Leki na łyżce
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Lekomania – kiedy uzależniasz się od leku...

Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.

Często łykasz niepotrzebnie tabletki na ból głowy. Później zaczynasz sięgać po nie z nawyku, a ostatecznie trudno ci odmówić kolejnego środka przeciwbólowego dla „własnego komfortu”. Uważaj – lekomania to dziś powszechne zjawisko. Nie tylko leki od bólu głowy potrafią uzależnić.

 

Lekomania (inaczej nazywania farmakomanią czy zależnością lekową) jest to zaburzenie psychopatologiczne z kręgu nałogowych zachowań, gdzie osoba uzależniona od leków odczuwa przymus sięgania po nie w każdej sytuacji codziennego dnia. Początkowo środki stosowane są dla konkretnego celu – uśmierzyć ból, pomóc zasnąć, rozweselić. Z czasem osoba zaczyna je brać dla poprawy własnego komfortu bez konkretnej przyczyny (na przykład bierze leki przeciwbólowe, gdy nie odczuwa bólu), a z kolei to prowadzi do momentu, gdy wewnętrzny przymus każe jej brać pigułki non stop.

Które leki mogą być przyczyną lekomanii?

Osoby nałogowo przyjmujące leki to przede wszystkim osoby pomiędzy 35, a 50 rokiem życia, które doświadczają dotkliwych chorób depresyjnych, nerwicowych, reumatycznych lub mają niepoukładane sprawy z przeszłości (dzieciństwa, wczesnej młodości). Lekomania staje się tzw. „skutkiem ubocznym” tych zaburzeń. Wyjaśnia to również, dlaczego w większości przypadków ludzie uzależniają się od leków przeciwbólowych (paracetamol, ibufrofen, aspiryna), nasennych (tabletki ziołowe, barbiturany oraz benzynodiazepiny), pobudzających (antydepresanty).

 

Najbardziej zagrażające życiu jest nadmierne spożywanie środków nasennych – w momencie przedawkowania środki nasenne tak spowolnią pracę organizmu, że może zapaść w śpiączkę lub serce przestanie prawidłowo pracować, doprowadzając do śmierci. Inną niebezpieczną grupą leków są środki przepisane dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi, depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową (depresja połączona z manią) – wtedy przedawkowanie może powodować wzmożenie zachowań patologicznych, pogłębienie objawów tych chorób.

Reakcja organizmu na nadmierne spożywanie leków

Skutków lekomanii oprócz psychicznego i fizycznego uzależnienia jest wiele i zależą one od zażywanego konkretnego środka. Najczęściej spotykanym objawem pogłębiającej się lekomanii jest problem z żołądkiem i wątrobą (nałóg niszczy ściany tych organów w bardzo szybkim czasie), otumanienie, apatia i chwilowa amnezja w przypadku leków nasennych czy nawet próba samobójcza przy nadmiernej ilości antydepresantów.

Warianty pomocy dla lekomanów

Pierwszą, najważniejszą czynnością przy lekomanii jest odcięcie lekomana od uzależniającego środka oraz skierowanie go do poradni uzależnień. Poddanie się psychoterapii indywidualnej bądź grupowej może pomóc wyjść z nałogu, ale tylko wtedy, gdy sam uzależniony zauważy problem i będzie chciał podjąć leczenie. Warto zauważyć, że jest to szczególny rodzaj uzależnienia, ponieważ lekoman nie może odstawić leków (tak jak alkoholik odstawia alkohol). Dlatego tym bardziej ważne jest prawidłowe wyjście z nałogu przez osobę uzależnioną od leków, które przyjmuje na co dzień.

 

 

Kobieta leży w białej pościeli.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?
Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Leki nasenne – czym są? Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: barbiturany, benzodiazepiny i niebarbiturowe . Leki z tych grup różnią się właściwościami i mocą działania. Najgroźniejszą grupą leków nasennych sa barbiturany. Spożywane przez dłuższy czas powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne . Przedawkowanie leków nasennych może spowodować nawet śmierć. Przedawkowanie leków nasennych – objawy Barbiturany i benzodiazepiny można w łatwy sposób przedawkować i wywołać niepożądane objawy. Barbiturany przez swoje właściwości toksyczne szybciej uzależniają od siebie organizm i powodują zależność fizyczną, a także psychiczną. Barbituranami łatwo się zatruć, co wywołuje utratę przytomności i zapaść krążeniową. Po zatruciu barbituranami może też dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego , a czasem i porażenia, co prowadzi do śmierci.   Przy uzależnieniu od leków nasennych po ich odstawieniu mogą pojawić się takie objawy jak: drgawki, drżenia mięśni, lęki, niepokój, omamy, bóle brzucha, zaburzenia krążenia, a także nadmierne pocenie się . Przedawkowanie leków nasennych – leczenie Przedawkowanie leków nasennych wymaga pomocy specjalisty . Dobrze, jeśli można podać lekarzowi informację o dawce i rodzaju przyjętych leków, a także innych substancji psychoaktywnych.   Lekarz wezwany do przypadku zatrucia lekami nasennymi ocenia stan ogólny zatrutego i szczegółowo określa parametry życiowe (ocenia wydolność krążeniową i oddechową). Po zakończeniu wywiadu z lekarzem,...

śpiąca kobieta
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia
Środek nasenny zażywa się na pół godziny lub godzinę przed snem
Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.   Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej. Funkcje środków nasennych Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.   Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka. Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.   Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub...

Zdrowa dieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie chorób trzustki dietą oraz lekami
Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.

Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.   Trzustka jest niewielkim narządem, lecz spełnia dwie ważne funkcje w organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie i regulacja cukrów. Choroby narządu są wyjątkowo bolesne, niektóre z nich należy leczyć w szpitalu, inne przy pomocy głodówki. By uniknąć nieprzyjemnej terapii, warto zawczasu zadbać o trzustkę. Trzustka – czym jest, jakie są jej najczęstsze choroby Trzustka to narząd zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, blisko dwunastnicy i śledziony. Odpowiada za wytwarzanie enzymów trawiennych, dzięki czemu możliwy jest rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym trzustka produkuje hormony, które pozwalają regulować poziom cukrów we krwi. Nieodpowiedni tryb życia (głównie zła dieta), permanentny stres oraz uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do schorzeń tego organu. Najczęściej występującymi chorobami trzustki są zapalenia (ostre i przewlekłe), torbiele i nowotwory. Co szkodzi trzustce? Trzustce najbardziej szkodzą: Przejadanie się – szczególnie tłustymi i bogatymi w konserwanty potrawami. Jedzenie do syta - spożywanie każdego dnia obfitych posiłków. Picie dużych ilości alkoholu. Nadmierny i stały stres – a także brak odpoczynku i niedosypianie. Uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie wystąpiły nowotwory. Leczenie dolegliwości trzustki Zwykłe przejedzenia, i związane z tym bóle trzustki, należy leczyć nawadnianiem i lekkostrawną dietą. W przypadku nowotworów lekarz zaleci indywidualną terapię. Natomiast gdy dojdzie do zapalenia, nie obejdzie się bez hospitalizacji.   W takiej...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner