kot gryzący rękę właściciela
© Luis Echeverri Urrea/Adobe Stock
Styl życia

Jak się objawia choroba kociego pazura? Jakie badania wykonać?

Jedną z chorób odzwierzęcych przenoszonych niekiedy przez koty jest tak zwana choroba kociego pazura, czyli bartoneloza. Człowiek może się nią zarazić, kiedy zostanie zadrapany bądź ugryziony przez zwierzę będące nosicielem choroby (najczęściej są to młode koty). Zespół kociego pazura zaliczany jest do łagodniejszych chorób odzwierzęcych, jednak w niektórych przypadkach może być niebezpieczny. Przypadłość ta została opisana po raz pierwszy przez Henriego Parinauda w 1889 roku.

Jedną z chorób odzwierzęcych przenoszonych niekiedy przez koty jest tak zwana choroba kociego pazura, czyli bartoneloza. Człowiek może się nią zarazić, kiedy zostanie zadrapany bądź ugryziony przez zwierzę będące nosicielem choroby (najczęściej są to młode koty). Zespół kociego pazura zaliczany jest do łagodniejszych chorób odzwierzęcych, jednak w niektórych przypadkach może być niebezpieczny. Przypadłość ta została opisana po raz pierwszy przez Henriego Parinauda w 1889 roku.

 

Z chorobą kociego pazura mają do czynienia osoby z całego świata. Częściej jednak pojawia się ona w ciepłym i wilgotnym klimacie. W Polsce, kraju o umiarkowanym klimacie, choroba kociego pazura najczęściej daje o sobie znać zimą i jesienią. Przypadki zakażenia rozpoznawane są w okresie od września do stycznia. Warto wiedzieć, że koty nawet bez objawów choroby mogą być nosicielami bakterii, które ją wywołują. Na koty natomiast bakterie przenoszone są przez pchły. Najczęściej choroba kociego pazura rozpoznawana jest u dzieci w wieku do piętnastu lat.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z rosą

Choroba kociego pazura - objawy

Wiedząc już, co to jest choroba kociego pazura, warto też poznać jej przebieg. Początkowo przypadłość ta może być bezobjawowa lub objawiać się jedynie w miejscu zadrapania czy ugryzienia. Na ciele może pojawić się wówczas grudka zapalna z miejscowym zaczerwienieniem. Zmiana skórna najczęściej utrzymuje się od jednego do ośmiu dni. W niektórych przypadkach dochodzi też do powiększenia węzłów chłonnych, które mogą zajść ropą. Objawy choroby kociego pazura to także gorączka czy powiększenie śledziony i wątroby. Ponadto mogą pojawić się bóle pleców, podbrzusza i głowy, a także zmęczenie.

Powikłania choroby kociego pazura

W większości przypadków syndrom kociego pazura nie wymaga leczenia, a jego objawy znikają w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy. Zdarza się jednak, że zakażony może potrzebować pomocy medycznej. Jeśli na skutek choroby kociego pazura dojdzie do zropienia i powstania przetoki, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Wśród powikłań narządowych wymienia się natomiast zajęcie oka, czyli zespół Parinauda, będący najczęściej spotykaną postacią atypową zespołu kociego pazura. Ponadto może także dojść do zajęcia siatkówki, prowadzącego do zapalenia mózgu i ślepoty.

Choroba kociego pazura – leczenie

Zespół kociego pazura to choroba, która zwykle ma łagodny przebieg i mija w ciągu dziesięciu dni. Nawet jeśli dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych, wracają one zwykle do swojego naturalnego rozmiaru w sposób samoistny. W przypadku ostrzejszego przebiegu choroby wymagane jest podanie pacjentowi antybiotyku. Azytromycyna pomaga zwalczać drobnoustroje odpowiadające za chorobę kociego pazura.

Choroba kociego pazura – diagnostyka

Do rozpoznania u pacjenta choroby kociego pazura najczęściej skłania wcześniejszy kontakt zakażonego z młodymi kotami. Podczas wywiadu lekarz ogląda węzły chłonne. Pomocne w rozpoznaniu choroby są badania serologiczne. Badania histopatologiczne węzłów chłonnych nie są raczej brane tu pod uwagę.

Choroba kociego pazura a ciąża

Choroba kociego pazura w ciąży nie powinna być powodem do zmartwień. Dotychczas odnotowano tylko nieliczne przypadki tego schorzenia u kobiet ciężarnych. Choroba nie wywarła jednak negatywnego wpływu na narodzone dzieci.

Choroba kociego pazura – jak się przed nią chronić?

Bartoneloza to jedna z chorób, którymi człowiek może zarazić się od swojego zwierzaka. Warto jednak wiedzieć, że jest wywoływana przez pchły. Bakterie powodujące chorobę mnożą się w przewodzie pokarmowym tych pasożytów. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z odchodami pcheł i kocimi pazurami, które mogą zostać nimi zanieczyszczone. Duża ilość pcheł wywołuje świąd, co zmusza kota do drapania. Odpowiedzialni opiekunowie kotów nie dopuszczają do sytuacji, w których zwierzak musi zmagać się z pasożytami zewnętrznymi czy wewnętrznymi, dlatego ryzyko zarażenia się od domowego pupila jest raczej niewielkie. W sytuacji, gdy znajdzie się potrzebującego pomocy młodego kotka, warto natomiast od razu udać się z nim do lekarza weterynarii, który przebada zwierzaka i w razie potrzeby zaaplikuje odpowiednie preparaty. Warto też pilnować, by najmłodsi nie głaskali przypadkowo napotkanych kotów, a w razie zadrapania trzeba odpowiednio zdezynfekować ranę.

weterynarz badająca szarego kota
© StockPhotoPro/Adobe Stock
Styl życia
Co to jest koci katar? Co robić, gdy kot kicha?
Koci katar, chociaż brzmi niewinnie, jest jedną z najpoważniejszych chorób wirusowych, jaka może dotknąć kota. W przypadku zauważenia jego objawów niezwykle ważna jest jak najszybsza konsultacja weterynaryjna.

Koci katar, chociaż brzmi niewinnie, jest jedną z najpoważniejszych chorób wirusowych, jaka może dotknąć kota. W przypadku zauważenia jego objawów niezwykle ważna jest jak najszybsza konsultacja weterynaryjna.   Pomimo tego, że przebieg kociego kataru może przypominać nieco niewinne przeziębienie, chorobę tę należy traktować bardzo poważnie. Domowe leczenie zwierzaka na niewiele się w tym przypadku zda, a nawet może mu zaszkodzić. Konieczne jest specjalistyczne leczenie w gabinecie weterynaryjnym – w przeciwnym wypadku koci katar może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Czym jest koci katar? Koci katar to inaczej wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Choroba może obejmować jamę nosową, oskrzela a nawet oczy kota. W zaawansowanych stadiach kociego kataru może dojść do nadkażenia bakteryjnego, którego skutkiem może być niebezpieczne dla życia zapalenie płuc. Innym powikłaniem choroby może być owrzodzenie rogówki, które często doprowadza do utraty wzroku przez zwierzę. Jakie są przyczyny kociego kataru? Podstawową przyczyną kociego kataru jest zarażenie wirusem FHV-1. Rzadziej przyczyną choroby jest wirus FCV-1. Niezależnie od rodzaju wirusa, który powoduje objawy choroby, jego obecność stwierdza się w wydzielinie z nosa, gardła oraz oczu kota. Znaleźć można go również w odchodach (moczu i kale) zwierzęcia.   Do zarażenia chorobą najczęściej dochodzi podczas kontaktu zdrowego zwierzęcia z chorym lub poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów (misek, legowiska, zabawek czy kuwety). Wirus może zostać przeniesiony na kota również za pośrednictwem człowieka, który miał kontakt ze zwierzęciem chorym.   Na koci katar najbardziej narażone są małe kocięta, których odporność nie jest do końca ukształtowana...

©Natalia Chircova/Fotolia
Styl życia
Toksokaroza, czyli choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Przyczyny, objawy i leczenie choroby odzwierzęcej
Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.

Choroby odzwierzęce mogą być przenoszone przez różne zwierzęta. Do jednej z najgroźniejszych zalicza się toksokarozę wywoływaną przez glistę psią lub kocią. Człowiek zaraża się pasożytem drogą pokarmową.   Toksokaroza jest odzwierzęcą chorobą pasożytniczą , na którą przede wszystkim narażone są dzieci . Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową, a następie wraz z krwią wędrują do innych narządów: wątroby, płuc, oka, układu nerwowego, a także do mięśnia sercowego. Toksokaroza – co to za choroba? Toksokaroza zaliczana jest do pasożytniczych chorób odzwierzęcych, określanych również mianem zoonoz . Jest wywoływana przez larwy nicieni jelitowych – Toxocara. Są to najczęstsze pasożyty (glisty) atakujące psy oraz koty (stąd ich nazwy: glista psia i glista kocia). Zwierzę wydala bytujące w jego przewodzie pokarmowym nicienie, które tym sposobem przedostają się do środowiska przyrodniczego. Do inwazji pasożyta na człowieka dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności jajami nicienia. Dzieci często zarażają się chorobą w konsekwencji zabrudzenia rąk jajami pasożyta (na przykład po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, na podwórku) i dotykania nimi ust lub jedzenia. Objawy toksokarozy Jaja nicienia przez jamę ustną dostają się do przewodu pokarmowego człowieka, w którym wylęgają się larwy pasożyta . Kolejnym etapem jest przemieszczenie się nicieni wraz z krwią do wątroby, w której pozostają. Jednakże część pasożytów może dalej wędrować umiejscawiając się w płucach lub w ośrodkowym układzie nerwowym, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych lub na dnie oka. Objawy toksokarozy są zależne od miejsca lokalizacji pasożytów, ze względu na którą wyróżnia się cztery postaci choroby:...

©ajlatan/Fotolia
Styl życia
Zapalenie gardła i migdałków, czyli angina. Czy można się nią zarazić od osoby chorej?
Angina należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Można się nią zarazić od osoby chorej, która kaszle w obecności ludzi zdrowych. Objawia się silnym bólem gardła i podwyższoną temperaturą ciała. Anginę leczy się antybiotykami.

Angina należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Można się nią zarazić od osoby chorej, która kaszle w obecności ludzi zdrowych. Objawia się silnym bólem gardła i podwyższoną temperaturą ciała. Anginę leczy się antybiotykami. Angina jest chorobą dróg oddechowych, najczęściej wywoływaną przez bakterie – paciorkowce. Początkowo wywołuje łagodne objawy : katar, gorączkę i ból gardła, z czasem ból narasta i mocno powiększają się migdałki. Anginy nie wolno lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań , na przykład zapalenia ucha środkowego lub ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Angina jest chorobą, którą można się zarazić Angina należy do chorób zakaźnych, co oznacza, że jest zaraźliwa. Paciorkowce, które wywołują chorobę mogą przenosić się na inne osoby drogą kropelkową . Oznacza to, że anginą można zarazić się od chorego człowieka, gdy kasze lub kicha w obecności osób zdrowych. Zdarzają się przypadki zachorowania na anginę przy używaniu tych samych sztućców lub szklanek co osoba chora. Dzieci przenoszą sobie wzajemnie chorobę całując się, na przykład w trakcie zabawy w przedszkolu . Objawy anginy uwidaczniają się najczęściej po 2-5 dniach od kontaktu z osobą chorą. Osoba chora przestaje być zagrożeniem dla otoczenia i staje się niezaraźliwa po 25 godzinach od przyjęcia antybiotyku. Autozakażenie anginą – na czym polega? Bakterie odpowiedzialne za wywoływanie anginy mogą zaatakować organizm człowieka i trwać w nim w stanie uśpienia. Ich aktywację powodują: nadmierny stres , przemęczenie oraz choroby przewlekłe. Wówczas dochodzi do spadku odporności organizmu i jego osłabienia, w konsekwencji czego bakterie namnażają się i wywołują anginę. Taki proces rozwoju choroby nazywa się autozakażeniem....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik