Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry

Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany.

Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego

Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków, kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie zaczerwieniona, czasem może wyglądać jak pokrzywka. Dorośli, których czasem również dotyka ta choroba, symptomy AZS mają głównie na twarzy, głowie, ale i na stopach i karku. Czasem zmiany chorobowe występują też na innych częściach ciała.

Objawy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry

Dla atopowego zapalenia skóry charakterystyczne są dwa objawy: objaw Dennie-Morgana, czyli powstanie fałdu skóry poniżej brzegu dolnej powieki, oraz objaw Hertoghe'a – kiedy przerzedza się zewnętrzna część brwi.


©Dessie/Fotolia
Styl życia
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne, ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie. Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może mieć podłoże genetyczne , ale mogą je powodować też np. kosmetyki czy alergie.   Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest wysypka, której zazwyczaj towarzyszy podrażnienie i łuszczenie się skóry. W ciężkich przypadkach na skórze mogą pojawić się pęcherze i nadżerki. Geny i alergia najczęstszymi powodami AZS u niemowląt Uwarunkowania genetyczne stanowią jeden z głównych powodów występowania atopowego zapalenia skóry u niemowląt . Dlatego też jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki chorób na tle alergicznym, niemowlę także jest na takie dolegliwości narażone. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka może być wynikiem nie tylko uwarunkowania genetycznego . Zachorować może także z powodu np. używania niewłaściwych kosmetyków do jego pielęgnacji czy podrażniającego proszku do prania ubranek. Także inne czynniki mogą wywołać AZS, m.in. kurz, wysoka temperatura, zbyt duża wilgoć, sierść, a nawet dym z papierosów . Skłonność do zachorowania mają dzieci cierpiące na różnego typu alergie. Również uczulenie na niektóre pokarmy sprzyja występowaniu atopowego zapalenia skóry u niemowlaka. Krosty, złuszczanie i swędzenie – objawy AZS u niemowlaka W atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka bardzo ważne są zachowanie higieny i odpowiednia pielęgnacja. Na skórze pojawiają się krosty , naskórek w tych miejscach się złuszcza i odpada, a czasem robią się pęcherze z sączącym się z nich płynem albo nadżerki. Uszkodzona, odłażąca skóra swędzi, dlatego małe dziecko drapie się, sprawiając sobie tym samym ból . Przeważnie atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się na głowie – na twarzy, we włosach i przy uszach. Gdy choroba ma ostry przebieg, zmiany...

Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle
Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?
Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami. Czym jest AZS? Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę. Wygląd skóry atopowej Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry,...

czerwone plamy na ciele
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny czerwonych plam na ciele: trądzik różowaty, alergia, AZS i łuszczyca
Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.

Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.   Czerwone plamy na ciele występują częściej u osób, które mają płytko unaczynioną skórę. Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na twarzy Przyczyny czerwonych plam na twarzy mogą być banalne i niegroźne, choć jest to reakcja organizmu na pewien anormalny stan. Najczęściej czerwone plamy są wynikiem przegrzania organizmu, silnych emocji lub alergii. Po kontakcie z alergenem pierwszą reakcją organizmu zwykle są czerwone plamy na ciele, a szczególnie na twarzy i dekolcie. Leczenie wymaga zażycia leków antyalergicznych i unikania kontaktu z alergenami. Cera naczynkowa a czerwone plamy na skórze Emocje, wysoka temperatura powietrza, sauna, drażniące kosmetyki, silny wiatr czy pikantne posiłki lub alkohol mogą powodować silne zaczerwienienie twarzy u osób z cerą naczyniową. Płytko unaczyniona cera reaguje czerwonymi plamami nawet na słabe bodźce. By uniknąć czerwonych przebarwień na twarzy w postaci plam czy pajączków, skórę trzeba pielęgnować kosmetykami do cery naczynkowej , a niekiedy poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. W ciężkich przypadkach konieczne może być laserowe zamknięcie naczynek . Należy też wyeliminować czynniki drażniące. Trądzik różowaty a czerwone plamy Powstający na cerze płytko unaczynionej pozbawionej prawidłowej pielęgnacji trądzik różowaty objawia się czerwonymi plamami na twarzy i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Niewłaściwa pielęgnacja i wystawianie się na działanie czynników drażniących w trądziku różowatym skutkuje czerwonymi...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak