Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Złota biżuteria
Pixabay/weinstock/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Domowe sposoby na czyszczenie złota: płyn do mycia naczyń, soda i sól

Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.

Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.

 

Złoto to metal szlachetny, który warto pielęgnować co dwa tygodnie. Jeżeli lubimy nosić złotą biżuterię, to czyśćmy ją częściej w związku z nadmierną eksploatacją. Niestety złoto ulega reakcjom chemicznym z powietrzem czy z innymi metalami szlachetnymi. Dlatego szybko matowieje i pojawiają się na jego powierzchni czerwone plamki (powstawanie rdzy) czy zielone, które są wynikiem kontaktu z miedzią. Jak wyczyścić złoto:

 

1. Mydłem – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami mydła w płynie pomoże ci usunąć lekki nalot (brud, tłuszcz) na biżuterii.

 

2. Płynem do mycia naczyń – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń usunie zabrudzenia, a gdy dodasz do roztworu odrobinę sody oczyszczonej – nadasz dodatkowo blask złotym dekoracjom.

 

3. Roztworem solnym – jeżeli masz do czynienia z rdzą na złotych elementach czy biżuterii, włóż je do letniej wody (ok. 0,5 l) z łyżką soli na 15 minut.

 

4. Kwaskiem cytrynowym – jeżeli na złocie pojawiła się zielona plamka, powinniśmy sięgnąć po łyżkę kwasku cytrynowego. Moczenie w letniej wodzie (ok. 0,5 l) z tym składnikiem usunie naleciałości i przywróci blask.

 

Gdy zakończymy moczyć złoto w roztworze solnym lub wodzie z kwaskiem cytrynowym, powinniśmy dokładnie je umyć pod bieżącą wodą z odrobiną mydła i osuszyć. Gdyby osad na biżuterii nie schodził, możemy sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie pocierać nią złotą powierzchnię. Nie należy używać szczoteczek o twardym włosiu, bo doprowadzimy tylko do powstania rys. Nie możemy moczyć w żadnym roztworze biżuterii, do której zamocowane są dodatki w postaci kamieni czy pereł. W takim przypadku pomocna okaże się tylko woda z mydłem lub z płynem do mycia naczyń.

Skorzystaj z Obi promocje i zakup środki, które skutecznie wyczyszczą Twoje złoto.

Należy dbać o częste polerowanie złota, ponieważ szybko traci ono swój blask. Aby odzyskać połysk na jego powierzchni należy po prostu pocierać go bawełnianą, miękką szmatką co tydzień.  

kobieta myje piekarnik
©Budimir Jevtic/fotolia
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika.

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika. Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem Jeśli piekarnik ma funkcję termoobiegu, bardzo ułatwi to czyszczenie urządzenia. Nie trzeba szorować zaschniętego brudu ani używać mocnych, chemicznych środków do mycia. Zatem jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę, dodać sok z połowy cytryny i włączyć piekarnik na 170°C i funkcję termoobieg . Woda podgrzeje się na tyle, że zacznie parować, a dzięki dodatkowej funkcji pieca będzie krążyła wewnątrz i dotrze we wszystkie zakamarki. Ta metoda jest bardzo skuteczna zwłaszcza wobec zaschniętego brudu. Po wyłączeniu piekarnika wystarczy czystą ścierką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń wytrzeć czyszczoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, można użyć silniejszego środka albo domowej mikstury do czyszczenia. Jak wyczyścić piekarnik z lekkich zabrudzeń? Po każdym użyciu piekarnik powinien zostać umyty wodą z octem w proporcjach pól na pół. Jest to metoda ekologiczna i całkowicie bezpieczna, nie uszkadza piekarnika. Należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę w roztworze i wytrzeć dokładnie wnętrze piekarnika, a następnie przetrzeć samą wodą i wytrzeć do sucha. Czyszczenie piekarnika z większego brudu Jeśli woda z octem i odmaczanie przy pomocy termoobiegu nie skutkują, konieczne będzie sporządzenie pasty z wody, sody i płynu do naczyń. Pastę przygotowuje się w proporcjach: ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do naczyń. Jak wyczyścić piekarnik taką...

bandaże i opatrunki
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak usunąć plamy z krwi za pomocą soli, sody lub krochmalu?
Wybór sposobu do usunięcia plamy z krwi zależy od materiału, na którym się ona znajduje. Aby nie odbarwić ubrania, trzeba sprawdzić oznaczenia na metce.

Wybór sposobu do usunięcia plamy z krwi zależy od materiału, na którym się ona znajduje. Aby nie odbarwić ubrania, trzeba sprawdzić oznaczenia na metce. Zimna woda Najłatwiej usunąć świeżą plamę z krwi, wówczas trzeba ją zmyć zimną wodą, pocierając materiał delikatnie w miejscu zabrudzenia. Można dodatkowo użyć szarego mydła . Co ważne, do usuwania tego typu plam nie wolno stosować ciepłej i gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura sprawi, że plama utrwali się i będzie jeszcze trudniej ją usunąć.   Świeżą plamę z krwi trzeba posypać solą, pozostawić na godzinę, a potem zmyć zimną wodą. Następnie ubranie należy wyprać w pralce z użyciem proszku. Soda oczyszczona Soda jest równie skuteczna jak sól. Poplamioną tkaninę można namoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie uprać w pralce. Amoniak W usuwaniu plam z krwi pomoże amoniak. Trzeba namoczyć ubranie w roztworze z litra wody i 2 łyżeczek amoniaku. W czasie namaczania plamę można pocierać. Na koniec tkaninę warto wypłukać w zimnej wodzie. Boraks Do kolorowych jedwabnych tkanin zaleca się stosowanie 10-procentowego roztworu boraksu z kilkoma kroplami amoniaku. Po spłukaniu plamy tą mieszaniną trzeba wyprać tkaninę w wodzie w mydłem. Alkohol Plamy z krwi można usunąć czystym alkoholem. Wystarczy zwilżyć plamę alkoholem, a po upływie godziny przetrzeć ściereczką nawilżoną wodą z dodatkiem polopiryny i octu. Następnie szybko wysuszyć. Kreda Do plam z krwi na tkaninach wełnianych należy użyć kredy szlamowanej. Kredę trzeba rozdrobnić z wodą i taką masę położyć na plamę na 2 godziny. Po tym czasie materiał należy oczyścić szczotką. Aspiryna Tabletkę aspiryny należy rozpuścić w odrobinie wody i taką miksturą zwilżyć plamę z krwi. Następnie bardzo szybko trzeba ją...

biżuteria ze sztucznego złota
©Faferek/fotolia
Fleszstyle
Domowe sposoby na czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej i perłowej
Czyszczenie sztucznej biżuterii powinno być delikatniejsze niż czyszczenie prawdziwej biżuterii. Należy unikać stosowania gruboziarnistych środków oraz szczotek, które mogą porysować biżuterię i zetrzeć z niej kolor. Po wyczyszczeniu sztucznej biżuterii należy zawinąć ją w chusteczkę higieniczną lub ręcznik kuchenny, aby całkowicie wyschła.

Czyszczenie sztucznej biżuterii powinno być delikatniejsze niż czyszczenie prawdziwej biżuterii. Należy unikać stosowania gruboziarnistych środków oraz szczotek, które mogą porysować biżuterię i zetrzeć z niej kolor. Po wyczyszczeniu sztucznej biżuterii należy zawinąć ją w chusteczkę higieniczną lub ręcznik kuchenny, aby całkowicie wyschła. Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej – sól, cytryna lub woda z mydłem Sztuczna biżuteria jest znacznie bardziej wrażliwa na uszkodzenia niż biżuteria z prawdziwego złota. Ze względu na cienką warstwę złota, którym jest pokryta, łatwo można pozbawić ją koloru i blasku. Czyszczenie sztucznej biżuterii pozłacanej polega na umyciu jej w letniej wodzie z odrobiną mydła lub przetarciu miękką bawełnianą lub flanelową ściereczką zmoczoną w roztworze soli kuchennej i soku z cytryny (pół łyżeczki soli na pół szklanki soku z cytryny) . Sztucznej biżuterii pozłacanej nie należy myć proszkiem do prania i czyścić szczotkami. Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej – sól i letnia woda Czyszczenie sztucznej biżuterii perłowej polega na umieszczeniu jej na kilka godzin (3-4) w misce w roztworem z letniej wody i soli kuchennej w proporcji łyżeczka soli na litr wody . Taki sposób czyszczenia sztucznej biżuterii należy powtarzać nie częściej niż dwa-trzy razy do roku. W przypadku sztucznej biżuterii perłowej nie zaleca się stosowania kwaśnych środków typu: sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub ocet , ponieważ mogą one rozpuścić tworzywo lub odbarwić perły.   Aby zapobiec ścieraniu się posrebrzanego lub pozłacanego koloru na sztucznej biżuterii można tuż po zakupie pomalować metalowe elementy bezbarwnym lakierem do paznokci . W ten sposób na dłuższy czas ochronimy biżuterię. Na trwałość koloru biżuterii wpływ ma także sposób jej przechowywania . Zamknięta w szkatułce biżuteria jest...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner