©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Jak leczyć przewlekłe zapalenie żołądka

Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.

Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.

 

Konsekwencje przewlekłego zapalenia żołądka są poważne: od powstawania nadżerek, przez zniekształcenie ścian żołądka do krwotoków i zaniku błony śluzowej.

Diagnostyka w przewlekłym nieżycie żołądka

Z zapaleniem żołądka należy udać się do internisty lub gastroenterologa. Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę wykonuje się:

  • gastroskopię,
  • pH-metrię (rejestruje zmiany odczynu pH),
  • posiew bakteryjny z wycinka błony śluzowej żołądka,
  • morfologię krwi obwodowej,
  • badania biochemiczne.

Podstawą jest wywiad lekarski dotyczący także innych chorób, które towarzyszą zgłaszanym objawom.

Jak leczyć przewlekły nieżyt żołądka?

Podczas gdy rozpoznanie choroby powinien przeprowadzić internista lub gastroenterolog, to leczenie może być już prowadzone przez lekarza rodzinnego.

 

W przewlekłym zapaleniu żołądka można mówić o dwóch rodzajach leczenia:

  • przyczynowego – polegającego na wyeliminowaniu źródła choroby, np. bakterii;
  • zachowawczego – będącego uzupełnieniem dla leczenia podstawowej choroby, która wywołuje objawy.

W leczeniu przyczynowym stosuje się leczenie przeciwbakteryjne skierowane przeciwko zakażenia Helicobacter pylorii, czyli bakterii, która odpowiada za 90% przypadków zapalenia żołądka, a także antybiotykoterapię.

W leczeniu zachowawczym stosuje się leki:

  • zobojętniające – czyli związki glinu, magnezu, kwas alginowy, które osłaniają błonę śluzową i zobojętniają kwas solny;
  • hamujące wydzielanie kwasu solnego – czyli inhibitory pompy protonowej i blokery receptorów dla histaminy 2;
  • prokinetyczne – leki przyspieszające opróżnienie żołądka i pasażu jelitowego.

Profilaktyka zapalenia żołądka

Profilaktyka przewlekłego nieżytu żołądka opiera się na:

brzuch kobiety
©lucassg83/Fotolia
Styl życia
Ostry nieżyt żołądka – jak rozpoznać i leczyć
Nieżyt żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wśród przyczyn choroby wymienia się nadużywanie alkoholu, leków, długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych, np. aspiryny i ibuprofenu, leczenie otyłości zabiegami chirurgicznymi, stan zapalny żołądka po oparzeniach, zakażeniach, operacji. Ostry nieżyt żołądka jest najczęściej konsekwencją zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zwykle kilka dni. Po tym czasie ostry nieżyt żołądka może zamienić się w formę przewlekłą.

Nieżyt żołądka to stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wśród przyczyn choroby wymienia się nadużywanie alkoholu, leków, długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych, np. aspiryny i ibuprofenu, leczenie otyłości zabiegami chirurgicznymi, stan zapalny żołądka po oparzeniach, zakażeniach, operacji. Ostry nieżyt żołądka jest najczęściej konsekwencją zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zwykle kilka dni. Po tym czasie ostry nieżyt żołądka może zamienić się w formę przewlekłą. Ostry nieżyt żołądka - diagnoza Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad z osobą, u której podejrzewa nieżyt żołądka. Zazwyczaj pyta o rodzaj bólu (umiejscowienie), stopień nasilenia bólu, czas trwania objawów , a także zażywane leki , obciążenie chorobami, tryb życia. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zleca się zwykle wykonanie morfologii, badanie moczu, RTG jamy brzusznej i klatki piersiowej, EKG, badanie kału na krew utajoną, test na obecność Helicobacter pylori, endoskopię i badania biochemiczne. Ostry nieżyt żołądka – leczenie Jeśli lekarz wykryje obecność bakterii Helicobacter pylori, zleca zazwyczaj kurację antybiotykową. Jeżeli przyczyną ostrego nieżytu żołądka jest zażywanie leków przeciwzapalnych, najlepiej z nich zrezygnować. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, np. przy zwyrodnieniowej chorobie stawów, należy zastosować leki osłonowe. Przy autoimmunologicznym zapaleniu śluzówki należy zwiększyć ilość witaminy B12 w diecie. Czasami konieczne jest usunięcie całości lub fragmentu żołądka . W trakcie leczenia należy zmienić nawyki żywieniowe – zrezygnować zupełnie z kawy, alkoholu, papierosów, potraw smażonych, napojów gazowanych, jedzenia dużo a rzadko (np. dwa bardzo duże posiłki w ciągu dnia). Ból brzucha może pokrzyżować plany na cały dzień. Sprawdź,  jakie są przyczyny nieżytu żołądka i jelit . ...

kobieta z bólem brzucha
©sunnysky69/Fotolia
Styl życia
Nieżyt żołądkowo-jelitowy – jak rozpoznać?
Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale.

Objawy nieżytu żołądka i jelit mogą sugerować ostrą infekcję (wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą) lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Objawem odróżniającym jest krew pojawiająca się w treści pokarmowej i w kale. Ostry nieżyt żołądka i jelit: ból brzucha, wymioty i biegunka Dla nieżytu żołądkowo-jelitowego charakterystyczne są trzy objawy: ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ból najczęściej pojawia się w górnej części brzucha (w okolicach żołądka), ale może wystąpić też w niższych partiach jamy brzusznej. Wymioty na początku zawierają treść pokarmową, ale im są częstsze, tym bardziej się rozrzedzają – stają się przezroczyste, żółte (tzw. wymiotowanie żółcią), a nawet krwiste. Wymioty z krwią świadczyć mogą o przewlekłym stanie zapalnym żołądka , któremu towarzyszy krwotoczne zapaleni błony śluzowej i wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. Tak samo niepokojąca jest obecność krwi lub ropy w kale , nawet jeśli stolec nie ma wodnej konsystencji. Dolegliwością towarzyszącą biegunce jest pieczenie w okolicy odbytu. Ostry nieżyt żołądka i jelit: inne objawy Oprócz objawów charakterystycznych przy ostrym nieżycie żołądka i jelit występują zaburzenia łaknienia – chory traci apetyt i czuje się syty już po niewielkim posiłku. Nie toleruje laktozy, a sam zapach niektórych potraw może działać na niego odstręczająco i prowokować do wymiotów. Wśród dolegliwości jelitowych mogą pojawić się gazy i wzdęcia, a także głośna perystaltyka . Często z nieżytem żołądka i jelit współwystępują także bóle głowy i gorączka z dreszczami. Wówczas trzeba stale kontrolować temperaturę i w razie potrzeby zbijać ją lekami przeciwgorączkowymi. Przy ostrym nieżycie żołądka i jelit mogą pojawić się też objawy odwodnienia – suchość w ustach, wzdęty brzuch, przyspieszenie akcji serca, utrata elastyczności...

Kobieta na łóżku z bólem brzucha
©conejota/Fotolia
Styl życia
Przewlekły nieżyt żołądka może rozwijać się bezobjawowo
Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą.

Nieżyt żołądka jest wynikiem działania bakterii Helicobacter pylori. Schorzenie może mieć formę ostrą i przewlekłą. Ostra trwa najczęściej kilka dni, jednak może też przerodzić się w formę przewlekłą. Objawy przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka ma zbliżone objawy do nieżytu ostrego – jest jednak łagodniejsze i mniej wyraźne. Do charakterystycznych objawów należą: bóle głodowe; bóle nocne; uczucie pełności w nadbrzuszu; bóle w dołku podsercowym – pojawiają się w ciągu kilku godzin po ostatnim posiłku; niestrawność, brak apetytu. Brak łaknienia może być spowodowany skojarzeniem z nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego po spożyciu posiłku – może spowodować całkowity brak zainteresowania jedzeniem.   W ostrym nieżycie żołądka, który może się przekształcić w przewlekły, objawami są: wymioty ; nudności; biegunki i/lub wodnisty stolec; krwotoki – podczas wymiotów; wzdęcia; uporczywe skurcze i bóle w podbrzuszu; nadżerki . Może się również zdarzyć, że przewlekły nieżyt żołądka przebiega całkowicie bezobjawowo.   Dlatego często pacjenci czasem dowiadują się o tym schorzeniu przypadkowo, podczas innych badań. Nie należy bagatelizować wyżej wymienionych objawów. Przyczyny przewlekłego nieżytu żołądka Przewlekłe zapalenie żołądka może być konsekwencją ostrego nieżytu żołądka, który nie był dostatecznie szybko zdiagnozowany i leczony . Oznacza to, że może być wynikać z: stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych; infekcji; niewłaściwej diety; stosowania używek – alkoholu, papierosów; uciążliwego refluksu . Nieżyt żołądka może być także wynikiem przewlekłego stresu, po prostu starzenia się organizmu lub, w przypadku zapalenia autoimmunologicznego,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner