Kobieta, która zwija się z bólu
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Kolka nerkowa: sposoby leczenia w razie ataku kamicy nerkowej

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.

 

Kolka nerkowa jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ po zamknięciu ujścia moczowodu nie można pozbyć się zalegających w nerce toksyn. Nerka może w związku z tym przestać funkcjonować. Aby uśmierzyć dotkliwy ból związany z kolką nerkową najlepiej podać silne leki przeciwbólowe i o właściwościach rozkurczowych.

Pierwsza pomoc w razie ataku kolki nerkowej

Zanim udamy się do szpitala, możemy sięgnąć po pierwszą pomoc w domu. Oto kilka podstawowych kroków w przypadku ataku kolki nerkowej:

1. Zażyj środek przeciwbólowy i rozkurczowy.

2. Przyłóż na wysokości bolącej nerki termofor – ciepło może uśmierzyć ból.

3. Nie kładź się – w przypadku kolki nerkowej najlepiej chodzić, aby kamień przemieszczał się w stronę pęcherza.

4. W razie towarzyszącej gorączki, zażyj lek przeciwgorączkowy.

5. Pij stale wodę – może to spowodować wypłukanie kamienia z moczowodu.

 

Jeżeli ból nie ustępuje po ok. 3-4 dniach, towarzyszy mu stała gorączka i krwiomocz, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Leczenie kolki nerkowej w szpitalu

Osoba z kolką nerkową, którą przywieziono do szpitala, najczęściej na początku otrzymuje silne leki przeciwbólowe, a następnie kierowana jest na prześwietlenie RTG, aby zdiagnozować umiejscowienie kamienia. Po jego lokalizacji i ocenie wielkości, najczęściej wykonuje się zabieg rozbijania kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych lub nefroskopu. Jeżeli kamień jest duży, stosuje się ureterorenoskopię, polegającą na wziernikowaniu moczowodu i usuwaniu kamienia.

 

Jeżeli kamień jest stosunkowo mały, to lekarz prowadzący może zalecić picie dużej ilości wody (3-4 litry na dzień), aby go wypłukać. Gdy sytuacja po dobie się nie poprawi, dopiero wtedy kieruje się na specjalistyczny zabieg.


mężczyzna z bólem pleców
©Stasique/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać kamicę nerkową?
Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG.

Charakterystyczne objawy kamicy nerkowej pojawiają się nagle, zwykle po dużym wysiłku fizycznym, długim przebywaniu w jednej pozycji lub po spożyciu większej ilości alkoholu. Pierwsze symptomy choroby można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Żeby ustrzec się przed atakiem kolki nerkowej, trzeba często przeprowadzać kontrolne badania USG. Kamienie w nerkach: kiedy udać się do nefrologa? Kamienie w nerkach najczęściej wykrywa się przez przypadek – podczas rutynowej kontroli lekarskiej lub w trakcie badania USG wykonywanego przy diagnozowaniu innej choroby. Krystalizacja związków obecnych w moczu może zachodzić latami i nie dawać żadnych objawów. W tym czasie kamień staje się coraz większy i zaczyna wypełniać miedniczkę oraz kielichy nerki. Wówczas pojawia się tzw. „tępy” ból pleców, który bierze się często za objaw problemów z kręgosłupem. W końcu kamień zaczyna się przemieszczać przez moczowód do pęcherza. Towarzyszą temu częste parcie na mocz, pieczenie podczas jego oddawania , a po wypróżnieniu – nieprzemijające uczucie pełnego pęcherza. Z takimi objawami trzeba się udać do nefrologa, który po badaniu ultrasonograficznym stwierdzi, czy przyczyną dolegliwości jest kamień nerkowy, a w razie potwierdzenia diagnozy, wyda zalecenia co do dalszego postępowania. Leczenie najczęściej odbywa się domowymi metodami, wspomaganymi przyjmowaniem leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Atak kolki nerkowej Kiedy pojawia się kolka nerkowa , czyli charakterystyczny dla kamicy silny ból w okolicy lędźwiowej, można już mówić o ostrym przebiegu choroby. Wówczas kamień jest tak duży, że uciska ściany moczowodów lub jest zablokowany w przewodzie moczowym, przez co uniemożliwia krążenie moczu z nerek do pęcherza. Może to doprowadzić do ostrej...

Mężczyzna z bólem kamicy nerkowej
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Leczenie kamicy nerkowej: lekarstwa i zioła
Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.

Kamica nerkowa polega na gromadzeniu się w kielichu nerkowym osadu wytrąconego z krwi. Są to szkodliwe i trujące pozostałości po przefiltrowaniu krwi. Leczenie kamicy nerkowej odbywa się na trzy sposoby: farmakologicznie, operacyjnie oraz przy zastosowaniu technik nieinwazyjnych. Przy małych kamieniach zaleca się wyłącznie stosowanie leków i dodatkowo ziół.   Kamica nerkowa może być spowodowana dziedziczną tendencją do wytwarzania kamieni w nerkach . Może być wynikać z anatomii kielicha nerkowego, zakażenia, nadczynności tarczycy, nadmiernego zagęszczenia moczu czy złej diety. Jej głównymi objawami może być kolka nerkowa ( gdy kamień zatka odpływ moczu w torebce moczowej), częste wizyty w toalecie, krwiomocz. Zastosowanie leków przy kamicy nerkowej Kamicę nerkową przy powstaniu małych kamieni (to aż 70% przypadków kamicy ) można zaleczyć przy pomocy środków farmakologicznych. Są to przede wszystkim: leki rozkurczowe (np. pyralgin, toralgin, no-spa), leki przeciwbólowe, leki przeciwbakteryjne (tylko w przypadku zakażenia).   Leczenie kamicy nerkowej nie powinno zawężać się tylko i wyłącznie do zwalczania objawów, ale również przeciwdziałać powstawaniu nowych kamieni – w tym celu zgłoś się do nefrologa. Zastosowanie ziół przy kamicy nerkowej Najlepszym sposobem na leczenie kamicy nerkowej jest „urodzenie” kamienia, czyli pozbycie się go z kielicha nerki. W tym celu należy sięgnąć po moczopędne i rozkurczowe napary z ziół. Jest to m.in.: liść z borówki brusznicy, liść brzozy, ziele krwawnika, liść i korzeń pokrzywy, korzeń i owoc pietruszki , mniszek lekarski, skrzyp polny.   Jeżeli nie masz możliwości zebrać ich samodzielnie na łące, wszystkie zioła otrzymasz w zasuszonej postaci w sklepie zielarskim. Pamiętaj, że tylko regularne picie wywarów z ziół może...

woda z cytrusami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Płyny, zioła i suplementy diety, czyli sposoby na kamicę nerkową
Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii.

Domowe leczenie kamicy nerkowej jest skuteczne tylko przy niewielkich kamieniach. Rozbicie skrystalizowanych złogów i zatrzymanie dalszego procesu krystalizacji ma na celu ułatwienie wydostania się kamieni nerkowych przez drogi moczowe. Ich wędrówka jest niezwykle bolesna, dlatego takie leczenie nie zastąpi farmakologii. Woda czy piwo – co jest lepsze na kamicę nerkową? Podstawową praktyką w leczeniu kamicy nerkowej jest picie dużej ilości płynów, które wzmagają diurezę i dzięki temu zmniejszają gęstość moczu. Im mniej gęsty jest mocz, tym mniejsze ryzyko, że kolejne zawarte w nim składniki mineralne będą osadzać się na kamieniach nerkowych i zwiększać ich rozmiar.   Najlepiej pić niskozmineralizowaną, filtrowaną wodę o obojętnym pH. Powinna ona stanowić co najmniej połowę płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Optymalną ilość uzyskamy wypijając szklankę takiej wody co godzinę . Można wzbogacać jej smak cytrynianami (np. sokiem z cytryny), które rozbijają kamienie nerkowe. Wyjątkiem jest sok z grejpfruta, który – choć należy do cytrynianów – zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy i zaostrza jej przebieg.   Szeroko znana jest teoria, że z kamicą nerkową pomaga się uporać piwo – jeden z najsilniejszych diuretyków. Leczenie piwem nie jest jednak dobrą praktyką , bo może prowadzić do marskości wątroby, zapalenia trzustki, otyłości, a także do uzależnienia alkoholowego. Przy tym jego skuteczność wcale nie jest większa niż skuteczność wody – żaden z tych płynów nie rozbija kamieni, lecz jedynie zapobiega ich powiększaniu się. Zioła na kamicę nerkową Oprócz wody na kamicę nerkową warto pić napary ziołowe. Ziół, które oczyszczają nerki i drogi moczowe jest bardzo wiele, ale nie jest obojętne które z nich...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner