Młoda kobieta stoi przy recepcji w gabinecie ginekologicznym
©JackF/Fotolia
Styl życia

Badania profilaktyczne dla kobiet - jakie badania diagnostyczne powinna wykonywać każda kobieta?

Badania profilaktyczne dla kobiet - jakie badania diagnostyczne powinna wykonywać każda kobieta?

Regularne badania profilaktyczne są bardzo ważne i powinny być na stałe wpisane do kalendarza każdej kobiety. To szansa na wczesne wykrycie wielu poważnych chorób, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Rodzaj wykonywanych badań diagnostycznych zależny jest przede wszystkim od wieku - inna jest profilaktyka 20-latki, 40-latki czy 60-latki.

W zestawienie uwzględnione są badania, które powinna wykonywać każda kobieta, bez względu na stan zdrowia. Nawet u pozornie zdrowej osoby mogą niepostrzeżenie rozwijać się bardzo groźne choroby. Profilaktyka i badania diagnostyczne powinny być podstawą u świadomej i dbającej o siebie kobiety.

Badania profilaktyczne kobiet do 30 lat

Częste badania:

 • samobadanie piersi - jak najczęściej, minimum raz w miesiącu

Badania wykonywane raz do roku:

 • Badania ogólne: badanie krwi (morfologia, OB, glukoza), mocz ogólny
 • Cytologia i badanie ginekologiczne
 • Przegląd stomatologiczny
 • Ogólne badanie u internisty: ciśnienie tętnicze, waga

Badania wykonywane raz na kilka lat:

 • Rtg klatki piersiowej - raz na 5 lat
 • Badania krwi: tarczyca, lipogram - raz na 3-5 lat

Badania profilaktyczne kobiet po 30

Profilaktyka, która była wykonywana przed 30 rokiem życia. Dodatkowo wykonujemy takie badania diagnostyczne, takie jak:

 • USG piersi - raz na dwa lata
 • USG ginekologiczne i jamy brzusznej - raz na 5 lat
 • Kontrolne badanie wzroku - raz na 5 lat

Badania profilaktyczne kobiet po 40

Wszystkie badania wykonywane przed 40 rokiem życia nadal kontynuujemy. A dodatkowo przeprowadzamy:

 • USG piersi i mammografię - raz do roku
 • EKG - co 2-3 lata
 • Badanie kału - krew utajniona - raz na 2 lata
 • USG ginekologiczne - raz na 2 lata
 • Badanie okulistyczne - raz na 2 lata
 • Badania przesiewowe w kierunku tarczycy - raz na 3 lata
 • Endoskopię - raz na 5 lat
 • Badanie dermatologiczne - kontrola pieprzyków i znamion

Badania profilaktyczne kobiet po 50

Tak jak powyżej, wykonujemy wszystkie badania z grup: do 30 lat, od 30 i od 40 lat oraz szereg dodatkowych analiz. A dokładniej:

 • USG jamy brzusznej - raz do roku
 • EKG - raz do roku
 • Badanie okulistyczne - raz w roku
 • Badanie hormonów tarczy - co roku
 • Poziom hormonów płciowych we krwi - raz na 5 lat
 • Badanie densytometryczne - co 10 lat
Zobacz także
lekarze robiący badania

Badania na trzustkę: wskazania do wykonania profilu trzustkowego i interpretacja wyników

lekarz trzyma wyniki badań

Profilaktyka raka: interpretacja wyniku badania cytologicznego

Pielęgnacja cery po 50. roku życia - o czym należy pamiętać?

Cera dojrzała: jak pielęgnować i jakich kosmetyków używać do cery po 50. roku życia

 

urządzenie do USG
© zayacsk/Fotolia.com
Styl życia
Badania nadnerczy: kiedy wykonuje się USG i badanie hormonów nadnerczy
Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.

Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.   Najczęściej występujące choroby nadnerczy to guzki: łagodne przerosty, czynne hormonalnie gruczolaki i rzadziej nowotwory złośliwe. Korę nadnerczy mogą uszkodzić autoimmunologiczne procesy zapalne i przerzuty nowotworów. Za co odpowiadają nadnercza? Nadnercza należą do narządów parzystych – położone są nad obiema nerkami. Każde składa się z rdzenia i kory. Kora nadnerczy stymuluje wydzielanie hormonów sterydowych. Są to: aldosteron, kortyzol i w nieco mniejszym stopniu hormonów płciowych. Rdzeń nadnerczy jest odpowiedzialny za syntezę adrenaliny oraz noradrenaliny.   Hormony nadnerczy regulują: ciśnienie krwi, gospodarkę wodno-elektrolitową, metabolizm, pracę układu immunologicznego, poziom cukru we krwi. Choroby nadnerczy – objawy Objawy, które mogą wskazywać na choroby nadnerczy i wymagają dokładnych badań to: wysoki poziom cukru we krwi , wysokie ciśnienie tętnicze , źle reagujące na leczenie, zaburzenia pracy serca, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, np. niski poziom potasu we krwi i częste oddawanie moczu. Patologie nadnerczy często nie są rozpoznawane. Niektóre badania specjalistyczne w tym kierunku nie są powszechnie dostępne. Objawy chorób nadnerczy bywają nieswoiste i łatwo można je zbagatelizować bądź pomylić z mniej poważnymi schorzeniami. Hormonalne badania nadnerczy W diagnostyce chorób nadnerczy najczęściej oznacza się poziom kortyzolu w dobowej zbiórce moczu i surowicy krwi. Należy wykonać dobową zbiórkę moczu, ponieważ stężenie kortyzolu różni się w zależności od pory dnia....

Przyjmowanie leków
© Wolfgang Zwanzger/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie niedoczynności tarczycy: diagnozowanie, dawkowanie hormonów, badania kontrolne i efekty leczenia
Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.

Niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę, czyli niedoczynność tarczycy, to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego. Właściwie zdiagnozowana i systematycznie leczona preparatami zawierającymi hormony szybko przestaje dawać uciążliwe objawy.   Do objawów niedoczynności tarczycy należą między innymi suchość skóry , zmęczenie, senność, zachrypnięty głos, obrzęki twarzy i okolic szyi , obniżenie nastroju i depresja. Badania w celu wykrycia niedoczynności tarczycy Hormonalne badania diagnostyczne są podstawą w wykryciu niedoczynności tarczycy. Najpierw należy zbadać poziom tyreotropiny (TSH) , a następnie tyroksyny (FT4) i trójodotyroniny (FT3). Przy niedoczynności poziom hormonów może być zarówno obniżony, jak i zawyżony. Jest tak dlatego, ponieważ niedoczynność występuje w trzech różnych postaciach: pierwotnej, wtórnej,  trzeciorzędowej. Poziom hormonów uzależniony jest od typu niedoczynności.   Oprócz badań hormonalnych z krwi, lekarz może zlecić oznaczenie stężenia przeciwciał tarczycowych w surowicy oraz badanie USG tarczycy. W przypadku zaawansowanej niedoczynności, specjalista może również zalecić wykonanie USG jamy brzusznej oraz RTG i EKG klatki piersiowej . W ten sposób sprawdza się występowanie negatywnych skutków niedoczynności tarczycy, takich jak gromadzenie płynu w organizmie czy zbyt wolna czynność serca. Leczenie niedoczynności tarczycy: podawanie hormonów Po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy pacjent powinien poddać się leczeniu farmakologicznemu. Jeśli przyczyną choroby jest niedobór jodu, zaleca się zażywanie preparatów na bazie jodu w celu uzupełnienia poziomu tego pierwiastka. Zazwyczaj przyczyna leży jednak gdzie indziej, a jedynym...

biust kobiety
Pixabay/shevacreations/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Operacje biustu – przygotowanie i niezbędne badania
Operacja biustu wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed każdym zabiegiem modelowania piersi (np. mammoplastyką lub powiększaniem biustu) kobieta powinna przejść szereg badań kontrolnych m.in. USG piersi, morfologię krwi. Ważną kwestią jest szczepienie przeciwko WZW B. Istotną czynnością przed wykonaniem operacji piersi jest wyznaczenie przez chirurga miejsca przesunięcia brodawki i otoczki sutka.

Operacja biustu wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed każdym zabiegiem modelowania piersi (np. mammoplastyką lub powiększaniem biustu) kobieta powinna przejść szereg badań kontrolnych m.in. USG piersi, morfologię krwi. Ważną kwestią jest szczepienie przeciwko WZW B. Istotną czynnością przed wykonaniem operacji piersi jest wyznaczenie przez chirurga miejsca przesunięcia brodawki i otoczki sutka. RTG płuc, USG piersi, odczyn Biernackiego, czyli badania przed operacją biustu Przed operacją biustu przeprowadzany jest szereg badań takich jak: badanie krwi oraz oznaczenie grupy krwi, ocena układu krzepnięcia, kreatynina, odczyn Biernackiego, USG piersi, glikemia na czczo, badanie moczu, EKG, jonogram, RTG płuc, a także wykonywane jest szczepienie przeciw WZW B.   Siedem dni przed zabiegiem kobieta nie powinna zażywać leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny) ani medykamentów, które obniżają krzepliwość krwi. Wskazane jest przyjmowanie leków zwiększających krzepliwość i wzmacniających naczynia krwionośne (np. witamina C). Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne powinny odstawić je na 1-3 miesięcy przed operacją biustu. Około dwóch tygodni przed operacją piersi kobieta powinna przestać palić lub ograniczyć palenie papierosów . Sześć godzin przed operacją obowiązuje ścisły zakaz jedzenia i picia.   Przed operacją lekarz wyznacza miejsce przesunięcia brodawki i otoczki sutka. Wykonuje się to u kobiety siedzącej na krześle, z opuszczonymi wzdłuż ciała rękami. Miejsce przesunięcia brodawki wyznaczane jest w punkcie przejścia linii łączącej wgłębienie piersiowe i linii biegnącej przez środek obojczyka. Zwykle jest to połowa wysokości ramion. Otoczka brodawki znajduje się około 10-12 cm od środka klatki piersiowej i 20-22 cm od wgłębienia...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner