Pusty pokój dziecka.
©Krissu/Fotolia
Styl życia

Zespół nagłej śmierci niemowlęcia, czyli śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa (SIDS), określana także jako zespół nagłej śmierci niemowlęcia, jest to zgon zdrowego dziecka w trakcie snu. Dotyczy zwykle dzieci od pierwszego miesiąca do pierwszego roku życia.

Śmierć łóżeczkowa (SIDS), określana także jako zespół nagłej śmierci niemowlęcia, jest to zgon zdrowego dziecka w trakcie snu. Dotyczy zwykle dzieci od pierwszego miesiąca do pierwszego roku życia.

 

Przyczyny śmierci łóżeczkowej nie są znane. Jak dotąd ustalono jedynie hipotetyczne czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa pieczarkowa

Czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej

Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyka niemowląt pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia. Diagnoza śmierci łóżeczkowej stawiana jest wówczas, gdy w trakcie badania sekcyjnego nie można wskazać bezpośredniej przyczyny zgonu dziecka. Czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej pochodzące ze strony matki to: młody wiek (<19 lat), kilkakrotne poronienia, nadużywanie kawy, papierosów i alkoholu w ciąży, a także bierne palenie.

 

W grupie zwiększonego ryzyka są:

  • niemowlęta płci męskiej,
  • dzieci z niską wagą (<2500 g),
  • dzieci, które po urodzeniu, miały poniżej 4 punktów w skali Apgar,
  • wcześniaki,
  • dzieci narażone na stres,
  • niemowlęta z ciąży mnogiej,
  • dzieci z obniżonym napięciem mięśni,
  • niemowlęta cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy,
  • dzieci z zaburzeniami oddechu.

Przyczyny śmierci łóżeczkowej – wady serca, niska serotonina i zakażenia

Jak dotąd jednoznacznie nie ustalono jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej. Według opinii lekarzy mogą do nich należeć: wady serca, obniżony poziom serotoniny, zakażenia bakteriami, bezdech, podłoże genetyczne lub ucisk tętnicy kręgowej.  

Pusty biały pokój dziecka.
©matrairenata/Fotolia
Styl życia
Sposoby zmniejszania ryzyka śmierci łóżeczkowej
Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g.

Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g. Spanie na plecach i twardy materac, czyli jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej Zapobieganie SIDS polega na przeciwdziałaniu czynnikom, które mogą być sprzyjające śmierci łóżeczkowej . Niemowlę powinno spać na plecach (pozycja, która zwiększa ryzyko SIDS to ułożenie dziecka na brzuszku – dziecko, które śpi na brzuchu może podnieść główkę do góry, jednocześnie uciskając tętnicę i hamując dopływ krwi do mózgu). Wyjątkiem są zalecenia lekarza, np. przy przepuklinie pępkowej. Dziecko powinno mieć z góry ustalony regularny rytm dnia . Należy pilnować godzin snu i karmienia. W ten sposób zapewniamy maluchowi stabilizację i unikamy sytuacji, które mogą być dla niego stresujące. Materac , na którym śpi niemowlę powinien być twardy. Niewskazane jest, aby dziecko spało na miękkiej poduszce. W pokoju, w którym przebywa maluch nie należy palić papierosów, ani trzymać zwierząt. Dziecko musi mieć swobodę poruszania się . Do łóżeczka nie należy wkładać zabawek, kocyków, ani innych przedmiotów, które mogłyby krępować ruchy niemowlęcia. Pomieszczenie, gdzie śpi niemowlę trzeba regularnie wietrzyć. Nie należy przegrzewać malucha. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20ºC . Dziecko powinno spać we własnym łóżeczku, a nie w łóżku rodziców.  

©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia
Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności
Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.   Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia. Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej? Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:   Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd. Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki. Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów. Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.   Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej. Korzystanie z...

Kobieta w ciąży przykłada do brzucha zdjęcie USG.
©michaladamski/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest hipotrofia płodu? Rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia
Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.

Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.   Hipotrofia jest nieprawidłowością w rozwoju płodu . Jednakże w niektórych przypadkach, np. ciąży bliźniaczej nie stanowi ona odstępstwa od normy.   Hipotrofia symetryczna i asymetryczna   Wyodrębnia się dwa podstawowe typy spowolnienia wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Jednym z nich jest hipotrofia symetryczna, która rozpoczyna się w II trymestrze ciąży . W takim przypadku płód ma mniejszy obwód brzucha i głowy. Ten rodzaj schorzenia spowodowany jest mutacjami genetycznymi oraz infekcjami wewnątrzmacicznymi. Drugim typem hipotrofii jest hipotrofia asymetryczna , która pojawia się pomiędzy II a III trymestrem ciąży. Skutkuje ona niską wagą urodzeniową dziecka, które ma nieproporcjonalne dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Ten typ hipotrofii jest częstszy – występuje u 70-80% wszystkich przypadków niskiej wagi płodu .   Hipotrofia – przyczyny   Przyczyny hipotrofii mogą być wewnętrzne – płodowe oraz zewnętrzne – łożyskowe i matczyne. Wśród pierwszych można wymienić: mutacje genetyczne, bezmózgowie, zespół Pottera oraz agenazję trzustki. Niebezpieczne dla rozwoju płodu mogą być również infekcje wewnątrzmaciczne . Z kolei do łożyskowych przyczyn hipotrofii można zaliczyć: wady w budowie pępowiny, zakrzepicę żyły pępkowej oraz krwiaki łożyskowe. Wyróżnia się także czynniki matczyne: choroby ( nadciśnienie tętnicze , wady serca, anemię) i infekcje (różyczkę, toksoplazmozę, opryszczkę oraz ospę wietrzną)...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik