Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta z bólem brzucha
©sunnysky69/Fotolia
Styl życia

Nieżyt żołądkowo-jelitowy – jak rozpoznać?

Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Ostry nieżyt żołądka i jelit: ból brzucha, wymioty i biegunka

Dla nieżytu żołądkowo-jelitowego charakterystyczne są trzy objawy: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha (w okolicach żołądka), ale może wystąpić też w niższych partiach jamy brzusznej. Wymioty na początku zawierają treść pokarmową, ale im są częstsze, tym bardziej się rozrzedzają – stają się przezroczyste, żółte (tzw. wymiotowanie żółcią), a nawet krwiste. Wymioty z krwią świadczyć mogą o przewlekłym stanie zapalnym żołądka, któremu towarzyszy krwotoczne zapaleni błony śluzowej i wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Tak samo niepokojąca jest obecność krwi lub ropy w kale, nawet jeśli stolec nie ma wodnej konsystencji. Dolegliwością towarzyszącą biegunce jest pieczenie w okolicy odbytu.

Ostry nieżyt żołądka i jelit: inne objawy

Oprócz objawów charakterystycznych przy ostrym nieżycie żołądka i jelit występują zaburzenia łaknienia – chory traci apetyt i czuje się syty już po niewielkim posiłku. Nie toleruje laktozy, a sam zapach niektórych potraw może działać na niego odstręczająco i prowokować do wymiotów. Wśród dolegliwości jelitowych mogą pojawić się gazy i wzdęcia, a także głośna perystaltyka. Często z nieżytem żołądka i jelit współwystępują także bóle głowy i gorączka z dreszczami. Wówczas trzeba stale kontrolować temperaturę i w razie potrzeby zbijać ją lekami przeciwgorączkowymi. Przy ostrym nieżycie żołądka i jelit mogą pojawić się też objawy odwodnienia – suchość w ustach, wzdęty brzuch, przyspieszenie akcji serca, utrata elastyczności skóry, suchość gałek ocznych, bezmocz, a u dzieci – płacz „bez łez”. Taki stan chorego wymaga dożylnego uzupełnienia płynów w warunkach szpitalnych.

Przewlekły nieżyt żołądka i jelit: dolegliwości

O przewlekłym nieżycie żołądka, który zwykle jest wywołany czynnikami toksycznymi, świadczą nawracające krwiste biegunki i wymioty. Wraz z tą chorobą pojawia się także chroniczne zmęczenie, zaczyna spadać ciśnienie, a wzrastać tętno. Poza tym chory stopniowo traci masę ciała. Przewlekły nieżyt żołądka i jelit wymaga diagnostyki lekarskiej, a często także leczenia farmakologicznego. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta na łóżku z bólem brzucha
©conejota/Fotolia
Styl życia
Przewlekły nieżyt żołądka może rozwijać się bezobjawowo
Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą.

Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą. Objawy przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka ma zbliżone objawy do nieżytu ostrego – jest jednak łagodniejsze i mniej wyraźne. Do charakterystycznych objawów należą: bóle głodowe; bóle nocne; uczucie pełności w nadbrzuszu; bóle w dołku podsercowym – pojawiają się w ciągu kilku godzin po ostatnim posiłku; niestrawność, brak apetytu. Brak łaknienia może być spowodowany skojarzeniem z nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego po spożyciu posiłku – może spowodować całkowity brak zainteresowania jedzeniem.   W ostrym nieżycie żołądka, który może się przekształcić w przewlekły, objawami są: wymioty ; nudności; biegunki i/lub wodnisty stolec; krwotoki – podczas wymiotów; wzdęcia; uporczywe skurcze i bóle w podbrzuszu; nadżerki . Może się również zdarzyć, że przewlekły nieżyt żołądka przebiega całkowicie bezobjawowo.   Dlatego często pacjenci czasem dowiadują się o tym schorzeniu przypadkowo, podczas innych badań. Nie należy bagatelizować wyżej wymienionych objawów. Przyczyny przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka może być konsekwencją ostrego nieżytu żołądka, który nie był dostatecznie szybko zdiagnozowany i leczony . Oznacza to, że może być wynikać z: stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych; infekcji; niewłaściwej diety; stosowania używek – alkoholu, papierosów; uciążliwego refluksu . Nieżyt żołądka może być także wynikiem przewlekłego stresu, po prostu starzenia się organizmu lub, w przypadku zapalenia autoimmunologicznego,...

©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Jak leczyć przewlekłe zapalenie żołądka
Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.

Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.   Konsekwencje przewlekłego zapalenia żołądka są poważne: od powstawania nadżerek, przez zniekształcenie ścian żołądka do krwotoków i zaniku błony śluzowej. Diagnostyka w przewlekłym nieżycie żołądka Z zapaleniem żołądka należy udać się do internisty lub gastroenterologa. Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę wykonuje się: gastroskopię , pH-metrię (rejestruje zmiany odczynu pH), posiew bakteryjny z wycinka błony śluzowej żołądka, morfologię krwi obwodowej, badania biochemiczne. Podstawą jest wywiad lekarski dotyczący także innych chorób, które towarzyszą zgłaszanym objawom. Jak leczyć przewlekły nieżyt żołądka? Podczas gdy rozpoznanie choroby powinien przeprowadzić internista lub gastroenterolog, to leczenie może być już prowadzone przez lekarza rodzinnego.   W przewlekłym zapaleniu żołądka można mówić o dwóch rodzajach leczenia: przyczynowego – polegającego na wyeliminowaniu źródła choroby, np. bakterii; zachowawczego – będącego uzupełnieniem dla leczenia podstawowej choroby, która wywołuje objawy. W leczeniu przyczynowym stosuje się leczenie przeciwbakteryjne skierowane przeciwko zakażenia Helicobacter pylorii, czyli bakterii, która odpowiada za 90% przypadków zapalenia żołądka, a także antybiotykoterapię. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki: zobojętniające – czyli związki glinu, magnezu, kwas alginowy, które osłaniają błonę śluzową i zobojętniają kwas solny; hamujące wydzielanie kwasu solnego – czyli inhibitory pompy protonowej i blokery receptorów dla histaminy 2;...

lekarz badający kobietę
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Sposoby na nieżyt żołądka i jelit – dieta, nawadnianie i farmakologia
Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi.

Leczenie nieżytu żołądka i jelit rzadko wymaga zażywania lekarstw. Przy „wirusówce” wystarczą odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu. Takie metody nie wyleczą jednak dolegliwości żołądkowo-jelitowych o podłożu bakteryjnym, ani – tym bardziej – zatrucia substancjami toksycznymi. Nawadnianie organizmu podczas zatrucia Leczenie nieżytu żołądka i jelit nie może się odbywać bez intensywnego nawadniania, gdyż podczas biegunki i wymiotów organizm traci bardzo dużo płynów, za pośrednictwem których wydala toksyny z organizmu. Jeśli chory nie będzie systematycznie przyjmował płynów, może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest obojętny rodzaj wypijanego napoju. Najbezpieczniej pić niegazowaną wodę mineralną lub dostępne w aptece płyny nawadniające. Niewskazane są soki przecierowe i napoje gazowane, które mogą nasilić biegunkę i wymioty . Dziecku można podawać zwykłą herbatę, herbatkę rumiankową lub wodę z niewielką ilością soku. Warto też pamiętać, że podczas nieżytu żołądka i jelit może wystąpić nietolerancja laktozy. Dieta w nieżycie żołądka i jelit Nieżyt żołądka i jelit odbiera apetyt, ale nie można całkowicie rezygnować z jedzenia. W czasie choroby trzeba zmienić dietę na lekkostrawną, zwiększyć liczbę spożywanych posiłków (do 5–6 w ciągu dnia) i zmniejszyć ich obfitość. Nie ma konieczności ograniczania się do sucharków – mogą je zastąpić lekkie zupy (bez śmietany), kleiki lub warzywa gotowane na parze. Najważniejsze, by wystrzegać się potraw tłustych i smażonych, bo mogą one zaostrzyć objawy choroby . W miarę ustępowania dolegliwości można wzbogacać dietę, ale musi się to odbywać stopniowo. Kiedy przejdą uporczywe mdłości, warto sięgnąć po naturalne produkty przeciwbiegunkowe – czekoladę, kakao, jagody, aronię, galaretkę i mocną herbatę. Czy grypę...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner