Miś z sercem odwrócony tyłem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Pokonać lęk przed miłością

Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem.

Jeśli boisz się zaangażować uczuciowo, nie zbudujesz autentycznej intymnej relacji z drugą osobą. Lęk przed miłością można pokonać dzięki uwierzeniu w siebie i zauważeniu własnej wartości. Przede wszystkim jednak trzeba sobie uświadomić, że ma się problem.

Geneza lęku przed bliskością

Zaangażowania uczuciowego boją się przeważnie osoby z rodzin dysfunkcyjnych. W dzieciństwie ich potrzeby bliskości i czułości nie były zaspokajane, dlatego wolą nie budować żadnych relacji, unikając ryzyka rozczarowania i odrzucenia. Innym wariantem jest dorastanie „pod kloszem”. Osoby, które były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców, boją się w związku kontroli i swoistego ubezwłasnowolnienia. Czasem lęk przed miłością wynika po prostu ze złych dotychczasowych doświadczeń w relacjach z ludźmi – np. zranienie przed byłego partnera.

Krok pierwszy w walce z lękiem przed miłością – uświadom sobie, że masz problem

Najważniejsze, żebyś zdał sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak, jak być powinno. Przede wszystkim zauważ powielane schematy. Poznajesz kogoś, spotykacie się, w grę zaczynają wchodzić uczucia i wtedy ty zamykasz się i wycofujesz. To wpływ podświadomości. Dlatego istotne jest, żebyś w sytuacjach codziennych był w pełni świadomy, że taka postawa wynika z konkretnych powodów. Wówczas łatwiej będzie ci się przełamać i nie powtarzać złych zachowań. Pomocny w tym będzie udział w psychoterapii.

Krok drugi – uwierz w siebie i otwórz się na drugiego człowieka

Jeśli nie uwierzysz w siebie i nie zaczniesz zauważać własnej wartości – nie zbudujesz intymnej relacji z drugą osobą. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nikt nie jest doskonały. Zaakceptowanie swoich wad zmniejszy presję i oczekiwania wobec samego siebie w relacjach z innym człowiekiem. Musisz nauczyć się rozmawiać o tym, co czujesz. Komunikacja jest szczególnie istotna, kiedy masz problemy z zaangażowaniem się. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i wspólnie z partnerem wypracować kompromis. Nie bój się otworzyć – to sprawi, że twoje emocje i zachowania będą bardziej zrozumiałe dla drugiej strony. Dzięki temu sam też zaczniesz je lepiej rozumieć. Uwierz we własne możliwości. Pokonanie lęku przed miłością wymaga dużego wysiłku ze strony twojej i partnera, ale jest możliwe. Im szybciej w to uwierzysz, tym masz większą szansę na zbudowanie trwałej relacji z drugim człowiekiem.


Mężczyzna siedzi nad wodą
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Przyczyny lęku przed bliskością: negatywne doświadczenia i syndrom DDA i DDD
Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi.

Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi. Unikający styl przywiązania przyczyną lęku przed bliskością Dzieciństwo jest źródłem wielu schematów, które przenosimy do dorosłego życia. Te najwcześniejsze doświadczenia często są głęboko zakorzenione w naszej psychice i nieświadomie stosujemy je w dorosłym życiu, mimo że nie zawsze są adekwatne do sytuacji. Jednym z przejawów przenoszenia schematu z relacji z rodzicami na relacje z przyjacielem lub partnerem jest właśnie lęk przed bliskością. Jego występowanie tłumaczy się nieprawidłowym wzorcem więzi między dzieckiem i jego opiekunem (najczęściej matką): unikającym stylem przywiązania .   Unikający styl przywiązania powstaje wtedy, kiedy dziecko jest odrzucane przez matkę i karane za każdą próbę nawiązania z nią bliskiego kontaktu, np. kiedy dziecko próbuje się przytulić, matka reaguje krzykiem lub nie odwzajemnia czułości. Dziecko uczy się wtedy ignorować matkę, powstrzymuje się od kolejnych prób zbliżenia się do niej. Może to prowadzić do społecznego wycofania, a nawet choroby sierocej. W dorosłym życiu takie osoby mają problem z budowaniem intymnej relacji opartej na zaufaniu. Często brak im inicjatywy w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów, ich związki są krótkotrwałe i powierzchowne. Osoby takie mają też skłonność do poświęcania się pracy kosztem relacji z innymi ludźmi. Syndrom DDA lub DDD a zaburzenia przywiązania Innym przykładem wpływu dzieciństwa na umiejętność wchodzenia w bliskie relacje jest syndrom...

Para trzymająca się za dłonie
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?
Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć. Lęk przed bliskością – nazwij to, czego rzeczywiście się boisz Lęk przed bliskością w pewnym stopniu jest naturalny. Chroni przed wchodzeniem w związki, które mogą przynieść cierpienie. Jeśli jednak jest on irracjonalny, może odstraszać od głębszej relacji z osobą, którą uważamy za atrakcyjną i o której wiemy, że jest godna zaufania.   Różnica między lękiem  a strachem polega na tym, że lęk jest obawą przed czymś nieokreślonym, natomiast strach zawsze jest przed czymś konkretnym. Żeby poradzić sobie z lękiem, zidentyfikuj i nazwij przedmiot swojej obawy. Lęk zamieniony w strach jest łatwiejszy do przezwyciężenia. Zastanów się, która z wymienionych poniżej rzeczy w największym stopniu wzbudza u ciebie negatywne emocje: niechęć, złość, żal, poczucie winy, wstyd, chęć unikania lub ucieczki: Odrzucenie – kiedy tylko partner lepiej cię pozna, może uznać, że nie chce z tobą być. Porzucenie – kiedy nawiążesz z partnerem bliską więź, może on zmienić zdanie i zostawić cię. Zdrada – partner może poznać kogoś innego i wejść w nim intymną relację fizyczną lub psychiczną. Utrata własnej tożsamości – potrzeby partnera mogą okazać się ważniejsze niż twoje, twoje życie stanie się podporządkowane jego pasjom, aspiracjom, pracy, w praktycznych aspektach związku (wychowanie dzieci, gotowanie, urządzenie mieszkania) będzie on miał do powiedzenia więcej niż ty, będziecie utrzymywali bliższy kontakt z jego rodziną niż z twoją. Konieczność...

kłócąca się para
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
10 oznak końca miłości, czyli jak rozpoznać koniec związku
Koniec miłości to przede wszystkim poczucie, że w związku czegoś brakuje. O tym, że miłość się kończy świadczy to, że – po prostu – mniej ci zależy.

Koniec miłości to przede wszystkim poczucie, że w związku czegoś brakuje. O tym, że miłość się kończy świadczy to, że – po prostu – mniej ci zależy.   Jest niezliczona liczba filmów o zakochiwaniu się, tysiące książek i poradników. Opisują motylki w brzuchu, pierwszy pocałunek, magiczne pierwsze spotkanie spojrzeń. Ale tak naprawdę nikt nie mówi o tym, jak się odkochuje. Nie jest łatwo to opisać, po prostu stwierdzasz – nie wiem czy go kocham! Czy to tylko trudny czas w waszym związku? Czy to minie? Może po prostu skończyła się faza zauroczenia, „miesiąca miodowego” i teraz patrzysz bardziej realistycznie. Albo ty i twój partner często się kłócicie – nieporozumienia zdarzają się w każdym związku. Jednak czasami związki po prostu się kończą, tak jak kończy się miłość. Lepiej zdać sobie z tego sprawę jak najszybciej, niż czekać bezczynnie, aż coś się zmieni i trwać w niesatysfakcjonującej relacji . Jeśli nie jesteś pewna czy wciąż go kochasz, jest kilka znaków, które mogą pomóc zorientować się w sytuacji. 1. Oczy mówią wszystko. Jeśli twoje oczy zaczęły wędrować, być może wkrótce opuścisz związek. Jeśli za każdym razem, gdy wychodzić z koleżankami, oczy zaczynają błądzić w poszukiwaniu przystojnych mężczyzn, być może musisz przyjrzeć się swojej relacji . Inną rzeczą jest zauważanie atrakcyjnych osób, ale czymś poważniejszym jest stałe rozglądanie się za kimś innym. 2. Gdzie te wszystkie motyle odleciały? Jeśli stan zakochania mija, można to poznać po tym, że już nie czujesz radosnego podniecenia. Gdy dostajesz od niego romantyczne SMSy, a ty nic nie czujesz, być może coś wisi w powietrzu. I to nie są motyle. 3. Coraz rzadziej chodzicie do łóżka. Bardzo ważnym znakiem, że miłość się...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak