dziewczyny robią zdjęcie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Pokochanie siebie? Poznaj skuteczne metody

Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu.

Pokochanie siebie spowoduje, że będziesz szczęśliwy, będziesz mieć przyjaciół, udany związek i rodzinę. Niskie poczucie własnej wartości powoduje, że czujesz się gorszy od innych. Dlatego warto nauczyć się zdrowego egoizmu.

Metody na pokochanie siebie

1. Stop krytyce – jeśli chcesz pokochać samego siebie, pożegnaj się z krytyką. Ciągłe obwinianie siebie, samokrytyka i oskarżanie przynosi ból i powoduje, że masz niskie poczucie własnej wartości. Przestań się krytykować i nie zapominaj o tym, że nie jesteś winny niepowodzeniom, które stają ci na drodze. Powtarzaj sobie, że jesteś idealną osobą i nie ma takiej drugiej na świecie. Zacznij unikać ludzi, którzy często krytykują, mówią coś przykrego i narzekają na otaczający ich świat. Ogranicz kontakty z nimi do minimum.

2. Poznaj swoje zalety i wady – powinieneś zaakceptować siebie, takim jakim jesteś i zacząć myśleć o sobie pozytywnie. Jeśli nie akceptujesz swojego zachowania, postaraj się je zmienić. By tego dokonać, musisz być wobec siebie szczery i odnaleźć w sobie zalety, jak i wady. Najlepiej wypisz na kartce papieru swoje mocne strony, a kiedy już je poznasz nabierzesz pewności siebie i zmobilizujesz się do działania.

3. Chwal siebie – jeżeli chcesz pokochać samego siebie – chwal się i nabierz zaufania do swoich możliwości. Gdy zrobisz coś źle, czy popełnisz błąd, nie przejmuj się tym tylko idź dalej. Zacznij być dla siebie dobrym i otaczaj się przyjemnościami. Codziennie rano przyglądaj się sobie w lustrze, pochwal swój wygląd i praw sobie komplementy.

4. Znajdź zainteresowanie – znajdź hobby, które będzie sprawiało ci przyjemność. Nieważne czy to będzie nauka tańca, jazda konno, fitness, czy gry komputerowe. Ważne, byś odnalazł zajęcie, które lubisz i które doda ci pewności siebie. Dzięki temu poznasz nowych ludzi i zawrzesz nowe znajomości wśród osób o takich samych zainteresowaniach.

5. Wypisz osiągnięcia i cechy charakteru – wypisz na kartce papieru swoje pozytywne cechy charakteru i osiągnięcia. Wynotuj zarówno duże sukcesy, jak i drobiazgi, którymi możesz się pochwalić. Może to być zrobienie obiadu dla rodziny, ukończenie szkoły, studiów, czy zdanie egzaminu na prawo jazdy. Wypisz wszystkie dobre rzeczy, które osiągnąłeś. Teraz zastanów się, co było przyczyną dokonania tych wszystkich rzeczy i tak samo pomyśl o swojej przyszłości. Zastosuj to jako receptę na własne życie. 

Kobieta z balonami
Flickr/shira gal/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Pewność siebie – fundament satysfakcjonującego życia
Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie.

Brak pewności siebie czyli nieśmiałość czy wstydliwość. Nieważne jak ją nazwiemy, brak pewności siebie tak samo utrudni nam życie. Krok 1 – pozbądź się wstydu Pamiętaj, że wstyd jest potężną blokadą, która hamuje twórczość, przedsiębiorczość i rozwój. Wstydząc się – tracisz. Wycofujesz się z różnych aktywności, nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału. Na własne życzenie się ograniczasz i zawężasz pole działania. Uświadomienie sobie potężnej mocy własnego umysłu oraz tego, że jesteśmy reżyserami własnego życia to połowa sukcesu. Nie bój się, nie wstydź, żyj! Krok 2 – zaakceptuj siebie, zaakceptuj zmiany, zaakceptuj ryzyko W momencie, gdy zaakceptujesz siebie oraz zmiany, które chcesz wprowadzić w życie poczujesz jak wszelki opór i niechęć mijają. Wszystko dookoła zacznie się składać w harmonijną całość i współgrać z twoimi celami. Miłość do samego siebie to nie górnolotne frazesy, ale rzeczywista wartość, która daje siłę i energię do działania. Nie porównuj się z innymi, nie bądź dla siebie srogim sędzią, uśmiechnij się do odbicia w lustrze, tam siedzi człowiek, który tak samo, jak ty chce żeby wszystko się udało. Trzeba zaakceptować to, że możesz zostać wyśmiany, że możesz oblać się rumieńcem, że ktoś cię może odrzucić. Krok 3 – podnieś własną samoocenę Samoocena ściśle wiąże się z pewnością siebie. To jak o sobie myślisz, jak się oceniasz ma bezpośredni wpływ na to jakie skutki przynoszą twoje działania. Brak pewności siebie to uczucie, które wpływa na brak poczucia własnej wartości. Zastanów się czy przypadkiem twoje ruchy nie są ograniczone ponieważ paraliżuje cię strach przed oceną innych i obawiasz się ich opinii na swój temat? Pewność siebie jako emocja...

rozkojarzona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak pokonać uczucie nieśmiałości?
Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów.

Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów. Jak przestać być nieśmiałym? 1. Ustalenie sytuacji – pierwszą rzeczą przy pokonaniu nieśmiałości jest ustalenie, w jakich sytuacjach czujemy się nieśmiali. Niektóre osoby obawiają się komunikacji międzyludzkiej, a inne przemówień publicznych . Za to wśród grupy przyjaciół są duszą towarzystwa. Dlatego najważniejszą rzeczą podczas tego kroku jest ustalenie, w jakich sytuacjach i czego się obawiasz. Kiedy ustalisz konkretną przyczynę nieśmiałości, zastanów się jak możesz temu zaradzić.   2. Aktor – niestety, osoby nieśmiałe bardzo często przeżywają niepowodzenia społeczne i uważają, że są gorsze od innych. Nie zauważają mocnych stron, tylko skoncentrowane są na słabościach. Dlatego wyobraź sobie, że jesteś aktorem i odegraj rolę, która najbardziej peszy i wywołuje uczucie nieśmiałości . Im dłużej będziesz przedstawiał tę rolę, tym szybciej nauczysz się zapobiegać wstydowi. Dodatkowo zacznij na głos chwalić samego siebie i przekonuj o wartości jaką posiadasz. Przypomnij sobie sukcesy i mocne strony.   3. Przełamanie lodów – zacznij nawiązywać kontakt z sąsiadką, panią w sklepie, na spacerze w parku, czy ludźmi w autobusie. Zapytaj choćby o godzinę lub porozmawiaj o pogodzie. Kiedy zorientujesz się, że rozmowa z obcymi osobami nie wywołuje nieśmiałości, wykorzystaj to na spotkaniu towarzyskim . Podejdź do osoby, która stoi pod ścianą i rozpocznij z nią rozmowę.   4. Przygotuj materiały – jeśli masz wygłosić publiczne przemówienie zrób sobie notatki i czytaj je na głos stojąc przed...

szczęśliwa dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kompleksy. Metody by się ich pozbyć
Kompleksy są wstydliwym problemem wielu ludzi. Większość z nas znajduje w swoim wyglądzie coś, co się nam nie podoba. Prowadzi to do obniżenia nastroju i poczucia, że jest się gorszym od innych osób. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się kompleksów.

Kompleksy są wstydliwym problemem wielu ludzi. Większość z nas znajduje w swoim wyglądzie coś, co się nam nie podoba. Prowadzi to do obniżenia nastroju i poczucia, że jest się gorszym od innych osób. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się kompleksów. Metody na pozbycie się kompleksów 1. Odkryj kompleksy i nie patrz na innych – zastanów się nad swoimi kompleksami i pomyśl z czego one wynikają i z jakim wydarzeniem są związane. Nie zwracaj uwagi na opinie innych osób, tylko miej własne . Kiedy nie chcesz czegoś robić, nie zmuszaj się do tego. Nie warto przejmować się zdaniem innych.   2. Nie porównuj się do innych – najczęściej kompleksy związane są z wyglądem. Telewizja i internet pokazują gwiazdy o idealnym wizerunku, który tak naprawdę w dużej mierze jest zasługą przeróbek w programach graficznych. Niestety większość z nas uważa, że powinniśmy tak samo wyglądać, inaczej nie odnajdziemy prawdziwej miłości, czy dobrej pracy. Dlatego nie porównuj się do innych osób, tylko uznaj swoją urodę za idealną . Zaakceptuj siebie, takim jakim jesteś i przyjmij, że jesteś ideałem i że każdy chciałby tak wyglądać. Nabierz pewności siebie, a kompleksy z czasem znikną.   3. Spójrz na swoje zalety – zauważ swoje zalety i sukcesy. Weź kartkę papieru, długopis i wypisz wszystkie swoje zalety i osiągnięcia . Przeczytaj listę kilka razy i zacznij je w końcu doceniać. Uświadom sobie ile posiadasz cennych cech.   4. Pomyśl nad swoimi talentami – zastanów się jakie posiadasz talenty i wykorzystaj je. J eśli nie masz pojęcia jaki posiadasz talent, zacznij testować wszystko co sprawia ci radość i przyjemność , a przede wszystkim co budzi w tobie zainteresowanie. Jeżeli odkryjesz swoje pasje, odniesiesz sukces zawodowy i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner