szary i rudy kot leżące razem na posłaniu
© Syda Productions/Adobe Stock
Styl życia

Jak sprawić, żeby kot się polubiły? Jak wprowadzić do domu nowego kota?

Koty, pomimo tego, że z natury są raczej towarzyskie wobec ludzi, często miewają problemy z zaakceptowaniem innych przedstawicieli swojego gatunku. Sprawdź, co zrobić, aby dwa koty żyjące pod jednym dachem, polubiły się.

Koty, pomimo tego, że z natury są raczej towarzyskie wobec ludzi, często miewają problemy z zaakceptowaniem innych przedstawicieli swojego gatunku. Sprawdź, co zrobić, aby dwa koty żyjące pod jednym dachem, polubiły się.

 

Chociaż zdarza się, że dwa nieznane sobie wcześniej koty z miejsca zostają najlepszymi przyjaciółmi, sytuacje te należą do zdecydowanej rzadkości. Aby dwa koty zaczęły się lubić, lub chociażby tolerować, potrzeba sporo czasu i cierpliwości. Zbyt szybkie lub zbyt nachalne zachęcanie zwierząt do przebywania w swoim towarzystwie, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Kasia gotuje z Polki.pl: babka-zebra na Boże Narodzenie

Jak wprowadzić nowego kota do domu?

Istnieją dwie możliwości na przeprowadzenie tak zwanego dokacania:

1. Przyniesienie nowego pupila do domu i pozostawienie spraw samym sobie. Ignorowanie bójek, krzyków i warczenia z nadzieją, że zaczną tracić one na sile.

2. Stopniowe zapoznawanie kotów ze sobą i ograniczanie ich kontaktów, dopóki nie zaczną się wzajemnie akceptować.

Oczywiście znacznie lepszym wyjściem jest opcja numer 2. Pozostawienie kotów samym sobie, z nadzieją na to, że jakoś się w końcu dogadają, może na zawsze przekreślić szansę na przyjaźń między nimi.

Stopniowa aklimatyzacja – jak ją przeprowadzić?

  • Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że koty to zwierzęta mocno terytorialne. Po przywiezieniu nowego pupila domu warto zapewnić mu spokojne miejsce, do którego drugi kot nie będzie miał dostępu – może to być zamykany pokój, ostatecznie kuchnia lub łazienka.
  • Przez pewien czas nie pokazuj sobie kotów – pozwól na to, by zapoznały się „przez drzwi”. Obydwa powinny wykazywać ciekawość i powoli zaznajamiać się ze swoimi zapachami i odgłosami.
  • Gdy żaden z kotów nie będzie wykazywał już stresu związanego z nową sytuacją, możesz pozwolić im na nawiązanie kontaktu wzrokowego. Początkowo warto zorganizować to tak, by zwierzęta jedynie się widziały, ale nie mogły do siebie podejść (np. przez lekko uchylone drzwi).
  • Kiedy koty przywykną do swojego widoku, możesz pozwolić im na pełen kontakt. Możesz wypuszczać nowego kota z zamkniętego pomieszczenia na określony czas. Staraj się, aby wszystkie kontakty kotów odbywały się pod nadzorem.
  • Przygotuj się na to, że raczej nie obędzie się bez bójek – to całkowicie normalne. Ważne, aby nie wtrącać się w kocie porachunki, o ile sytuacja tego bezwzględnie nie wymaga (np. gdy bójka staje się bardzo brutalna).
  • Ile będzie trwało pełne zaaklimatyzowanie się kotów? Niestety, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od charakteru zwierzaków. W związku z tym czas ten może wynieść od jednego do nawet kilkunastu tygodni.

©kulkann/Fotolia
Styl życia
Wścieklizna u kota – objawy, przyczyny i postępowanie
Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.

Objawy wścieklizny u kota to przede wszystkim brak apetytu, kłapanie zębami, agresywne zachowanie oraz ślinotok. W przypadku wystąpienia tych symptomów niemożliwe jest leczenie i konieczne niestety będzie uśpienie pupila. Nie wynaleziono jeszcze lekarstwa na wściekliznę u zwierząt. Na zarażenie szczególnie narażone są koty wychodzące.   Bardzo charakterystyczne w przypadku zakażenia wirusem wścieklizny jest zjadanie przez zwierzę przedmiotów niejadalnych. W Polsce szczepienie kotów przeciwko tej chorobie nie jest obowiązkowe. W jaki sposób dochodzi do zarażenia wścieklizną u kota Do zakażenia może dojść w różnych okolicznościach. Kot został pogryziony przez inne zwierzęta (szczególnie dzikie, np. lisy). Mamy podejrzenie, że kot zjadł nietoperza, szczura, mysz lub innego gryzonia (na wściekliznę chorują wszystkie ssaki – ptaki, gady i ryby są bezpieczne). Kot często wychodzi na zewnątrz i porusza się po obszarze usytuowanym blisko lasu lub miejsca, do którego przychodzą dzikie zwierzęta.   Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu zwierzęcia, do czasu pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć od 10 dni, do a nawet 2 lat . Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka (szczepienia) i obserwowanie pupila. Objawy wścieklizny u kota Wściekliznę dzieli się (ze względu na intensywność objawów) na gwałtowną i spokojną.   Objawy wścieklizny gwałtownej (agresywnej) – występującej najczęściej u kotów: niepokój, wzmocnione reakcje na bodźce, podwyższona ciepłota ciała, agresywne zachowanie – najpierw w stosunku do obcych, później także do domowników, „dzikie” spojrzenie, brak apetytu lub spaczenie apetytu, jedzenie niejadalnych przedmiotów , np....

Kot podczas kąpieli.
©kozorog/Fotolia.com
Styl życia
Kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji kotów: szampon, odżywka, olejek, płyn i żel. Jak zrobić domowy szampon dla kota
Koty należy pielęgnować kosmetykami, dostępnymi w sklepach zoologicznych, drogeriach i internecie. Oprócz podstawowych, można również kupić preparaty specjalistyczne, na przykład do długiej i krótkiej sierści, hypoalergiczne lub przeciw pchłom. W domu warto samodzielnie przygotować szampon dla kota.

Koty należy pielęgnować kosmetykami, dostępnymi w sklepach zoologicznych, drogeriach i internecie. Oprócz podstawowych, można również kupić preparaty specjalistyczne, na przykład do długiej i krótkiej sierści, hypoalergiczne lub przeciw pchłom. W domu warto samodzielnie przygotować szampon dla kota.   Koty należą do jednych z najczystszych zwierząt na świecie . Potrafią myć się językiem nawet kilka razy dziennie, dzięki czemu usuwają z sierści tłuszcz, kurz, brud i drobnoustroje. Jakie kosmetyki dla kota wybrać? Podczas pielęgnacji kotów należy używać kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla nich. Takie środki zawierają substancje odpowiednie dla skóry zwierząt oraz zapewniają właściwy odczyn pH. W skład preparatów najczęściej wchodzą delikatne środki myjące, aromaty, olejki , witaminy, a także substancje o działaniu przeciwzapalnym, regenerującym i bakteriobójczym. Kocie kosmetyki są dostępne w sklepach zoologicznych, drogeriach, hipermarketach oraz na aukcjach internetowych. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Właściciel kota powinien zaopatrzyć się w: szampon do mycia sierści (usuwa brud, kurz, tłuszcz i drobnoustroje), odżywkę do nawilżania futra (ułatwia rozczesywanie), olejek do natłuszczania sierści (poprawia jej wygląd), płyn do czyszczenia uszu i zębów, żel do pielęgnacji oczu.   Co ważne, do kąpania kota nie należy używać kosmetyków dla ludzi oraz innych zwierząt (na przykład psów). Tego typu produkty mają różny odczyn pH, wiec mogą podrażnić skórę pupila. Specjalistyczne kosmetyki: dla kotów długowłosych, hypoalergiczne oraz przeciw pchłom Niektóre koty wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Zwierzęta długowłose (na przykład persy) potrzebują szamponu, który...

Leżący kot, który jest czesany przez człowieka.
©Konstantin Aksenov/fotolia
Styl życia
Najważniejsze zasady pielęgnacji kota: czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, kąpiel
Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.

Pielęgnacja kota obejmuje obcinanie pazurów, czesanie i ewentualną kąpiel. Do tego należy czyścić uszy i dbać o oczy zwierzęcia.   Przedmioty potrzebne do pielęgnacji kota Do pielęgnacji każdego mruczka będą potrzebne: gęsty grzebień, w przypadku kota długowłosego - rzadki grzebień do wyczesywania poplątanego futra, cążki do obcinania pazurów, waciki do przemywania oczu, patyczki do czyszczenia uszu, preparat przeciw pchłom, ewentualnie szampon dla zwierząt i ręcznik do osuszania kota. Pielęgnacja kocich pazurów Zapewnij swojemu kotu drapak, aby na bieżąco mógł ścierać swoje pazury. Oprócz tego zwierzęciu regularnie skracaj pazury . Aby to zrobić, należy unieruchomić kota i wysunąć mu pazur przez naciśnięcie na dół i górę palca. Obetnij białą/przezroczystą część paznokcia. Uważaj na różową część pazura. To żywa, ukrwiona i unerwiona tkanka, która będzie krwawić po przecięciu.   Przyzwyczajaj kota do obcinania pazurków już od małego . Zwierzęta nie lubią tego momentu pielęgnacji, dlatego dobrze jest je oswoić jak najszybciej. Przed pierwszym obcięciem pazurów warto zobaczyć, jak robi to osoba doświadczona, np. lekarz weterynarii. Pielęgnacja oczu u kota Sprawdzaj codziennie lub co kilka dni, jak wyglądają kocie oczy. Zwróć uwagę na obecność wydzieliny – jeśli ją zauważysz, usuń ją wacikiem zwilżonym ciepłą wodą, solą fizjologiczną bądź herbatą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, łzawienia bądź dużej ilości wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czyszczenie uszu u kota Uszy możesz wyczyścić kotu , kiedy zauważysz dużą ilość woskowiny w ich wnętrzu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ możesz zwiększyć produkcję wydzieliny.  ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik