Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
mężczyzna trzyma się za brzuch
©photophonie/Fotolia
Styl życia

Zapalenie jelita grubego powoduje bolesne parcie na stolec

Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zapalenie jelit skutkuje bolesnym parciem na stolec

Najczęstszymi powodami odczuwania bolesnego parcia na stolec są choroby należące do grupy chorób określanych jako nieswoiste zapalenie jelit. Dolegliwość tę powodują zazwyczaj wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Oba schorzenia tworzą w przewodzie pokarmowym wrzody. Urazy te sprawiają, że narządy trawienne bliznowacieją i działają nieprawidłowo. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego oprócz bolesnego parcia na stolec objawia się:

  • bólami brzucha,
  • krwią w stolcu (utajoną lub nie),
  • aftowym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może rozprzestrzenić się na cały układ pokarmowy. Symptomy inne niż bolesne parcie na stolec to:

  • niedrożność jelit,
  • przewlekła biegunka,
  • bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu),
  • szczelina, przetoka lub ropień w okolicach odbytu,
  • rumień guzowaty na skórze.

Oprócz tych dwóch najczęściej występujących, do nieswoistego zapalenia jelit zalicza się także kolagenowe zapalenie jelit, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit oraz chorobę Behçeta.

Zaburzenia motylności jelit także powodują bolesne parcie na stolec

Motylność to inaczej wewnętrzna ruchliwość. W przypadku jelit jej zaburzenia prowadzą do trudności w wypróżnianiu w postaci biegunek i zaparć. Jeśli ruchy jelit są niewystarczające, utrudni to wydalanie kału, a nawet całkowicie zatrzyma jego oddawanie.

Rak, ropień, wirusy też mogą wywoływać bolesne parcie na stolec

W chorobie nowotworowej jelita grubego lub odbytnicy wraz z bolesnym parciem na stolec występują krwawo-śluzowe wypróżnienia i krew w stolcu. Ból przy oddawaniu stolca jest odczuwany także w przypadku ropnia odbytu lub odbytnicy. Ropień to ropa i bakterie zamknięte w przestrzeni tkankowej. Powoduje ból, może skutkować zakażeniem skóry wokół odbytu i powstaniem przetoki. Ból okolicy odbytu nasilają naturalne ruchy jelit, wypróżnianie, a także przyjęcie pozycji siedzącej. Bolesne parcie na stolec powoduje też biegunka bakteryjna (zakażenie bakterią Shigella). Najpierw występuje ostra biegunka, a gdy jelita są puste – bolesne parcie na stolec.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Probówka
Pixabay/frolicsomepl/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Kolor krwi w kale pomoże ci ustalić przyczynę problemów
Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale.

Krew w kale to niepokojący objaw, którego nie wolno ignorować. Może sugerować hemoroidy, infekcję bakteryjną, poważne problemy z układem pokarmowym, a nawet raka jelita grubego. Aby postawić właściwą diagnozę, lekarz wykonuje kolonoskopię (badanie jelita grubego polegające na umieszczeniu wziernika w odbycie). Metoda ta pozwala jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje krew w kale. Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale Jeśli na początku pojawia się swędzenie odbytu, a później na papierze toaletowym widoczna jest krew, to najprawdopodobniej przyczyną są hemoroidy. Krew w kale ma kolor intensywnie czerwony. Chorobie sprzyjają następujące czynniki: nadwaga, dieta uboga w wartości odżywcze, choroby serca, kilkakrotna ciąża, seks analny, starość. Szczelina odbytu – świeża, jasnoczerwona krew w kale Jest to choroba końcowego odcinka układu pokarmowego. Po oddaniu stolca pojawią się silny ból, a krew w kale lub na papierze toaletowym ma żywo-czerwoną barwę. Pieczenie odbytu oraz obecność wydzieliny to także symptomy szczeliny odbytu. Infekcja bakteryjna – świeża, jasnoczerwona krew w kale Wolny stolec z domieszką krwi to najczęstsze objawy infekcji bakteryjnej. W przypadku, gdy krew w kale pojawia się częściej niż trzy razy dziennie i utrzymuje się dłużej niż kilka dni, konieczne jest dokładne określenie czynnika chorobotwórczego – może to być np. gronkowiec, salmonella , pałeczki okrężnicy. Polipy jelita grubego – czarna krew w stolcu Są to łagodne nowotwory – uwypuklenia błony śluzowej, które przypominają małe balony. Krwi w kale towarzyszą problemy z wypróżnianiem – zarówno biegunki, jak i zatwardzenia, a także bóle brzucha. W stolcu widoczne są czerwone strugi bądź kał ma specyficzny, bardzo ciemny kolor. Rak...

Kobieta trzyma się za bolący brzuch
© ALDECAstudio/Fotolia.com
Styl życia
Chore i źle działające jelita powodują bóle brzucha
Bolący brzuch to objaw choroby albo zatrucia. Stan zapalny jelit może mieć różne przyczyny, np. działanie wirusów i bakterii, alergia pokarmowa czy nawet miażdżyca (w chorobie niedokrwiennej jelita grubego). Ból brzucha odczuwany jest też przy zwężeniu jelit i ich niedrożności.

Bolący brzuch to objaw choroby albo zatrucia. Stan zapalny jelit może mieć różne przyczyny, np. działanie wirusów i bakterii, alergia pokarmowa czy nawet miażdżyca (w chorobie niedokrwiennej jelita grubego). Ból brzucha odczuwany jest też przy zwężeniu jelit i ich niedrożności. Ból brzucha w wyniku wzdęcia Wzdęcie to wynik gromadzenia się w jelitach gazów i może powodować bóle jelitowe. Najczęstszymi przyczynami wzdęć są sprzyjająca powstawaniu gazów dieta oraz jedzenie zbyt szybko i picie przy tym napojów gazowanych.   Problemy z trawieniem i wzdęcia powoduje spożywanie warzyw strączkowych , dań tłustych i mięsnych (np. wieprzowiny). W zespole jelita nadwrażliwego, który także objawia się wzdęciami i bólem, dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu konkretnych produktów dla poszczególnych osób. Bóle jelitowe czasem powoduje też picie mleka – gdy organizm nie wytwarza enzymu trawiącego laktozę. Kolejnym powodem wzdęcia jest wytwarzanie zbyt małej ilości enzymów przez trzustkę . Także celiakia przy nieodpowiedniej diecie powoduje bóle jelitowe w konsekwencji wzdęć. Stan zapalny wywołuje bóle jelitowe Bakterie i toksyny powodują stan zapalny jelit i w rezultacie ból brzucha. Bardzo silny ból i zagrożenie dla życia powodują substancje toksyczne zawarte w trujących grzybach. Zapalenie i bóle jelit wywołują też gronkowce. W połączeniu z produktami mlecznymi prowadzą do zatrucia pokarmowego. Również inne infekcje przewodu pokarmowego mogą objawiać się bólem jelit. Wirusowe zakażenie skutkuje tzw. grypą żołądkową. Oprócz bólu brzucha i biegunki towarzyszą temu wymioty . Podobnie w przypadku samlonellozy. Również choroby przewlekłe są powodem bólu brzucha Bóle jelitowe występują w wyniku przewlekłych chorób zapalnych układu pokarmowego. To tzw. nieswoiste zapalenia jelit, do których należą niedokrwienne zapalenie...

kobieta w laboratorium
©Nastassia Yakushevic/Fotolia
Styl życia
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale hemoroidy, wrzody, polipy
Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.

Przyczyny występowania krwi utajonej w kale to następstwa niebezpiecznych chorób układu pokarmowego. Przyczyny krwi w kale, to nie tylko hemoroidy, ale też wrzody, polipy oraz niebezpieczny rak jelita grubego. Nie należy lekceważyć krwi utajonej w kale.   Krew utajona w kale: czym jest? Występowanie krwi w kale jest nieprawidłowym objawem , którego nie należy lekceważyć. Zazwyczaj przyczyną pojawienia się krwi utajonej w kale są choroby układy pokarmowego.   Krew utajona to krew niewidoczna gołym okiem, możliwa do wykrycia poprzez badanie stolca. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu (za pomocą zakupionego w aptece zestawu testów), bądź też na zlecenie lekarza - w warunkach laboratoryjnych. Testy laboratoryjne na krew utajoną w kale (określane FOB, z ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność hemoglobiny lub enzymów ją przetwarzających. Przed badaniem nie należy przyjmować żelaza, witaminy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny i alkoholu. Krew utajona w kale: przyczyny Najczęstszą przyczyną występowania krwi utajonej w kale jest krwawienie z dolnej części przewodu pokarmowego, spowodowane chorobami takimi jak: hemoroidy – stolec wygląda jakby był nakropiony świeżą, żywoczerwoną krwią , wrzodziejące zapalenie jelita grubego – charakterystyczne cuchnące stolce, zawierające domieszkę śluzu, ropy oraz pewną ilość świeżej krwi, która wydostaje się z wrzodów. choroba Leśniowskiego-Crohna – czerwona, śluzowata krew w stolcu, polipy jelita grubego powodujące silne krwawienia zarówno utajone jak i jawne, rak jelita grubego – ślady krwi są widoczne nie tylko w kale, ale też na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krwawienie z odbytu , infekcja bakteryjna – świeża krew występuje w wodnistych stolcach, choroba...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner