Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Probówka
Pixabay/frolicsomepl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Kolor krwi w kale pomoże ci ustalić przyczynę problemów

Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale.

Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale.

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale

Jeśli na początku pojawia się swędzenie odbytu, a później na papierze toaletowym widoczna jest krew, to najprawdopodobniej przyczyną są hemoroidy. Krew w kale ma kolor intensywnie czerwony. Chorobie sprzyjają następujące czynniki: nadwaga, dieta uboga w wartości odżywcze, choroby serca, kilkakrotna ciąża, seks analny, starość.

Szczelina odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale

Jest to choroba końcowego odcinka układu pokarmowego. Po oddaniu stolca pojawią się silny ból, a krew w kale lub na papierze toaletowym ma żywo-czerwoną barwę. Pieczenie odbytu oraz obecność wydzieliny to także symptomy szczeliny odbytu.

Infekcja bakteryjna – świeża, jasnoczerwona krew w kale

Wolny stolec z domieszką krwi to najczęstsze objawy infekcji bakteryjnej. W przypadku, gdy krew w kale pojawia się częściej niż trzy razy dziennie i utrzymuje się dłużej niż kilka dni, konieczne jest dokładne określenie czynnika chorobotwórczego – może to być np. gronkowiec, salmonella, pałeczki okrężnicy.

Polipy jelita grubego – czarna krew w stolcu

Są to łagodne nowotwory – uwypuklenia błony śluzowej, które przypominają małe balony. Krwi w kale towarzyszą problemy z wypróżnianiem – zarówno biegunki, jak i zatwardzenia, a także bóle brzucha. W stolcu widoczne są czerwone strugi bądź kał ma specyficzny, bardzo ciemny kolor.

Rak jelita grubego – czarna krew w stolcu

Zaparcia, biegunki, anemia (niedokrwistość), nudności, bóle w dolnej części brzucha – to objawy raka jelita grubego. Nowotwór zazwyczaj powstaje z polipów. To najpoważniejsza z chorób, którym towarzyszy krew w kale – stolec jest najczęściej smolisty. Jeśli termin wizyty jest odległy, można wykonać test na krew utajoną – dostępny w aptece, bez recepty.

Choroby żołądka lub dwunastnicy – czarny, smolisty stolec

Jest to objaw krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pojawia się krew w kale i wymioty ścięte krwią. Wykonanie morfologii krwi oraz badanie na krew utajoną w stolcu pozwolą wykryć chorobę wrzodową żołądka.

 

Rozpoznanie choroby, objawiającej się krwią w kale

 

Badania, które pomagają ocenić, z którą chorobą mamy do czynienia, to: badanie per rectum (wprowadzenie przez lekarza palca do odbytu), test na krew utajoną w kale oraz kolonoskopia.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta w laboratorium
©Nastassia Yakushevic/Fotolia
Styl życia
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale hemoroidy, wrzody, polipy
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.

Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.   Krew utajona w kale: czym jest? Występowanie krwi w kale jest nieprawidłowym objawem , którego nie należy lekceważyć. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się krwi utajonej w kale są choroby układy pokarmowego.   Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem, możliwa do wykrycia poprzez badanie stolca. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu (za pomocą zakupionego w aptece zestawu testów), bądź też na zlecenie lekarza - w warunkach laboratoryjnych. Testy laboratoryjne na krew utajoną w kale (określane FOB, z ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność hemoglobiny lub enzymów ją przetwarzających. Przed badaniem nie należy przyjmować żelaza, witaminy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny i alkoholu. Krew utajona w kale: przyczyny Najczęstszą przyczyną występowania krwi utajonej w kale jest krwawienie z dolnej części przewodu pokarmowego, spowodowane chorobami takimi jak: hemoroidy – stolec wygląda jakby był nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią , wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakterystyczne cuchnące stolce, zawierające domieszkę śluzu, ropy oraz pewną ilość świeżej krwi, która wydostaje się z wrzodów. choroba Leśniowskiego-Crohna – czerwona, śluzowata krew w stolcu, polipy jelita grubego powodujące silne krwawienia zarówno utajone jak i jawne, rak jelita grubego – ślady krwi są widoczne nie tylko w kale, ale też na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krwawienie z odbytu , infekcja bakteryjna – świeża krew występuje w wodnistych stolcach, choroba...

Kobieta w bikini
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak odróżnić krwawienie z odbytu przy hemoroidach, szczelinie i nowotworze?
Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi.

Krwawienie z odbytu to obecność skrzepów krwi lub świeżej krwi w stolcu. Aby rozpoznać czy przyczyną krwawienia są hemoroidy, szczelina odbytu czy rak jelita grubego, należy orientacyjnie ocenić: czy krew jest świeża, czy występuje w wodzie obok stolca oraz czy jest przemieszana z masami kałowymi. Hemoroidy – najczęstsza przyczyna krwawienia z odbytu Zwykle przyczyną krwawienia z odbytu są hemoroidy . Występują u ok. 50% dorosłych. Hemoroidy to nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze (elementy fizjologicznej struktury odbytu). Hemoroidy mogą być wewnętrzne (niewidoczne) lub zewnętrzne (widoczne na skórze w okolicy odbytu). Guzki krwawnicze powiększają się pod wpływem stałego lub przemijającego wzrostu ciśnienia oraz zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Przyczyną hemoroidów są: biegunka, ciąża, nawykowe zaparcia, biegi długodystansowe, siedzący tryb życia. Rzadziej – marskość wątroby, wrodzony brak zastawek żylnych w żyłach trzewnych.   Charakterystyka krwawienia : krew przy hemoroidach jest świeża i czerwona. Krwawienie towarzyszy wypróżnianiu się. Przy mało intensywnym krwawieniu widać tylko pasemka krwi na grudzie kałowej lub papierze toaletowym. W przypadku intensywnych krwawień krew pojawia się także w muszli klozetowej.   Chorobę hemoroidalną zwykle leczy się zachowawczo – środkami do stosowania miejscowego. Operacyjne leczenie żylaków odbytu wykorzystywane jest przy zaawansowanych zmianach. Szczelina odbytu, czyli nawracający ból i krwawienie Szczelina okołoodbytnicza to nienaturalne pęknięcie skóry w okolicy odbytu. Jej przyczyną jest zbyt silny skurcz mięśnia zwieracza odbytu. Szczeliny powstają przez częste oddawanie stolców, biegunki, stosunki analne lub wysiłek fizyczny. Schorzeniu temu towarzyszą cyklicznie nawracające bóle,...

mężczyzna trzyma się za brzuch
©photophonie/Fotolia
Styl życia
Zapalenie jelita grubego powoduje bolesne parcie na stolec
Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna. Zapalenie jelit skutkuje bolesnym parciem na stolec Najczęstszymi powodami odczuwania bolesnego parcia na stolec są choroby należące do grupy chorób określanych jako nieswoiste zapalenie jelit. Dolegliwość tę powodują zazwyczaj wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Oba schorzenia tworzą w przewodzie pokarmowym wrzody. Urazy te sprawiają, że narządy trawienne bliznowacieją i działają nieprawidłowo . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego oprócz bolesnego parcia na stolec objawia się: bólami brzucha, krwią w stolcu (utajoną lub nie), aftowym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Choroba Leśniowskiego-Crohna może rozprzestrzenić się na cały układ pokarmowy. Symptomy inne niż bolesne parcie na stolec to: niedrożność jelit, przewlekła biegunka, bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu), szczelina, przetoka lub ropień w okolicach odbytu, rumień guzowaty na skórze. Oprócz tych dwóch najczęściej występujących, do nieswoistego zapalenia jelit zalicza się także kolagenowe zapalenie jelit, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit oraz chorobę Behçeta. Zaburzenia motylności jelit także powodują bolesne parcie na stolec Motylność to inaczej wewnętrzna ruchliwość. W przypadku jelit jej zaburzenia prowadzą do trudności w wypróżnianiu w postaci biegunek i zaparć. Jeśli ruchy jelit są niewystarczające, utrudni to wydalanie kału, a nawet całkowicie zatrzyma jego oddawanie. Rak, ropień, wirusy też mogą wywoływać bolesne parcie na stolec W chorobie nowotworowej jelita grubego lub odbytnicy wraz z...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner