyficznych zainteresowań; nierozumienie żartów, metafor, mowa jest zbyt konkretna, formalna i oficjalna. Podczas rozmowy osoby z zespołem Aspergera lubią wielokrotnie wracać do swojego ulubionego tematu, mogą mieć „słowotok” na...

Miś i słuchawki lekarskie
©pogonici/Fotolia
Styl życia
Zespół Aspergera: możliwości leczenia
Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.

Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.   Przyczyn zespołu Aspergera doszukuje się w genach (zmiany chromosomalne), czynnikach biologicznych (infekcje i problemy okołoporodowe, uszkodzenia układu nerwowego) czy czynnikach zewnętrznych np. toksoplazmoza. Diagnoza zespołu Aspergera jest skomplikowana – trudno go odróżnić od autyzmu dziecięcego. Na podstawie obserwacji, analizy historii medycznej i wykonanych badań neurologiczno-psychologicznych (np. badania koordynacji ruchowej) można stwierdzić, czy dane dziecko cierpi na zespół Aspergera czy nie. Czy terapia spowoduje, że dziecko z zespołem Aspergera będzie zdrowe? Zespół Aspergera jest to zaburzenie nieuleczane. Można jedynie pracować nad wygaszeniem objawów, pomóc dziecku odnaleźć się w otaczających go sytuacjach. Na podstawie objawów choroby zostaną przedstawione możliwości leczenia: upośledzenie umysłowe – zapisanie dziecka do szkoły specjalnej, gdzie otrzyma dostosowane do jego możliwości zadania szkolne; zamknięcie się w sobie i jednocześnie przed innymi – zapisanie dziecka na terapię zajęciową, w której uczy się żyć między ludźmi; brak koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy – rehabilitacja i wizyty u logopedy to właściwa ścieżka rozwoju zdolności fizycznych chorego dziecka, nerwowość, lęk przed zmianą, trudności z komunikacją – praca w domu nad modyfikacją tych negatywnych zachowań, a zastępowanie ich pozytywnymi. Najczęściej rozpoczyna się ona w gabinecie psychologicznym, gdzie rodzice...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik